Некролог во два дневни весници за помошникот Хитлер!

Статус
Затворена за нови мислења.

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830

Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија и Меморијалниот центар на холокаустот го осудуваат објавувањето некролози за 25 години од смртта на нацистот Рудолф Хес во денешните изданија на весниците „Дневник“ и „Вест".
Во реакцијата, во која велат дека се згрозени од објавата на некрологот под кој се потпишани „негови македонски почитувачи“, Фондот и Меморјалниот центар потсетуваат дека Рудолф Хес бил именуван за заменик на Адолф Хитлер во 1933 година и имал голема улога во создавањето на антисемитските Нирнбершки закони две години подоцна.
- Би сакале да ги прашаме неговите почитувачи: Дали знаат што е нацизам?, Дали ја знаат идеологијата што нацизмот ја застапува?, Дали го знаат бројот на жртвите на нацизмот?, Дали знаат што значи конечно решение и холокауст? и Дали можат да одговорат на прашањето која е вината на милионите деца, меѓу нив и на новороденчиња на кои во гасните комори им беше окончан штотуку започнатиот живот? Се надеваме дека почитувачите на Рудолф Хес ќе се одважат и ќе одговорат на поставените прашања. Воедно би го поставиле и прашањето - дали не е време да се донесе закон за забрана ширење на антисемитизам и негирање на холокаустот?, стои во реакцијата.


Некрологот беше објавен во дневните весници „Вест“ и „Дневник“ чии уредник е Латас!
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Срамно, самиот весник не требаше да го објави ова сепак има поважни работи од некој денар плус од оглас. Иначе имам осетено дека сепак во Македонија има доста личности кој имаат добро мислејне за нацизмот и Хитлер што јас не можам да го разберам. Тој и Третиот Рајх се срам за човештвото.

Иначе интересна случка пред некоја година баш за Хес. Имав двајца другари со мене на гости во Македонија и веќе пред да идат им реков можно е поради нивното потекло да има „жеги“ за Хитлер итн. До душа немаше ништо од тоа само еднашка кога бевме во Битола на почетокот од корзото кај саатот имаше постерче ставено со ликот на Хес и здола надпис "Rudolf Hess - Heroes never die". Другариве со подзинати усти останаа и си продолживме.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Аман веќе со вакви наслови, како Бекстејџ или некоја слична срање од емисија да иде у најава :facepalm:

Шокантно!

Скандал!

Не си Евреин предпоставувам, затоа можеби не те засега толку но можам да замислам тие како се чувствуваат.
 
Член од
30 јули 2012
Мислења
22
Поени од реакции
18
Ама Латас е уредник! Сигурно ова е некоја порака од Латас, предупредување до Евреите. :O
Хес бил повеќе будала него Нацист, get your shit straight.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Не си Евреин предпоставувам, затоа можеби не те засега толку но можам да замислам тие како се чувствуваат.
Каква врска има тоа? јас немам замерка за веста која ја постираше Буте во темава, нити го подржувам објанувањето на истата во весниците.

Јас СУМ ПРОТИВ вакви дебилни наслови.
 
Член од
4 јули 2009
Мислења
4.795
Поени од реакции
3.492
убаво рече kviki,кај нас припадници на армијата се поклонуваат на оние кои во 2001 крвнички убиваа,а нас ни е шокантен некролог за некој фашист
 

Tzeentch

Дискретен Херој
Член од
6 октомври 2011
Мислења
581
Поени од реакции
347



Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија и Меморијалниот центар на холокаустот го осудуваат објавувањето некролози за 25 години од смртта на нацистот Рудолф Хес во денешните изданија на весниците „Дневник“ и „Вест".
Во реакцијата, во која велат дека се згрозени од објавата на некрологот под кој се потпишани „негови македонски почитувачи“, Фондот и Меморјалниот центар потсетуваат дека Рудолф Хес бил именуван за заменик на Адолф Хитлер во 1933 година и имал голема улога во создавањето на антисемитските Нирнбершки закони две години подоцна.
- Би сакале да ги прашаме неговите почитувачи: Дали знаат што е нацизам?, Дали ја знаат идеологијата што нацизмот ја застапува?, Дали го знаат бројот на жртвите на нацизмот?, Дали знаат што значи конечно решение и холокауст? и Дали можат да одговорат на прашањето која е вината на милионите деца, меѓу нив и на новороденчиња на кои во гасните комори им беше окончан штотуку започнатиот живот? Се надеваме дека почитувачите на Рудолф Хес ќе се одважат и ќе одговорат на поставените прашања. Воедно би го поставиле и прашањето - дали не е време да се донесе закон за забрана ширење на антисемитизам и негирање на холокаустот?, стои во реакцијата.


Некрологот беше објавен во дневните весници „Вест“ и „Дневник“ чии уредник е Латас!



Дали евреите знаат (или намерно се прават улави) дека во нивниот Израел има порасистички закони од Нирнбешките?


Ебате евреите мочани. Све мора да бидат сиротињи и да кењаат , бетер од љунгиве наши.
 

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
1.238
Скандалозно, шокантно, фрапантно


Леле, како ќе спиеме сега...
„Скандалозно: Станија ја покажа цицката“. Шокантно: уредникот не му удри чврга на новинарчето идиотче. Фрапантно: сопственикот на медиумот не ги отпуштил двајцата. Ова наједноставно ја доловува ситуацијата во медиумите кои љубат во секој втор наслов да ги употребуваат зборчињава во надеж дека ќе ја зголемат читаноста.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
На Хитлер кога му е годишница да му објавам еден у 2-3 весника..?
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Хахаха, припадници на Армијата на Република Македонија пред една недела се поклонија на терористите кои дигнаа оружје против државава и правеа исти масакри а овие се жалат дека имало некролог во весник... Болна нација сме ние еј, уште што нема да видиме...
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Каква врска има тоа? јас немам замерка за веста, нити го подржувам објанувањето, јас СУМ ПРОТИВ вакви дебилни наслови.
Ок, се извинувам, но секој поинаку гледа на тоа дали е скандал или не. :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom