Некој софтвер за правење дабстеп?

Член од
15 јули 2012
Мислења
131
Поени од реакции
27
Позз дечки има ли некој софтвер (освен виртуал ДЈ) за правење дабстеп на компјутер?? Ова го најдов на нет али гледам дека треба да се купи софтверот... можеби вие знаете некој излез... Поздрав.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.756
Поени од реакции
9.917
1. Купи микрофон
2. Најди градилиште
3. Оди до градилиштето кога работи со полна пареа
4. Земи лаптоп со микрофонот, сними ги звуците
5. Најди било-која-шит-поп песна
6. Со аудио софтвер (e.g. Audacity) експериментирај со каналите итн т.е. додади ги звуците од градилиштето на поп песната
7. Ти си сега дабстеп уметник, WUBWUBWUBWUB

Доколку успееш да се пробиеш, еве неколку совети:

- Пушти долга коса па избричи ја едната половина
- Прати хипстер-емо мода (високи чизми, шалови и сл.)
- Додавај елементи од класична музика во миксот (пр. виолина) за фановите да тврдат дека твојата музика ја содржи сета мудрост во вселената и останатите кои не ја слушаат се премногу глупи да ја сфатат ( 2deep4u)

Со среќа брат, нека WUBWUBWUBWUB е со тебе.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
1. Купи микрофон
2. Најди градилиште
3. Оди до градилиштето кога работи со полна пареа
4. Земи лаптоп со микрофонот, сними ги звуците
5. Најди било-која-шит-поп песна
6. Со аудио софтвер (e.g. Audacity) експериментирај со каналите итн т.е. додади ги звуците од градилиштето на поп песната
7. Ти си сега дабстеп уметник, WUBWUBWUBWUB

Доколку успееш да се пробиеш, еве неколку совети:

- Пушти долга коса па избричи ја едната половина
- Прати хипстер-емо мода (високи чизми, шалови и сл.)
- Додавај елементи од класична музика во миксот (пр. виолина) за фановите да тврдат дека твојата музика ја содржи сета мудрост во вселената и останатите кои не ја слушаат се премногу глупи да ја сфатат ( 2deep4u)

Со среќа брат, нека WUBWUBWUBWUB е со тебе.
Мешаш дабстеп со бростеп/поп-степ/електро..
Али не си ти крив, музичките “генијалци“ по интернет се криви.
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.393
Поени од реакции
6.506
сателитот и бормашината.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Море, остај ги овие што ти зборат.
Оди на пајрет беј и пиши Traktor Pro.
Ако програмот не ти изгледа на контролна табла од спејс шатл има надеж за тебе.
Па пушти после некоја тракица да видиме што си направил.
Ај со среќа!
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
имаш многу работи да научиш пред да стигнеш до софтверот :)
и да знаеш дека виртуал дј е за пуштање и миксање музика а не за создавање.
и веќе ако бараш на youtube барај туторијали и ќе видиш што софтвер се користи.
а ко за аматер земи си FL Studio или пак PropellerHead Reason 4 евентуално 5 како понапреден :)
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.682
Поени од реакции
4.421
Леле уште кога го видов насловот на темава знаев дека нема да помине без сеир.:pos::pos::pos:
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
Мешаш дабстеп со бростеп/поп-степ/електро..
Али не си ти крив, музичките “генијалци“ по интернет се криви.
инаку стилот со звуците од градилиштето ти е industrial :Р
е да и да не заборавам за да бидеш многу добар дабстеп дј/продуцент ти треба откачена фризура :)
 

Untak

Simply complicated...
Член од
16 јануари 2008
Мислења
441
Поени од реакции
68
Јас сум му другар на Јован Јованов (само нека не се расчуе низ форумов ќе ве молам) и ко шо видов кај него он има една програма и само и викаш сакам да речеме поп песна и ти вика внеси наслов и внесуваш и одма после тоа ти ја зачувува во C://Muzika како mp3 фајл, ама пошо е кракната верзија програмот многу срање песни вади, може имате забележано од тие што ги има пуштено во јавност, е сега не видов опција програмчето дали има и за дабстеп, и сега ако сакаш да го прашам да ми го изреже програмот па да ти го пратам, или да го прашам дали вади и дабстеп траки?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom