Најтешкото прашање на светот!

jovichbt

Јован
Член од
8 јули 2009
Мислења
7
Поени од реакции
0
Za zal ni eden ne ti bese tocen:toe:
Ali imas vreme mlad si ke naucis
Ќе ти кажам Игор вака:
Како прво мојте одговори се темелат врз студирање психологија & пишење на мојата прва книга "Сребрениот Мост"
Ако одговорите не одговаарат на твоите ставови & верувања не значи дека не се точни.
Секој има свои ставови & верувања и според нив отценува дали нештото е точно.
И исто така не значи ако имам 15 години дека сум мал,немам доволно искуство, или па незнам да ги одговорам. Одговорите ги гледаш неточни доколку имаш други или пак спротивни мислења во потсвеста.

И за крај од кои твои ставови дојде до заклучок дека моите одговори не се точни. Очекувам одговор на секое прашање според твој став, доколку го имаш..
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Ќе ти кажам Игор вака:
Како прво мојте одговори се темелат врз студирање психологија & пишење на мојата прва книга "Сребрениот Мост"
Ако одговорите не одговаарат на твоите ставови & верувања не значи дека не се точни.
Секој има свои ставови & верувања и според нив отценува дали нештото е точно.
И исто така не значи ако имам 15 години дека сум мал,немам доволно искуство, или па незнам да ги одговорам. Одговорите ги гледаш неточни доколку имаш други или пак спротивни мислења во потсвеста.

И за крај од кои твои ставови дојде до заклучок дека моите одговори не се точни. Очекувам одговор на секое прашање според твој став, доколку го имаш..
Izvini malku agresivno postapiv , mada ne mi bese bas toa namerata(taka ispadna).
Ke ti kazam edna rabota , i jas skoro istoto sum go mislel na tvoi godini.
Toa e proizvod na pranje mozok od skolo.
Kako se odalecuvas od nego taka se osvestues i gi gledas rabotite kakvi sto se.
Ja pominav 20 godini po razni "skoli" i zalam zosto sum go potrosil vremeto(u pogolemiot del od skoluvanjeto) , imalo i dobri momenti ama u globala sranje u boja.
Ova sto go napisa e kako za odgovor po razni predmeti u 3 ili 4 godina u skolo.
E sega vake.
1.Ова е најтешкото прашање на светот кое никој не го одговорил.
Тоа е прашањето --Кој сте вие?--

Ti vikas si toa ego.
A ja ke ti kazam deka toa ego e sozdadeno od sve sto bilo u kontakt so tebe (samo ne od tebe).
Na toa prasanje koj sum jas , jas vaka ke ti odgovoram.
Prvo mozes da go osoznaes samo preku iskustvo
ONCE A TYRO ASKED A ZEN MASTER, "MASTER, WHAT IS THE FIRST PRINCIPLE?"
WITHOUT HESITATION THE MASTER REPLIED,"IF I WERE TO TELL YOU, IT WOULD BECOME THE
SECOND PRINCIPLE "
YES. THE FIRST PRINCIPLE CANNOT BE SAID. The most important thing cannot be said, and that
which can be said will not be the first principle. The moment truth is uttered it becomes a lie; the very
utterance is a falsification. So the Vedas, the Bible, and the Koran, they contain the second principle, not the
first principle. They contain lies, not the truth, because the truth cannot be contained by any word
whatsoever. The truth can only be experienced -- the truth can be lived -- but there is no way to say it.
Znaci moras da go dozivees a imas metod a toa e meditacija
Samo togas ke si go vidis egoto i ke reces ja ne sum ova ego.
Toa koj sum jas nemoze da go kazam a i ti nema da go razberes.
ZATOA E NAJTESKOTO PRASANJE NA SVETOT , ustvari drugite se podprasanja na ova:)
2.prasanje koe tesko moze da se odgovori i dali moze da se odgovori: koja e celta na covestvoto
Ti vikas : Целта на човештвото или на едниките што живеат во него е со своите квалитети,способности,таленти & можности да го достигнат највисокото.. оние најхрабрите.
A jas ke ti kazam deka nema cel.
Zivotot sam po sebe e cel.
Nikad nema da bides naj naj u sve.
Toa e dijalektikata .
Prost primer:
Ako si najdobar crnec u kosarka nemozes da bides najdobar belec u fudbal :)
Uvek si na trkalo kade sto sekogas ima nekoj pred i po tebe.
3.Жалам нема ќе мора да се задоволиш само со овој живот

ti vikas vaka:Многу точно, нашите верувања се само во несвесниот дел потсвеста- која се наоѓа во вашиот мозок, кога ке изумрете вие ќе изумри и вашиот мозок. Ништо волшебно нема да се случи.
Bas obratno potsvesta ti se prefrla u sledniot zivot.
Zaboraviv da pisam postoi reinkarnacija
4.како настанал светот? и дали има господ?
Vidi se prvo koj si Ti pa ke pravime muabet za gospod.
Za drugite me mrzi da pisuvam sega i dolg ke bide postot , ama gore dole toa e toa.
pozdrav i koristi ja desnata hemisvera od mozokot malku poveke :)
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.442
I`m infinite consciousness experiencing itself subjectively.
A self correcting mechanism at physical level.
:vozbud:
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.732
Нема врска најтешкото прашање не е КОЈ СУМ ЈАС туку ЗОШТО?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.520
Поени од реакции
18.100
Како настанaл уневрзумот!? :vozbud: The ultimate question!
 

stick figure

#MiaSanArsenal
Член од
2 мај 2010
Мислења
4.811
Поени од реакции
3.705
Кој сум јас кој сум јас а?
Јас сум интелект! (покажи респект) :)
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
12.057
Поени од реакции
24.204
-жител на планетата Земја.
 
Х

Ханзо

Гостин
Никако не изгледа Господ дека не може да има лик нешто што не постои.

Како и се останато во светов што е живо од мравка до коњ и човекот е жив само со покомплексен мозок што води кон поставување на вакви прашања.

Не постои живор после смртта затоа што (види прв одговор)
Не можеш да го тврдиш тоа, не можеш да го докажеш или негираш постоењето на Господ, за кој има повеќе дефиниции и толкувања отколку народ на земјава.

Некој за шопинг, некој за децата, некој за џаболебарење. Take your pick.

Ова има помалку смисла од скеч на Монти Пајтон, непостоење на ентитет како Господ не негира постоење на задгробен живот. Не знам од каде логиката.
 
Член од
28 јуни 2010
Мислења
0
Поени од реакции
1
пред извесен период ме прашаа... доколку би морала да изберам две од овие животни богатсва : пари, време и љубов.... кое би го отфрлила, тогаш речиси без размислување реков- љубов....
сега знам дека би ги дала сите пари и време на светов за да го имам тоа што толку брзоплето го отфрлив
... секое време носи различни одговори, ништо на светот не е константно и постојано, особено не човечката душа! а таа е Она што не прави да бидеме ние индивидуи, што го дава одговорот кој сум јас??
П.С .... што би одбрале вие?? :)
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
пред извесен период ме прашаа... доколку би морала да изберам две од овие животни богатсва : пари, време и љубов.... кое би го отфрлила, тогаш речиси без размислување реков- љубов....
сега знам дека би ги дала сите пари и време на светов за да го имам тоа што толку брзоплето го отфрлив
... секое време носи различни одговори, ништо на светот не е константно и постојано, особено не човечката душа! а таа е Она што не прави да бидеме ние индивидуи, што го дава одговорот кој сум јас??
П.С .... што би одбрале вие?? :)
За да бираш треба да имаш две алтернативи најмалку , а поради дуализмот у универзумов имаш избор помегу страв и љубов.
Тоа е доколку бираш , а доколку не сакаш да бираш(доста ти е од бирање) можеш да ги надминеш и двете(тоа е ултимативната одлука).
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.165
Поени од реакции
3.477
Ако господ навистина постои, тогаш зошто се крие?
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Он си е тука само ти неможеш да го видиш :)
 
Член од
25 јуни 2010
Мислења
8
Поени од реакции
0
najtesko e prasanjeto kako se sozdala vselenata, mozebi imame odgovor na prasanjet kako se sozdale planetite i dr svemerski tela no edno nee e jasno koj ja sozdal samata vselena...i dali vselenata ima kraj...:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom