Најубавиот дел од мојот град

Дискусија во форумот 'Градови и села' започната од Acid, 21 февруари 2006.

 1. Just Breathe

  Just Breathe

  Член од:
  19 февруари 2006
  Мислења:
  1.769
  Допаѓања:
  30
  naj mnogu si go sakam vodno preku leto i prolet...pa si sednes gore na postenski kafence uh kolku kuliracki....
   
 2. xedaj

  xedaj

  Член од:
  18 јануари 2006
  Мислења:
  65
  Допаѓања:
  0
  moeto maalo e najubavo,potocno karpos 2 i kosot vo vera ciriviri-trena kade sto jas i ofcarot prajme puzder
   
 3. Marlboro

  Marlboro

  Член од:
  30 декември 2005
  Мислења:
  1.190
  Допаѓања:
  3
  [​IMG][/URL][/IMG]

  [​IMG][/URL][/IMG]

  [​IMG][/URL][/IMG]
   
 4. Ilidan

  Ilidan ак

  Член од:
  19 февруари 2006
  Мислења:
  1.574
  Допаѓања:
  5
  vo skopje mnogu e ubavo kaleto i stvarno ima dobar poglet.
  isto mnogu dobar poglet ima koga ke se kacis na vodno na mileniumskiot krst ot vrvot se gleda celo skopje .
  pa ima kameni most (sto ne e taka dobar deka e renoviran ja izubi ubavinata).
  stara carsia vo cair (samo toa e ubavo vo cair)
  i uste mnogu drugi raboti.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  p.s. acit od skopje si ?
   
 5. Беркут

  Беркут независен експерт

  Член од:
  12 април 2010
  Мислења:
  9.601
  Допаѓања:
  14.113
  [​IMG]
  Прилеп - Маркови Кули
  [​IMG]
  Прилеп - Могила на непобедените
  [​IMG]
  Прилеп - 'Плочникот' (плоштад Методија Андонов-Ченто)
  [​IMG]
   
 6. Рудници и

  Рудници и ООЗТ Рудници и железарница - Скопје

  Член од:
  9 декември 2009
  Мислења:
  11.067
  Допаѓања:
  15.962
  Охрид
  Градиште музеј на вода
  Mесто да се смириш и да избегаш малку од градската бучава.Тие куќарките потсеќаат на некои егзотични места (и ќе потсеќаат ако не ги средиме со нашево познато однесување)

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  А ние Македонците не издржвиме без кафе мафе муабет,па се сетиле и на такво нешто на овие тераси
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Паркинг
  [​IMG]
  [​IMG]
  (Сликите се од ohridnews.com и build.mk)

  --- надополнето ---

  Национален Парк Галичица (во пролет посебно добро за пешачење,велосипедизам,планинарски активности итн.)
  [​IMG]
  [​IMG]
  Поглед кон Охрид
  [​IMG]
  [​IMG]
  Поглед кон селото Трпејца
  [​IMG]
  [​IMG]
  Негде блиску до врвот Магаро (2255 м.н.в.)
  [​IMG]
  Мапа за велосипедска (точачка :pos2:) патека Охрид-Два Јавори (55 км. одење + враќање)
  [​IMG]
  Пешачко-рекреативната патека – патека на Франкофонијата, „Студенчишта – Св. Петка – Студенчишта,“ се реализираше во соработка со Маѓународната организација на
  Франкофонијата и Министерство за животна средина и просторно планирање.
  Патеката е долга 6,3 км и започнува од месноста Студенчишта што всусшност и представува најниската точка на патеката со 697 м.н.в. Највисоката точка на патеката е
  во селото Рамне на 960 м.н.в , а надморската висина кај Манастирот Св.Петка изнесува 820 метри.
  Рутата на патеката е таква што поголемиот нејзин дел овозможува прекрасен поглед према Охрид, а истата може да се совлада без посебен напор од секој љубител на
  пешачењето низ природа. Делот од Студенчишта до Селото рамне нуди извонредна мошност и за рекреативните велосипедисти
  [​IMG]
  За одбележување е присуството на дивата коза, рисот и мечката од цицачите кои се реткост во останатите делови на Европа и големиот и малиот корморан и пеликанот
  од птиците кои природно го населуваат Преспанското Езеро и островот Голем Град. Балканскиот рис по пауза од 20 години повторно е забележан на просторот, но неговата
  бројност е далеку под биолошкиот капацитет на просторот.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Пештера Самотска дупка
  [​IMG]
  [​IMG]
  ПојЌе информации и фотоматеријал на www.galicica.org.mk

  --- надополнето ---

  Е сега малку за комшииве ,во Струга најубав дел без конкуренција е кејот на Дрим,лево на сликава се најдобрите ресторани и пицерии
  (пицерија Ангела / и други)
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  И деловите кај Калишта и Радожда на самата граница
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На smart ass и Tranquility им се допаѓа ова.
 7. esperanca

  esperanca

  Член од:
  1 април 2012
  Мислења:
  211
  Допаѓања:
  545
  Вештачкото езеро Калиманци.
  [​IMG]
   
  На DRaGaN mebel и Ivica^ им се допаѓа ова.
 8. Moon Child

  Moon Child Гостин

  Велес:)
  Сликано од Св.Пантелејмон:)
  [​IMG]

  Саатот.
  [​IMG]

  Младински парк
  [​IMG]
  Споменикот на Панко Брашнар
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Новата црква
  [​IMG]

  Бабуна
  [​IMG]

  [​IMG]

  :)
   
  На Мартин`, Велешанец, Iceboy и уште 3 други им се допаѓа ова.
 9. Ivica^

  Ivica^ Confident Liar

  Член од:
  14 август 2007
  Мислења:
  7.884
  Допаѓања:
  7.203
  Блазе си ви шо живеете у вакви убај градови
   
 10. [ Македоникус ]*

  [ Македоникус ]*

  Член од:
  23 јануари 2009
  Мислења:
  10.640
  Допаѓања:
  2.500
  Тетово е Лас Вегас за Велес.;)
   
 11. Ivica^

  Ivica^ Confident Liar

  Член од:
  14 август 2007
  Мислења:
  7.884
  Допаѓања:
  7.203
  Буквално :pos:
   
 12. [ Македоникус ]*

  [ Македоникус ]*

  Член од:
  23 јануари 2009
  Мислења:
  10.640
  Допаѓања:
  2.500
  Озбилен сум за ова, немам зошто да го бранам едниот или другиот, реално кажувам, по неубав град од Велес не сум видел во Македонија.
   
 13. Ivica^

  Ivica^ Confident Liar

  Член од:
  14 август 2007
  Мислења:
  7.884
  Допаѓања:
  7.203
  Мене Велес ми е еден од пофините гратчиња у републикава.
  Мало, фино, се дешаваат културни, спортски манифестации, многу места за посетување, мошне важни личности произлегле од него итн исл.
  За разлика од Тетово каде владее урбана мафија, згради и куќи изградени недоградени, сива економија на кило, депонија од која смрди пола град. Некаков културен настан се дешава еднаш у 3 месеца, монотон живот е прво нешто шо ми текнуа у моментов.
  Да не праиме муабет за Охрид, шо ми се седи на сонце покрај пристаниште упм.
   
  На la-loca му/ѝ се допаѓа ова.
 14. [ Македоникус ]*

  [ Македоникус ]*

  Член од:
  23 јануари 2009
  Мислења:
  10.640
  Допаѓања:
  2.500
  Не е ни мало, ни фино, улиците се хаос, една асална улица има и таа е како да се качуваш на планина, мостовите од пред илјада години, возот поминува до куќите т.е до прозор кај што спиијат можеби, 70% од куќите се стари , на распаѓање, не знам каква е ситуацијата со граѓаните и нивниот стандард ама она повеќе личи на циганско маало отколку на град од 50 К.
  Инаку Тетово мене ми е сосема ок, изградено, многу модерно, ма да во право си со гужвите, ви се расипа раатот.
   
 15. Ivica^

  Ivica^ Confident Liar

  Член од:
  14 август 2007
  Мислења:
  7.884
  Допаѓања:
  7.203
  Абе коај ќе живееш таму ќе се навикнеш на возот, најмал проблем е тоа. Нешто шо највеќе смета у Велес е тоа што водата за пиење уствари не е воопшто за пиење. А за куќите не знам, или ја сум се движел само околу центарот или ти не си бил таму :)
  Туку остај улиците, имаат само еден семафор кој го палат пред нова година кога го китат градот :icon_lol:
  И не знам за кои мостови збориш дека не им чинат, зашто на тие на кои ја сум поминал нишо не им фалело :)
   

Сподели преку: