Недоречени работи=жив песок

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
При комуникација со нашата околина секогаш остануваат недоречени,недокажани зборови,мисли,чувства...
Повеке пати на своја кожа имам почувствувано последици од оваа работа.Секогаш сум искрен,прво пред самиот себе па потоа пред другите.Но некогаш едноставно има некои работи за кои,во прв момент,си мислиме дека е подобро ако ги премолчиме.Е овие недокажани работи со тек на време,најчесто подсвесно влијаат на нас и на нашето мислење во однос на другите и кога ке тргне све у лош правец се прашуваме,како успеа ова да се деси?
Ако секогаш им го кажуваме на оние околу нас она што го мислиме,ке го поминеме поголемиот дел од животот во расправање,затоа што никој не сака да слушне за своите мани или лоши особини,а тие ги имаме сите.
Ако кога ке забележиме нешто што ни смета или мислиме дека не е во ред си преќутиме,тогаш само прашање на време е кога ке се преполни чашата.Што да се прави?
 
С

Сатори

Гостин
~*~

При комуникација со нашата околина секогаш остануваат недоречени,недокажани зборови,мисли,чувства...
Повеке пати на своја кожа имам почувствувано последици од оваа работа.Секогаш сум искрен,прво пред самиот себе па потоа пред другите.Но некогаш едноставно има некои работи за кои,во прв момент,си мислиме дека е подобро ако ги премолчиме.Е овие недокажани работи со тек на време,најчесто подсвесно влијаат на нас и на нашето мислење во однос на другите и кога ке тргне све у лош правец се прашуваме,како успеа ова да се деси?
Ако секогаш им го кажуваме на оние околу нас она што го мислиме,ке го поминеме поголемиот дел од животот во расправање,затоа што никој не сака да слушне за своите мани или лоши особини,а тие ги имаме сите.
Ако кога ке забележиме нешто што ни смета или мислиме дека не е во ред си преќутиме,тогаш само прашање на време е кога ке се преполни чашата.Што да се прави?
Да се отворат картите на масата, не треба да се игра покер со битните работи во животот.Да се ризикува е добро, но не и кога станува збор за релации и емоции, тие не се подложуваат на таков вид на третман.

Работите кои што не се кажуваат, полека но сигурно ќе си го пронајдат начинот да испливаат на површината и тогаш настанува ерупција и се создава една празнина од сите работи кои што не се кажуваат.
А празнината и приливот на емоции кој доаѓа после долго молчење, не се добра комбинација.
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Што да се прави?
Да се најде баланс или да се подобрат комуникациските вештини.:) Да се биде искрен пред се со себе и воколку (зборот:pos:) сме во можност да вежбаме јога. (најсериозно).

Или: Ќе го истрошиме времето расправајќи се за се и сешто со секого, ќе трошиме енергија објаснувајќи, ќе ослабиме...без потреба.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Ех недоречените работи подоцна многу болат, некогаш и во дадениот момент кога не се кажани, ама болат. Многу работи имам недокажано и мака ми е поради тоа. Многу работи имам недоречено и знам дека ќе продолжам така. Незнам некогаш и не се сакам како таква ама тоа е. Недоречените работи повеќе болат одколку на пример тоа што ја нема одредена особа или што се измениле работите. Боли на пример тоа -те сакам- што не е кажано во потребниот момент, боли тоа -фала-, -извини- и слично. Можеби во дадениот момент не се чувствува тоа, ама подоцна кога ќе се сфати дека сепак требало да се каже нешто ех тогаш најчесто е многу касно и нема потреба од кажување на работите и само се комплицираат истите. Стега срцето за некои недоречени работи, ама животот продолжува на овој или на оној начин, некои зборови се останале недокажани, неизустени, скриени и преплакани, а некои зборови доцна кажани кои немале ефект кои би требало да го имаат.
Што и да е треба да се каже зашто после истите тие зборови ќе ве копкаат и задаваат болка.:smir:
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Навистина многу лоша работа....Грутка во грлото, камен на душата кој мора да ги носиме...Во секој случај, мораме да ги преќутуваме работите пак поради сопсвена заштита, да не ја изгубиме работата, да не создадеме тотален непријател од сопствениот сосед, итн итн...
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Опцијата преќутување некако не ми е у список и ми го комплицира животов бајаги.Има и една друга варијанта која ја користат скоро сите,без разлика дали се премни да го признаат тоа или не,а таа е ОГОВАРАЊЕ:nesum:.Оние работи кои на некого неможеме или несакаме да му ги плеснеме у фаца а мораме да ги извадиме од систем,им ги кажуваме на лица од доверба.Некои тоа го прават во помала мера а други пак тоа го имаат донесено до уметност:wink:
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Опцијата преќутување некако не ми е у список и ми го комплицира животов бајаги.Има и една друга варијанта која ја користат скоро сите,без разлика дали се премни да го признаат тоа или не,а таа е ОГОВАРАЊЕ:nesum:.Оние работи кои на некого неможеме или несакаме да му ги плеснеме у фаца а мораме да ги извадиме од систем,им ги кажуваме на лица од доверба.Некои тоа го прават во помала мера а други пак тоа го имаат донесено до уметност:wink:
Дволичноста никако не би ја споредила со недоречените работи....И сметам дека кога тогаш истите мора да избијаат на површина, да се расјаснат работитте кога на истите ќе им дојде време...Значи станува збор за преиод на "зреење и кристализирање" на работите....
 

Drama Queen

Sky Catcher
Член од
2 септември 2007
Мислења
1.739
Поени од реакции
64
Преќутувањето може да биде многу болно,затоа за некој работи треба свесно да размислиме и на време да реагираме!Ако не го кажеме тоа во погодниот момент подоцна ќе премине во измачување и само замарање `е зошто не кажав,вака или онака,требаше`!Што ќе беше да беше кажано....многу нешта.

...затоа цврсто стојам на земјата во било каков момент,размислувам што да кажам (понекогаш и не) и кажувам се што ме мачи!А ако нешто испуштам и по некоја случајност не сум го кажала,го кажувам во друга прилика иако можеби тогаш нема да биде битно тоа толку,сепак мене ќе ми олесни!
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Не е дволичност ако неможеш на некого да му кажеш нешто а мораш да го извадиш од тебе и тоа му го кажуваш на некој друг.Дволичност е кога тоа се прави злонамерно.Факт е дека сите работи изпливуваат на површина,само прашање на време е кога.Што подолго трае толку потешко ќе биде за сите вклучени,највише за тој што ке мора да го носи со себе тој товар цело време.
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Според мене дволичност е ако оговараш од злоба т.е. ако тоа ти причинува исполнување.Да кажеш на некој што мислиш за некоја личност и притоа да напоменеш дека ти е криво што не можеш да бидеш отворен и а го кажеш тоа,тогаш тоа не е оговарање.Тешко е да се преќутуваат работите.Поубаво е да се кажат.Да ние не ги прифаќаме маните туку само комплиментите а тоа не е во ред.Но според мене(барем јас така правам)се извинувам ако навредувам но го кажувам моето мислење.Затоа што ако преќутиш само се преоптоваруваш и се уништуваш самиот себеси.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
564
Недоречени работи, недоречени, односно неразјаснети односи, недоречени ситуации...се е тоа нешто како одложена катастрофа. Но сепак останува катастрофа, која еден ден ќе ни тресне врз глава со сета своја моќ(која само се акумулирала и зголемувала, за време на периодот на "затишје пред бура").
Секое нешто кое веќе еднаш се иницирало, колку и да го игнорираме, мора еден ден да избие на површина. Кругот секогаш се затвора. А, што повеќе се оддлага, тоа повеќе ситуацијата се усложнува, и секакви ствари се дешаваат.
Насобираш ли незадоволство од некој/нешто, а не го кажуваш, само си правиш лоша услуга. Негативното чувство ти е врежано некаде во потсвеста, и од него нема бегање. И еден ден, се ќе експлодира, најверојатно на погрешно место и во погрешно време.
Лично, веќе со месеци се "давам" во премолчени работи/нерасчистени односи. Она што го добивам(и ќе го добивам) како резултат од тоа е страшно. Затоа, од пред некој ден решив да почнам да ги отворам картите, па сеа кому иде...
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.458
Поени од реакции
5.228
Што да се прави? Би рекла дека зависи од ситуацијата, а сепак обично преќутувам, што не значи дека тоа ќе го изнесам пред некој друг.
Луѓето многу тешко прифаќаат критики, едноставно не сакаат да слушнат нешто негативно за себе, освен ако истото не е од блиска личност која знаеме дека ни мисли добро. Што би се случило кога секој на секого би му го кажувал она што го мисли? Некои почитуваат луѓе без влакна на јазик, јас мислам дека можат и да преќутат, зашто мора се` да се каже? Зошто на другарка да и` кажам дека она што го направила било погрешно кога времето не се враќа, или зошто да и` кажам дека не и` е убава новата фризура? Ако може некако да се поправи работата и ако сте доволно блиски со личноста на која и` кажувате, и доволно храбри да си кажете што како, тогаш не ги оставајте работите недоречени.
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
Nekogas u poubavo da se premolci!Ama ako vise pocneme da zborime najubavo e da prodolzime i da go dokazeme toa sto sme pocnale zs vekje sme ja upleskale rabotata i djabe ni e!Mozebi bolje ke ispadne ako go kazes toa vo toj moment i ke ispadne podobro em ke si olesnis so toa sto ke go kazes toa i barem ke bides iskren i u faca si kazal a ne ko p.cka u toj moment kjutis a posle ogovaras!
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.410
Недоречени зборови, чувства, емоции... Една од најлошите работи.
Тие недоречени работи највеќе болат, зашто обично човек ги поттиснува во себе, се обидува да ги заборави. Колку повеќе ги игнорира, толку повеќе се таложат тешкотии и кога-тогаш ќе се прелие чашата, ќе излезе тоа на виделина и човек ќе пукне.

Секогаш најдобро е да се искаже човек до крај, ништо да не остава недовршено или недоречено. Знам, знам, easier said than done. Јасно ми е. И јас сум проаѓала низ истото.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Најдобро е да си кажеш ама баш се. Но...секогаш тука има едно но, ама..кое постојано некако се провлекува и ги усложнува работите. Полесно е да кажеш отколку да направиш, факт.

Понекогаш и поради некој чуден сплет на околности нема да имаш можност да се доискажеш. Веќе во наредната прилика ќе сметаш дека е непотребно и доцна за тој муабет па повторно нема да кажеш. И постојано тие недоречени работи ќе ти тежат и ќе помислуваш на нив и на крајот ке експлодираш. Ќе кажеш се што требало или не требало во некој сосем погрешен момент. Ретки се оние кои знаат да се контролираат. Поретки се оние кои си ги имаат расчистено сите работи.

Малку го комплицира сето тоа животов ама па...тоа е животот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom