Најчестите грешки на родителите

Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
Нејголеми грешки на родителите поради кои многу деца(подоцна возрасни) се ограничени, е поради трчкањето на родителите за се што на нив им треба во животот. Сервилноста на родителите кон децата треба да е сведена на нормала према потребите, а не буквално они да им го водат животот, да одлучуваат за нив, да размислуваат наместо нив. Значи треба да му се даде слобода да сам истражува и учи а не све на готово. Не ги оставаат децата да размислуваат со своја глава, да поставуваат прашања, па и да згрешат, паднат во животот - така се учи. Такви има многу за жал кои не биле оставени ни 2 дена за викенд без родители над нивна глава да ги контролираат....
Комплетна контрола од родители е нешто што кога ќе видам ме ужасува...
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Друже ова е грешка на природата, а не на родителите. Родителите виделе бебе или фетус кога прв пат го виделе, од кај знаеле дека ке порасне во вакво мормон....:)

една од најчестите и најголемите грешки на родителите е шо не абортирале факви фаци


 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Најчеста грешка кај помладите родители е тоа што кога нивните деца галат куче (домашно) им кажуваат: „Пази, ќе те касне!“ Значи по нивна логика, кучињата касаат по хоби... :tapp: Е, кога ќе пораснат тие деца, ќе се качуваат на бандери кога ќе видат куче.. Општо кажано, најголема грешка што ја прават некои родители е влевање трауми од типот „пази ќе паднеш“, „пази, ќе скршиш глава“, а и не мора да биде од типот „пази“, може и да е „биди мирен/а или ќе те носам да те боцкаат“. После кога треба да се земе крв или да се вакцинира детето- врескања, викања, солзи.

Еве една случка што сум видела:
-Јас си го шетам кучето и од страна еден човек му вели на синот „Е, види го кучево, сега ќе те касне, смири се или ќе те растргне кучево!“:facepalm: А моето куче, 3 месеци едвај имаше тогаш, а плус научена е да се радува на луѓето кои ќе сакаат да ја погалат.

Мене моите не ми „саделе“ во мозокот такв трауми. Значи на место да го плашите вашето дете со кучиња, боцкање, вие запознавајте го со тие работи, на пр. „Еј, види какво кутре, ајде да го погалиме!“ или пак „Браво, многу храбар/ра беше кога те боцкаа, ајде да одиме еден сладолед/лижавче да купиме!“. Мене моите така ми правеа и еве сега од ништо немам траума ниту фобија. :)
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
73
Поени од реакции
97
Ne mozhe be pred dete da se pcue! Kurovi pichki ushte od 5,6 godini da slusha i shto kur kje stane od nego? Toa e uchenje na kultura.. ne treba da se pcue i ne treba da se vospituva pogreshno deteto.
Е добро ај дома не се пцуе...А како ќе го заштитиш од пцовките што ги слуша секој ден на улица, па и на школо?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Е добро ај дома не се пцуе...А како ќе го заштитиш од пцовките што ги слуша секој ден на улица, па и на школо?
Ќе ги слушне на улица и ќе ги препознае како нешто што не е во ред бидејќи дома не се користат такви изрази и ако каже нешто такво дома родителот треба да го прекори. Ако родителите се однесуваат како простаци и не го спречуваат таквото однесување кај детето, тоа ќе стане uber простак (што за жал сѐ почесто се случува).
Родителот треба со пример да му покаже на детето што е во ред, што не. Факт е дека детето не може да се изолира од простаклук, порано или покасно ќе се сретне со тие пцовки и несоодветно однесување, меѓутоа задача на родителот е да му објасни и укаже на детето како треба, а како не треба да се однесува.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Поголема грешка од тоа родителот да крене рака врз детето нема!
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.314
Поени од реакции
30.431
,,,vo princip roditelot ne greši,,,
,,no so sopstven primer. vospiyuvanjeto ima svoja težina,,,
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Сексуално да го злоупотребува.
Тоа не претставува грешка на родителот. Тоа претставува злочин, а таквите монструми треба доживотно во затвор да ги стават ;)
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Тоа не претставува грешка на родителот. Тоа претставува злочин, а таквите монструми треба доживотно во затвор да ги стават ;)
А чија грешка е ако родителот си злоставува сопатвеното дете?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
А чија грешка е ако родителот си злоставува сопатвеното дете?
Тоа е грешка секако, но јас тоа погоре го кажав со иронија, но ти не ме разбра. Таквите родители треба прво да ги камшикуваат, па потоа да ги стават доживотно во затвор....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom