Необично хоби

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Сите сме навикнати да слушаме за собирање поштенски марки, лименки, капачиња, кибрити, кутии од цигари и слично.

Но дали некогаш сте слушнале за некое необично хоби?

Јас пред малку ја прочитав статија во која се зборува за едно момче кое се занимава со собирање на правосмукалки! Досега има собрано 150 различни видови кои се обидува да ги разликува според звукот.

Ваш пример?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Јас знам една девојка што собира сламки (цевчиња) за пиење.
Онака, ти ја граба од чаша додека си во кафич, ја брише со салфетката и ја шибнува кај нејзе во ташна. Ова според мене е необично хоби! :)
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Sestra mi sobira sekercinja, znaete od onie koi gi davaat vo kafulinjata zaedno so kafe,caj i slicno. Ima mnogu,mnogu razlicni pakuvanja, nekade okolu 2kg tezat site vkupno:vozbud:

Isto taka, edna prijatelka moja sobira zabi uste od nejzinata 10ta godina. Gi ima zivi,kremirani, plasticni, pliseni, porcelanski, pleteni, stakleni...kade i da poglednes, sekade vo kukata ima zabi!
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
Јас збирам ги знаете оние шо ги има на алиштата како за цени и секоја марка различни не ми текнува како се викаат! Со секое купено парче облека си ги чувам..ова го наследив од братучетками таа собираше и јас по неа...почнав онака од занимација со едно две а сег имам цела чанта преполна!
 

DBG

Член од
26 март 2007
Мислења
212
Поени од реакции
6
јак како мал имав нај необично хоби, собирав ретровизори од коли, имав 46 ретровизори....
добра колекција имав (е тоа биле луди времинја).
 

VORTEX

Кафански човек
Член од
10 мај 2006
Мислења
673
Поени од реакции
1
Imam gledano na televizija za eden covek knj sto sobira bricovi zileti i ostraci za istite, ima sobrano okolu 150 i poveke
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Сестра ми порано собираше билети од ЈСП автобусите. zauska:
Дома низ цела куќа имав картички од една, две, десет вожњи, за инает и ги наоѓав и и ги фрлав. :pos:
Мислам која е поентата да собираш билети бе?:uvo:

Јас не сум собирала нешто необично досега, што знам... Уствари едно време собирав празни лабела. mazoretka:Сите можни вкусови од “Росал„ ги имав, секој од нив по неколку пати.:) И од Нивеа чат-пат, ама поретко користам Нивеа, така да... Всушност “хобиво„ се наметна само по себе, зошто по користењето заборавав да ги фрлам опаковките, па се насобраа (а сум зависник од лабела), и си реков, ај додека се тука, ќе ги собирам, што да не. :pos:

Уште имам некои 50 лабелца останати низ куќа. retarda:
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962

glufce

French Toast
Член од
15 јануари 2006
Мислења
827
Поени од реакции
8
Не е баш хоби, али си колекционирам офчички, плишани, привезоци, керамички... :) Оооо да и собирам капачиња од лименки у разни бои...
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712
Едно време берев лименки од разни пијалоци, ама сега веќе не. Многу место зафаќаа.
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
Ја збирам лименки само од ЕНЕРЏИ дринкс..Скоро сите по градов што можат да се најдат ги имам дома..еве слика.. Инаку не се сите тука..овде се ставени само малку за да бидат разлицни инаку имам околу 100 лименки од кои 56 се разлицни видови!

Втората слика е сликана Денес.. претходната е пред 1месец.
 

Attachments

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Собирам книвчиња од мастики :kesa: Знам дек е глупо ама ете :)
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Резбав (сега многу поретко) креди, т.е. правев фигурчиња од нив. Пробав да направам шах, ама никогаш не го довршив.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.645
Поени од реакции
13.102
kako mal sobirav kutii od cigari, imav ogromna zbirka (nekade 50 marki na cigari). Posle toa nekako mi zboktisa pa preminav na numizmarika
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Собирав школки,ги имав можеби милион,во сите облици и големини.Зафрлени се некаде,којзнае во која дупка се наоѓаат ама имам така 3-4 што ме потсеќаат на добрите времиња.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom