Независноста на Косово ќе доведе до распаѓање на Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Dobro moze da objasnis po koj avtomatizam i Makedonija ke se deli - koj ke bide inicijator, kako ke se podeli i zasto bi se podelila ??? !!!
Spored mene muabetov nema vrska no bas bi sakal da cujam tvoj komentar
Прашај го Блади, он така мисли.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
se slozuvam so trn.abe ova zapadnjacive pak pustile nekoj proben balon eksperiment.pa tie istite aminuvaaa na ova deneska a se povikaa vo ime na demokratija da napadnat zemja . kolku licemerno kako se menuvaa rabotite, kolku e se toa opasno. megjutoa vece ako dobro razberete pd napisot nee vece kosovo problemot tuku sto posle nego kakov efect ke ima mozebi domino , ke pocnat problemi i tamu kadfes to gi nema.ete rusija se zakanuva , tuka e baskija so star nov problem, sto dase kaze za kurdite, i niz drugi.
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
Stumiks,nikoj ne saka delenje i vojni.No gledam nekoi ovde vo forumot zboruvaat so nacionalisticki vocabular pa zatoa i jas gi odraziv svoite mislenje so ist takov ton.Ako toa ragja somnevanje deka jas sakam delenje na makedonija toa e greshka.Jas ja sakam Makedonija cela moja familijarna historija se gradelo ovde a taa e golema 170 GODINI(ne preteruvam so ova) no ja sakam tolku kolku i taa me saka mene ne poveke.

Forumot e mesto kade se izrazuva slobodnoto mislenje na nejzinite paticipant,ima godina dena shto go sledam forumot(ako ne gresham)i mesec dva shto participiram ovde osven fer diskusii vo minimalen procent 99% imashe nepriatelski nasocuvana diskusija i jas stvoriv mislenje za koe se dvoumev za sozhivotot.

Taka Strumiks JAS JA SAKAM MAKEDONIJA TOLKU KOLKU ONA ME SAKA MENE
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
По мое, поделба на Македонија никако нема да има.
Во никое сценарио за иднината на Косово.
Но, според мене, реално е таму пак да има судири во случај на прогласување независност сега во декември.
 
Член од
30 декември 2005
Мислења
114
Поени од реакции
0
Pozdrav do BloodyAlboz za komentarot - i mislam deka temava mozete slobodno sa si ja zaklucite bidejki Makedonija ke si ostane vakva kakva sto e.
Ne veruvajte na Sve sto se kazuva i pisuva po vesnici i tv
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
По мое, поделба на Македонија никако нема да има.
Во никое сценарио за иднината на Косово.
Но, според мене, реално е таму пак да има судири во случај на прогласување независност сега во декември.

Kako ke vlezat vo Kosovo za da ima sudiri gornata granica go cuva AKSH i normalno KFOR stoi kako shminka.Edinstveno srbskite strukturi moze da vlezat premu Makedonija.Ako taa ne regira ke bide dovlecena vo korsokak
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Stumiks,nikoj ne saka delenje i vojni.No gledam nekoi ovde vo forumot zboruvaat so nacionalisticki vocabular pa zatoa i jas gi odraziv svoite mislenje so ist takov ton.Ako toa ragja somnevanje deka jas sakam delenje na makedonija toa e greshka.Jas ja sakam Makedonija cela moja familijarna historija se gradelo ovde a taa e golema 170 GODINI(ne preteruvam so ova) no ja sakam tolku kolku i taa me saka mene ne poveke.

Forumot e mesto kade se izrazuva slobodnoto mislenje na nejzinite paticipant,ima godina dena shto go sledam forumot(ako ne gresham)i mesec dva shto participiram ovde osven fer diskusii vo minimalen procent 99% imashe nepriatelski nasocuvana diskusija i jas stvoriv mislenje za koe se dvoumev za sozhivotot.

Taka Strumiks JAS JA SAKAM MAKEDONIJA TOLKU KOLKU ONA ME SAKA MENE
Мило ми е да е така како што велиш.
Знаеш, Македонија не е форумов. Македонија е државата во која живееш, она што таа ти го дава, што ти нуди и што го искористуваш.
А јас сметам дека имаш многу повеќе права од мене, и некако би излегло дека Македонија те сака тебе повеќе од мене, а сепак јас безусловно ја сакам.

Kako ke vlezat vo Kosovo za da ima sudiri gornata granica go cuva AKSH i normalno KFOR stoi kako shminka.Edinstveno srbskite strukturi moze da vlezat premu Makedonija.Ako taa ne regira ke bide dovlecena vo korsokak
А АРМ не ја есапиш? Како ќе влезат српски паравојски (или војска во Македонија? Што би барале тука? Да бевме 1991 ќе беше логично, ма сега...Поверојатно е некои косовари да имаат такви намери.
Е тоа АКШ би се судрило со некои српски сили, значи конфликт барем на границата Косово - Србија.
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
Струмикс напиша:
Мило ми е да е така како што велиш.
Знаеш, Македонија не е форумов. Македонија е државата во која живееш, она што таа ти го дава, што ти нуди и што го искористуваш.
А јас сметам дека имаш многу повеќе права од мене, и некако би излегло дека Македонија те сака тебе повеќе од мене, а сепак јас безусловно ја сакам.



Taa mi dava ona shto taa saka a ne jas shto sakam,ako sakam da dobivam neshto me ubiva(Izrazuvanje na moeto zname vo Gostivar,Zelba za Univerzitet,pogolemi prava-konflikt 2001,)

Mi nudi toa shto taa msli deka e dobro a jas treba da odlucam za toa(vlada koe nema blagoslov na mojot narod)

Go iskoristuvam zoshto plakam redovno porez,taksi i sve shto treba.

Bi sakal i jas da ja sakam bezuslovno no ovie primeroci shto ti gi nabroiv te posocuva kon drugo neshto ZA ZHAL
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Oнака како што те читам.
Косово ако се дели, Македонија ќе се дели, ова, она...излегува дека како македонски граѓанин ич таквото не те боли за Македонија.

Струмикс,dali podelbata na Kosovo ke bide bez incidenti???
Vojnata vo Bosna pochna so ubistvo na svat na svadbena veselba.Ovdeka ke ima raseluvanja,etnichki problemi,mnogu poveke shansi za vojna od edna svadba....Albancite ke sakaat shto poveke teritorii da se vo delot na nivno vladeenje,Srbite ke go sakaat istoto.
Albancite od Preshevo,Medvedja,Bujanovac,ke sakaat da se del od novata drzava "Kosovo".A shto ke sakaat Albancite od Makedonija.......
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Taa mi dava ona shto taa saka a ne jas shto sakam,ako sakam da dobivam neshto me ubiva(Izrazuvanje na moeto zname vo Gostivar,Zelba za Univerzitet,pogolemi prava-konflikt 2001,)
Mi nudi toa shto taa msli deka e dobro a jas treba da odlucam za toa(vlada koe nema blagoslov na mojot narod)

Go iskoristuvam zoshto plakam redovno porez,taksi i sve shto treba.

Bi sakal i jas da ja sakam bezuslovno no ovie primeroci shto ti gi nabroiv te posocuva kon drugo neshto ZA ZHAL
Zname na druga drzava vo ovaa-Ne moze.Naprajte nekoja diferencijacija kolku i minijaturna neka e.
Univerzitet IMAS
Konfliktot i pilinjata znaat deka ne bese za prava:uvo:
 

Никсън

бамбуча
Член од
12 октомври 2007
Мислења
283
Поени од реакции
0
Република Македонија е страна с официален статут на д'ржава, започнала преговорите за прис'единјаване к'м Европејскија С'јуз. Как се отцепва територија от такава д'ржава? Никој нјама да позволи повторно дестабилизиране на Балканите!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Taa mi dava ona shto taa saka a ne jas shto sakam,ako sakam da dobivam neshto me ubiva(Izrazuvanje na moeto zname vo Gostivar,Zelba za Univerzitet,pogolemi prava-konflikt 2001,)

Mi nudi toa shto taa msli deka e dobro a jas treba da odlucam za toa(vlada koe nema blagoslov na mojot narod)

Go iskoristuvam zoshto plakam redovno porez,taksi i sve shto treba.

Bi sakal i jas da ja sakam bezuslovno no ovie primeroci shto ti gi nabroiv te posocuva kon drugo neshto ZA ZHAL
Прво, ти овде имаш статус на дел од народ, според Уставот, изменет поради убијците кои сега се нарекуваат ДУИ, а требаше или да бидат убиени или осудени.
Права имавте и пред тоа, ќе одиш на друг да му расправаш. Кога јас се запишував на факултет 1996 не влегов во државна квота за 0,5 поени, а од вашите имаше и такви кои и не го знаеја македонскиот јазик а влегуваа во државна квота, заради припадност на албанската народност (според тогашниот Устав) со 60 поени. Основни и средни училишта имавте. Во 2001 имавте друг есап.
1997 немаше закон за употреба на знамиња, а вие истакнавте. И, сакавте да ве галат? Повеќе од јасно е што вие во главите на таквите екстремни типчиња, собрани околу неколку шизофреници.
Болната желба за власт и дали треба ДУИ воопшто да е во власт или не еднаш јас ја образлагав, а и многу други, ама ти не сакаш да сфатиш дека Македонија е унитарна држава и нема тука, Албанци, Македонци, победници, поразени...
И јас, како и ти, плаќам даноци, и се тоа, па патувам од Струмица преа Скопје до Радовиш по пат од времето на крал Александар, т.е. по калдрма. За разлика од тебе, кој си има автопат.
 
Член од
22 мај 2006
Мислења
400
Поени од реакции
4
Stumiks,nikoj ne saka delenje i vojni.No gledam nekoi ovde vo forumot zboruvaat so nacionalisticki vocabular pa zatoa i jas gi odraziv svoite mislenje so ist takov ton.Ako toa ragja somnevanje deka jas sakam delenje na makedonija toa e greshka.Jas ja sakam Makedonija cela moja familijarna historija se gradelo ovde a taa e golema 170 GODINI(ne preteruvam so ova) no ja sakam tolku kolku i taa me saka mene ne poveke.

Forumot e mesto kade se izrazuva slobodnoto mislenje na nejzinite paticipant,ima godina dena shto go sledam forumot(ako ne gresham)i mesec dva shto participiram ovde osven fer diskusii vo minimalen procent 99% imashe nepriatelski nasocuvana diskusija i jas stvoriv mislenje za koe se dvoumev za sozhivotot.

Taka Strumiks JAS JA SAKAM MAKEDONIJA TOLKU KOLKU ONA ME SAKA MENE

A zosto go sakas KosovA i sakas Kosovo da bide nezavisno??? Sto k. te boli sto ke bide so Kosovo?


Za temava mozam samo da kazam,
ptickite peat, lugjeto gledaat, budalite ne veruvaat, a kalimerata trljaat race..
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Mi nudi toa shto taa msli deka e dobro a jas treba da odlucam za toa(vlada koe nema blagoslov na mojot narod)
И пак ли треба да повторам?
Владата во оваа унитарна држава добива благослов од нејзините граѓани независно од етничката припадност, а народот го покажува и искажува својот глас и мислење пореку парламентот кој ЗАКОНОДАВНА ВЛАСТ, Владата е ИЗВРШНА власт, така да владата неможе ништо поголемо да направи ако нема општ консензус, за кој е потребен благослов и од пратеницирте за кои ти си гласал, односно партијата на која и припаѓаат. Очигледно не го разбираш политичкиот систем на државата во која живееш па затоа и (извини на израз) тропаш глупости.
А Очигледно тоа непознавање го користи и партијата која ја поддржуваш па те уверува дека само владата е таа која ги донесува сите важни одлки, што во реалност не е точно. Токму таа партија и ја изнаевери и злоупотреби довербата ти што и ја додели да го застапува твојот глас и желба во Собранието односно ЗАКОНОДАВНАТА ВЛАСТ со тоа што го бојотираше истото. Значи да ти објаснам: со тоа што ДУИ го бојкотираше собранието ја бојкотираше и твојата желба да таа партија го претстави твојот глас во ЗАКОНОДОАВНИОТ ДОМ.
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9

Zname na druga drzava vo ovaa-Ne moze.Naprajte nekoja diferencijacija kolku i minijaturna neka e.
Univerzitet IMAS
Konfliktot i pilinjata znaat deka ne bese za prava:uvo:​


E pa za zhal toa zname ke se vee a ako ima sila neka dojde vo zapadna i neka ja simne sega ima i ustavna podrshka.

Univerzitot ko dobiv so oruzje koja vie ne nateravte da ja zememe.

Прво, ти овде имаш статус на дел од народ, според Уставот, изменет поради убијците кои сега се нарекуваат ДУИ, а требаше или да бидат убиени или осудени.
Права имавте и пред тоа, ќе одиш на друг да му расправаш. Кога јас се запишував на факултет 1996 не влегов во државна квота за 0,5 поени, а од вашите имаше и такви кои и не го знаеја македонскиот јазик а влегуваа во државна квота, заради припадност на албанската народност (според тогашниот Устав) со 60 поени. Основни и средни училишта имавте. Во 2001 имавте друг есап.
1997 немаше закон за употреба на знамиња, а вие истакнавте. И, сакавте да ве галат? Повеќе од јасно е што вие во главите на таквите екстремни типчиња, собрани околу неколку шизофреници.
Болната желба за власт и дали треба ДУИ воопшто да е во власт или не еднаш јас ја образлагав, а и многу други, ама ти не сакаш да сфатиш дека Македонија е унитарна држава и нема тука, Албанци, Македонци, победници, поразени...
И јас, како и ти, плаќам даноци, и се тоа, па патувам од Струмица преа Скопје до Радовиш по пат од времето на крал Александар, т.е. по калдрма. За разлика од тебе, кој си има автопат.
Vo vojna nema ubijci i ubieni ima zaginati.
Za kvotata znaesh li tocno kolku beshe brojot na tie kvoti za nas znaesh li kolku pari baraa profesorite za da davaat preodna ocenka na najdobrite albanski studenti(zall mi shto ne si uspeal da se napishesh vo fakultet no toa ne bilo zaradi albancite)
Ne sme zedni za vlast i toa treba da znaesh.(cel den i cale nok moze da kazuvash prikazni za toa unitarna i deka nema porazeni pobednici shto e logikata na izborite togash i moeto pravo za glas)
Za tie patishta ke treba da se pokaesh kaj Ilindenska bb nikoj ne e kriv shto nemate patishta(si bil vo Tetovo pred 2 godini glavniot pat go imavme nasledstvo od Turcite)
p.s ako sakash patishta naprajte i vie kriminalna grupa i ke dojde policija da napravi racija ke ubie ke siluva ke tepa ke maltretira ke krshi pa posle ke gi plaka shtetite napraveni od akcijata pa moze da izvlecete neshto i za infrastrukturata POSHTO VLADATA KE GI "NADOMESTUVA"SHTETITE VO BRODEC.

A zosto go sakas KosovA i sakas Kosovo da bide nezavisno??? Sto k. te boli sto ke bide so Kosovo?

Ne ke moze da si igrate so nasheto dostoinstvo togash kako sega.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom