Немам друштво

Член од
25 септември 2023
Мислења
111
Поени од реакции
120
Луѓето доаѓаат кај мене за да се исплакаат откако им поминал викендот со женската па се скарале па чекај имаше еден добар психолог шо слуша без пари. Кога треба да позајмат нешто опрема за спорт... Во последните години научив да бидам по сам и од смртта, а понекогаш да имам гости од овој тип и со нив да се осеќам уште по осамено. Верувам дека кај сите е вака, луѓето враќаат после 5 саати на Инстаграм за да се осеќаат посебно за самите себе, да дадат импресија дека се зафатени и слично. Нешто не појеба сите до еден. Коронавирус, социјални мрежи и брз допамин. Многу интересен феномен за анализа е ова, во 2017-18 сум имал најмалку 10 души, друштва за менување и разни активности. После COVID 19 луѓето што ги познавав почнаа да се понашаат чудно, едни почнаа да гледат НЛО, други да предупредуваат на прскање со корона од авијоните, а трети станаа пророци на третата светска војна и апокалипсата.
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2016
Мислења
488
Поени од реакции
482
Луѓето доаѓаат кај мене за да се исплакаат откако им поминал викендот со женската па се скарале па чекај имаше еден добар психолог шо слуша без пари. Кога треба да позајмат нешто опрема за спорт... Во последните години научив да бидам по сам и од смртта, а понекогаш да имам гости од овој тип и со нив да се осеќам уште по осамено. Верувам дека кај сите е вака, луѓето враќаат после 5 саати на Инстаграм за да се осеќаат посебно за самите себе, да дадат импресија дека се зафатени и слично. Нешто не појеба сите до еден. Коронавирус, социјални мрежи и брз допамин. Многу интересен феномен за анализа е ова, во 2017-18 сум имал најмалку 10 души, друштва за менување и разни активности. После COVID 19 луѓето што ги познавав почнаа да се понашаат чудно, едни почнаа да гледат НЛО, други да предупредуваат на прскање со корона од авијоните, а трети станаа пророци на третата светска војна и апокалипсата.
Ако може да ме запознаеш со тие третите за теории на заговор за трета светска војна и апокалипса, сега тие муабети се во тренд дали русите и америте ќе не збришат сите или само се занесуваат, да имам нови контакти за различни видови на муабет :D:D:D:D
[Се шегувам]

Види сегде е така луѓето се променија, јас откако започнав да се занимавам со мојата професија, имам секојдневно веќе една деценија контакти со различни луѓе што и едноставно често ми доаѓа момент кога ми е ,,преку глава од луѓе" и одбегнувам често да излегувам приватно со друштво затоа што сакам да останам од време на време сам со себе, вака да не звучи чудно, замислете 10 години секој ден да имате контакт најмалку со 5 души во просек (често се повеќе од 5 души) и трчање постојано со обврски наваму натаму, а на секој треба да му посветиш внимание и професионално да се заврши работата.
Буквално после работа не ти се оди на кафеседенки и празни муабети. Али нема како треба да се дружиме затоа го намалив дружењето и гледам често преку викенд да сум надвор од Скопје, шетам низ Македонија, да си ги наполнам батериите особено кога е убаво времето.
 
Член од
25 септември 2023
Мислења
111
Поени од реакции
120
Дај слика од тебе па ќе видеме


Sent from my iPhone using Tapatalk
јас сум петка човек кој не се жали овде ниту обидува нешто да смени само од аналитички причини го пишувам ова со големо љубопитство кон пост-ковид психо-социјалниот развиток на општеството. Слика нема што да ти давам просечен младич со свои амбиции, цели и нешто исполнето нешто не, нешто оставено на половина, сакам да знам зошто ковидот ги така дезориентира луѓето до екстремност исто како кога пчелата во пчеларникот ќе се вознемири ако некаде у близина има пожар.
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
2.039
Поени од реакции
3.572
Jas baram prilatelki za kafe alaš vereš muabet.. pisi mi vo PP ke sedneme na boza i sladoled denovive..
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.958
Поени од реакции
35.885
А зошто не сите осаменици се дружат меѓусебе, е тоа е мистерија... Во ерата на хиперконектираност ни осаменоста не е толку болна
Прво влегуваат во некоја зона во која не ни бараат други луѓе, второ најчесто ваквите луѓе повеќе тежат кон интроверти и тешко први започнуваат конверзација/посрамежливи се, трето не секој човек ти е соодветен на твојот карактер, некогаш е подобро да седиш сам/а и да правиш некаква активност која те исполнува/со која ќе оставиш нешто после тебе отколку да го трошиш времето со било кого (Colm во Banshees of Inisherin многу добро го доловува ова).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom