НеСовршена врска/брак

Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Не верувам во совршена врска или брак, или во партнер што нема да згреши никаде

Од темата за годините на партнерот се ставив на мисла

Па не баш кај сите, има луѓе и на време што мислат. Што мислиш дека имаш погрешено или оплескано? Си со некој кој тоа горе што пишавме го забележал или ?
Јок.... сите грешиме (некогаш не секогаш) на сите ни текнува отпосле каде сме згрешиле
Понекогаш ќе се затрупам во работа и нема да сакам да видам никого, никаде не сакам да излеземе, покрај кафето можам само за работата да зборувам а водењето љубов преминува во ај молим те набрзинка и бегај да не те гледам... оди купи нешто, прај нешто, побарај го кумот не го имаш видено
и секако остај ме сама
секако има забележано и морам да го сменам ова да не се случува
да не се разбудам некое сабајле надвор од бракот

Тоа е мојата несовршеност во бракот, после си се вадам на годините, јас сум помало послатко те гледам со мојте големи очи вака тажно ... остави ме ако можеш.....

Која е вашата несовршеност во врската / бракот?
 
O

Orion.

Гостин
Kolku godini ste razlika so soprugot? Chim ja spominjas valjda e pogolema? Ako bi sakala da spodelish...
 
C

Celsius

Гостин
Не верувам во совршена врска или брак, или во партнер што нема да згреши никаде

Од темата за годините на партнерот се ставив на мислаЈок.... сите грешиме (некогаш не секогаш) на сите ни текнува отпосле каде сме згрешиле
Понекогаш ќе се затрупам во работа и нема да сакам да видам никого, никаде не сакам да излеземе, покрај кафето можам само за работата да зборувам а водењето љубов преминува во ај молим те набрзинка и бегај да не те гледам... оди купи нешто, прај нешто, побарај го кумот не го имаш видено
и секако остај ме сама
секако има забележано и морам да го сменам ова да не се случува
да не се разбудам некое сабајле надвор од бракот

Тоа е мојата несовршеност во бракот, после си се вадам на годините, јас сум помало послатко те гледам со мојте големи очи вака тажно ... остави ме ако можеш.....

Која е вашата несовршеност во врската / бракот?
Твојата наивност ќе се стопи како годините поминуваат сестро. Ама од стари се научило дека без разлика, ти ќе станиш итра лисица.
-Че
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Jок.... сите грешиме (некогаш не секогаш) на сите ни текнува отпосле каде сме згрешиле
Понекогаш ќе се затрупам во работа и нема да сакам да видам никого, никаде не сакам да излеземе, покрај кафето можам само за работата да зборувам а водењето љубов преминува во ај молим те набрзинка и бегај да не те гледам... оди купи нешто, прај нешто, побарај го кумот не го имаш видено
и секако остај ме сама
секако има забележано и морам да го сменам ова да не се случува
да не се разбудам некое сабајле надвор од бракот

Тоа е мојата несовршеност во бракот, после си се вадам на годините, јас сум помало послатко те гледам со мојте големи очи вака тажно ... остави ме ако можеш.....

Која е вашата несовршеност во врската / бракот?
Ако го сакаш искрено, да, ќе мораш да смениш некои работи кај себе. Сепак збориме за брак, не за врска. И во врска чим се прават компромиси и промени кај еден, друг или двајцата, во брак уште понагласена ќе биде таа потреба. Требаш да пробаш да пронајдеш зошто влегуваш во таков mode одредени периоди, што го предизвикува тоа и зошто продолжува да се случува.

Тоа со, помала сум, понезрела, по-бесчуствителна (што мислам дека сакаше да кажеш помалку емотивно-зрела), тоа се само изговори. Особено ако реакцијата е "епа таква сум си, што да правам, take it or leave it. Ми треба некој кој ќе влезе во брак со мене и покрај овие маани." - Јас така некако го примив она горе што го пиша, првиот пост.

Инаку да, сосема можно е еден ден да добиеш понуда за развод. Монотоноста во бракот има рок на траење (читај трпење). Најдете начин да ја разбиете.

Јас немам лично искуство со бракови, но сум проиозвод на нечиј брак, кој трае долго, долго време, а сум сведок како трето лице на помлади луѓе кои се свежо влезени во брачни води, или барем не се предолго во брак. И од сето тоа може да се извлечат некои поуки. Може да помогнат некому пред да влезе во брачни води. Не дека има дефинитивен прирачник за тоа, ама подобро е да имаш некаков увид од таков тип, него ли никаков.
 
C

Celsius

Гостин
Првин дефинирај совршена врска/брак, па да можеме да почнеме со дискусија.
Суптилно и го опишала совршениот брак - да ги држи конците во рака.
Во случај да забележам некоја несовршеност би бил спремен на дискусија и компромис, а тука членот опишува свршен чин. Каква сум таква сум - мала сум!
-Че
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Заборавате дека ако жената ги држи конците на бракот во рака мажот е папучар, нели? This is the Balkans after all.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.681
Поени од реакции
4.420
@moni_moja

Имаш погрешна претстава за совршениот брак/врска. Сега ова може ќе звучи лигаво, но љубовта е да ги сакаш и маните на партнерот, да правиш компромиси кај што е можно.

П.С Во брак не сум бил па конкретно за тоа не можам од искуство да зборувам.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
@moni_moja

Имаш погрешна претстава за совршениот брак/врска. Сега ова може ќе звучи лигаво, но љубовта е да ги сакаш и маните на партнерот, да правиш компромиси кај што е можно.

П.С Во брак не сум бил па конкретно за тоа не можам од искуство да зборувам.

Еве не други (бидејќи сите имаме маани, и тоа во голем број), ама овие што она ги пиша овде, ти би прифатил брак со некоја таква девојка?
 
M

Muranyi

Гостин
Суптилно и го опишала совршениот брак - да ги држи конците во рака.
Во случај да забележам некоја несовршеност би бил спремен на дискусија и компромис, а тука членот опишува свршен чин. Каква сум таква сум - мала сум!
-Че
Во ред, јасно ми е, но сакам Мони да се изјасни:sneaky:
--- надополнето: 7 јануари 2014 во 20:39 ---
Суптилно и го опишала совршениот брак - да ги држи конците во рака.
Во случај да забележам некоја несовршеност би бил спремен на дискусија и компромис, а тука членот опишува свршен чин. Каква сум таква сум - мала сум!
-Че
Во ред, јасно ми е, но сакам Мони да се изјасни:sneaky:
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.681
Поени од реакции
4.420
Еве не други (бидејќи сите имаме маани, и тоа во голем број), ама овие што она ги пиша овде, ти би прифатил брак со некоја таква девојка?
Ме збуни малку со прашањево претпоставувам правиме муабет за маните на девојката што ја постира темава.

Прво не ја познавам, а зборовите знаат да наведуваат на погрешни заклучоци па не би можел да дадам мислење без лично да ја запознаам. Инаку доколку се водам од овој краток опис тогаш не. Зошто? Објаснувањето би било малку подолго, но на кратко барем од овој опис сметам дека не е мој тип на девојка. Но, не само што мислам туку и тврдам дека има луѓе кои би се носеле со нејзините мани(доколку има и некои позитивни страни што ги ценат), ова го тврдам пошто знам такви личности на кои им успеало.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.103
Поени од реакции
21.754
Еве не други (бидејќи сите имаме маани, и тоа во голем број), ама овие што она ги пиша овде, ти би прифатил брак со некоја таква девојка?
Камо да се сите такви;)
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Првин дефинирај совршена врска/брак, па да можеме да почнеме со дискусија.
Дефинирав според мене не постои, и според мене никој од нас не е совршен партнер

Ме интересираше дали и другите се подготвени да си признаат себе си и пред други каде грешат, но и да правите муабет за мене не ми пречи...
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Првин дефинирај совршена врска/брак, па да можеме да почнеме со дискусија.
Nuptiae autem sive matrimonium est viri et mulieris coniunctio, individuam consuetudinem vitae
continens.
Брак е врска помеѓу маж и жена склопен за трајна животна заедница
Nuptias non concubitus, sed consensus facit.
Бракот не е сексуален однос, туку согласност да се живее во брачна заедница

Според ова совршен брак е тој во кој партнерите се согласуваат да живеат во брачна заедница
 

Kajgana Shop

На врв Bottom