На што се должи ова?

Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
КАКО ПРИЧИНА ЗА КОНЗУМИРАЊЕ НАЈЧЕСТО СЕ НАВЕДУВА ЉУБОПИТНОСТА. ПОЧНУВА ДА СЕ ЕКСПЕРИМЕНТИРА СО АЛКОХОЛОТ - КОЈ МОЖЕ ПОВЕЌЕ, ПОЖЕСТОКО И НЕЗАБЕЛЕЖИТЕЛНО СЕ СОЗДАВА НАВИКА


Топлото време и овозможи на помладата генерација, меѓу кои најбројни се средношколците, повторно да се вратат на своето најомилено место за "искачање" во Скопје - Градскиот парк. Смеа, гитара, песна и пијалак - тоа е секојдневната слика во Паркот во вечерните часови. Скејтери, андерграунд, хипици, металци, рапери, кремци, без разлика каде се класифицираат себеси, сите околу 9 часот се упатуваат кон ова место. Првата станица се околните продавници, од каде се снабдуваат со пијалак најчесто алкохолен и евентуално некое "мезе". Следниот чекор е зафаќање на добра позиција и за некое време започнува мешањето, запознавањето и дружењето. "За 200 денари доаѓаш, си поминуваш лудо, се засладуваш со пијачка колку сакаш, без да се стегаш дека некој ќе ти ја наплати изгор и заминуваш дома со такси возило" - вели еден 17-годишен дечко, кој со своето друштво речиси не пропуштаат вечер барем да поминат од тука. Ова не е случај само во Градскиот парк, слична слика ве очекува и ако поминете на Кеј, пред Соборниот Храм, на клупите кај Палета, на Видиковец на Водно... Не е мал ниту бројот на малолетниците кои со алкохолни пијалаци се засладуваат и во многубројните кафулиња. Најпосетени се оние во Лептокарија каде излегуваат друштва на малолетници од високата класа, кои можат да си дозволат да платат поскапо и наместо пиво и вино да пијат коњак и сечена вотка.

ДЕВОЈЧИЊАТА ПИЈАТ ПОВЕЌЕ
Нашето истражување покажа дека веќе нема полови стереотипи - пијат како момчињата така и девојчињата, речиси подеднакво. "Се пие првенствено пиво, а потоа вино" - вели Владимир Спасовски, ученик во средното училиште "Васил Антевски - Дрен". "Иако сe` уште е поголем бројот на машките кои употребуваат алкохол, во последно време се почесто бараат помош и девојчињата. Женскиот организам е понежен и употребата на алкохол може да биде голем проблем за нив за некоја година. Кај женскиот пол многу побрзо може да се констатира фаза на алкохолизам, отколку кај момчињата" - ни изјави д-р Љубица Јаневска, специјалист по социјална работа и претседател на Здружението на клубови на лекувани алкохоличари на Македонија Како причина за конзумирање најчесто се наведува љубопитноста. Почнува да се експериментира со алкохолот - кој може повеќе, пожестоко и незабележително се создава навика. "Кај малолетните лица, колку и да употребуваат алкохол, не може да се констатира алкохолизам. Се работи за труење на крвта и најчесто се оди на токсикологија или домашен третман со многу течности. Слободно можам да кажам дека малолетните луѓе користат премногу алкохол. Бројот на лица под 18 години, кои побарале помош на Одделението за токсикологија од ден на ден се зголемува" - додава д-р Љубица Јаневска. Само колку за споредба, да кажеме дека според информациите од МВР, на Клиниката за токсикологија за последните новогодишни празници се донесени осумнаесетмина млади луѓе со знаци на алкохолно труење, од кои повеќето малолетници од 15 до 17 години. Инаку, овој период, од оние кои побарале помош од оваа институција 70% се малолетници на возраст од 14 до 18 години.

ЗАКОНОТ НЕ СЕ ПОЧИТУВА
За разлика од останатите европски земји каде алкохолот се пие тајно, така што е замотан во хартиени ќеси, кај нас малолетниците слободно одат на улица и носат пластични шишиња од литар - два. Алкохолот кој се конзумира најчесто во друштво се купува од продавници и покрај забраната. Според член 21 од Законот за угостителска и туристичка дејност, во угостителските објекти е забрането послужување на алкохолни пијалаци на лица со возраст под 18 години. Во истиот закон, но овој пат во член 45 стои дека "со парична казна од шест до 18 плати ќе се казнат за прекршок претпријатието или друго правно лице, ако: во угостителските објекти се послужуваат алкохолни пијалаци на лица со возраст под 18 години, ќе се изрече заштитна мерка забрана на вршење на дејноста во траење од шест месеци до една година". "Оној дел од законот во кој се вели дека е забранета продажба и точење алкохол на малолетни лица воопшто не се почитува. Пред мои очи гледам како продавачите им даваат алкохолни пијалаци на малолетниците. И кога ќе ги прашам зошто го прават тоа, одговорот е: "Родителите го пратиле". Треба еднаш засекогаш родителите да сфатат дека не треба да дозволуваат детето да купува алкохол. Мора да се настапи малку поригорозно во тој поглед" - вели д-р Јаневска.

ПОЛИЦИЈАТА НЕАЖУРНА
Покрај тоа што не се почитува Законот за угостителска и туристичка дејност, ниту полицијата не е нешто премногу ажурна. Пијанките во Парк траат некаде до два часот по полноќ и покрај забраната за движење на малолетни лица по 24 часот. "Се случувало да помине и полициска контрола и да одведат во станица некое малолетно лице заради останување доцна, но тоа брзо се заборава. Најчесто никој не ни прави проблем што седиме и пиеме во Парк" - вели Спасовски. Полицијата не ги запира ниту домашните забави, кои најчесто се снабдени со големи количини алкохол. Младите велат дека се случувало да останат до 5 часот наутро и единствено се интервенира за намалување на музиката заради поплаките од соседите.

СЛОБОДАТА СЕ ЗЛОУПОТРЕБУВА
Младите имаат сe` поголема слобода од своите родители, кои по сe` изгледа не наоѓаат доволно време за своите деца. Ним им се поважни оценките во училиште, отколку кога, каде и што правело нивното дете. Најчесто родителите се задоволуваат со петките во дневниците, но внимавајте, и одличните ученици пијат. "Конзумирањето алкохол е прилично голем проблем. Многу често доаѓаат родители на деца кои сe` уште се во основно образование и бараат совет како да ги одвикнат нивните деца од употреба на алкохол" - кажува д-р Јаневска. Таа потенцираше дека Здружението на клубови на лекувани алкохоличари прави разни трибини по училиштата за да ги советуваат младите. Како специјалист по социјална работа, д-р Јаневска смета дека домашното воспитување е многу битно и е прв чекор за спречување на зголеменото конзумирање алкохол кај малолетниците.
 
Член од
21 февруари 2005
Мислења
101
Поени од реакции
1
jas ne sakam alkohol....ne geldam kako alkohol moze da mi ja napravi vecerata po dobra....moze eden pialok, ama poveke, ne.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
limunce напиша:
jas ne sakam alkohol....ne geldam kako alkohol moze da mi ja napravi vecerata po dobra....moze eden pialok, ama poveke, ne.

zavisi, i ja nesakam alkohol, ama ako se soberesh so drushtvo pijanici, togash stanuva interesno
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Gizo напиша:
limunce напиша:
jas ne sakam alkohol....ne geldam kako alkohol moze da mi ja napravi vecerata po dobra....moze eden pialok, ama poveke, ne.
zavisi, i ja nesakam alkohol, ama ako se soberesh so drushtvo pijanici, togash stanuva interesno
Јас не се социјализирам толку со нив 8)
 

How1TzeR

ШЕВА
Член од
6 февруари 2005
Мислења
367
Поени од реакции
13
А да бапнете сите по еден џус а? :lol:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Младите најчесто пијат за да се "олабават" на забавите, полесно да "кјарат" нешто (онака олабавени), од жед и од љубопитност.
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Acid напиша:
Младите најчесто пијат за да се "олабават" на забавите, полесно да "кјарат" нешто (онака олабавени), од жед и од љубопитност.
Тоа не е случај со луѓето у парк ... Глупо е да испиеш литра вино или литро вино и пола литро кока кола и да кажеш дека пиеш за да се опуштиш ... кое опуштање е тоа бе??? Утре дента фрка глава ко да си ја акал у ѕид 8)
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
За разлика од останатите европски земји каде алкохолот се пие тајно, така што е замотан во хартиени ќеси, кај нас малолетниците слободно одат на улица и носат пластични шишиња од литар - два
Ауууу, срамота, фуј :hey2:. Ќеси да се набават, под хитно!
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Ауууу, срамота, фуј Пијаница. Ќеси да се набават, под хитно!
Не бе.. може едноставно закон да си се донесe :hey1: = :boks:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
StenmarC напиша:
Acid напиша:
Младите најчесто пијат за да се "олабават" на забавите, полесно да "кјарат" нешто (онака олабавени), од жед и од љубопитност.
Тоа не е случај со луѓето у парк ... Глупо е да испиеш литра вино или литро вино и пола литро кока кола и да кажеш дека пиеш за да се опуштиш ... кое опуштање е тоа бе??? Утре дента фрка глава ко да си ја акал у ѕид 8)
Да, во право си! Ама јас говорев за оние, понормалните, како нас...
Тие што излегуваат петок и сабота во парк се посебен вид млади, тие се даркмени и дарк-г'рлки. Тие се пропалитети.
За нив само :viol1:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Старите рекле "пиј малку-пиј добро", односно, наместо да акнеш некој шљам, гргни си нешто по префинето!:) Е сега поговоркава може да биде модифицирана и во "Пиј колку што ти се пие, ама пиј фини дестилати и не мешај"!:)
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
Nekoj pie navecher, nekoj pie od taga, no ima nekoi sto si pijat od sabajle ;)

Inache si pijam od zadovolstvo, i tocno e toa deka nekad popivam za da se opustam, za da se otvorat novi muabeti... No, nikad ne sum dozvolil na nekoj da mu ja rasipam vecerta i da me raspraa, ednostavno si ja znam granicata 8)
 
Член од
3 март 2005
Мислења
101
Поени од реакции
0
Acid напиша:
Тие што излегуваат петок и сабота во парк се посебен вид млади, тие се даркмени и дарк-г'рлки. Тие се пропалитети.
За нив само :viol1:
Acid za gradonachalnik!!! :msc3:
 
Член од
7 март 2005
Мислења
18
Поени од реакции
0
Se razbira deka i jas pijam alkohol od vreme na vreme,ama ne redovno.Porano bev tezok pijanica i pushev cigari,ama pred edna godina otkazav toa,a koga ke me preshaat kako gi otkaza?"Ednostavno kazuvam so Zelba moze sve"
 
Член од
7 март 2005
Мислења
18
Поени од реакции
0
Inace ne mora da znaci deka mladite pijat za da se opushtat za da fatat devojka...nekoi pijat od mnogu pricini kako shto se (Raskinal/a so devojkata/deckoto,Domashni problemi,Seksualni problemi :) itn...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom