Најсмешните воени униформи во светот

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846


Ватикан нема своја армија - затоа имаат најмен корпус од Швајцарската војска ( :pos:униформата им ја дизајнирал лично Микеланџело, и таа не е сменета веќе 400 години)[DOUBLEPOST=1408743555][/DOUBLEPOST]

претставници на воената морнарица на Јужна кореја[DOUBLEPOST=1408743638][/DOUBLEPOST]

иранската армија во Техеран:eek:[DOUBLEPOST=1408743716][/DOUBLEPOST]

Тајланд- сви ми боје лепо стоје
Само овие иранците имаат практични ,,униформи"' другите сите како третоодделенци на први април.[DOUBLEPOST=1408796382][/DOUBLEPOST]
Овие треба некој тефтер да си курдисаат за да ги лепат чиновите на него.
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Монтажа е тоа, но не претерале многу. Ова е оригиналната слика:

А и тука гледам малку се :D. Овие во отпад да ги продадат, ќе живеат еден месец од нив.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Од македонските униформи може и да нема посмешни во светот, да му дадеш на креатор како Ношпал да ти дизајнира униформа. :facepalm:

Како прво во нашата историја ниеден најлошо облечен комита,војвода или сл. не изгледал оволку смешно и овчарски како денешниве гардисти.

Потхитно треба да се направи петиција за смена на овие квази униформи.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039


Капите не речете дека не се по примерот на бугаристанските.
Еее деца деца после ова, тепајте се у гради дека бугарски пасоши не земате и дека сте патриоти, државата едно збори друго праи.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109

Англија


Венецуела[DOUBLEPOST=1408809252][/DOUBLEPOST]

Мексико


Индија:pos::pos:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: SF
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911


Капите не речете дека не се по примерот на бугаристанските.
Не е по примерот на Бугарите туку по примерот на Итар Пејо ;) Инаку капите се оригинални од Македонски никако бугарски .
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Од македонските униформи може и да нема посмешни во светот, да му дадеш на креатор како Ношпал да ти дизајнира униформа. :facepalm:

Како прво во нашата историја ниеден најлошо облечен комита,војвода или сл. не изгледал оволку смешно и овчарски како денешниве гардисти.

Потхитно треба да се направи петиција за смена на овие квази униформи.
Старите беа прекрасни, едни од најубавите свечени униформи во светот, не знам дали уште се користат во некои прилики (нешто чув да не били само зимски).

Можеа само малце да се реформираат, да се направи и летен модел и доволно беше, овие се очајни.

На темава мене пак сите овие униформи ми се симпатични, некои се стварно смешни но поглем дел се инспирирани од некои историски ли барем приближно историски униформи кои се носеле.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109

претседателската гарда - Италија
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.525
Поени од реакции
7.115


Капите не речете дека не се по примерот на бугаристанските.
целата униформа изгледа бугарска срата униформа на гардистите беше многу подобра увек знаат да упропастат нашиве :facepalm:
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Дека се смешни многу од овие униформи да, ама мора да се земе во предвид дека се дизајнирани според историски и државни битни стилови кои за секоја држава се различни. И нашите нови униформи се катастрофа, старите беа можеби едни од најдобрите во светот, а овие сега се како овчарски.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Дека се смешни многу од овие униформи да, ама мора да се земе во предвид дека се дизајнирани според историски и државни битни стилови кои за секоја држава се различни. И нашите нови униформи се катастрофа, старите беа можеби едни од најдобрите во светот, а овие сега се како овчарски.
Петиција за врќање на старите.
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
А ако може да ги видам тие стари македонски униформи? Баш сакам да ги видам :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom