Нема повеќе слободна професија, само регистрирана професија

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Na mene ne, sega prodadov 2 koli cak u hrvatska, ne sum se ni macel do tuka da gi vleckam.
:icon_mrgr:
Европа у рака ја имаш бе Валче нема зима за тебе, ја ич не се сомневам во твоите менаџерски способности. Туку да не те пријави некој на граница си велам? :D
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
eh duri sega mi e krivo ,i neznam shto da napravam ,kako da i pomognam na drzavata ?
kolku loshi rabotnici bez licenci ja pravele garazata kaj sudot i sega se tresat stolbovite ,se klatele liftovite ,dodushe strucno da se izrazam ko nash petre koj veli
VIBRIRALE LIFTOVITE vo novata garaza !!!!!!!i sega kaj bil gujo ,stavre i todorce ...shto gi bara da gi vadat VIBRATORITE li ?
i dobro koj od fufite gi ostavil vo stubovite na garazata licnite seksualni pomagala takozvani vibratori odma da se kaze a ne da go klevetat gujo ,pa nemoze on i ova da go raboti ,da im gi cuva pomagalata ?

a tolku mnogu pari fuknaa ,i sega za samo eden ipol mesec op nema garaza ,nema pari ...eh more makedonac
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
јас го поддржувам овој закон...за што има мјас фирма бе? за што плаќам јас даноци? па нека и државата сработи за мене нешто... од цела МК дојдоа дечиња, без фирми, со кршови возила настапуваат како мајстори по мојата струка, без фирма, без давачки и без ништо и нормално за пола и пониско од мојата понуда... они имаат давачки само за да дојдат и да си отидат од таму, а јас треба д аподмирам се.. па и ако не подмирам, ке ме искинат од казни...

вака е топ.. лиценцирај се, извади лиценца, утре задутре ке ти опнат и паушален данок, па да те видам дали ке работиш за 50% подоле од реалното.. или не се лиценцирај па јади казна и до 9.000 евра (даночно зајаување е тоа бе, да се разбереме) па плаќај или ке ја копаш нивата од кај што избега и дојде во скопје...

да... кој работи на црно, без фирма, без ништо, значи не плаќа данок на заработеното... а тоа е ДАНОЧНО ЗАТАЈУВАЊЕ...

повторувам... ДОБАР ЧЕКОР НА ВЛАСТА!!
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
јас го поддржувам овој закон...за што има мјас фирма бе? за што плаќам јас даноци? па нека и државата сработи за мене нешто... од цела МК дојдоа дечиња, без фирми, со кршови возила настапуваат како мајстори по мојата струка, без фирма, без давачки и без ништо и нормално за пола и пониско од мојата понуда... они имаат давачки само за да дојдат и да си отидат од таму, а јас треба д аподмирам се.. па и ако не подмирам, ке ме искинат од казни...

вака е топ.. лиценцирај се, извади лиценца, утре задутре ке ти опнат и паушален данок, па да те видам дали ке работиш за 50% подоле од реалното.. или не се лиценцирај па јади казна и до 9.000 евра (даночно зајаување е тоа бе, да се разбереме) па плаќај или ке ја копаш нивата од кај што избега и дојде во скопје...

да... кој работи на црно, без фирма, без ништо, значи не плаќа данок на заработеното... а тоа е ДАНОЧНО ЗАТАЈУВАЊЕ...

повторувам... ДОБАР ЧЕКОР НА ВЛАСТА!!
Добра ти е замислата, со исклучок на еден многу важен факт - тие кои наплаќаат 50% поевтино од тебе сепак нема да се лиценцираат и нема да ги плаќаат казните.

Додека ти си одлучен да танцуваш на музиката на државата, тие кои наплаќаат 50% поевтино од тебе ќе си го префрлат целиот свој имот на мајка/татко, брат/сестра, сопруг/сопруга, син/ќерка или на некој друг близок, така што официјално нема да поседуваат ништо и државата никогаш нема да си ги наплати тие 9.000 евра казна.

А тие најкомотно ќе продолжат да работат на црно, примајќи пари на рака, а не на трансакциска сметка, наплаќајќи 50% поевтино од тебе и на крајот ти повторно ќе бидеш големиот губитник.

Во најлош случај, ќе завршат зад решетки, а ти ќе плаќаш за нивното сместување, исхрана и слично, со парите од даноците и казните кои ги плаќаш, со што на крајот ти си големиот губитник.

И секогаш ќе ги има такви кои наплаќаат поевтино, тоа е поентата на самиот капитализам - слободен проток на капиталот, слободни цени и слободна трговија.

Ако не ти се допаѓа, тогаш барај враќање на Југославија, бидејќи во ваква држава нема да дочекаш таква правда каква што посакуваш.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Добра ти е замислата, со исклучок на еден многу важен факт - тие кои наплаќаат 50% поевтино од тебе сепак нема да се лиценцираат и нема да ги плаќаат казните.

Додека ти си одлучен да танцуваш на музиката на државата, тие кои наплаќаат 50% поевтино од тебе ќе си го префрлат целиот свој имот на мајка/татко, брат/сестра, сопруг/сопруга, син/ќерка или на некој друг близок, така што официјално нема да поседуваат ништо и државата никогаш нема да си ги наплати тие 9.000 евра казна.

А тие најкомотно ќе продолжат да работат на црно, примајќи пари на рака, а не на трансакциска сметка, наплаќајќи 50% поевтино од тебе и на крајот ти повторно ќе бидеш големиот губитник.

Во најлош случај, ќе завршат зад решетки, а ти ќе плаќаш за нивното сместување, исхрана и слично, со парите од даноците и казните кои ги плаќаш, со што на крајот ти си големиот губитник.

И секогаш ќе ги има такви кои наплаќаат поевтино, тоа е поентата на самиот капитализам - слободен проток на капиталот, слободни цени и слободна трговија.

Ако не ти се допаѓа, тогаш барај враќање на Југославија, бидејќи во ваква држава нема да дочекаш таква правда каква што посакуваш.
се ова би било точно, доколку законот не предвидува казна и за домаќинот кој повикал не лиценциран мајстор... овдека цело време дискутирате само за едната страна... а законот предвидел двојна казна за вакви ситуации. значи ти ако викнеш мајстор дома, ке му побараш лиценца, ако ја нема, нема да му дозволиш да работи кај тебе, зашт и тебе ке те пернат ако те фатат...

затоа и реков, дека го поддржувам овој закон. убаво е осмислен.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
А ќе смеам сам да си поправам по дома или за да сменам осигурач ќе морам да повикам мајстор со лиценца?
ќе смеам сам да ги бојадисам ѕидовите или и за ова ќе морам да барам молер со лиценца?

ако ви дојде швалерот на жена ви дома....дали и во овој случај ќе плаќате дупли казни? Тој затоа што е*е без лиценца, а вие како домаќин затоа што сте му дозволиле да е*е без лиценца и да не плати данок на државата?

Точно е дека некои работи треба да се средат и дека на сите фирми треба да им се обезбедат подеднакви услови за работа, а да се санкционираат фирмите и поединците кои работат на црно и остваруваат профит. Но законски треба да се прецизира што е бизнис, а што солидарност. Ограничувањето на солидарна помош само на најблиско семејство или на соседска солидарност во радиус од местото на живеење е глупост.

Дали помагањето на колега од работа кој живее на 25 километри од вас не е исто со помагањето на соседот кој живее до вас? И со двајцата може да бидете блиски.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Скоро сите имаат пријатели или роднини мајстори. Глупо е да не помогнат дома да се поправи нешто. Што станува со пензионерите (поранешни мајстори) кои ете поправаат и инсталираат беспари кај свои. Тие немаат, нема ни да земат лиценца.
Од друга страна, ако воопшто заживее ова, оние кои ќе извадат лиценца, маста ќе им ја извадат на муштериите. И така цените некои си ги креваат како да се хирурзи.
И што станува со прекупците на коли на диво кои загадуваат и узурпираат јавни површини, паркинзи и паркови. Дали ќе има за нив стандарди за фирма со гаража наместо фарби, масла и канти среде улица...?
 
Последно уредено:

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.899
sledno sto da ocekuvame od nasata drzavicka
Данок на интернет, како во Унгарија. Плаќање по мегабајт. Само што таму 100 000 народ одма излегоа на протести, а овде ќе се заврши на плачење по интернет и расправање со ликови кои ќе не убедуваат како е тоа нормално.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
се ова би било точно, доколку законот не предвидува казна и за домаќинот кој повикал не лиценциран мајстор... овдека цело време дискутирате само за едната страна... а законот предвидел двојна казна за вакви ситуации. значи ти ако викнеш мајстор дома, ке му побараш лиценца, ако ја нема, нема да му дозволиш да работи кај тебе, зашт и тебе ке те пернат ако те фатат...

затоа и реков, дека го поддржувам овој закон. убаво е осмислен.
А домаќинот ќе биде толку наивен до тој степен што ќе дозволи да му влезе инспекција кога му работат нелиценцирани работници на објект ?

Или па нема му текне да работи ноќе ?

Очигледно ти си наивниот, батка, бидејќи ова е Македонија, држава во која царуваат невработеноста, сиромаштијата, криминалот и корупцијата, а таков терен е одличен за работење на црно, делуваш како да не си живеел во Југославија во 1980-те години.

А да не заборавиме дека сите успеваат да си најдат некој кој работи во инспекција и однапред ги информира за пријава или за инспекцијата која допрва доаѓа.

Ти слободно продолжи да негуваш надеж дека казните ќе те спасат тебе и твојот бизнис, но како што веќе спомнав, на крајот ти ќе бидеш големиот губитник.

Данок на интернет, како во Унгарија. Плаќање по мегабајт. Само што таму 100 000 народ одма излегоа на протести, а овде ќе се заврши на плачење по интернет и расправање со ликови кои ќе не убедуваат како е тоа нормално.
Треба да се соберат милиони за да го треснат од земја ѓубрето Виктор Орбан што го имаат за премиер.

Но и 100.000 не е бројка за потценување, така се демонстрира народна обединетост и одлучност во отпорот кон одлуките на владата.
 
Последно уредено:
I

IBIZA SOUND

Гостин
Данок на интернет, како во Унгарија. Плаќање по мегабајт. Само што таму 100 000 народ одма излегоа на протести, а овде ќе се заврши на плачење по интернет и расправање со ликови кои ќе не убедуваат како е тоа нормално.
xaxaaxaxxa interesno ke bide i ova ako go uvedat
a i ne trebe da ne cude
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Данок на интернет, како во Унгарија. Плаќање по мегабајт. Само што таму 100 000 народ одма излегоа на протести, а овде ќе се заврши на плачење по интернет и расправање со ликови кои ќе не убедуваат како е тоа нормално.

Многу им е гајле за интернетот на ЦИА, за ММФ и банките шо ги национализира, за тоа му организираат протест. А и нешто со Путин ги затопли односите многу.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Искрено , жал ми е што воопшто има некои кои потпаѓаат на машинерија на власта со која повторно се влече пари од џебот на народот. Па ке чујам дека “добар е законот“ :facepalm:

И се под превезот на “ ред мора да има

Во пракса ова ќе значи дека ако до вчера сум викал мајстор за фрижидерот и сум платил 1000 денари, од утре ке треба да платам 2000 денари. Јбт, „ред мора да има ? “
Или, некој стечаец што крпи некако со тоа што повремено работи како молер. Ке извади ( плати ? ) лиценца ?

И се е во интерест на државата, на народот, нели, ред треба да има....Немој да ме јебеш
На ист начин ни ја покачија патарината. Во интерест на народот, подобри патишта...кур мој. Никој не размислува дека за 50 км во Македонија плакаш колку за 500 во Грција или Бугарија.
Или нови казни за возачите и кал на гумите. Или лиценци за таксисти, лиценци за книговодители, лиценци за алкохол, лиценци за........

Добро е, добро е....

 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
А домаќинот ќе биде толку наивен до тој степен што ќе дозволи да му влезе инспекција кога му работат нелиценцирани работници на објект ?

Или па нема му текне да работи ноќе ?

Очигледно ти си наивниот, батка, бидејќи ова е Македонија, држава во која царуваат невработеноста, сиромаштијата, криминалот и корупцијата, а таков терен е одличен за работење на црно, делуваш како да не си живеел во Југославија во 1980-те години.

А да не заборавиме дека сите успеваат да си најдат некој кој работи во инспекција и однапред ги информира за пријава или за инспекцијата која допрва доаѓа.

Ти слободно продолжи да негуваш надеж дека казните ќе те спасат тебе и твојот бизнис, но како што веќе спомнав, на крајот ти ќе бидеш големиот губитник.

кога ке ти дојде на врата по пријава или било како, има да отвориш и песна да пееш... само ти гај си надежи дека така лесно ке поминеш... не му отварам бе.. така ке постапиш? ај жити се, кога ке стапи во сила законов, викни електричар дома без лиценца, јас ке те пријавам а ти не му отвори... да видиш што ке те снајде... би ти препорачал следниот пат целосно да го исчиташ предлог законот со сите ставки, ингеренции, и овластувања што ги добиваат инспекторите па после да коментираш по било кој закон. зарем сеуште не научи дека оваа власт само до пола ги кажува работите во јавност?

патем речено мене не ми треба спасување во бизнисот, мене ми треба лојална конкуренција, па да си ги мериме.. сите тие што работат на црно, се нелојална конкуренција.. и во времето на сфрј и ова сега благе везе нема по прашање на водење бизнис... тоа биле други времиња, ова се други времиња, комплетно различни.. јас не велам дека треба лебот на лугето да им се зима по разно разни основи, ама со задоволство ке гледам како држават ги лупа по глава тие што ми го зимаат мојот леб, притоа не гледајки дека и својот го фрлаат во канта па ни за нив нема доволно...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom