Најспорното претекнување: По правилата е или не?

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од .Sky., 25 декември 2015.

 1. .Sky.

  .Sky. ♫ Модератор ♫

  Член од:
  15 февруари 2013
  Мислења:
  6.670
  Допаѓања:
  7.130
  На секој возач со добра километража му се има случено ваква ситуација, кога ќе започнете да претекнувате камион на испрекината линија, но додека да го претекнете, почнува полната линија, но возачот не знае за тоа затоа што знакот е покриен од камионот, како што е прикажано на сликите.

  И како што обично се случува, после ваква ситуација секогаш наидувате на полицаец кој ве запира и сака да ве казни.

  001-860x573.jpg 002-860x573.jpg 003-860x574.jpg 004-860x574.jpg 005-860x574.jpg  Но, дали во случајов има прекршување на правилата, бидејќи возачот не знаел и не можел да знае дека почнува полна линија? Од правна гледна точка, за вакво претекнување возачот не треба да биде казнет.

  Но кај нас нели никој не ти верува на жими мајка па така да доколку недај боже да се случи вакво нешто да фатат џандари како се претекнува на полна линија казна не бега секако, иако нели јас мислам дека праведно е дека возилото започнало да претекнува на испрекината линија што не е направен прекршок.

  Но доколку се пише веќе казна што тогаш? како да се постапи во вакви случаеви?
   
 2. Anco

  Anco За солун ДА, ЗА срем НЕ

  Член од:
  1 ноември 2011
  Мислења:
  7.327
  Допаѓања:
  12.714
  тема за добар муабет...
  ама ова не е ништо,јас се враќам од кај Паланка за Скопје и кај што се врти за Кратово лево,тука ме сопира полицаец (некој шоп) и ми вели згазна на полна линија и ми пиша казна.
  Времето беше навечер ама само што заврнало снег и околу 1см на лентата-патот снег,поточно само се гледа бел пат, на тоа место и проширен поради свртницата лево,дури и никој немаше ни поминато или беше покриено, ни полна линија се гледа ни ништо, и ме викнаа на суд во Паланка,бидеиќи не платив одма на лице место.Па и за овој случај што ако линијата е покриена со снег ( и знакот понекогаш ).
   
 3. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.169
  Допаѓања:
  2.264
  Знакот за забрана за претекнување треба да биде поставен малку подоле за да се избегнат вакви ситуации. Како и да е претекнувањето е правилно.
   
  На Bojco му/ѝ се допаѓа ова.
 4. sankerce

  sankerce прогресиФ

  Член од:
  6 март 2009
  Мислења:
  3.050
  Допаѓања:
  4.935
  Правилно. Чим почнал да претекнува на испрекината може да заобиколи на крај на пуна само не ептен џенем туку најскоро што може.
   
  На Bibo му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Roy Fokker

  Roy Fokker

  Член од:
  26 септември 2012
  Мислења:
  5.969
  Допаѓања:
  4.144
  правилно или не ова е сигурно казниво, доколку е вака солидно бележано хоризонтално и вертикално треба да забележи до каде е дозволено претекнувањето,доколку не е возможно да го изврши да забави и да се врати во својата лента поскоро...........би бил голем проблем доколку истовремено го почнат претекнувањето други нервозни и непромислени возачи веднаш по него
  --- Споено дупло мислење, 25 декември 2015 ---
  шоферите на камионите се професионалци и треба совесно да ја намалат тука брзината колку да бидат претекнати до местото каде е означено дека е забрането претекнувањето,е сега колку се такви расположени е прашање и не можеш да се потпираш на нив секогаш
   
  На sankerce му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Invader

  Invader I am not in danger, I am the danger!

  Член од:
  17 ноември 2008
  Мислења:
  17.114
  Допаѓања:
  19.176
  Нема теоретски шанси некој да ти пише казна за ова.
   
 7. artweb

  artweb

  Член од:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  1.619
  Допаѓања:
  845
  Тука нема ништо спорно, ова е прекршок за казна.
   
 8. DirectX

  DirectX

  Член од:
  20 мај 2008
  Мислења:
  1.055
  Допаѓања:
  1.062
  Ако има полиција тогаш е неправилно. Ако нема тогаш правилно е. Уште ли ненаучивте кој казни пишува
   
  The Magus, Рудници и, Chemical Angel и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Fringe

  Fringe Скитник низ паралелни светови

  Член од:
  24 септември 2011
  Мислења:
  7.898
  Допаѓања:
  2.984
  Не сум сигурен ама во таков случај мислам дека треба да се откажеш од престигнување.
   
 10. Shorty

  Shorty Вансериски

  Член од:
  30 јануари 2007
  Мислења:
  7.273
  Допаѓања:
  1.465
  А зашто уопште у примеров лентата станува пуна кога нема потреба? Се знае кога треба да биде полна лентата
   
 11. mordekaj

  mordekaj Гостин

  [​IMG]
  Од сликава може да видиш зошто има потреба од полна линија.
   
 12. Roy Fokker

  Roy Fokker

  Член од:
  26 септември 2012
  Мислења:
  5.969
  Допаѓања:
  4.144
  ^ од сликава многу јасно може да се види дека треба да се откажеш од претекнувањето и да се вратиш во твојата лента пред да го загрозиш твојот и нечиј друг живот
   
  На Antikrist и artweb им се допаѓа ова.
 13. Juve-Fan

  Juve-Fan campione d'italia 36

  Член од:
  23 март 2010
  Мислења:
  787
  Допаѓања:
  1.441
  АКо не се лупнеш правилно е, а ако се ондак не.
   
 14. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.169
  Допаѓања:
  2.264
  Треба да нагазиш на гасот не како некоја бабичка да претекнуваш со 70-80 на саат или да подзастанеш да се вратиш назад. Башка се гледа од страна дека има доволно место за уште една кола :)
  P.S. прво му се лепиш од позади на каминото на еден метар убацуваш у втора правиш забрзување од над 4000 rpm претекнуваш и на пола негде убацуваш трета. (Иронија).
   
  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Благоев

  Благоев The Spartan General

  Член од:
  8 јануари 2014
  Мислења:
  1.338
  Допаѓања:
  2.083
  Одговорите ви се како да немате возачка дозвола. Или имате, ама немате искуство.

  1. Недозволиво е да се лепиш зад друго моторно возило, а уште помалку шлепер. Минималното растојание кое треба да го држиш зад возилото пред тебе е 3-4 секунди (ако возиш со 36 кмч, во превод 30-40 метри. ако возиш со 72кмч 60-80 метри. Ако возиш со 108 кмч, 120-140 метри). Лепењето зад некој е едно од поглупавите нешта (кои изгледаат невино/безбедно) што можеш да ги направиш како возач.

  2. Ако држиш нормално растојание (како растојанијата погоре), ќе го видиш знакот барем 100-200 метра пред да почнеш со каков и да бил маневар.
   
  На MiaSanMia, Out Of Reality, GreenRoot и уште 4 други им се допаѓа ова.

Сподели преку: