Нема веќе евтино возење на плин

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
43 е мајку и шајку се по ред... видов и јас.... ок... алтернативите се тука, на унион гас сеуште е 36,5 за литар, пред некој саат наполнив, незнам за железара како е и која цена е, ама знам дека они во принцип поскапуваат кога ке ја потрошат залихата што ја имаат во цистерните а цистерните им се 3 комада по 20 тона... па користи народ и таксистиве нај више... како и да е има поевтино и од макпетрол, макоил и лукоил.

баш седнав прееска и ги правев математиките. со бензин и плин. ми излага дека ако возам на плин со сегашнава цена од 43 денари ми излага дека ми требаат 688 денари за 100 километри, наспроти 828 денари за бензин за иста километража. тоа значи плус-минус околу 150 денари разлика. за мене тоа е разлика во секои 2 дена. значи пак месечно тоа е околу 30-35 евра на месечно ниво. што и не е за фрлање. мегутоа таа кола се вози доста и затоа ја има таа разлика...

ајде да израчунаме за некој кој секојдневно вози да речеме 15 километри во просек, ако се израчуна идење и враќање од работа плус викенди шетање бла бла, да речеме 20 километри на ден. ако е тоа автомобил кој троши 8 литри бензин на градска, значи би трошел 9-10 литри плин. на градска вожња потрошњата на бензин би била 552 денари, а на плин би било 430 денари. значи разлика од 122 денари ако вози на плин од големите компании или минус 5 денари во просек ако точи на помалите компании тоа би било 380 денари значи разлика од точни 172 денари на секои 5 дена. односно околу 1000 денари месечно. и тоа не е за фрлање. плус додади дека возењето на плин го продолжува векот на траење на моторот, и тука ке добиеш позитивна математика, а и еколошко е возењето на плин.

се у свему сепак е исплатливо да се вози на плин... сеуште... а незнам за каков данок станува збор, ама ако нешто драстично се качи цената на плинот, тогаш ке се приближат разликите и тогаш ке остане само моментот дека си екологист и моторот ке ти трае подолго. тоа е тоа... сега за сега е и исплатливо да се вози на плин, со тоа што разликата од 40% заштеда падна на 25% заштеда.

бреееееееј.. ме бива за математики а:vozbud:
врти-сучи факт е дека ова е претерана цена на плинот:toe:а за ефтиноча муабет да не прајме
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.600
Поени од реакции
18.027
Гледам Макпетрол и Лукоил на 44,5 го качија, а Окта уште се на 43, бар така видов денеска.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
50 ден ќе стигнел плинот. Не се нормални.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Море 100 треба да го направат,све додека си кути народот и си плаќа ,нема проблем,додека има овци за волна не му ја мисли.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.402
Поени од реакции
6.022
Море 100 треба да го направат,све додека си кути народот и си плаќа ,нема проблем,додека има овци за волна не му ја мисли.
А шо да напрајт народот ме интересират? Да излезит пешки да ојт во знак на протест? Или на воздух да ја напрајт колата ?(па после и воздух ќе наплатвет)
Само да се зборувало народот ова народот она....ако не забележа ова е Македонија а не ебана грција или франција па сите на масовни протести ке излегуваме...знам дека е лесно да се пишит на форум ама да се реализират во пракса потешко.
 

sanos_a

www.autobusi.net/
Член од
12 декември 2008
Мислења
554
Поени од реакции
82
возете си на бензин и завршена работа, па ке видат не видат ке мора да го намалат
 
V

Vollstandig

Гостин
Море 100 треба да го направат,све додека си кути народот и си плаќа ,нема проблем,додека има овци за волна не му ја мисли.
Зато до некој случај ги поштувам грците. Да им рече владата 1 цент ќе поскапи тоа и тоа, цела грција е на нозе и се бунат штрајкуваат.
А македончето, овца, како и свириш така ќе ти игра, само молзија и молзија.
И 1000 денари да го напраат, верувај ме пак ќе возат глупаците , да да се направи штрајк, верувај ме само организаторот би штрајкувал. Сите тогаш ќутат по дома,а сегде само слушаш зборат за политика не одела. Па човеку ако не ти чини нешто БУНИ СЕ ебате...

П.С. Ако сака некој да види што е македонско лудило нека појди на еден ден (или нека праша некој што работи) во конфекциите во прилеп, битола итн, е тоа ти се вика РОБОВЛАДЕТЕЛСКО ОПШЕСТВО. За 5 евра дневница,жените се отепуваат од работа, немат пауза за цигара освен до веце, а освен то им го лижат газо на газдите. Ако една се збуни дека не одговара, никој друг не се буни туку ќе ја накодошат дека таа само се буни. Лудило :vozbud:
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
45 денари го направија. Дали се нормални овие од регулаторна бе алооо?
Сега ми текна пред 10 години кога беше плинот 9 денари литро, ееее таксистите беа во најголем +тогаш.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
50 ден ќе стигнел плинот. Не се нормални.
од каде оваа информација? ако плинот достигне 50 денара оинда јас ке го извадам цел систем од колата.. едноставно не се исплати !!!!!
 
V

Vollstandig

Гостин
Џабе, е се додека не се буни народот. Порано бензинот беше 55 денари, значи 10 денари поскап од плинот, а ако вградиш плин ќе ти беше исто ко на бензин да возиш.

Ништо сеа баталете увозот на коли земајте по еден точак, и готово:)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
возете си на бензин и завршена работа, па ке видат не видат ке мора да го намалат
па.. и ја викам да се вози на бензин пошо не се исплати само после знаеш шо ке биде.. ке акнат оп бензинот после.. ехеее кога си имаш работа со држава кај ид а се свртиш те чека некој да ти го начука само... ке го направат 100тка бензинот :)

--- надополнето ---

Џабе, е се додека не се буни народот. Порано бензинот беше 55 денари, значи 10 денари поскап од плинот, а ако вградиш плин ќе ти беше исто ко на бензин да возиш.

Ништо сеа баталете увозот на коли земајте по еден точак, и готово:)
точак не.. али мотор НАЈИСПЛАТЛИВО !!!! со 300 денара ке се заборавиш од восење !!!!!
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
од каде оваа информација? ако плинот достигне 50 денара оинда јас ке го извадам цел систем од колата.. едноставно не се исплати !!!!!
Гледаш и самиот секој ден го поскапуваат, ќе стигне и повеќе од 50. Информацијата е од лукоил.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
па.. и ја викам да се вози на бензин пошо не се исплати само после знаеш шо ке биде.. ке акнат оп бензинот после.. ехеее кога си имаш работа со држава кај ид а се свртиш те чека некој да ти го начука само... ке го направат 100тка бензинот :)

--- надополнето ---



точак не.. али мотор НАЈИСПЛАТЛИВО !!!! со 300 денара ке се заборавиш од восење !!!!!
Со плинот нема никаква врска регулаторна комисија цените,ги креираат увозниците
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Гледаш и самиот секој ден го поскапуваат, ќе стигне и повеќе од 50. Информацијата е од лукоил.
Епа наздравје бричење онда.. немам што друго да кажам плин повеќе од 50 денара... ке почнеме со точак на факултет работа и слично :)

--- надополнето ---

Со плинот нема никаква врска регулаторна комисија цените,ги креираат увозниците
викаш нема никаква врска регулаторната комисија... а тука државата игра некаква улога? акциза за плинот не се плаќа??? неможе тоа само увоозниците да си ја дефинираат цената мене тоа не ми е логично :\
 

Kajgana Shop

На врв Bottom