На терапија

Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.712
Мене едно не ми е јасно како може на некои млади да им се поинтересни турските серии од ова.Познав многу ликови кои ги гледаат сите цигански серии а никогаш не би ги погледнале овие македонски серии.[DOUBLEPOST=1506375611][/DOUBLEPOST]
Првата епизода кога седнав да ја гледам ми вели мајка ми “ Што ќе ги гледаш овие глупости? Ја гледаше епизодата? Не ама ја видов рекламата гарант е за дрогираши , алхохоличари зошто поинако би се викала НА ТЕРАПИЈА?“
Без навреда ама ова е тоа просечно македонско мислење.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.919
Поени од реакции
12.408
Па колку лошо глуми оваа Јелена не е можно. Не знам, барем јас кога гледам филм/серија/претстава не сакам актерот да ми дава впечаток дека глуми, што со нејзе скоро секогаш ми е случај. Толку исфорсирана актерка чудо едно.
 
B

beaverknight

Гостин
Па колку лошо глуми оваа Јелена не е можно. Не знам, барем јас кога гледам филм/серија/претстава не сакам актерот да ми дава впечаток дека глуми, што со нејзе скоро секогаш ми е случај. Толку исфорсирана актерка чудо едно.
што не ти се сфиѓа?
мене ми е океј глумата нејзина.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Какви и да се подобро домашни МК серии отколку латиноамерикански, индиски и турски срања по тв екраните !!!
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.344
Поени од реакции
4.963
Серијата е ултраевтин проект. Сценографски сместена во една соба и дејствието не се мрда од таа соба. Нема потреба од најмување статисти. Цело време се работи со исти актери која едина акција им е постојанот дијалог помеѓу себе и сето тоа пропратена со фиксна камера.....

Од филмски аспект, Македонски Народни Приказни се далеку позахтевен проект од оваа серија.

Тука би направил компарација со другава серија што се дава на Канал5 која треба да симулира активно сценарио со повеќе карактери испреплетени во една голема приказна. Штета што монтажата на сцените и режијата е дадена на 4то одделенци. Глумата на дечиштана е катастрофална....златен МРТВ и детско драмско... Оние незнам од кај се собрани. Едино свака и част на онаа од ВИП рекламине, ќе ја биде и онаа главнана Tамара Ристоска....
Е во Терапијава има поквалитетна глума и добро осмислени дијалози, продукциски поткована тоа им признавам а тоа дека ќе натерате стари луѓе да ви гледаат сте се излажале.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
A бе за старите ајде, цел живот така терале, не гледале 60-70 години ништо вакво, нормално ќе им е одбивно, ама што правиме со младите? Младите што се затупавени на 20-30 години со идоли ко Тајзи и Звезде гранда и турски серии и што пре би гледале приказните на Канал 5 отколку ова.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ај змејовите од Гејм оф тронс нека ги позајмат па ќе биде поскап проект. Тоа е идејата, нормално дека ќе е просто. Постар народ уствари нема ни потреба да гледа, одамна зборам дека нема чаре за тие 50+ во државава растени во комунизмот, а тука генерално зборам и не само за серијава.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.051
Серијата е ултраевтин проект. Сценографски сместена во една соба и дејствието не се мрда од таа соба. Нема потреба од најмување статисти. Цело време се работи со исти актери која едина акција им е постојанот дијалог помеѓу себе и сето тоа пропратена со фиксна камера.....

Од филмски аспект, Македонски Народни Приказни се далеку позахтевен проект од оваа серија.

Тука би направил компарација со другава серија што се дава на Канал5 која треба да симулира активно сценарио со повеќе карактери испреплетени во една голема приказна. Штета што монтажата на сцените и режијата е дадена на 4то одделенци. Глумата на дечиштана е катастрофална....златен МРТВ и детско драмско... Оние незнам од кај се собрани. Едино свака и част на онаа од ВИП рекламине, ќе ја биде и онаа главнана Tамара Ристоска....
Е во Терапијава има поквалитетна глума и добро осмислени дијалози, продукциски поткована тоа им признавам а тоа дека ќе натерате стари луѓе да ви гледаат сте се излажале.
Нема врска дали серијата има статисти или не за да биде скапа/евтина.... Еден статист е 800 денари до илјада во денот, ништо захтевно.
Најскапи се хонорарите на филмската екипа, а дали тие снимаат во студио или во рудниците кај Бањани, иста им е дневницата. Исто така, скапа е опремата во зависност од тоа што се набавува. Мислам дека Македонски народни приказни со една JVC телевизиска камера ќе поминат топ, а На терапија е најверојатно снимана со блекмеџик или ари, така што се на се, не може да се мери со факинг македонски приказни и локациите на снимање немаат врска со евтиноста/скапоста на серијата.
 
P

PewDiePie

Гостин
Па колку лошо глуми оваа Јелена не е можно. Не знам, барем јас кога гледам филм/серија/претстава не сакам актерот да ми дава впечаток дека глуми, што со нејзе скоро секогаш ми е случај. Толку исфорсирана актерка чудо едно.
Господ знае ти што си гледала....

Супер е серијава,ми се свиѓа што нема исфорсиран канцер хумор ко на една друга мк серија,ми се свиѓа што се држи до тоа што треба да биде,ми се свиѓа колку реални муабети тераат Милена,девојчето и војникот,пофалби што не ги цензурирале од Сител(сеа веќе нема поента ама сепак) можда им текна дека така само контра ефект постигнуваат со муабетот лидери во реагионот,нај тиња ми е албанскиот пар,глумата е ужасна,а и искрено не гледам причина зошто од политичка коректност ставаат баш од тоа малцинство ликови кога тоа ко прво не ни гледа МК телевизии а не па друго.....џабе умилкување они пак илирида знамиња ќе вадат и нема сметки и данок да плаќаат,тоа е тоа.

Никола Ристановски е супер,малку му е ограничен ликот,освен кога тој беше во ситуација на пациент,ама мене сепак најмногу ме импресионира Јелена и нејзината глума,а и најмногу ме интересира нејзината приказна,одма после нејзе војникот и девојчето.

Околу гледаноста,мех ху керс,мислам дека младите од 20-30 ја гледаат а ако ја репризираат почесто сигурно и други ќе ја заследат.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Мене пак ми се допаѓа Јелена како глуми. И вака сите си се океј.
Овој од утре најмалце ми се допаѓа ко лик. Може ќе слушнеме да признае дека му било тешко и мачно ако отишол кај што мислеше да оди, чисто да покаже оти не е само тој војнички менталитет во него.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Можам да кажам дека ми се допаѓа еве веќе се навлегува во серијата и мене па и на моите дома веќе им е супер откако ја загледаа.Можам да кажам дека после Сашко и Сашка ова е најзрелата серија што сум ја гледал ако ги тргнам оние со кои растевме. Очекувам да продолжат со исто темпо и многу ме интересира дали Виктор и Милена ќе се плеснат?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.712
Можам да кажам дека ми се допаѓа еве веќе се навлегува во серијата и мене па и на моите дома веќе им е супер откако ја загледаа.Можам да кажам дека после Сашко и Сашка ова е најзрелата серија што сум ја гледал ако ги тргнам оние со кои растевме. Очекувам да продолжат со исто темпо и многу ме интересира дали Виктор и Милена ќе се плеснат?
Многу јака реплика и беше оноа од вчера
-Со една мала разлика он сакав да ме посвои а ти сакам да ме ебеш.
Мислам дека ќе се плеснат ама нема да има посериозно ништо.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не смее да се плеснат додека му е пациентка, медицинска етика е тоа. Се јавува компромитиран расуд. А и таа не е заљубена во него туку дијагнозата и е таква.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom