Неорганска Штетна Облека

Член од
22 јуни 2019
Мислења
813
Поени од реакции
1.295
Дали облеката што ја купуваме содржи штетни бои поготово тие што се маде ин кина ,еве например купувам
нова зимска капа црна и нараквици и кога ги допрев одма во устата како горчливо незнам дали прку кожа се пренесува или што хемикалии користат во процесот на фарбање , исто така и со други производи
на интернет прочитав дека кинезите многу ставаат формалдехид повеќе од 900 пати од дозволеното и со перење се губи 60 посто другото останува .дали некој да се купува органска облека со природни бои ,и дали треба да избегнуваме производи од кина ,но во денешно време тоеа е невозможно.
da baki tocno e mene kaza mi sneze sivackata....nego znaes li deka i vakcinite se po stetni sea cipirat go vozduhot so avioni nogu prskat so da ti raspravam strasna rabota
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.071
Поени од реакции
22.113
jasno vi e deka kinezite ja imaat najkvalitetnata svila i odlicen pamuk isto... toa so vie kupuvate gubre od kina e druga rabota.

ps. ne e samo da e pamuk nego i potekloto i kako e odgleduvan toj pamuk pravi razlika. najgolemiot covecki organ e kozata i da, treba vnimanie.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Ти како веган користиш/поддржуваш волна? o_O :confused:
Ovcata ako ne se strize ke umre od hipertermija. Zivotnoto e takvo, genetski modificirano , plus ovcite za volna obicno ne se kolat kako jagnencata za ramazan. Zatoa gakji od merino ti se 600 denara eden chift.

Svilata na primer e najneeticka tkaenina od nabrojanite.
Za svila zivi se varat kuklite molci.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.039
Поени од реакции
12.463
Ovcata ako ne se strize ke umre od hipertermija. Zivotnoto e takvo, genetski modificirano , plus ovcite za volna obicno ne se kolat kako jagnencata za ramazan. Zatoa gakji od merino ti se 600 denara eden chift.

Svilata na primer e najneeticka tkaenina od nabrojanite.
Za svila zivi se varat kuklite molci.
Ме растажи сега со информацијава колку неетички се однесуваме кон молците :(

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Ovcata ako ne se strize ke umre od hipertermija. Zivotnoto e takvo, genetski modificirano , plus ovcite za volna obicno ne se kolat kako jagnencata za ramazan. Zatoa gakji od merino ti se 600 denara eden chift.

Svilata na primer e najneeticka tkaenina od nabrojanite.
Za svila zivi se varat kuklite molci.
Не се вади, пак индиректно им го подджуваш бизнисот и промовираш да ги малтретираат :D
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Не се вади, пак индиректно им го подджуваш бизнисот и промовираш да ги малтретираат :D
Najcesto jas sakam pamuk i len, za volna... moze eticki da se proizveduva ama ne sekoj go regulira toa.
Realnosta e deka ne postoi podobar termo izoliracki materijal.
I druga pogorka realnost e deka na balkanov retko koj moze da si dozvoli volnena garderoba.
A zapadot pretera so konzumacijata.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.039
Не се кинезите криви што ви шиткаат ѓубре.
Криви се институциите на нашата земја од инпекторати, царини, министерства кои дозволуваат да се внесува ваква гамад за народот да ги плаќа на цени дури и поскапи од сертифицирани еколошки кинески проиводи од кина.

Сеа кинезиве ви се криви.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Najcesto jas sakam pamuk i len, za volna... moze eticki da se proizveduva ama ne sekoj go regulira toa.
Може, ама никој не ти гарантира дека било произведено етички, крај краева ако мене ме прашуваш поетички е да ги стрижат отколку воопшто да не постојат (а ако не ги користиме нивните производи, нивното постоење нема поента).

Realnosta e deka ne postoi podobar termo izoliracki materijal.
I druga pogorka realnost e deka na balkanov retko koj moze da si dozvoli volnena garderoba.
Да, не постои, ама ние и таа што ја имаме не ја сакаме, пример волнените прекривки (јамболии, дифтици или како и да се викаат).
Да му кажеш на било кој да спие со јамболија, ќе те направи будала, на огласи ги даваат колку што кошта едно најмизерно јорганче, а се рачна изработка од 100% природни материјали, и вредат минимум 5 пати поскапо. Исто и ако ги ставиш врз гарнитура дома ќе бидеш деклариран како селјак, од дудуци кои не гледаат од носот подалеку.

И да, претеруваат на запад, ама истото речиси е и тука, јбг конзумеризам, испрани мозоци и вишок пари.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
у целава работа сфаќаш колку сме зависни од кина и турска, да не се они ќе измрзнеме. Дарлинг не знае да плете чорапи, има да измрзнам преку зима да не се овие 5 за 100.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.252
Пецкало едно....да, јас сеуште ги перам памучните маски кои ми се како моден детал со гардеробата што ја носам...што има лошо во тоа...Ја гледаш ли судиката Вилма, секогаш маската за на лице и одговара со бојата, дезенот на гардеробата...ама што знаете бе вие мажи:lut:
Лошо е што таквите маски не штитат од корона, туку ги носиш само за да си тераш мода.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom