Незаитересираност

Член од
12 октомври 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво на сите, имам еден проблем и никако не можам да сватам како е настанат и дали постоел од секогаш или е настанат во последниве неколку години...
Значи вака: имам проблем со " интересирањето,, не сум заитересиран скоро за ништо,со тоа опадната мие значително и концентрацијата и сакам тоа да се смени, ако има некој слично искуство и ако нашол решение нека го сподели
 
F

Flatter

Гостин
Убаво ти кажа членот. Со сила седнуваш и ништо не ебаваш и што и да е фокусираш се насилно и луто потоа тоа ќе ти стане навика/ритуал и слично.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Здраво на сите, имам еден проблем и никако не можам да сватам како е настанат и дали постоел од секогаш или е настанат во последниве неколку години...
Значи вака: имам проблем со " интересирањето,, не сум заитересиран скоро за ништо,со тоа опадната мие значително и концентрацијата и сакам тоа да се смени, ако има некој слично искуство и ако нашол решение нека го сподели
Почни да се интересираш.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.576
Поени од реакции
38.709
Чека да му згусне у животот па ќе се заинтересира.
 
Член од
11 февруари 2016
Мислења
37
Поени од реакции
9
Здраво на сите, имам еден проблем и никако не можам да сватам како е настанат и дали постоел од секогаш или е настанат во последниве неколку години...
Значи вака: имам проблем со " интересирањето,, не сум заитересиран скоро за ништо,со тоа опадната мие значително и концентрацијата и сакам тоа да се смени, ако има некој слично искуство и ако нашол решение нека го сподели
Јас сум заинтересиран само oт жените,:)Ако ти и од тоа не си,сигурно имаш длабока депресија.Брзо побарај помош,зошто тоа може да биде опасно:)
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Арно вели Анончо.
И на мене ми се дешавало да изгубам интерес за све и ништо да не правам. Се навикнуваш на такво функционирање и не ти се прави ништо, а ако пробаш нешто, вниманието ти бега бргу.

Ако има некои работи кои те интересирале, почни да ги правиш, дури и ако не ти се прават. Ќе се вратиш на тој мајндсет и ќе ти стане нормално, дури и ќе сакаш да го правиш.

Ако има работи кои веруваш дека ќе биде кул да ги правиш и имаш некои рол модели што ги прават и знаат, а ти сакаш да бидеш како нив, тоа е додатен мотиватор.

Тоа што ти пречи таа состојба е добар знак бидејќи си мотивиран да го смениш тоа.
Постави си цел. Не знам, да прочиташ 10 класици за 2 месеца, да научиш некоја вештина за одредено време итн...
Почни да го правиш тоа и кога ќе го постигнеш, ќе ја осетиш наградата за добро завршената работа.

И дружи се со луѓе кои се мотивирани и по можност делат исти интереси со тебе. Социјалниот контекст многу помага.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom