Најсмешните воени униформи во светот

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113

Навистина доста чудно, но неретко, во самите најсмешни униформи се војниците кои ги чуваат баш светите места па дури и оние од високо сериозен ранг. Овака изгледаат гејските евзони кои маршираат пред споменикот на непознатиот јунак во Атина Честопати туристите неможат да се воздржат од смеење кога ќе ги видат овие „ВОЈНИЦИ„ облечени во кловновска облека а.к.а униформа и нивните уште посмешни движења .


Церемонијава — како сложен високоуметнички ритуал на радост на туристите ја исполнуваат пакистанските и индиските граничари на граничниот премин во градот Амритсар. Се изведува секојдневно пред залезот на сонцето .Западно африканскиот град— Абиџан– каде армијата маршира на парадата пред претседателскиот дворец . Оригиналната им униформа им дозволува на војниците неприметно да се слијат со стадата на џиновските зебри- доколку научниците икогаш измислат таков вид:pos:А вака изгледаат доблестните војници -кинолози дресери од девизијата К7 со своите четвороножни потчинети пријатели . Изтренираните либански пси ќе го растргнат секој кој ќе им застане на пат, а доколку не се најде некој таков - тогаш лутина ќе ја насочат кон своите сопственици . Затоа, дури и на парадите во Бејрут сите инструктори се облечени во специјални костими . Смешно, но затоа е пак безбедно.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113

Парадната униформа на француската армија не изгледа особено смешно со деталите, па затоа дизајнерите ги надоплниле со ваквите беретки . За та те стават у недоумица - па да не знаеш кој поминува - војник или кувар


овие босоноги полувоини-полужени во раздрапани сукњи се почесна гарда на Фиџи


Униформата на Хаити
 
Последно уредено:

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411


И униформите на Легијата на странците не се разликува многу од месарската униформа на француската армија.Не би ја коментирал оваа униформа на Шпанската легија на странците :rolleyes:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113

Индијската погранична војска парадира на накинџурените камили на Денот на републиката .Чиниш циркус пристигнал во градот :pos:[DOUBLEPOST=1408742987][/DOUBLEPOST]

Облеката на кралската гарда во Јужна Кореја
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113


Ватикан нема своја армија - затоа имаат најмен корпус од Швајцарската војска ( :pos:униформата им ја дизајнирал лично Микеланџело, и таа не е сменета веќе 400 години)[DOUBLEPOST=1408743555][/DOUBLEPOST]

претставници на воената морнарица на Јужна кореја[DOUBLEPOST=1408743638][/DOUBLEPOST]

иранската армија во Техеран:eek:[DOUBLEPOST=1408743716][/DOUBLEPOST]

Тајланд- сви ми боје лепо стоје
 
Последно уредено:

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575

овие босоноги полувоини-полужени во раздрапани сукњи се почесна гарда на Фиџи

Носат некои сандали, загледај поубаво кај стрелките, се забележува дека носат кожни сандали и се се гледа ѓонот на сандалите. Што не ја прави униформата помалку смешна, ама не се босоноги ;)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113

Тајланд- елитниот дел од кралската гарда


Бугарската воена униформа


Мароканската гарда пред кралскиот дворец

Оркестарот на Чикашката полиција.Шкотските корени на Америка дојдоа до израз:pos:


вистински афро- шкотлаѓанец :pos:


повторно гејците


италија


италијанска гарда


Перуанските киборзи[DOUBLEPOST=1408777101][/DOUBLEPOST]

Римската полиција- или грофот Дракула на прошетка
 
Последно уредено:

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
^
kapite ne da ne im odgovaraat so uniformata.... ko da se zemeni od mestnite ovcharchjinjapatem, Shkotska pokazha silno vlijanie i vo indiskite voeni orkestri:ROFLMAO:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113

:pos::pos: crnogorski vojnik
 

Kajgana Shop

На врв Bottom