На Кајгана и е потребно вашето знаење

  • Креатор на темата Princ
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Bidikov напиша:
Јас бев човекот кој го направи првичниот систем кој требаше да профукнционира, но потоа нешто се деси со човекот што обезбедуваше хостинг и све отиде у пм па лево ...

Доколку има сеуште заинтересирани може да го ставам привремено на некој хост колку да го видите концептот (изгледот не му е јака страна) па ако ви фаќа око и ако некој се нафати да го испегла графички да го ставиме.

Мојот систем беше сличен на rapidshare со неколку подобри опции ...
Овојпат навистина да се заврши работата. Princ мислам дека веќе го купи хостингот наменет за ова. Доменот http://srkaj.kajgana.com/ е сремен, на тебе останува уште да финализираш некои работи.

Бај д веј, јас уште пред 5 месеци направив и AUP (Acceptable Use Policy).
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Web Server at negotinskikrug.net
А кај се хостира срков?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
TpH_Bo_OkO напиша:
Web Server at negotinskikrug.net
А кај се хостира срков?
Старото е тоа, кое воопшто не ни профункционира. Нормално, кога ќе се пушти новото и доменот ќе биде насочен да покажува кон него, а не кон negotinskikrug.net :wink:

Администрација на домени, ман. :)
 
Член од
14 мај 2006
Мислења
26
Поени од реакции
0
Bidikov напиша:
Јас бев човекот кој го направи првичниот систем кој требаше да профукнционира, но потоа нешто се деси со човекот што обезбедуваше хостинг и све отиде у пм па лево ...

Доколку има сеуште заинтересирани може да го ставам привремено на некој хост колку да го видите концептот (изгледот не му е јака страна) па ако ви фаќа око и ако некој се нафати да го испегла графички да го ставиме.

Мојот систем беше сличен на rapidshare со неколку подобри опции ...
Бидиков на што поточно мислеше, иначе идеата е SUPER
 
P

Princ

Гостин
Bidikov, има шанса да ми ја пратиш на мејл скриптата и најпосле да го почнеме ова? Јас сум спремен со серверот (10 ГБ простор и 100 ГБ месечен трансфер за почеток, па ќе видиме понатаму) и графичкиот изглед да го средам ако не сака никој друг. Или пушти ми на ПП информација за тоа на некој месинџер да збориме ако сакаш.
Поздрав.
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Bidikov напиша:
Јас бев човекот кој го направи првичниот систем кој требаше да профукнционира, но потоа нешто се деси со човекот што обезбедуваше хостинг и све отиде у пм па лево ...
Ova izgleda e za mene, jas se prepoznav u muabetot... hostingot e ushte otvoren so istite username i password, bazata e istata so istite username i password...
Jas se ushte ne ja znam prichinata zoshto se otkaza celata ideja..
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Се најдовм со принц и договоривме некои работи - работата почнува .. ќе ве известуваме за напредокот ...


Дејан, незнам зошто али кај тебе на сервер не работеа сите функции како што треба (се обидов на сите начини) и откако имав потешкотии да те искотактирам се откажав од идеата ...

ај сега со нови сили ќе ја биде работата ...
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
ај имате благослов од мене :) завршете успешно и ефикасно. Со среќа и знаење!
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
15
Поени од реакции
0
Ги имам целосните PHP скрипти од RapidShare и Megaupload, ако ви затребаат може да прајме нешто.
Поздрав.
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
15
Поени од реакции
0
Абе дете... може Кајганата има лиценца и за Форумов VBulletin а, па и затоа ќе им треба а?
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
15
Поени од реакции
0
Мистичен напиша:
Знам, баш тоа и го гледав пред некој ден, па видов некои работи што секој обичен корисник неможе да ги види, па и видов дека форумов не е купен или нешто такво, туку е најден цел на нет од хакерската група позната за вас и мене, што прави нешто како лиценца ама не баш. Ај ГиТ.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Delicon напиша:
Знам, баш тоа и го гледав пред некој ден, па видов некои работи што секој обичен корисник неможе да ги види, па и видов дека форумов не е купен или нешто такво, туку е најден цел на нет од хакерската група позната за вас и мене, што прави нешто како лиценца ама не баш. Ај ГиТ.
Море пациенту недоквакан, кој те учеше да лупеташ нешто пред да бидеш сигурен во тоа? Јас навистина се извинувам ако моите зборови навредија папак како тебе, ама ти нареден пат внимавај пред да обвиниш некого за „хакерство”.

Нормално, нема потреба ништо да ти докажувам, ама ајде, за атер... Кликни тука.

Ако и тоа не е доволно слободно помини на кафе во редакција, па ќе ти го дадеме и customer бројот за да го верификуваш.

Темава не е за тоа, а не е повеќе ни за ftp серверот. Затворен беше, затоа што Кајгана не поддржува илегална размена на фајлови. Замислата беше поинаква (да се дели само freeware и shareware), ама некои почнаа да го злоупотребуваат тоа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom