Независност од електродистрибуција со соларен систем

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Заинтересиран сум тотално да се осамосталам од ЕВН и да немам потреба од нивната електрична енергија поради разни причини кој сега не би ги коментирал да губам време.

Во последно време гледам и доста сум заинтересиран за соларната енергија и разни соларни панели, пробувам да се едуцирам доволно што и како бидејќи немам доста познавање од оваа област, а верувам дека тука на форумот има луѓе упатено во оваа тематика кои можат да помогнат.

Гледав и на нашите сајтви, но и на Alibaba оff-gird системи каде што за помалку пари може да се добие подобар систем со иста гаранција. Заинтересиран сум за овој https://www.alibaba.com/product-detail/House-use-10kw-off-grid-solar_60833092334.html?spm=a2700.galleryofferlist.normalList.39.5a6d6573vHhksb
10kw off-grid систем, па ме интересира какви се неговите способности и како оди со порачката од Alibaba на вакви поскапи ствари и колку би чинело царина, монтажа, дали се исплати итн.
 
Последно уредено:

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Овој горе систем е многу појак и панелите се појаки за скоро исти пари, ми делува како застарен систем.
Сепак би се јавил и би прашал, зашто сајтот веројатно не им е апдејтиран откако почнале. Ако сеуште им е истата понуда тогаш стварно се застарени во споредба со тие од Али.
А инаку 15% е царина а ДДВ 18% или 5%, зависи за што. Така да доста големи давачки ќе има, плус монтажа..
 
M

Macedon1um

Гостин
Фотоволтаични панели

Инаку негде прочитав дека според новиот закон донесен од владава, ако имаш вишок на ел енергија и го пушташ во системот фактички го донираш без никаков надоместок
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.102
До пред некоја година кога се беше поскапо, соларните панели, батериите, инсталацијата цела, беше ептен не исплатливо. Рачунката беше дека инвестицијата се враќа за 20+ години, во однос на тоа колку би плаќал за струја месечно а и самите делови, одржувањето.
Е сега како што читам скоро упола е почетната инвестиција преполовена, ради кинеските панели и сл. Само за повеќе да се ова исплати мора да биде подржано и од државата, преку субвенции, ама на мафијашиве не им одговара тоа, ако плачат за воздухот. Плус треба да се дозволи и ако произведуваш повеќе струја од што ја трошиш, за да не се губи струјата да можеш да ја убацуваш у мрежата на ЕВН и да им ја продаваш, по некоја нормална цена... тоа уште го нема кај нас, по другиве држави го има.

Сепак мислам дека ако има човек више пари, вреди да уложи у ова на долг рок. Ако некој воопшто размислува тука да останува на долг рок :)
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.935
Поени од реакции
3.624
Од стручно лице, кое работи со монтажа на панелите, ми е објаснето дека е невозможно во целост да се осамостоиш од ЕВН. Имено панелите во лето ке ти произведуваат многу стурја, дури не ке можеш и да ја потрошиш, (зборуваме за домаќинство, не за некоја фирма, ресторан... кои ке ја потрошат струјата и во лето) па вишокот ке ти оди во ветар. Во зима панелите нема да ти произведуваат или ке ти произведуваат многу малку и во принцип ке се снабдуваш со струја од ЕВН. За да работата со панелите функционира оптимално потребно е да се донесат закони и секој да може вишокот струја кој ке го има во лето, да го внесува во системот на евн кои ке му го плаќаат или ке му го компензираат во зима со струја па така инвестицијата би се вратила многу бргу и би се имало каква таква независност од евн, секако не целосна независност оти сепак ке зависиш од тоа да евн на лето ти го земат вишокот. Така некако ми беше објаснето, дали го сватив и пренесов исправно незнам...
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
743
Можи оти да не зошто да зависам од нив ,јас да сум у можнос,би ставил комбибирано сонце ветер,резерва генератор бензин,зима дрва нешто или пелети. или парно ако си во куќа самостојно,поскапо е ама оти да зависиш од нив ко можи сам да си правиш струја.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
системот е 1 тон тежина,па испорака со контејнер, па внес во државата...
70 квадрати зафаќа, тоа е една половина од кровот цела покриена со панели. Па за монтажа, профили, мајстори и тоа сето кошта.

Овој 10kw систем зимно време, ако е ептен облачно колку би генерирал? плус и пократок денот е во зима.
доколку се грееш целосно на клими, овој 10kw не би бил доволен.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
813
Поени од реакции
1.295
Neka ne se lazete ne e mozno totalno da se osamostoite od evn... Ova funkcionira najveke za vo vikendica ili vo tie krajista kade sto 12 meseca vo godinata e sonce i imat skapa struja( a ne kakoo kaj nas evtina struja so 1000-2000 denara smetka mesecna)a kaj nas ete reci go letoto se ke bide dobroo ama aj sto ke praves zimoto koga kje nema ic sonce?

оти да зависиш од нив ко можи сам да си правиш струја.
I sto e poentata ako praves sam struja ? Znaes koga kje ja vrates investicijata od 15000 evra za 150 godini... ete togas napravi matematika ke vides
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
I sto e poentata ako praves sam struja ? Znaes koga kje ja vrates investicijata od 15000 evra za 150 godini... ete togas napravi matematika ke vides
Не е проблем само почетната инвестиција. Тука е и одржувањето. Никој не зема во предвид дека акумулаторите се потрошен материјал. На неколку години ќе купуваме нови. Оловните тешко ќе издржат повеќе од три години, некои други можеби ќе издржат повеќе.
Онаму, кај што нема можност мораме некако да се снаоѓаме. Но ако има можност, нема ништо поефтино од градска мрежа.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
а и според закон мислам дека секој објект мора да биде поврзан на електрична мрежа. и мора да се плаќа улично осветлување и оние криминалните 33% ангажирана моќност.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.715
Поени од реакции
17.377
До пред некоја година кога се беше поскапо, соларните панели, батериите, инсталацијата цела, беше ептен не исплатливо. Рачунката беше дека инвестицијата се враќа за 20+ години, во однос на тоа колку би плаќал за струја месечно а и самите делови, одржувањето.
Е сега како што читам скоро упола е почетната инвестиција преполовена, ради кинеските панели и сл. Само за повеќе да се ова исплати мора да биде подржано и од државата, преку субвенции, ама на мафијашиве не им одговара тоа, ако плачат за воздухот. Плус треба да се дозволи и ако произведуваш повеќе струја од што ја трошиш, за да не се губи струјата да можеш да ја убацуваш у мрежата на ЕВН и да им ја продаваш, по некоја нормална цена... тоа уште го нема кај нас, по другиве држави го има.

Сепак мислам дека ако има човек више пари, вреди да уложи у ова на долг рок. Ако некој воопшто размислува тука да останува на долг рок :)
Проблем е што aко е подржaно со субвенции, пaк ние ќе го плaтиме есaпот. Струјaтa што јa убaцувaш у мрежa нив им прaи проблем, тој проблем носи поголеми трошоци зa одржувaње и тие трошоци ќе бидaт рaспределени нa сите корисници - повисоки сметки зa дистрибуцијa. Зaтоa плaќaњето нa вишоците го има во ретки побогaти земји и уште е предмет нa дискусијa, побогaтите грaѓaни кој имaaт пaри дa купaт пaнели ќе им јa кревaaт сметкaтa нa остaнaтите.
Зa конкретнaтa темa, се исплaти само ако евн ти бaрaaт мн висока ценa зa приклучок. Односно многу си им одaлечен од мрежaтa.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.935
Поени од реакции
3.624
Проблем е што aко е подржaно со субвенции, пaк ние ќе го плaтиме есaпот. Струјaтa што јa убaцувaш у мрежa нив им прaи проблем, тој проблем носи поголеми трошоци зa одржувaње и тие трошоци ќе бидaт рaспределени нa сите корисници - повисоки сметки зa дистрибуцијa. Зaтоa плaќaњето нa вишоците го има во ретки побогaти земји и уште е предмет нa дискусијa, побогaтите грaѓaни кој имaaт пaри дa купaт пaнели ќе им јa кревaaт сметкaтa нa остaнaтите.
Зa конкретнaтa темa, се исплaти само ако евн ти бaрaaт мн висока ценa зa приклучок. Односно многу си им одaлечен од мрежaтa.
Се исплати и ако си правно лице и плаќаш струја по индустриска тарифа која е два пати повисока од онаа за домаќинствата, но само ако си со некој капацитет кој ке ја потроши целата струја која панелите ке ја произведат на лето и нема да има вишок кој ке оди во ветар, на пример некој ресторан кој ке си постави панели со капацитет да во сончевите денови му ја задоволат целата потреба од струја а и нема да има вишок кој нема да се искористи.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.715
Поени од реакции
17.377
Се исплати и ако си правно лице и плаќаш струја по индустриска тарифа која е два пати повисока од онаа за домаќинствата, но само ако си со некој капацитет кој ке ја потроши целата струја која панелите ке ја произведат на лето и нема да има вишок кој ке оди во ветар, на пример некој ресторан кој ке си постави панели со капацитет да во сончевите денови му ја задоволат целата потреба од струја а и нема да има вишок кој нема да се искористи.
Од лани и најмалите правни фирми може да излезат на пазар и да ја избегнат глупавата тарифа. Така да и за нив не се исплати. Тоа што го викаш ти можда е точно, сум слушал дека некој проекти се исплатливи доколку се само за производство. Како и да е грото од проектите кај нас ги земаат јавни институции без да водат сметка за исплатливост или некој неинформирани бизнисмени со вишок пари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom