На терапија

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.894
Поени од реакции
7.569
Имаат обврска според законот за аудио-визуелни дрн-мрн да создадат и емитуваат одреден број часови своја играна програма.

И лани имаа 2 серијала, ама беа крш, пред се зашто немаше продукција зад нив.

Сега фино-лепо си платиле на Кино Око им им создале серија. Може не е оригинална идеја, ама боље добар римејк отколку крш оригинал. А ова ми делува добро, ама да почекаме до септември.
Од денес за утре исто им беше серија од продукција. Продукциски на Идеа плус ама содржински досадна премногу и не верувам многу гледана дека беше.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Се надевам серијава ќе издржи долго а не после 2- ра сезона да се стави крај и потоа да се чека години и години за нешто ново и квалитетно.

Ова ќе беше добро да се емитува на Телма таман таму е и Преспав да се уклопат во една телевизија а и на Телма и одговара ваква серија да има.[DOUBLEPOST=1501169221][/DOUBLEPOST]
Имале Сител сеии македонски од кој сите биле хумористични но не толку го задоволиле вкусот на гледачите. Сега ќе видиме оваа серија колку ќе биде прифатлива за гледачите.
А зашто ќе било подобро на Телма да биде?
Другиве телевизии немаат ли право да емитуваат нешто македонско и квалитетно?
Зар мораат само турски серии и српски турбофолк шунд да даваат.
Камо сите телевизии да имаат по една ваква или слична серија македонска (ко Телма со Преспав).

Друго ме интересираше мене, како е можно да се снима ваква серија со 40 и кусур епизоди а да не се дознае ништо до сега.
Знаеше ли некој дека се снима?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.894
Поени од реакции
7.569
А зашто ќе било подобро на Телма да биде?
Другиве телевизии немаат ли право да емитуваат нешто македонско и квалитетно?
Зар мораат само турски серии и српски турбофолк шунд да даваат.
Камо сите телевизии да имаат по една ваква или слична серија македонска (ко Телма со Преспав).

Друго ме интересираше мене, како е можно да се снима ваква серија со 40 и кусур епизоди а да не се дознае ништо до сега.
Знаеше ли некој дека се снима?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Па Телма ми се некако програмски баш за ваков тип серии. Они не емитуваат турбофолк шоуа, турски и индиски сапуници моментално. Глупо ќе ми биде у сред серијава да има најава за турска синхронизирана серија. Исто така беше за време на Оскарите. Пауза на Оскарите на Сител идеа трејлери од филмови и најави за турски серии. Не сакам некој да ме сфати погрешно не пишувам јас дека турските серии се шунд но сепак за мој вкус не се поготово не синхронизирани на македонски.


И јас сакам сите македонски телевизии да имаат квалитет македонска програма.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Премногу партизирани се ова актерите и целата филмска/сериска продукција. Уште кога го видов составот ми стана јасно. Инаку би било ОК да видиме некоја акциона или крими серија како Урота што беше во Кроатиа, Убице мог Оца у Србија, Fauda во Израел или нешто слично.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Мислам дека серијата не е толку по филмот, таму тој терапевтот му помага на мафијашот да се ослободи од стресот, а тука има цела група луѓе со кои он зборува низ серијата што е многу различно!
Така да филмот е многу различен од Енгер Менаџмент со Чарли, која више потсеќа на таа израелска верзија отколку ма филмот.
Не мисли, прочитај. И два со два си нема серијата, со оваа, да не се преповторувам.

А базирана врз некој настан, филм, не значи дека ја следи 100 проценти. Може само еден лик да го земат од некој филм и да направат цела серија за него и серијата да биде базирана врз тој филм. Базирано значи дека идејата е земена од таму, а колку одат по настанот, е прашање. ;)[DOUBLEPOST=1501175714][/DOUBLEPOST]
Од денес за утре исто им беше серија од продукција. Продукциски на Идеа плус ама содржински досадна премногу и не верувам многу гледана дека беше.
Идеа плус не е филмска продукција as far as I know. Не мешај баби и жаби.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.650
Поени од реакции
38.837
Не мисли, прочитај. И два со два си нема серијата, со оваа, да не се преповторувам.

А базирана врз некој настан, филм, не значи дека ја следи 100 проценти. Може само еден лик да го земат од некој филм и да направат цела серија за него и серијата да биде базирана врз тој филм. Базирано значи дека идејата е земена од таму, а колку одат по настанот, е прашање. ;)[DOUBLEPOST=1501175714][/DOUBLEPOST]
Идеа плус не е филмска продукција as far as I know. Не мешај баби и жаби.
Нема никаков лик земено од филмот не треси зелени, и не е никаков факинг римејк туку е работена според оваа приказна како израелската серија а од филмот е позајмено името само. Се кладам дека ги немаш ни филмот ни серијата гледано па само коментираш безвеза.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Нема никаков лик земено од филмот не треси зелени, и не е никаков факинг римејк туку е работена според оваа приказна како израелската серија а од филмот е позајмено името само. Се кладам дека ги немаш ни филмот ни серијата гледано па само коментираш безвеза.
ај препрочитај што пишав и одјеби културно? Не знаеш да читаш, не можеш да сфатиш или кој така нека биде. Терај си по свое. Ако не знаеш да читаш, бар не смарај.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.894
Поени од реакции
7.569
Не мисли, прочитај. И два со два си нема серијата, со оваа, да не се преповторувам.

А базирана врз некој настан, филм, не значи дека ја следи 100 проценти. Може само еден лик да го земат од некој филм и да направат цела серија за него и серијата да биде базирана врз тој филм. Базирано значи дека идејата е земена од таму, а колку одат по настанот, е прашање. ;)[DOUBLEPOST=1501175714][/DOUBLEPOST]
Идеа плус не е филмска продукција as far as I know. Не мешај баби и жаби.
Знам ама они ја реализираа таа серијата Од денес за утре, можеби и Сител дел помогнале не знам.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.650
Поени од реакции
38.837
ај препрочитај што пишав и одјеби културно? Не знаеш да читаш, не можеш да сфатиш или кој така нека биде. Терај си по свое. Ако не знаеш да читаш, бар не смарај.
Абе ти разбираш што ти зборам, концептот на Anger Management серијата е ист како нашава и таа од која нашите купиле права. Значи неколку души кои одат кај нивниот терапевт и кажуваат заебанции цело време, а филмот нема факинг врска со тоа човече, освен името. И не вреѓај, ем не знаеш ем вреѓаш.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.894
Поени од реакции
7.569
Ај не мешајте баби и жаби. Anger Management и оваа На терапија се исти само по тоа што има психијатар доктор но сепак се две различно содржински серии.

Едната е ситком - хумор и сатира а другава драма - премногу озбилна содржина.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.650
Поени од реакции
38.837
Ај не мешајте баби и жаби. Anger Management и оваа На терапија се исти само по тоа што има психијатар доктор но сепак се две различно содржински серии.

Едната е ситком - хумор а другава драма - озбилна содржина. Нити пак во начинот на кој е снимана се исти.
nema da bide sitkom? Me razocara, ocekuvav da ja gledam tokmu radi toa
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.894
Поени од реакции
7.569
Еве дел и од хрватската верзија
 

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Логото како во Paint да е правено (напишано). :D
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.894
Поени од реакции
7.569
Логото како во Paint да е правено (напишано). :D
Не е класично лого туку фонт само. Како што имаат сериите Lost, Modern Family, Limitless, Friends, True Detective, Fargo... на нив можеби им се додадени некој ефекти за да изгледа појако текстот.
Ќе видиме како ќе биде во шпицата сето тоа уклопено. Вака изгледа едноставно и убаво.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
nema da bide sitkom? Me razocara, ocekuvav da ja gledam tokmu radi toa
кој меша жаби?
Цело време ти викам нема никаква поврзаност, прочитај и пак исто тераш. Ова е драма, со епизоди од по 45-60 минути - значи ќе биде сериозно нешто, не комедија од 20 минути во која ќе кажуваат смешки. :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom