На Википедија војна против Македонија

Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.682
Види, толкување на историски личности, посебно од пред 500 години како сојузник на твојата кауза, автоматски ги прави тие што биле сојузници со Турците твои непријатели. Така да излегува дека Крали Марко е твој непријател.

Мислам за мене тврдење дека ми е сојузник или непријател било која историска личност е тотално нелогичка.

Плус со турците не било се така црно, турците донесле мир во многу долг период за обичниот човек на Балканот. Просечен балканец, бил континуирано изложен на војни до 15 век. Прашање е дали имало периоди од 50 години без војна до 15 век.

И на крај оваа твоја омраза кон исламот, ги одалечува Македонците муслимани од Македонската држава. Искрено имам сретнато Македонци Муслимани и плус Горанци од Албанија, и немам видено поголеми патриоти од нив.
Да не било се така црно,освен шо ги набивале на колец тие шо им се спротивставиле.Абе од шо сакаш да покажиш колку си прогресивен и либерален само бисери рониш.Таквите ко тебе мамата и ја расплакаа на Западна Европа.Никогаш веќе нема да се опорават.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.956
Поени од реакции
17.651
Да не било се така црно,освен шо ги набивале на колец тие шо им се спротивставиле.Абе од шо сакаш да покажиш колку си прогресивен и либерален само бисери рониш.Таквите ко тебе мамата и ја расплакаа на Западна Европа.Никогаш веќе нема да се опорават.
Абе бери си гајле за Македонија, што те боли пенис за Западна Европа :pos:
Си испотепавте за Западнава цивилизација, а цело време плукате по нив.

И викаш пред турците поарно му било на сиромашните христијани?
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.682
Абе бери си гајле за Македонија, што те бе боли пенис за Западна Европа :pos:

И викаш пред турците поарно му било на сиромашните христијани?
Ајде ајде не прај се сеа мутав.Треба да си скрос надвор од разумот да тврдиш дека на Христијаните им било супер под Турско ропство.Тоа е исто ко да кажиш дека на Евреите им било супер во Нацистичка Германија.Дај не тропај веќе глупости аман.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.956
Поени од реакции
17.651
Ајде ајде не прај се сеа мутав.Треба да си скрос надвор од разумот да тврдиш дека на Христијаните им било супер под Турско ропство.Тоа е исто ко да кажиш дека на Евреите им било супер во Нацистичка Германија.Дај не тропај веќе глупости аман.
Бате оти се чаталиш, ко гледаш дека не разбираш историја. Барем правилна споредба да знаеше да направиш.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.682
Бате оти се чаталиш, ко гледаш дека не разбираш историја. Барем правилна споредба да знаеше да направиш.
Која споредба бе,си слушнал како завршил Карпош Војвода?Колку глави се исечени од отоманска сабја?Абе аги и бегови пустошеле низ цел Балкан ти ќе ми кажуваш за правилна споредба.Ево ти правилна соредба-Евреите страдале 5-6 години под нацизмот, Македонија и Балканот 5 века под Турско.Доста веќе од такви експерти по историја ко тебе.Греота е за народот кој пострадал во тие гадни времиња.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.956
Поени од реакции
17.651
Која споредба бе,си слушнал како завршил Карпош Војвода?Колку глави се исечени од отоманска сабја?Абе аги и бегови пустошеле низ цел Балкан ти ќе ми кажуваш за правилна споредба.Ево ти правилна соредба-Евреите страдале 5-6 години под нацизмот, Македонија и Балканот 5 века под Турско.Доста веќе од такви експерти по историја ко тебе.Греота е за народот кој пострадал во тие гадни времиња.
Народот страдал цело време на овие простори. Богомилите затоа и се настанати. Мислиш од што му било убаво?

Матија Губец да не го отепале Турците ?
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.682
Народот страдал цело време на овие простори. Богомилите затоа и се настанати. Мислиш од што му било убаво?

Матија Губец да не го отепале Турците ?
Од 5 века страдање ти се фати за Богомилите и Матија Губец?Треба да ти набројам сега колку комити изгинале,колку семејства се уништени,колку хистијани се угнетувани по чифлиците на беговите?Која е твојата цел,зошто го порекнуваш страдањето на народот?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.956
Поени од реакции
17.651
Од 5 века страдање ти се фати за Богомилите и Матија Губец?Треба да ти набројам сега колку комити изгинале,колку семејства се уништени,колку хистијани се угнетувани по чифлиците на беговите?Која е твојата цел,зошто го порекнуваш страдањето на народот?
Затоа што народот тука на овие простори цело време бил угнетуван, па дали бил христијански Крал или турски Султан исто му се фаќало.

Единствен што е сакан од народот иако владеел само 20 годин е Крали Марко. Толку многу преданија од народот не се прават, освен ако не бил многу сакан.

Сите други кралеви, цареви имаат војска од историчари за да бидат славени.

Во крајна линија не лажам дека во долги периоди се живеело мирно на овие простори под турско ропство.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.682
Затоа што народот тука на овие простори цело време бил угнетуван, па дали бил христијански Крал или турски Султан исто му се фаќало.

Единствен што е сакан од народот иако владеел само 20 годин е Крали Марко. Толку многу преданија од народот не се прават, освен ако не бил многу сакан.

Сите други кралеви, цареви имаат војска од историчари за да бидат славени.

Во крајна линија во долги периоди се живеело мирно на овие простори под турско ропство. Подолго од кога било претходно.
Тенеке ќе ти кажам само едно.Спремај се замај фесот и униформата,Ердоган те вика за света војна против Израел,Отомансконо царство пак ќе го возобновите и љугето во него ќе се повторно среќни,ко во старите добри времиња!:eek:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.956
Поени од реакции
17.651
Тенеке ќе ти кажам само едно.Спремај се замај фесот и униформата,Ердоган те вика за света војна против Израел,Отомансконо царство пак ќе го возобновите и љугето во него ќе се повторно среќни,ко во старите добри времиња!:eek:
Не се секирај Турција и Израел нема да водат војна. Турците и Евреите си се големи другарчиња од многу поодамна. Ама си знаеш ти историја, нема што да ти кажувам.

Иначе да те прашам, дали му било поубо на Македонците, под српско или бугарско, отколку во турско?
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.682
Не се секирај Турција и Израел нема да водат војна. Турците и Евреите си се големи другарчиња од многу поодамна. Ама си знаеш ти историја, нема што да ти кажувам.

Иначе да те прашам, дали му било поубо на Македонците, под српско или бугарско, отколку во турско?
Ти стварно мислиш дека им било поубаво во турско?:tapp:
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.682
Ете јас си кажав, ти што мислиш?
Шо си кажа дека поубаво им било во турско?Ај бе одмори ко некое дете пред вакцинација си.Не е можно какви невистини се изнатреска.Не е ни чудо шо си следбеник на woke културата.
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
737
Поени од реакции
2.805
Ми треба помош на странава, љопките ја вандализираат и сакаат да сокријат дека беа поддржувани од џихадисти иако им наведов три релевантни извори.


Имајте ја на око и ако случајно го тргнат тоа Al-Qaeda, само стиснете стиснете Undo
Screenshot_5.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom