Неорганска Штетна Облека

Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
743
Дали облеката што ја купуваме содржи штетни бои поготово тие што се маде ин кина ,еве например купувам
нова зимска капа црна и нараквици и кога ги допрев одма во устата како горчливо незнам дали прку кожа се пренесува или што хемикалии користат во процесот на фарбање , исто така и со други производи
на интернет прочитав дека кинезите многу ставаат формалдехид повеќе од 900 пати од дозволеното и со перење се губи 60 посто другото останува .дали некој да се купува органска облека со природни бои ,и дали треба да избегнуваме производи од кина ,но во денешно време тоеа е невозможно.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
743
Повеќе пати иам слушнато дека производот мириса на кинески и тоа е затоа што ima formaldehid

Well, some Chinese manufacturer companies use formaldehyde or sulfur to keep the clothes wrinkle-free. Therefore, the clothing will carry a fishy smell. These two chemicals are also the reason why your other Chinese products smell too. Lastly, Chinese products are stored for a long time.
Еве и начини како да се ослободиме од мирисот
ProductsMethod
Electronics, clothes, bags, shoes, rubbers, plastic, etc.Sunlight/air dry
Clothes, bags, shoes, rubbers, plasticVinegar
Clothes, bags, shoes, rubbers, plasticBaking soda
RubberOil
ако на енглески или да преведиме :)
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.412
Буквално од ѓубре прават обувки и се останато...
Купуваш џебно ноже, копа на олово...
Да ти е гад да го фатиш.
Купуваш силиконски вибратор, копа на гума и така натаму.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Omg omg StheTna OblEka, кажа додека јаде бургер од 7-ца и после пуши 2-3 цигари да легне јадењето.
...има право и темата е Ок, актуелна и вооошто не е смешно, храната ја гледаш и цигарите и на истите има контрола од институции со декларација што смее што не смее да содржи,
ама кинеската облека, детски играчки што не се контролирани, а изработени во производствениот процес од супстанции што во кинеските фабрики не е забрането за разлика во ЕУ, САД кои такви супстанци се лимитирани или скроз забранети, така да не се знае што и колку содржи, никој не одговара за квалитетот а нашите сетила реагираат, давајќи аларм дека тука нешто е токсично, посебно спомнатиот формалдехид, едноставно може да се разболи човек кога врз себе на гола кожа секојдневно трпи такви токсини што ги има во кинеската облека,
 
Последно уредено:
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
743
Sto ne e volna pamuk, len, kasmir i svila e stetno, kako za kozata, taka i za ekologijata.
Има логика еве например ако носам капа од полиестер или нешто перница ,по кратко време се осеќа некоја непријатност и можи и глава да боли ,се одбиват некако дали електроните незнам што не ги прима организмот синтетиките има плус и некој као електрицитет се јавува .или во лето дрес од фудбал полиестер не ослободува топлиина ,или во последно време дуксерите ги мешат со полиестер нема 100 посто памук и некако понепријатни се за носење шо викат старите као склет да го фаќа чоек.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.508
Поени од реакции
9.408
Sto ne e volna pamuk, len, kasmir i svila e stetno, kako za kozata, taka i za ekologijata.
Така е...но народов сепак купува Дормео производи, мислам на перници, јоргани,прекривки кои се
100% полиестер...да се чуди човек:toe:...
Еднаш се излажав купив влечки за по дома, ефтини, кинески, абе цела куќа ја усмрдев на гума, толку тежок мирис, мислам плуќава ќе ми прснеа... и ги фрлив директ у контејнер...никад више такви смрдливи работи.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.885
Така е...но народов сепак купува Дормео производи, мислам на перници, јоргани,прекривки кои се
100% полиестер...да се чуди човек:toe:...
Еднаш се излажав купив влечки за по дома, ефтини, кинески, абе цела куќа ја усмрдев на гума, толку тежок мирис, мислам плуќава ќе ми прснеа... и ги фрлив директ у контејнер...никад више такви смрдливи работи.
Народов година дена користи ффп2 маски па не им смрди, па големи чуда за друго.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.508
Поени од реакции
9.408
Не, ја ги перам маските. Економично било викаат.
Пецкало едно....да, јас сеуште ги перам памучните маски кои ми се како моден детал со гардеробата што ја носам...што има лошо во тоа...Ја гледаш ли судиката Вилма, секогаш маската за на лице и одговара со бојата, дезенот на гардеробата...ама што знаете бе вие мажи:lut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom