Независност на Каталонија

Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.583
Поени од реакции
11.115
Два милиони луѓе маршираат за независност на Каталонија

12.09.2014 | 19:59
Извор: Точка
Прочитано: 340 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот


Според информациите од полициската управа на Барселона, околу 2 милиони Каталонци мирно демонстрирале во црвено-жолта облека со национална симболика.


Два милиони луѓе во четвртокот излегле на улиците на главниот град на Шпанија во знак на поддршка на претстојниот референдум за одвојување на Каталонија од Шпанија и прославата на Денот на Каталонија.

Референдумот е планиран за 9. ноември оваа година.

Според информациите од полициската управа на Барселона, околу 2 милиони Каталонци мирно демонстрирале во црвено-жолта облека со национална симболика.

"Тоа што се случува денес не е предизвикување на државата. Тоа е барање на мнозинството Каталонци", рекол премиерот на владата на Каталонија, Артур Мас, коментирајќи ги демонстрациите.

 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.479
Поени од реакции
598
Се убаво, ама за фудбало шо ќе праат?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.898
Поени од реакции
36.499
Не е наше да кажуваме дали треба или нетреба да добијат независност, ама бројкава на луѓе се кажува...:)
Два милиони луѓе во четвртокот излегле на улиците на главниот град на Шпанија во знак на поддршка на претстојниот референдум за одвојување на Каталонија од Шпанија и прославата на Денот на Каталонија.
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Никад нема да се осамостојат овие.Иако се стварно силно економски развиен регион,сепак во рамки на Шпанија и според население и територија се капка во морето.Тие со милитантните баскијци се справија,ќе ја пуштат златната кокошка да им летне од кокошарникот.Мало сутра.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
10.195
Поени од реакции
14.775
Фарсашите ќе се осамостојувале, нек се гонат у три лепе. Три работи за нив: 60% од извозот им иде за Шпанија, вето за во НАТО и ЕУ и трето

PUBLIC AND PRIVATE DEBT AND LARGE COMBINED REFINANCING NEEDS (€50BN IN 2015) MAKE CATALONIA A UNIQUE PROBLEM. The independence of a region or a country can be defended for personal or cultural reasons –which can be discussed elsewhere- but not economic.

Catalonia spends 15% more than it earns. If independent, it would see lower revenues and expenses from the transition costs would rise.

It would be interesting to see why investors –who are not buying Catalan bonds at all today- would finance a government that spends 15 billion euro a year, 400 million a month in salaries and bills, with more than 150 licensed official cars and a “new country” where public spending is now 33.5 billion annually.

To give you an idea, the first industrial company in Spain, which is seven times the size of the GDP of Catalonia, pays about 700 million euro a month in salaries in Spain, including senior management, and has only seven licensed official cars.

И за крај

The debt of Catalonia would “become 78.4% of GDP after absorbing its share of the Spanish debt”
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.270
Ја поддржувам секоја нација без држава да добие сопствена држава. Па некои народи имаат по две држави (хинт западен сосед) а некои немаат ни една. Доколку стварно сакаат нека се осамостојат не гледам проблем во тоа. А заплашувањата со економијата се само последен обид на старите империјалисти да си ја зачуваат територијата. Исто е и со Шкотска и Англија. Тие БиБиСи и други "независни" медиуми се утепаа од спинови и застрашувачки вести за да ги одвлечат Шкотите од нивната намера. Сепак и да успеат референдумиве се сомневам дека ќе напраат како во Ирска за ЕУ што беше референдумот. Прво успешен после една година ајде уште еден референдум се додека не испадне како што они сакаат.
 
Л

Лигеја

Гостин
Не беше ниту марш,ниту демонстрација туку го славеа Националниот ден на Каталонија и целата организација беше голем фестивал.Меѓудругото имаше и повик за независност.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.565
Поени од реакции
634
Шпанија е членка на ЕУ и НАТО, секој кој што сонува за распадот на Шпанија ќе треба да чека минимум уште 500 години..
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.480
Поени од реакции
5.343
За на 1-ви октомври е закажан референдум за отцепување на Каталонија од Шпанија.
Мадрид жестоко се противи на оваа идеја. Им ги конфискуваа гласачките ливчиња, им уапсија некои високи претставници на каталонската влада и министерот за финансии. Каталонциве не се откажуваат по никоја цена од референдумот.
Ќе биде интересно, бидејќи многу експерти сметаат дека главна улога во смирување на двете страни и разумно рассудување ќе ја има каталонската полиција „Мосос“.
Ги читам Шпанциве и цело време потенцираат како демек ова за нив е прва ситуација во Европа на менување на граници после падот на берлинскиот ѕид. А Балканот во Африка е? Лицемерни мочковци. Гла да не кренат!
Интересно е да се види дали овој референдум ќе направи домино ефект?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.910
Поени од реакции
31.242
Ја поддржувам секоја нација без држава да добие сопствена држава. Па некои народи имаат по две држави (хинт западен сосед) а некои немаат ни една. Доколку стварно сакаат нека се осамостојат не гледам проблем во тоа. А заплашувањата со економијата се само последен обид на старите империјалисти да си ја зачуваат територијата. Исто е и со Шкотска и Англија. Тие БиБиСи и други "независни" медиуми се утепаа од спинови и застрашувачки вести за да ги одвлечат Шкотите од нивната намера. Сепак и да успеат референдумиве се сомневам дека ќе напраат како во Ирска за ЕУ што беше референдумот. Прво успешен после една година ајде уште еден референдум се додека не испадне како што они сакаат.
Ќе те слушнат власите ѓупците и гораните овде и тие ќе побараат свои држави
 
B

Bafra

Гостин
Ајде да видиме дали полицијата и другите вооружени единици ќе се стават од страната на Каталонците (својот народ) или ќе бидат целосно потчинети на Мадрид и Брисел :D

Убав доказ дека шпанската власт а и Брисел се однесуваат диктароски према народот, ама проповедаат демократија :confused:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
16.531
Поени од реакции
24.252
Треба да им влезе полицијата на клоци да дигне све и референдум и каталонија цела. Ако полицијата не го направи тоа, армијата да се прати.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.452
Поени од реакции
7.093
Ајде да видиме дали полицијата и другите вооружени единици ќе се стават од страната на Каталонците (својот народ) или ќе бидат целосно потчинети на Мадрид и Брисел :D
За која полиција и вооружени сили правиме муабет? Регионалните на Каталонија или Централните на Шпанија? Колку да нема збунки.[DOUBLEPOST=1506671751][/DOUBLEPOST]
Треба да им влезе полицијата на клоци да дигне све и референдум и каталонија цела. Ако полицијата не го направи тоа, армијата да се прати.
Им влага Шпанската полиција цело време. Малку по малку. Ама не им оди работата. Само ги разгорува страстите и ги потхранува сепаратистите.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
16.531
Поени од реакции
24.252
За која полиција и вооружени сили правиме муабет? Регионалните на Каталонија или Централните на Шпанија? Колку да нема збунки.[DOUBLEPOST=1506671751][/DOUBLEPOST]
Им влага Шпанската полиција цело време. Малку по малку. Ама не им оди работата. Само ги разгорува страстите и ги потхранува сепаратистите.
Апсолутно ништо не прави полицијата, да правеше немаше да има референдуми, живеат у демократија никој не им смета и се понашаат иредентистички.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom