Невработеноста близу 35%

Член од
30 декември 2007
Мислења
761
Поени од реакции
293
Realnata stapka na nevraboteni e negde 25-6%, a ako imavme stapka od 35% drzavata veka nemase da postoi.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Така е :).
Него мене друг момент ми е спорен у цифрата на невработеноста. Каде се луѓето кои работат на странски проекти и земаат бруто плата која што е прилично висока во однос на нашата македонска. Дали ги има нив во таа цифра, уствари колкав е процентот на тие лице во вкупиот процент на невработени?
Еве сум :)

Јас сум типичен пример за таков човек.

Плата земам од три места, а официјално спаѓам во овие 35% невработени зошто или сум со договор или сум на проект (странски), а никаде не сум евидентиран во вработени и стаж не ми тече.

Не ми беше целта тоа, целта ми беше дека знам мал милион на луѓе што работат така во Македонија, во суштина поголемиот дел од младите луѓе работат т.н. „црно„ без реално да се водат како вработени и спаѓаат во оваа бројка која ја вади заводот за статистика.

Но како да ј утврдиме реална бројка?

Обиди се на сите тие по еднаш да им понудиш работа или работно место, ако ја одбијат работата тоа значи дека по автоматизам не спаѓаат во оваа бројка.
Зошто неколку пати сум кажал дека НЕВРАБОТЕНИ ЛИЦЕ е лице кое не во работен однос но активно бара работа и сака да работи.

Судејки по овој киртериум оваа бројка ќе се преполови.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Дали се има информација во овие 34.8% колкав е делот на жените домакинки кои од разно разни причини воопшто и не бараат работа, се пријавуваат само поради остварување на некои други права, или пак оваа категорија би требало да биде поинаку опфатена.
Инаку (намерното) држење на висок процент на невработеност придонесува и за одржување на ниските плати.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Па можно е да има хора кои да не са регистрирани никаде,нито невработни,нито работешти?
Коj и как брои невработените?
Требат повеке странски инвестиции и отваране на нови работни места за да се намалат тези 35%.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom