Немирни и палави деца, резултат на што?

Член од
16 февруари 2007
Мислења
67
Поени од реакции
2
Decata na denesnicata se ragaat so fakultet,kako sto kazuvaat nekoi poedinci.Jas kompletno se soglasuvam so toa tvrdenje.Mislam deka na denesnive deca nacinot na vospituvanje i ne igra nekoja pogolema uloga ,sigurno ako e vo granicite na normalata.Zboruvam za normalni roditeli-normalni deca.Sakav da kazam deka nie roditelite ne mozeme da vlijaeme na toa dali naseto dete ke bide temperamentno ili mirno dodeka e malecko(1-4 godinki).Cestopati jas samata se obvinuvam deka greskata e do mene zasto moeto dete ne zastanuva 1 minuta mirno i na edno mesto,no pak so nisto ne vlijaam da toa bide tolku temperamentno.A sto mislite vie kako nie mozeme da vlijaeme na nasite malecki?I dali voopsto mozeme da vlijaeme na nivniot temperament,a ne na vospituvanjeto toa e zadaca na sekoj roditel?
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.275
Поени од реакции
45.674
Pa da ti kazam pravo 2-3 samara vo pravo vreme mene mi pomognaa togas se ljutev ama sega duri i milo mi e sto gi popiv
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Па ако е претерано беснеење, тогаш им давам тајм-аут секоја у своја соба. Али у секој случај, нормално е за деца малку да се разбеснат и растрчаат - па мораат таа насобрана енергија некако да потрошат. Све со мерка и граница
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Па на се можи да е резултат тоа. На замор,на вишок енергија,на разгаленост и не терање по ќефот,на незадоволство некое,на сенешто.
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
незаморни,темпераментни,непослушни-резултат на разгаленост!!!
сето тоа ако го дозволат родителите,поточно речено ако ги разгалат ке се случи горе споментатото....

личен случај-како можеше таткоми да одгледа два деца сам послушни примерни и одлични? значи се е по езултат на родителите....љубопитност,внимание,грижа,љубов...(најголемите фактори)...
 

Вампирката

Well, I tried to say there's nothing wrong with me
Член од
20 мај 2006
Мислења
3.819
Поени од реакции
95
Децата во денешно време сум приметила се мнгу бесни и темпераменти...се сакаат и додека не го добијат тоа ке ти ја пукнат главата...можеби на некој начин и родителите се криви зашо многу ги разгалуваат децата (како на пример братучед ми кој не се поднесува)...ако им дозволуваат се од мали тие ке се навикнат...тек тогаш....
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
~ThE_VaMpIrE~ напиша:
Децата во денешно време сум приметила се мнгу бесни и темпераменти...се сакаат и додека не го добијат тоа ке ти ја пукнат главата...можеби на некој начин и родителите се криви зашо многу ги разгалуваат децата (како на пример братучед ми кој не се поднесува)...ако им дозволуваат се од мали тие ке се навикнат...тек тогаш....
па заради тоа се такви....родителите им дозволуваат премноу...гледам братучетка ми која има два години-абе облечена не да речам како мене али во сомотни розеви па плетено блузе некое абе што да ти кажувам....поголем избор има за нив од колку за нас...што е тоа? јас шо се вели зборот до прво одделение носев од братуцетките поголеми одмене :uvo:
 

Вампирката

Well, I tried to say there's nothing wrong with me
Член од
20 мај 2006
Мислења
3.819
Поени од реакции
95
ПрИтИ_гРл напиша:
па заради тоа се такви....родителите им дозволуваат премноу...гледам братучетка ми која има два години-абе облечена не да речам како мене али во сомотни розеви па плетено блузе некое абе што да ти кажувам....поголем избор има за нив од колку за нас...што е тоа? јас шо се вели зборот до прво одделение носев од братуцетките поголеми одмене :uvo:
кај мене братучед ми кој е 3 или 4 одд али мене ми иде на нерви...јас неможам да поднесам разгалени деца кои се што ке побараат и да добијат...ама било што да е...братучед ми добива се что ке посака и спрема сите се оденсува како сака(пцуе,вика,се тепа)...не дај боже вакви деца:nesum:
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
~ThE_VaMpIrE~ напиша:
кај мене братучед ми кој е 3 или 4 одд али мене ми иде на нерви...јас неможам да поднесам разгалени деца кои се што ке побараат и да добијат...ама било што да е...братучед ми добива се что ке посака и спрема сите се оденсува како сака(пцуе,вика,се тепа)...не дај боже вакви деца:nesum:
epa odnesi go bratuced ti na takozvani "psihijatar" da se smiri malu :pos:
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
ANHELITO напиша:
Decata na denesnicata se ragaat so fakultet,kako sto kazuvaat nekoi poedinci.Jas kompletno se soglasuvam so toa tvrdenje.Mislam deka na denesnive deca nacinot na vospituvanje i ne igra nekoja pogolema uloga ,sigurno ako e vo granicite na normalata.Zboruvam za normalni roditeli-normalni deca.Sakav da kazam deka nie roditelite ne mozeme da vlijaeme na toa dali naseto dete ke bide temperamentno ili mirno dodeka e malecko(1-4 godinki).Cestopati jas samata se obvinuvam deka greskata e do mene zasto moeto dete ne zastanuva 1 minuta mirno i na edno mesto,no pak so nisto ne vlijaam da toa bide tolku temperamentno.A sto mislite vie kako nie mozeme da vlijaeme na nasite malecki?I dali voopsto mozeme da vlijaeme na niv?
Јас пак воопшто не се согласувам со тоа„се раѓат со факултет„!И то како игра улога воспитувањето кај немирни и разгалени деца.Родителите се огледало на секое дете,малите мозочиња скенират се во глава од раѓање па натака.Ако дете кое слушнало псовка од татко,дедо итн...ќе ја повтори на тоа треба да се реагира(не како шо сум видела многу се кинат од смеење)види го ма нема ни две години а псуе/со факултет се родило:tapp:абе ајде!!!!

Кај едно дете треба да се воспостави ред и дисциплина од самото раѓање(тоа не значи дека ќе прима помалку љубов)напротив!Ред се почнува со јадење,спиење,играње итн...Кога бев во Македонија видов деца по полноќ се шетат со родителите по парк,се дерат за глупости,ако не попушти мајката трча кај бабата која наравно нема да му скрши кејф,пие пиво со таткото од исто шише,никаков ред!И после детето било такво-како не!

Така да ќе нагласам разгаленоста доаѓа од родителите најпрво.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Наташа напиша:
Така да ќе нагласам разгаленоста доаѓа од родителите најпрво.
Токму така Наташа. Постои и онаа реченица нели... “Детето е огледало на родителите“. (Да не ја кажа веќе?) Родители драги, ако не можете да ги воспитате децата да не дигаат џева многу многу, замижете и преминете кон физичко воспитување. Ќотекот е искочен од рајот... само... гледајте ќотек да биде последна опција. Имате стои во ќоше... нема играње на комљутор, нема излегување надвор и ред други срања. Дури коа праат бељи е добро за јакнење на интелигенцијата. Ако мора да се заклучи во соба и да нема занимација, откако ќе им дојде преку глава од играње играчки, ќе мораат да прочитаат книга. Па ќе им се допадне, па хоп, ем мирно, ем паметно дете. Без казни... нишо непраиме...
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
67
Поени од реакции
2
Natasa mnogu dobro naglasiv;"normalni roditeli-normalni deca".Zboruvam za deca kaj kogo se primeneni i postrogi merki uste od pocetokot,a toa na um ne gi stava roditelite.A nitu pak jas ne se slozuvam so razgaleni deca na koi im e se dozvoleno i pak ne se zadovolni.Tie se takvi zatoa sto imaat se ama bukvalno se.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
ANHELITO напиша:
Natasa mnogu dobro naglasiv;"normalni roditeli-normalni deca".Zboruvam za deca kaj kogo se primeneni i postrogi merki uste od pocetokot,a toa na um ne gi stava roditelite.A nitu pak jas ne se slozuvam so razgaleni deca na koi im e se dozvoleno i pak ne se zadovolni.Tie se takvi zatoa sto imaat se ama bukvalno se.
Очигледно ти мислиш дека си нормален родител и твоите деца се третирани нормално, ама ете Господ не ве сака... Ако се постапува правилно, правилно ќе израснат децата... Ако зградата ја градиш правилно не може да израсне во подрум... ќе си биде зграда...
 

Ashley

بين الحياة والموت
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.043
Поени од реакции
35
Немирни и палави се оние на кои им е се дозволено, премногу уалени и разгалени или пак оние за кои никој не води ред и контрола.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
4.059
Поени од реакции
2
Обично такви се оние кои ги чуваат баби и дедовци , но има и грешка на родителите бидејки се трудат и работат од утро до вечер за да им го пружат она што тие (родителите) не можеле да го имат како деца и со тоа ги разгалуваат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom