Невестата нема поштовање према свекорот/свекрвата

Член од
28 август 2013
Мислења
3.527
Поени од реакции
9.958
Треба отворено да и каже на сопругата дека непочитувањето на неговите родители е непочитување кон него, а штом во еден брак нема почит, таков брак не може да опстане, зошто да биде толку ригорозен?
Затоа што има само еден татко и една мајка која го родила, кои се грижеле, го воспитувале, го чувале, го растеле, кои живот би дале за своето чедо, и за да на крај да дојде некоја личност и да ги вреѓа и понижува, а неговите родители да ја почитуваат без разлика на нејзиното однесување кое очигледно не е во ред. А, верувам форумџијата ги почитува нејзините родители? Така што неговата сопруга треба да се промени, не може никој да ја натера да ги сака родителите на нејзиниот сопруг, но не смее да не ги почитува па макар и постојано да се караат, не може да не ги почитува, а форумџијата го разбирам не му е сеедно да гледа како неговата сопруга ги навредува и непочитува неговите родители, му посакувам да се среди работата.
Ако го сака ќе ги почитува :)
 
Член од
14 јули 2020
Мислења
79
Поени од реакции
64
Како мислиш ги понижава во кој смисол, многу опширен збор за некој значи поглед за некој ќотек?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.963
Поени од реакции
195.484
Абе не гледаат меѓу нив да им е се како што треба, мајка, татко, свекрва, кум, баџанак... :facepalm: Живејте си одделно и снаоѓајте си се.
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
А има свекрви што се качуваат на глава,ја имав таква свекрва,сега ми е екс свекрва
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
А има свекрви што се качуваат на глава,ја имав таква свекрва,сега ми е екс свекрва
Ја коуку шо знам и ти сакаш да се качуваш на глава. Нарочито на главата долна на Роко ;)
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Кога во домот ќе дојде до непочитување од страна на жената кон мажот, свекорот, свекрвата, кучето и другите животни, тоа е лош знак. Тоа значи дека древните патријархални вредности се вон контрола. За среќа во колективната меморија на нашиот народ се зачувани некои патријархални методи кои имаат позитивен ефект и благопријатно влијаат врз севкупната атмосфера во домот и надвор од него. Се разбира, зборам за ќотекот. Заедно со Адам и Ева, и тој излегол од рајот.

Како што истакнува еден познат мислител-филозоф кон ваквите методи треба да се пристапи „екстремно, но со умереност“.

Извршувањето на овој воспитен третман е олеснет со широк спектар орудија кој постојано се надградува, проширува и надополнува со нови изуми, кои вклучуваат и разни форми на психолошка обработка, но во основа се' се сведува на тоа да и помогнете на вашата љубена да се снајде во новата животна ситуација. Впрочем тоа е за нејзино добро, и вие сигурно не би се труделе толку ако не ја сакате.

Можеби некои матни ликови ќе предложат искрен разговор, разбирање, размена на мисли и други срања. Не паѓајте на такви ниски провокации. Ако еден добар, темелен ќотек не и помогне на вашата сакана жена да дознае со кого си има работа, тогаш можеби не сте еден за друг. Или можеби сте?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.674
Поени од реакции
6.401
Кога во домот ќе дојде до непочитување од страна на жената кон мажот, свекорот, свекрвата, кучето и другите животни, тоа е лош знак. Тоа значи дека древните патријархални вредности се вон контрола. За среќа во колективната меморија на нашиот народ се зачувани некои патријархални методи кои имаат позитивен ефект и благопријатно влијаат врз севкупната атмосфера во домот и надвор од него. Се разбира, зборам за ќотекот. Заедно со Адам и Ева, и тој излегол од рајот.

Како што истакнува еден познат мислител-филозоф кон ваквите методи треба да се пристапи „екстремно, но со умереност“.

Извршувањето на овој воспитен третман е олеснет со широк спектар орудија кој постојано се надградува, проширува и надополнува со нови изуми, кои вклучуваат и разни форми на психолошка обработка, но во основа се' се сведува на тоа да и помогнете на вашата љубена да се снајде во новата животна ситуација. Впрочем тоа е за нејзино добро, и вие сигурно не би се труделе толку ако не ја сакате.

Можеби некои матни ликови ќе предложат искрен разговор, разбирање, размена на мисли и други срања. Не паѓајте на такви ниски провокации. Ако еден добар, темелен ќотек не и помогне на вашата сакана жена да дознае со кого си има работа, тогаш можеби не сте еден за друг. Или можеби сте?
Ако 5-6 шамари не помогнат, џабе е сѐ
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.500
Поени од реакции
10.734
Кога во домот ќе дојде до непочитување од страна на жената кон мажот, свекорот, свекрвата, кучето и другите животни, тоа е лош знак. Тоа значи дека древните патријархални вредности се вон контрола. За среќа во колективната меморија на нашиот народ се зачувани некои патријархални методи кои имаат позитивен ефект и благопријатно влијаат врз севкупната атмосфера во домот и надвор од него. Се разбира, зборам за ќотекот. Заедно со Адам и Ева, и тој излегол од рајот.

Како што истакнува еден познат мислител-филозоф кон ваквите методи треба да се пристапи „екстремно, но со умереност“.

Извршувањето на овој воспитен третман е олеснет со широк спектар орудија кој постојано се надградува, проширува и надополнува со нови изуми, кои вклучуваат и разни форми на психолошка обработка, но во основа се' се сведува на тоа да и помогнете на вашата љубена да се снајде во новата животна ситуација. Впрочем тоа е за нејзино добро, и вие сигурно не би се труделе толку ако не ја сакате.

Можеби некои матни ликови ќе предложат искрен разговор, разбирање, размена на мисли и други срања. Не паѓајте на такви ниски провокации. Ако еден добар, темелен ќотек не и помогне на вашата сакана жена да дознае со кого си има работа, тогаш можеби не сте еден за друг. Или можеби сте?
И после ќе дојде брат и и' ќе ти ја скрши кичмата :icon_lol:
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.886
Поени од реакции
41.798
Немање почит кон родителите или било кој од фамилија е од лошо домашно воспитување, немање никаква култура, неиживеаност.
Чисто онака почит кон родител, а не секој ден да и бакнува рака и да и ги мие нозете. Гледање за празници и тоа е тоа. Што помалку средби и јавување толку подобро.

Правење кавги за глупости исто доаѓа од вакви поради не знаење културно да се избегне кавга, па навредување и триста работи успат си изнакажат. :icon_mrgr:

Ако веќе решила да не ги почитува, да живее сама ок нејзино е тоа, ама истата таа сака нејзините да бидат почитувани по што ги боли кога некој не го сака нивното.

Снаата не ги ебе ни 2% старите, ама таа пак ги озборува, им води сметка колку трошат, колку даделе на другиот син или ќерка, се замара што направиле, што кажале, ја нарекува курва свекрвата, а секој ден сака да има ручек направено од неа и топол да си го однесе дома.
Свекорот да и купи стан или да им направи спрат, да и го наполнат фрижидерот, да и направат зимница, да и платат сметки и децата да и ги чуваат и после работно време или градинка. :D

Најчесто таквите имаат и лош брак и никакво меѓусебно разбирање. Од старт снаата дојдена да ги оправа старите и да им менува начин на живот кој го имаат долги години, а не да си го средува својот.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Ако 5-6 шамари не помогнат, џабе е сѐ
Вака ко ќе напишиш одма се заприметува домаќин чоек, зналец, со искуство и опит. Убаво е да се негуваат нашите традиционални вредности.
 
Член од
11 февруари 2022
Мислења
2
Поени од реакции
0
Бл

Благодарам. Ми се свиѓа вашиот одговор! Нејзините родители се ОК. И пред мене ја имаат советувано како да постапува. Ама таа често сфаќа како на мајтап. Ама чекањево има рок, ако не се поправи ќе следува "последици." До кога да трпи човек...
Автоматски споено мислење:


Не е воошто така. Живеам сам 10 години... Пред да ја земам. Со моите се гледаме еднаш на 2-3 недели
Автоматски споено мислење:


Исто, во различни градови сме ние и моите....
Автоматски споено мислење:


Живееме во различни градови, се гледаме еднаш на 2-3 недели. Ние одиме почесто, тие се постари. Стално сме пречекани со убав ручек кој мајка ми од срце го приготвува. Инаку таа има многу добри кулинарски квалитети, куќата и е стално чиста и средена. Кога стигнуваме нормално мајка ми ќе ме изгушка и избаци а исто и жена ми исто како нејзина ќерка. Кон невестата стално имаат посебно почит што му се јади/пие, имаат градина и дури првите плодови и ѓи подаруваат неа. На бегање ни ѓи полнат торбите за дома од се и сешто.
Сега пред-Божиќно бевме и за Божик пак. Пред Божикот бевме прашани од страна на мајка ми што сака да ни приготват за ручек за . Реакцијата на жена ми беше "ама шо туку прашувате, шо сакаш готви, то шо се дава Божик! Колку сте додевни, шо прајте како да не знајте!" И тоа со неубав тон....
Мајка ми само ми се попули ме погледна мене и рече добро ако е така.
Ех сега после 7-8 месеци вакво понашање, мојте веќе не ми креваат на телефон кога ѓи барам. Сметам дека се навредени...
Како го реши случајот?
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
972
Поени од реакции
1.462
Како да се има мир и човек да се чувствува среќен кога невестата често ѓи навредува и понижува свекорот и свекрвата без никакви причини? Скоро секоја средба, невестата користи фрази и зборови да ѓи понижи родителите на мажот. Како и што треба мажот да направи да има добра хармонија во фамилијата? Невестата е многу љубиморна на свекрвата.
Мажот треба со невестата да си се пресели во свој стан/куќа за да види натенане какво мрак поканил во својот живот, да прекине контакти со членови од фамилијата кои му висат на шија, на семејни собиранки да иде само на празници за да тие што му висат на шија имаат помалку шанса да му губат време со бош идеи, и на крај да ја разведе дотичнава госпоѓа што првин му мрази фамилија а после го замрази и него.
Накратко, сам капетан на сопствениот брод. Членови на екипаж да ги прима само оние што придонесуваат бродот успешно да плови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom