Немирни и палави деца, резултат на што?

Член од
16 февруари 2007
Мислења
67
Поени од реакции
2
Викторгг напиша:
Очигледно ти мислиш дека си нормален родител и твоите деца се третирани нормално, ама ете Господ не ве сака... Ако се постапува правилно, правилно ќе израснат децата... Ако зградата ја градиш правилно не може да израсне во подрум... ќе си биде зграда...
Pred se da te prasam Viktorgg:Dali si pred se ti roditel?Dali imas svoi deca i nacin na vospostavuvanje?Zboruvas os iskustvo ili od slusanje?Jas pred da go odimam moeto since velev taka ama ne ispadna se kako sto mislev.Mislev deka toa ke bide "bubicka" ama ne izleze taka .Toa si e temperamentno detence i si tera po svoe<no sepak e dete neli?Dozvoleno mu e se vo normala nisto vo izobilie.Nikogas ne sum dozvoluvala da mi se kacuva na glava,pa pak si e detence nemoze odednas da stane "vozrasno"dete.Ako ne zboruvas od iskustvo ke zboruvame koga ke dojdes na moeto.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
ANHELITO напиша:
Pred se da te prasam Viktorgg:Dali si pred se ti roditel?Dali imas svoi deca i nacin na vospostavuvanje?Zboruvas os iskustvo ili od slusanje?Jas pred da go odimam moeto since velev taka ama ne ispadna se kako sto mislev.Mislev deka toa ke bide "bubicka" ama ne izleze taka .Toa si e temperamentno detence i si tera po svoe<no sepak e dete neli?Dozvoleno mu e se vo normala nisto vo izobilie.Nikogas ne sum dozvoluvala da mi se kacuva na glava,pa pak si e detence nemoze odednas da stane "vozrasno"dete.Ako ne zboruvas od iskustvo ke zboruvame koga ke dojdes na moeto.
Темпераментни деца не спаѓат у групата на разлигавени деца.Незнам уствари шо подразбираш под темпераментно?

А и никое дете не е „бубичка„дете е со наравно вишок енергија и мора некаде да ја извади(трчање,скокање,играње...)ама тоа е далеку од разлигавеност.Или ние ја насочивме темата во друг правец или ти не се изрази ко шо требе:toe:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Jас сум приврзаник на теоријата дека детето е tabula rasa, па ќе се согласам со Наташа, дека самите родители го разлигавуваат детето.
И, да се разбереме! Има разлика од „живо дете“ кое не седнува ни еден момент, до разлигавено дете кое ќе се растрешти од земја, само за да го добие тоа кое го посакало!
Родителот може да влијае на второто (разлигавеноста), но на првото (живоста) неможе.
Татко сум на 2,5 год. дете и тоа од искуство го знам. Мојата неможеш да ја сопреш! Си игра, трча по дома...Но, отидеме ли некаде, таа не чепка по фиоки, и не им трча на луѓето. Ако има дете таму, ќе си играат, ако нема, си седи до мајка и или до мене, и дури е чудно мирна! Е, тука е границата помеѓу живоста и разгаленоста.
Се разбира, и дома не добива се што ќе посака! Веќе научи што смее, а што не!
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
ANHELITO напиша:
Pred se da te prasam Viktorgg:Dali si pred se ti roditel?Dali imas svoi deca i nacin na vospostavuvanje?Zboruvas os iskustvo ili od slusanje?Jas pred da go odimam moeto since velev taka ama ne ispadna se kako sto mislev.Mislev deka toa ke bide "bubicka" ama ne izleze taka .Toa si e temperamentno detence i si tera po svoe<no sepak e dete neli?Dozvoleno mu e se vo normala nisto vo izobilie.Nikogas ne sum dozvoluvala da mi se kacuva na glava,pa pak si e detence nemoze odednas da stane "vozrasno"dete.Ako ne zboruvas od iskustvo ke zboruvame koga ke dojdes na moeto.
Двата поста над мене прекрасно ја објаснија ситуацијата. Немам деца, но кога ќе имам нема да ја препишам вината на Господ затоа што детето прави вака или така. Тоа дете учи се од тебе. Прави како ти ќе го убедиш дека треба да прави. Секако ако му речеш дека мора да јаде, нема да го прави тоа. Ама ако го седнеш на маса, и ти седнеш веднаш до него, и му кажеш дека не смее да мрдне од тоа столче а може да прави што сака, ќе видиш дека ќе се угледа на тебе како ти јадеш и ќе почне и тоа да го прави истото. Ти си негов идол, узор. Ти си оригиланот, тоа е фотокопија. Ако ти јадеш примерно и учтиво и таа ќе биде дама. Ако си ти без манири, и таа ќе биде гнасна...
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
ANHELITO напиша:
Decata na denesnicata se ragaat so fakultet,kako sto kazuvaat nekoi poedinci.Jas kompletno se soglasuvam so toa tvrdenje.Mislam deka na denesnive deca nacinot na vospituvanje i ne igra nekoja pogolema uloga ,sigurno ako e vo granicite na normalata.Zboruvam za normalni roditeli-normalni deca.Sakav da kazam deka nie roditelite ne mozeme da vlijaeme na toa dali naseto dete ke bide temperamentno ili mirno dodeka e malecko(1-4 godinki).Cestopati jas samata se obvinuvam deka greskata e do mene zasto moeto dete ne zastanuva 1 minuta mirno i na edno mesto,no pak so nisto ne vlijaam da toa bide tolku temperamentno.A sto mislite vie kako nie mozeme da vlijaeme na nasite malecki?I dali voopsto mozeme da vlijaeme na niv?
Да, денешните деца се раѓаат со факултет затоа што се раѓаат во таква околина. Најчесто се зборува дека едно дете е такво кога знае да преврати како возрасен човек, да опцуе, да се раскара итн, а тоа е многу јасно на што се должи.
Мислиш дека начинот на воспитување не игра некоја поголема улога? А што би играло улога ако не тоа? Воспитувањето е најважно и баш во тие години кога детето доаѓа за прв пат во контакт со се` околу него. Финтата во овој муабет е дека нема веќе родители кои знаат да воспитуваат, кои се самите невоспитани па имаат пореметени критериуми за тој поим. Неможе девојка од 20 години (најчесто се толкави во денешно време де), част и чест на исклучоци, која не го изживеала својот живот и е полна со фрустрации, да седи по дома со мало дете и да го воспитува ... не, не.
Значи да, многу јасно дека родителите се тие кои најмногу влијаат на своето дете и се што се`, освен темпераментни, е слика на нивните родители. Темпераментноста не е некоја карактеристика што се учи или наметнува ... тоа се има или се нема, како што кажаа и другите, а никако не е некоја негативна страна на едно дете.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
67
Поени од реакции
2
Наташа напиша:
Темпераментни деца не спаѓат у групата на разлигавени деца.Незнам уствари шо подразбираш под темпераментно?

А и никое дете не е „бубичка„дете е со наравно вишок енергија и мора некаде да ја извади(трчање,скокање,играње...)ама тоа е далеку од разлигавеност.Или ние ја насочивме темата во друг правец или ти не се изрази ко шо требе:toe:
Mnogu ubavo se izraziv koga rekov deka nie roditelite ako se odnesuvame normalno takvo ke bide i naseto dete.Zborot mi bese deka tokmu na temperamentnosta na decata ne mozeme da vlijaeme ama bas so nisto t.e. ne mozeme decata da gi skrotime da sedat mirni kako nie vozrasnite,Tie mora da go pominat periodot od zivotot narecen DETSTVO .Samo toa sakav da go kazam i na nekoj nacin da go dokazam zatoa sto sum roditel na 2 godisno detence i dovolno dosega sum uspeala da go naucam na nekoi naviki za koi mislam deka treba da gi poseduva dete na negova vozras.A sekako nie roditelite sme ogledala na nasite deca- nikoj drug .
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
ANHELITO напиша:
Mnogu ubavo se izraziv koga rekov deka nie roditelite ako se odnesuvame normalno takvo ke bide i naseto dete.Zborot mi bese deka tokmu na temperamentnosta na decata ne mozeme da vlijaeme ama bas so nisto t.e. ne mozeme decata da gi skrotime da sedat mirni kako nie vozrasnite,Tie mora da go pominat periodot od zivotot narecen DETSTVO .Samo toa sakav da go kazam i na nekoj nacin da go dokazam zatoa sto sum roditel na 2 godisno detence i dovolno dosega sum uspeala da go naucam na nekoi naviki za koi mislam deka treba da gi poseduva dete na negova vozras.A sekako nie roditelite sme ogledala na nasite deca- nikoj drug .
Учи го да чита... trust me on this one...
Кажи нешто за него, слика стави, дај да видиме со каков :zver: си имаме работа... :vozbud:
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
67
Поени од реакции
2
Викторгг напиша:
Учи го да чита... trust me on this one...
Кажи нешто за него, слика стави, дај да видиме со каков :zver: си имаме работа... :vozbud:
Moeto deetence e edno malecko angelce taka i se vika A N G E L i ne zboruvam konkretno za nego.Toj e temperamentno detence no ne i DZVERCE. ha ha ha ,Se odnesuva normalno kako i mnogu negovi vrsnici i jas samo sakav da se konsultiram so nekoi od vas vo vrska so temperamentnosta na decata ,a ne za nacinot na vospituvanje.Vospitano e dosta dobro (kolku sto uspevam jas)i ima steknato naviki za jadenje,spienje i igra tolku kolku sto mu e dovolno za dete na 2 godinki.Mnogu od vas greska me svatile za moeto izlaganje.Koga kazav deca so fakultet mislev na toa kolku decata vo denesno vreme brzo ucat za nivni godini,a ne za toa kolku znaat,ke znae toa dete ako go naucis-normalno.Ne moze samo da se nauci nie sme tie koi treba da gi naucime,Pozdrav.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Изменет ти е првиот пост:smir:е сега изгледа другачие и влече кон друга насока.
ANHELITO напиша:
Mnogu ubavo se izraziv koga rekov deka nie roditelite ako se odnesuvame normalno takvo ke bide i naseto dete.Zborot mi bese deka tokmu na temperamentnosta na decata ne mozeme da vlijaeme ama bas so nisto t.e. ne mozeme decata da gi skrotime da sedat mirni kako nie vozrasnite,Tie mora da go pominat periodot od zivotot narecen DETSTVO .Samo toa sakav da go kazam i na nekoj nacin da go dokazam zatoa sto sum roditel na 2 godisno detence i dovolno dosega sum uspeala da go naucam na nekoi naviki za koi mislam deka treba da gi poseduva dete na negova vozras.A sekako nie roditelite sme ogledala na nasite deca- nikoj drug .
Не сакам никому да наметнувам мислења,секој родител мисли го прави најправилното за своето дете нели,и нека си остане така.:place:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
И јас, како што беше напишано во некои од претходните постови, сметам дека однесувањето на детето пред се и најмногу зависи од воспитувањето кое го даваат родителите и начинот на кои тие со однесуваат со него, меѓусебе и со околината. Мајката и таткото во раните години претставуваат едниствен пример од кој детето го учи начинот на комуникација. Тие за него претставуваат "мини-општество".Начинот на кои тие се однесуваат влијае исклучително многу на тоа како детето ќе се однесува со пошироката околина. Доколку гледа непочитување, агресивно однесување, слуша критики и тоа нема да почитува, ќе пројавува агресивност и ќе се однесува дефанзивно.
Што се однесува пак до темпераментот, сметам дека е крајно погрешно детето да се казнува на било каков начин доколку е потемпераментно.Наместо казна, треба родителот да му помогне да си го канализира вишокот на енергија преку конструктивна игра, кретивна работа и сл. А, доколку физички се казни поради тоа, ќе се постигне спротивен ефект, односно детето ќе стане агресивно, раздразливо, наметливо или пак ќе се повлече во себе, ќе стане несигурно и ќе развие пасивна агресивност.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
секогаш треба да бидиме со децата внимателни секој наш чекор се одрзавува на нив најпрвин неможеме да го им стопираме детсвото сепак се деца и можеме во одереден дел од (1 -5 год ) да ги оставиме да ужииваат во деството
од 5 год им започнуваат секојдневните обврски со првиот ден на училиште па додека се живи но тоа незначи дека треба до 5 год да им допуштиме све
мислам дека родителите каков и проблем да имаат не треба расположението никогаш да го прикажуваат пред детето и секако муабети од типот леле ме боли главата неможам повеќе и сл секој тој збор им влегува во главата
секако треба да бидеме многу претпазливи во делот со воспитувањето не е секогаш решение ќотекот за секоја грешка на детето треба стрпливо да му се објасни дека тоа не е нормално и дека не е добро да се прави
ако е мало и треба да го прашаме зашто тоа го прави дека така децата не треба да се однесуваат тоа секојдневно треба да му се објаснува и докажува дека е лошо тоа однесување и секако да се навикне детето на некаков ред во семесјтвото
најпотребно е да се има големи нерви и трпливост за објаснување и секако потполна смиреност од страна на родителот за да го постигне посакуваното
најважно од се детето да се стекне со одредени навики и принципи кога е време за спиење дека после 10 нема гледање цртани до 12 или кога е доручек нема сладолед туку млекце доколку иг свати тие работи и се навикне на принципиелен начин мислам дека секој родител не би имал никаков проблем
можам да кажам дека вината е делумно на родителите но и на бабите и дедовците што ги разгалуваат и го прекршуваат редот поставен од страна на родителите и децата секогаш мислат дека можат да прават што сакаат и дека зад нив има некој што ќе ги заштити(бабата)
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
Блесави родители:vozbud:Едно е да се биде живахно дете а друго бељаџија или хиперактивно, ова второво е често кај родители кои пред да добијат дете биле на некоја дрога.
 

tete

серанова
Член од
14 септември 2009
Мислења
124
Поени од реакции
5
Немирни и палави деца е резлутат на воспитувањето но сепак некои се раѓаат по темпераментни таков им е карактерот а некои помирни ;) Јас на пример сум нешто измеѓу :)
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
секоја, значи секоја карактеристика, позитивна или негативна без разлика е резултат од домашното воспитање :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom