На Кајгана и е потребно вашето знаење

  • Креатор на темата Princ
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Андроник напиша:
Пак бегаме од темата дечки :). Дај некој ако знае да ја среди скриптата нека ја среди. За серверот има кој се грижи.

Ако има заинтересирани кои сакаат помогнат некако (кодирање, помагање со тестирање, графичко дизајнирање и слично) нека се јават. Обезбедени се финаниски средства потребно е само да се изработи скрипта со лесен интерфејс за да може буквално секој да го користи серверот.
Не избегав од темата.. многу (=

Тоа што го барате едноставно не е ФТП сервер.

Ако сакате апликација која поддржува одреден број на корисници кои ќе земаат и ставаат фајлови на некој сервер преку browser (значи порт 80 - web, а не 21 - FTP), со што нема да може да се користат ФТП програми, односно нема да се работи за ФТП сервер, јас можам да ви ја искодирам таа апликација.
И така сум без работа во моментов..
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Епа баш тоа се бара, значи преку browser, има слики, 2-3 реклами, има browse и има upload, знаеш нешто како www.megaupload.com. Може ако не е комплицирано за правење да има една јавна архива, и една приватна па кога ќе се уплоадира да има и две опции нешто како:
1. Стави во јавна архива
2. Несакам сите да имаат пристап до фајлот дај ми само линк
И јавнава архива да може онака да си се прелистува, да има категории како музика, видео, програми, документ итн. која ќе биде задолжително да се избере кога ќе се уплоадира фајлот, а до приватната да нема никој пристап ни админ ни ништо. После може да речеме да има во јавната фајлот да се брише да речеме 5 дена од последното превземање, а во прватната 5 дена од уплоадирањето на фајлот итн. Истотака да има некое ограничување да речеме на 25MB. Нормално ако е многу комплицирано тогаш направи како е полесно.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Кајгана нека биде и со обичен HTML пак ќе ја сакам. Има се што е потребно : добра дружба, open-mindend луѓе и пријатни дискусии.
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Абе тоа е ок, ама зашто да остане на тоа, зашто да не се доградува со нови ствари кои ќе бидат од корист на сите
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Што поедноставно тоа подобро...мислам немора дизајн, треба прегледност...сепак служи за размена на фајлови не е портал. Лесен прегледен и симпатичен интерфејс со многу фајлови за download:)

Од мене имате преку 300 програми, меѓу кои повеќето дистрибуции на Linux, 3D Studio Max, Maya, Macromedia сите пакети, Аdobe сите пакети....ќе биде интересно:) Се на се преку 30GB софтвер
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Ќе биде интересно колку време ќе аплоадираш :vozbud:

Декстерче пред компјутер
:coffee:
И кога ќе ти стигне до 99% и конекцијата ќе ти падне
:angry2:

Иначе и јас имам многу интересни програмчиња за симињање, ама не Linux. Само oсеќам лимитот ADSLот го поебувам за 2 дена
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Абе немам гајле несум лимитиран со кабелскиов...ќе Uploadiram преку CuteFTP и ако сецне конекција пак ќе продолжи од кај што застанало...Нека работи 5-6 дена компјутеров:)
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Aма ако биде како megaupload или rapidshare мислам дека CuteFTP не ти помага
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Krusha03 напиша:
Само oсеќам лимитот ADSLот го поебувам за 2 дена
Kaмо да беше поголем лимитов па и јас ќе бев во можност на некој начин да помогнам....што да кажам,денеска кога проверив имав поминато 5100 мега,така да не за 2 ама сепак до крајот на месецот ќе треба да се мачам страниве да ми ги отвара бавно....
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Изгледа не разбирате некои работи..

deXterche, ако работата оди преку browser, можеш слободно да заборавиш на CuteFTP, FlashFXP или било што и да користиш за ФТП.. едноставно, нема да биде ФТП работава.

Затоа, убаво да си кажете што сакате:
1. Клон на megaupload & rapidshare, со креирање на интерфејс + цела апликација, што е тотално бескорисно, затоа што таков вид на upload може да се прави токму преку тие сајтови, со далеку поголеми лимити отколку што ние би можеле да си дозволиме (на кратко, многу работа за ништо);
- или -
2. Вистински ФТП сервер, каде што пристапот кон фајловите може да се одвива и преку browser и преку FTP програм, и кој се сетира за 5-10 минути.

И пак ќе ви кажам - ако сте сериозни за ваква работа, ќе ви треба dedicated server, со многу гигабајти простор, и без мерење на сообраќајот (bandwidth).
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
и на мене не ми е баш јасно што е целата идеја а би сакал да помогнам.
 

VIRTUAL

knowledge is power
Член од
4 мај 2006
Мислења
327
Поени од реакции
2
Имате и моја поддршка доколку е потребна... се надевам дека идеата на Princ ќе се реализира а со тоа сите ќе сме сме задоволни и спремни за upload :pehar:
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
P.Overdrive напиша:
Изгледа не разбирате некои работи..

deXterche, ако работата оди преку browser, можеш слободно да заборавиш на CuteFTP, FlashFXP или било што и да користиш за ФТП.. едноставно, нема да биде ФТП работава...
Ма што има врска ако оди преку browser јас дирекно на сервер ги upload-ирам, а тоа оди преку ftp. На секој сајт можеш да му внесуваш фајлови преку ftp.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Јас бев човекот кој го направи првичниот систем кој требаше да профукнционира, но потоа нешто се деси со човекот што обезбедуваше хостинг и све отиде у пм па лево ...

Доколку има сеуште заинтересирани може да го ставам привремено на некој хост колку да го видите концептот (изгледот не му е јака страна) па ако ви фаќа око и ако некој се нафати да го испегла графички да го ставиме.

Мојот систем беше сличен на rapidshare со неколку подобри опции ...
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.546
Поени од реакции
7.251
Одлично Бидиков. Ќе те исконтактирам приватно да се разбереме поубаво.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom