Ненад, чудото од Македонија

  • Креатор на темата Мартин`
  • Време на започнување
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.908
Поени од реакции
1.548
Го тупите четири страни за детево и пак не доовте до никаков заклучок. Детево е добро тоа е факт. Ама има уште еден факт кој не треба да го забораите тоа дека доколку он не бил Димитријевиќ не би отишол на проба у Хувентуд туку би гниел у Водњански Лисици, Соколи, Јуниор и шта год и оваа наша пропала спортска нација. Факт е и дека во победа 130-30 и ја би дал 30 коша (и ова не е никакво мерило). Факт е и дека има уште 10 минимум поталентирани деца кој за жал нема да бидат забележани пошто играат у Македонија секако. Не знам зашо никој не пишува у медиумиве за Горјан Марковски. Дечкото искрено појма немав дека постои до оваа сезона. Едноставно фасциниран сум со неговата игра, посветеност на секоја утакмица и иако е најмлад и има само 19 години игра рамо до рамо и може да се носи со секој играч на негова позиција у лигава.
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Стварно ви се чудам на паметот.

Дечкото рече дека во Македонија има и подобри од него (а он тренирал со нив и знае, зашто да не му верувате?) и дека баш он искочил зашто е бутан од татко му. Не дека е лош.

И место да се заинтересирате кои се тие деца, како да се промовираат и зашто и они не излагаат од земјава, вие се навредувате за глупости и се карате со дечкото. Лелелел, "типична македонштина" правел.

Нено е завршена приказна, место да ја браните неговата "чест", смислете што да правиме со другите таленти кои се заглавени тука.
фала богу некој да ме сфати.. Во ниеден пост не реков дека е дрво, само викам дека има други што се добри како него и дека тие други имаат и подобри предиспозиции.. Реално нено е низок и за 13 години. Не знаеме со сигурност колку ќе порасне али факт е дека има и други добри ако не и подобри со подобри предиспозиции кој не се доволно форсирани .. И на крај на краевите нено си е приказна за самиот себе и не треба да се смараме со нечиј друг живот туку да си го гледаме својот. Ја само го кажав моето мислење и искрено му посакувам среќа на Нено и се надевам дека и малце ќе почне да се однесува по скромно дека познавајќи го многу е дрзок према луѓето околу него...
P.S мац ова не е „македонштина“ ова е балканско понашање сите сме исти . .
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.697
Љубомората ќе не убие...

И да е туркан, ова е последната станица. Неможе у Ховентуд да го турка татко му. Ако не е добар, ќе се врати у Македонија ќе игра за Јуниор Баскет...


Факт е и дека има уште 10 минимум поталентирани деца кој за жал нема да бидат забележани пошто играат у Македонија секако. Не знам зашо никој не пишува у медиумиве за Горјан Марковски. Дечкото искрено појма немав дека постои до оваа сезона. Едноставно фасциниран сум со неговата игра, посветеност на секоја утакмица и иако е најмлад и има само 19 години игра рамо до рамо и може да се носи со секој играч на негова позиција у лигава.
Не сум упатен у јуниорскиве води, дали и овде како у фудбалот у репрезентација играат со врски... но нели дечките до 14 години денеска играат финале на турнир у Романија, ете им шанса да бидат видени. Сигурно има скаути таму кои ќе ги видат...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
што му се пуштивте сите на овој,реално ја кажа ситуацијата..Во јуниор школата беа собрани сите можни таленти..Секој што тренирал знае како е.
Да се разбереме детево не е талент.Само е добро истрениран,не значи дека е лошо тоа..сеа е подобар од 99% од децата во Македонија.Се трудел идел на тренинзи,имал услови и се тоа.Али талент не е..Нема ни предиспозиции за некој врвен кошаркар.А сигурен сум дека ке успее само нема да биде кузнае што...ова е мое мислење има време ке видиме.Муабетот е дека и ја,ништо посебно у кошарка со ваков тренинг и форсирање(малиов се уби од играње у јуниор лигата...да не коментирам како тренерите у јуниор форсираа неколку деца секогаш)ке сум завршел слично..Има деца што се стварно таленти и доколку некој имаше мозок у државата и овој Саша стварно имаше некоја визија за кошарката во македонија а не само син му,ист третман ке имаа оние кој стварно се профи у баскет..Е от такви играчи ке искочи некој Ален Ајверсон,а од овој ке искочи Војдан Стојановски..ништо лошо али класа си е класа...само споредба праам да не ме сватите лошо.
На крај доаѓаме до тоа дека многу деца што беа подобри од овој на времето,сум тренирал сум го глеал и него и нив се откажале..не е муабетов да го хејтаме детево,туку некој кој има моќ да искористи ситуација со децава и да извадиме класа играч како Бо,а за такви треба и предиспозиции и талент и тренинг.
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
што му се пуштивте сите на овој,реално ја кажа ситуацијата..Во јуниор школата беа собрани сите можни таленти..Секој што тренирал знае како е.
Да се разбереме детево не е талент.Само е добро истрениран,не значи дека е лошо тоа..сеа е подобар од 99% од децата во Македонија.Се трудел идел на тренинзи,имал услови и се тоа.Али талент не е..Нема ни предиспозиции за некој врвен кошаркар.А сигурен сум дека ке успее само нема да биде кузнае што...ова е мое мислење има време ке видиме.Муабетот е дека и ја,ништо посебно у кошарка со ваков тренинг и форсирање(малиов се уби од играње у јуниор лигата...да не коментирам како тренерите у јуниор форсираа неколку деца секогаш)ке сум завршел слично..Има деца што се стварно таленти и доколку некој имаше мозок у државата и овој Саша стварно имаше некоја визија за кошарката во македонија а не само син му,ист третман ке имаа оние кој стварно се профи у баскет..Е от такви играчи ке искочи некој Ален Ајверсон,а од овој ке искочи Војдан Стојановски..ништо лошо али класа си е класа...само споредба праам да не ме сватите лошо.
На крај доаѓаме до тоа дека многу деца што беа подобри од овој на времето,сум тренирал сум го глеал и него и нив се откажале..не е муабетов да го хејтаме детево,туку некој кој има моќ да искористи ситуација со децава и да извадиме класа играч како Бо,а за такви треба и предиспозиции и талент и тренинг.
тоа е тоа.. Се надевам дека сега сум сфатен.. Ја бев дел и од селекцијата на јуниор на тие 10 најдобри од моето годиште и ви кажувам дека тие кој што беа добри и имаа некоја кинта во џебот играа како луди.. Еве и димитар ви кажува погоре. Мене несреќен сплет на околности шум на срце ми се деси а на него се надевам дека ништо нема да му бидне али факт е горе кажаното.. Не е дека му љубоморам или нешто напротив сакам да ги заштитам „омаловажените децата“ ..
 
М

Мартин`

Гостин
Кучињата си лаат, караванот си врви.. 2 годишен договор на негова возраст ќе игра за Хувентут и се гледа дека има осет..
дали е буткан или не небитно важно си игра како што треба и за разлика од останатите на негова возраст е одличен!

Еве дел од неговите игри во Шпанија ..
 
Член од
31 јули 2011
Мислења
936
Поени од реакции
741
Кучињата си лаат, караванот си врви.. 2 годишен договор на негова возраст ќе игра за Хувентут и се гледа дека има осет..
дали е буткан или не небитно важно си игра како што треба и за разлика од останатите на негова возраст е одличен!

Еве дел од неговите игри во Шпанија ..
Па да ви кажам право,и форсиран да е,и корумпирано потпишан договор,и татко му со претседателот на Хувентуд да имат ченки копано...ова вредит,и е до најмал сегмент заслужено потпишан договор :)
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.495
Поени од реакции
5.275
Citam mnogu kosarkarski eksperti imalo na forumov.Nenad bilo dete na ovoj ili na onoj.I da e necie dete bez toj kvalitet koj go poseduva nema sansi da pripari tamu kade sto e sega zatoa sto tamu vrskite ne pomagaat ako nemas kvalitet.Kolku sto ja vidov detalno snimkata za negovi godini detevo e genij a ako vaka prodolzi posle 18 godina jas licno go proglasuvam za makedonskiot Drazen Petrovic bidejki mnogu me potsetuva na negovite igri vo 80 te godini.Posto na forumov poveketo se deca ispod 18 godini da im kazam deka oficijalno celiot svet Drazen Petrovic go imase proglaseno za kosarkarskiot Mozart.Apel do onie sto ne go gledale Drazen Petrovic vo zivo bidejki ne bile rodeni neka poglednat snimki na youtube od negovite igri i ke svatat zasto ova dete vo igrata premnogu nalikuva na nego.
--- надополнето: 31 декември 2011 во 16:02 ---
Za onie koi uste treba da pijat mleko pred da pocnat da tresat gluposti na forumov da procitaat deka jas ne sum edinstveniot koj oficijalno go proglasi detevo za makedonskiot Drazen Petrovic tuku pred mene italijanite pred okolu 2 godini koga detevo imalo 12 pocnale da go sporeduvaat so Drazen:
http://it.eurosport.yahoo.com/24082010/45/curiosport-petrovic-12-anni.html
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
5.896
Поени од реакции
7.402
Абе дали сте вие нормални што зборите бе?!
Никој не го оспорува тоа што тој го има ,квалитет и се друго.
Ама сите сме свесни дека да не беше татичко тоа што е никогаш немаше да стигне до тука. Уште од најмали нозе,кога имаше по 6-7 години одеше во сала и почнува со првите,претежно беа помалите,па завршува со последните најголемите.КОЈ ДРУГ МОЖЕ ТАКА?Секако никој,само тој.Неколку години по ред така,и да немаш ТАЛЕНТ пак ќе ја научиш кошарката.Не може да правите споредби зашто има други деца кои што имаат талент сигурно но не можат да напредуваат зашто немаат такви услови.Што мислите тие од Шпанија сами го виделе пратиле скаути и го викаат а? Секако дека татко му има голем удел во тоа,никој не го оспорува квалитетот меѓутоа сите сте свесни и самите дека да не беше Димитријевич тој немаше ништо да постигне.Тоа е целиот муабет тука не знам зашто се вртите во круг,што е толку тешко за разбирање.
Пријатно
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Одма се гледа на темава кој се занимавал со спорт во Македонијава и знае како стојат работите, без навреда до другите :)
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.542
Поени од реакции
109.987
Одма се гледа на темава кој се занимавал со спорт во Македонијава и знае како стојат работите, без навреда до другите :)
Па финтата е што некој го знае детето и лично и знае како стојат работите со неговата ако можам да ја наречам кариера, а некој го погледнаа само на клип и дигаат одма галама. :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Па финтата е што некој го знае детето и лично и знае како стојат работите со неговата ако можам да ја наречам кариера, а некој го погледнаа само на клип и дигаат одма галама. :)
Со една реченица може да се каже се` - не е дека не го бива, туку дека има многу поталентирани од него кои не добиваат внимание. :) Знам зошто и во мојот спорт така се деси со едно дете, преталентирано, струја, торпедо, не знам што епитет да му дадам, се откажа затоа што синот на тренерот беше праќан сегде наместо него. За жал.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.542
Поени од реакции
109.987
Со една реченица може да се каже се` - не е дека не го бива, туку дека има многу поталентирани од него кои не добиваат внимание. :) Знам зошто и во мојот спорт така се деси со едно дете, преталентирано, струја, торпедо, не знам што епитет да му дадам, се откажа затоа што синот на тренерот беше праќан сегде наместо него. За жал.
Да можам 2442324 лајка ќе ти ставев на коментаров. Апсолутно тоа е целиот муабет во врска со детево, талентирано но не до толку како што се крева прашина. Исто така и доста деца пропаѓаат поради мамини и татини синови кои МОРА да играат без разлика на тоа дали се сакати, ретардирани, неандрталци... Со неколку збора, тоа е македонската реалност, за жал...
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
КОНЕЧНО некој напредок на темава, фала богу да се појават некој објективни деца а ти погоре што го споредуваш со дражен петрович треба да одиш млеко да пиеш, немој да си мислиш дека ако си го гледал дражен петрович си го фатил господ за јајца дражен е легенда кој што е недостижна ќе ми се правдаш за 3 години на форумов кога нено нема да може така да „дрибла“ и да го вади шутот од гради, го гледав клипов од шпанија неколку пати за да го анализирам и дојдов до заклучок дека ако најдобрите хајлајтс од игра на еден форсиран играч кој игра 40 минути од 48 нормално ќе успееш да направиш еден „успешен“ клип а не заборавај дека ја сум го гледал Нено во живо на 100+ утакмици и башка ако го видиш дражен и неговите игри, тоа ти е модерна уметност во секој напад прави нешто за кое што јас би направил секој посебен клип на јутуб па да видат што е квалитетен играч, и последно дали некој примети дека од цел клип имаше 5 асистенции укупно ? Ебате плејмејкерот. Толку само да се знае. А поради него јас познавам таленти кој што се откажале за да игра он а другиве биле 100 пати по Великани како што коментира некој на јутуб..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom