Најуспешен скопски градоначалник (по првите 150+ дена)?

Најуспешен скопски градоначалник до сега?

 • Тимчо Муцунски (Аеродром)

  Гласови: 21 50,0%
 • Орце Ѓоргиевски (Кисела Вода)

  Гласови: 7 16,7%
 • Стевчо Јакимовски (Карпош)

  Гласови: 6 14,3%
 • Дарко Костовски (Бутел)

  Гласови: 3 7,1%
 • Бобан Стефковски (Гази Баба)

  Гласови: 2 4,8%
 • Александар Георгиевски (Илинден)

  Гласови: 0 0,0%
 • Горан Герасимовски (Центар)

  Гласови: 7 16,7%
 • Александар Стојкоски (Ѓорче Петров)

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  42

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.142
Поени од реакции
34.125
Поминаа 5 месеци од локалните избори, па веќе може полека да ги сумираме впечатоците.
Кој ги оправда очекувањата, кој потфрли, а кој прикажа повеќе од очекуваното?

Со други зборови, кој според вас е најдобриот градоначалник во скопските општини до сега?
Гласаме за една или две опции (ако сте задоволни од двајца, гласате за двајцата).
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.501
Поени од реакции
4.874
Чекам гага ЈСП, за друго не ме занима. Дупка ќе си останеме у секој случај, али вака барем некој ќар да видиме и ние :D

Он топик, Муцунски ми делува на најспремен сега за сега.
И смешно ми е како, дур беа опозиција кога се градеше, ова е урбана мафија, бетонизација и сл. А сега слушам се повеќе изјави у стил, метрополите сегде у свет се градат постојано, и како основни приходи им биле комуналиите од новите градби па немале др избор.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
16.952
Поени од реакции
8.878
Никој, ама навистина никој не заслужува, барем до сега, за овие изминати 150 дена, да го прогласиме за најуспешен градоначалник...сите ми се јаки на зборови а на дела тапа џонџсон :toe:
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.377
Поени од реакции
5.293
Само овој го признавам
Јосиф Михајловиќ - Јурукоски

-градскиот водовод од изворот „Рашче“
-хидроцентралата „Матка“ на реката Треска
-зградата на Собранието на Република Македонија
-старата железничка станица во центарот на Скопје (урната во земјотресот во 1963 година)
-"Зеленото пазарче" до зградата на Парламентот,
-Офицерскиот дом (разрушен во земјотресот)
-старата зграда на Народната Банка на Македонија (исто така разурната во земјотресот)
-градскиот парк
-зоолошката градина.

Негови дела исто така се:
првиот урбанистичкиот план на градот
проширувањето на електричната мрежа и канализацискиот систем на целата територија на Скопје,
машката гимназија „Кирил и Методиј“
женската гимназија „Кралица Марија"“

Освен овие дела, за време на неговиот мандат биле изградени дваесетина училишта, над 280 километри градски улици, воените скривници, проширена била градската болница, изградена нова градска кланица, изградени над 20 сообраќајни крстосници кои и денеска се користат, надвозници, мостови, пристапни и излезни патишта, неколку тениски и две фудбалски игралишта и детското одморалиште „Горно Водно“.


Ако земеш да споредуваш што типот направил во тоа време, овие денешниве делуваат смешно....
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
Не гласав, али ги ѕирнав резултатите и се разочарав. Дајте жити све, каков Тимчо, дали сте сериозни? Првите 100 дена во Аеродром газевме лисја, абер немаа да ги исчистат. Колишта испаркирани секаде, проблемот со паркингот ниту почнат да се решава, нецелосно улично осветлување, преполни контејнери, сеуште се гради, не се дише навечер ... реални да бидеме, не гледам една нова работа да има направено освен да позира. Нема потреба за секоја ситна работа (пр. собирање ѓубре на кеј) да си прави фотосесија, ќе прошетаме, ќе видеме, зашто фотосесија :confused:.
Сеуште е рано за впечаток, али немам никакви очекувања.
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.658
Поени од реакции
2.474
Слабо сообраќај на темава бе? Снема сендвичи или што е работава? :sneaky:

#АлоСкупјани
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
5.568
Поени од реакции
17.349
Па што знам ќе видиме резултат за 4 години. Мислам дека Орце добро работи од тоа што пратам, некој соопштинец нека каже негово мислење. Тимчо ми е ПР мајстор и ништо друго - прав политичар, доаѓа пред камери зборува пола час а не кажува ништо и си оди мишн акомплишед. Данела крш али изборот беше крш или крш ама пијан. Стефче криминалец беше, криминалец си остана. Другово се ми е мех.

Сега се вадат демек во долгови биле, не знам колку е вистина тоа и како би влијаело во иднина тоа.

Ти @Acid, твое мислење како ОП?
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.098
Поени од реакции
74.696
Проблемот со градоначалниците, сиве овие 30 години лежи во фактот дека јавноста не е баш доволно запознаена со последиците од негативните поведенија на градоначалнците.

Најчеста дубара која ја прават е со издавање на дозволи за градба, без запазување на општо-познатите урбанистички стандарди. Оттука произлегуваат многу систематски проблеми, кои остануваат за век и веков, кои обичниот човек не ги приметува и си вели - ок, му дал дозвола, срање е, али има и поголеми срања у земјава.

Епа нема.

Огромен процент на причините за све посрање живот во градов е токму тоа безврска градење, без запазување на некои норми, околу тоа - колку луѓе треба да живеат на која површина, колку е фи-то на цевките за вода, дали тие можат да опслужуваат толку луѓе, загадувањето на околина (воздух највеќе), немање инфраструктура (зеленило, паркинг, улици кои можат толкав проток да овозможат......) и уште многу нешта кои раѓаат последици по секојдневниот живот на граѓанинот. А сето тоа, како причина го има во корен, градењето на објекти и нивно населување без нималку обѕир кон урбанистичките норми.

Најуспешен градоначелник, по осамостојувањето, не постои. Сите до еден беа здружени со градежната мафија.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.377
Поени од реакции
5.293
Od "pouspesnite", eve ovoj da go izdvojam. Posto neznam drug koj na "zakonski" nacin uspeal da zaraboti 450.000 evra
 

Kajgana Shop

На врв Bottom