Нема веќе да се емитуваат каналите на СпортКлуб во Македонија

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
На Бум го вратија Фокс Лајф со македонски превод. Реклами не сум фатил да видам дали се српски или словенечки. А спортклуб најверојатно го сменија на хрватскиот канал. Битно нема да се гаси, па јазикот не ме занима.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.778
Поени од реакции
7.515
Ja вратија и Fox Life на МаxTV исто како на Бум тв со превод на македонски јазик. Преводот е залепен на самиот канал не е ставено во опција за избор.

http://avmu.mk/images/Makedonski_Telakom_br.78_Skopje.pdf

Рекламите се само словенечки. Но мене ме чуди зошто МаxTV не ja замени и Fox со оваа словенечка верзија кога таа им е со српски реклами ако воопшто проблемот бил рекламите.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2009
Мислења
38
Поени од реакции
4
На МахTV се уште оди српската верзија на Спорт Клуб, а на Boom оди хрватската верзија (коментаториве се очајни). Може секој да бира што ќе пушти или МахTV касни со потпишување на договорите?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.778
Поени од реакции
7.515
На МахTV се уште оди српската верзија на Спорт Клуб, а на Boom оди хрватската верзија (коментаториве се очајни). Може секој да бира што ќе пушти или МахTV касни со потпишување на договорите?
Дали Бум тв прво ги исклучија па ги уклучија хрватските СК ?
Maкс тв не ни ги ислкучи .
 
Член од
28 декември 2009
Мислења
38
Поени од реакции
4
Бум ТВ воопшто не исклучи ни еден канал. До неделата Спорт клуб одеше во српска верзија, а од понеделникот во хрватска.
 
Член од
28 декември 2009
Мислења
38
Поени од реакции
4
Иако стивна прашинава околу исклучувањето на каналиве во Македонија, сепак може ли некој да ми ја појасни изјавава на Зоран Трајчевски:

- Проблемот со српската верзија е што тие уфрлуваат и српски реклами, тоа го нема никаде во Европа - вели Трајчевски и додава дека тој за ова ги информирал операторите уште пред Нова Година.

Што значи тоа "уфрлуваат"? Треба на Агенцијава однапред да и се даде список на реклами што ќе се емитуваат???
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Иако стивна прашинава околу исклучувањето на каналиве во Македонија, сепак може ли некој да ми ја појасни изјавава на Зоран Трајчевски:

- Проблемот со српската верзија е што тие уфрлуваат и српски реклами, тоа го нема никаде во Европа - вели Трајчевски и додава дека тој за ова ги информирал операторите уште пред Нова Година.

Што значи тоа "уфрлуваат"? Треба на Агенцијава однапред да и се даде список на реклами што ќе се емитуваат???
Тоа иде вака (колку што јас сфатив):
FOX каналите се регистрирани во Бугарија и треба да иде на нив бугарски реклами, но не и српски.
FOX каналите исто така се регистрирани со седиште во Словенија и на нив треба да идат само словенечки реклами, но не и српски.
Но едно не ми е јасно, дали со ова сака АВМУ да каже дека FOX каналите воопшто не се регистрирани во Србија, со што тие се нелегални таму?
 
Член од
28 декември 2009
Мислења
38
Поени од реакции
4
На знам каде се регистрирани Спорт Клуб каналите, но таму одат реклами од цел Балкан. Ете пред само пола саат гледав реклама за стоби флипс на македонски јазик, истата реклама што ја пуштаат на сите македонски канали (Сител, Канал 5...). Бидејќи Спорт Клуб Македонија не постои тоа значи дека македонски реклами на овие канали не треба да се емитуваат? А FOX каналите се составен дел на сите пакети во Србија со години па не ми се верува дака се нелегални.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
На знам каде се регистрирани Спорт Клуб каналите, но таму одат реклами од цел Балкан. Ете пред само пола саат гледав реклама за стоби флипс на македонски јазик, истата реклама што ја пуштаат на сите македонски канали (Сител, Канал 5...). Бидејќи Спорт Клуб Македонија не постои тоа значи дека македонски реклами на овие канали не треба да се емитуваат? А FOX каналите се составен дел на сите пакети во Србија со години па не ми се верува дака се нелегални.
Токму тука е проблемот, во македонските реклами а другото е само изговор. Нашите телевизии се бунат дека странските телевизии (во случајов Фокс, Спорт клуб итн) им земаат дел од рекламниот колач и пробуваат да најдат и најмала дамка за да престават дека тие телевизии нелегално емитуваат реклами наменети за македонските потрошувачи.
 
Член од
28 декември 2009
Мислења
38
Поени од реакции
4
Тогаш зошто се бламираат со разно разни изјави и пререгистрирање на договори. И се на штета на гледачите. И сега повторно ќе го забранат Спорт Клуб? И зарем мислат дека можат да им се мешаат во работата на фирмиве!?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.778
Поени од реакции
7.515
На Макс тв сеуште српската верзија, а добија опомена што ги емитуваат :confused:
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Страшно ме интересира една работа: дали ако сега македонските компании почнат да се рекламираат на хрватските или словенечките или романските Sport Klub или пак на хрватските или словенечките или бугарските канали од FOX групацијата, дали и тогаш ќе треба да се забрануваат?
Страшно ме интересира. :)
 
Член од
28 декември 2009
Мислења
38
Поени од реакции
4
Како тоа ако почнат, па на сите три канали на хрватската верзија на Спорт Клуб што оди на Бум ТВ се даваат реклами на македонски јазик од македонски компании. И сега пак ќе има хајка и забрани? И што мислат Канал 5 и компанија, дека ако забранат се нив ќе ги гледаме. НЕМА!!! Со онаква програма само пензионери ќе ги гледаат.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.919
Поени од реакции
11.593
Ne gleam tv otkako ja nema national geographic. Na max tv samo debilski kanali ima so debilski tv shoua i serii...
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.960
Ете во Охрид на Инфел КТВ ја нема повеќе спортклуб . Да ти се посерам и во држава и во ваквиве агенции што ги водат неписмени луѓе со кравати ! Овие од Ѕинго 2 години даваат филмови на индиски , пинкове звездице, гданд шоу на канал 5 , нив не ги чепкаат мораше по спортов да удрат на тие канали што ги гледа повеќе од пола македонија !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom