Најпотценети и најпреценети филмови на IMDb

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.333
Поени од реакции
57.893
Отварам нова тема бидејќи често навлегуваме во дискусии за оценката што ја имаат одредени филмови. Повеќето од нас бараат информација за некој филм пред да го гледаат, најчесто на IMDB (International Movie DataBase). Сите што го правеле ова, брзо забележале дека не е паметно да се раководат само од оцената, затоа што таа често пати не го отсликува вистинскиот квалитет на филмот.

Постојат филмови кои се страшно и неоправдано потценети, како и филмови кои се ужасно исфорсирани и преценети. Ова е тема за нив. Иако крајно субјективна (секој по својот вкус) тука можеме да препорачаме добри филмови со многу лоша оцена, и да посочиме на лоши филмови кои со својата оцена може да излажат некого да си го потроши времето за ништо.

Не е задолжително, но пожелно е да се каже и зошто сметате дека филмот е потценет или преценет, тоа може понатаму да ја развие дискусијата, која е дозволена: ако не се согласувате околу некој филм, слободно дискутирајте зошто мислите дека сте во право.

Понатаму, ставајте линкови од ИМДБ по потреба и задолжително напишете ја оцената која ја има филмот. Не ставајте слики, имаме доволно теми кои личат на сликовници.

Уште нешто: на многу филмови им даваме 10-ки. Сметаме дека се ремек дела. Овде не зборуваме за тоа кој филм треба да има 10ка, туку за тоа колкава треба да биде според нас, реалната просечна оцена на филмот на IMDB.

Јас ќе почнам со неколку филмови кои ми паѓаат на памет во моментов.

Најпотценети:

Cobra (1986)
IMDB: 4.7/10
ЈАС: 8.0/10
Со бедни 4.7/10 Cobra е еден од ретките култни филмови кој „ужива“ ваква оцена. Акциониот спектакл од 80'тите со Силвестер Сталоне и прекрасната Бриџит Нилсен и ден денес е синоним за акција кај љубителите на овој жанр, но за жал, многу љубители на досадни филмови го нападнале филмот на IMDB. Многу други добри акции на Сталоне не поминаа подобро.

Independence Day (1996)
IMDB: 6.5/10
ЈАС: 8.5/10
Нека рече некој дека Денот на независноста не е 100% забава од првата до последната минута. Го имате Вил Смит и тоа во елемент како им јаде бурек на вонземјаните, Џеф Голдблум, фантастичен актер кој е толку зафатен со работата што последен забележува дека земјата е нападната од вонземјани... аха, ги имате „малите зелени“ кои се дојдени да го збришат човештвото, небесна битка помеѓу летечки чинии и борбени авиони, хуманизам, хероизам, хумор... И оцена од 6.5! WTF? Некои луѓе едноставно не знаат да уживаат. Филмот лесно требаше да се искачи на 8.5, според мене.


Најпреценети:

The Shawshank Redemption (1994)
IMDB: 9.2/10
ЈАС: 8.5/10
Да се разбереме, го обожавам филмот. Мислам дека е еден од најдобрите драми на сите времиња. Но ова и дефинитивно не е и не може да биде најдобриот филм на сите времиња, иако е бр.1 веќе подолго време. Сум гледал доста подобри филмови, барем за мој вкус.

American Beauty (1999)
IMDB: 8.6/10
ЈАС: 5.0/10
Филмот кој критичарите го славеа и го форсираа до добивањето на Оскар (во што ги победи прекрасните The Sixth Sense (1999), The Green Mile (1999) и The Cider House Rules (1999) ), натера многу бесни гледачи кои се почуствуваа измамени за парите, да испратат лавина од критики, нарекувајќи го American Crap, American Ugliness, American Trash итн... Филмот е 37-ми на сите времиња. Еден од филмовите кои искрено и длабоко ги мразам, би му дал 0 на IMDB, да има таква опција. Овде, 5.0 просечна оцена, затоа што тоа е најмногу што заслужува ова подпросечно ѓубре од филм. Според мене се разбира :)

Повелете со ваши предлози за Потценети и Преценети филмови.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Преценет:

The Dark Knight (2008)
IMDB: 8.9/10
Јас: 6.5/10
Не знам зошто овој филм има толкава оценка кога е само една обична сторија за Бетмен?
Мислам дека големата оценка е само заради смртта на Heath Ledger која филмските критичари и студија сакаат да ја искористат до максимум,овде се работи за пари а не за квалитет...
Има доста подобри филмови од овој,нека престанат многумина снобовски да размислуваат и само да се во тек кога ќе излезат од кино да викаат: „Леле човече ова е уметност“ а филмот уствари е БОЗА! :kesa:
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Hot Fuzz

http://www.imdb.com/title/tt0425112/

IMDB вели 8.0/10

Јас велам 1.0/10
Тоест 0.0/10

Доколку сакате да се изнервирате од глупав филм и преглупава комедија со преглупав и досаден (несмешен) хумор (глупав), бујрум, гледајте го.Никогаш немојте да го читате коментарот од демек некој корисник на дното на страницата бидејки најверојатно (и најчесто) е напишан од некој што работел на филмот.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Hot Fuzz

http://www.imdb.com/title/tt0425112/

IMDB вели 8.0/10

Јас велам 1.0/10
Тоест 0.0/10

Доколку сакате да се изнервирате од глупав филм и преглупава комедија со преглупав и досаден (несмешен) хумор (глупав), бујрум, гледајте го.Никогаш немојте да го читате коментарот од демек некој корисник на дното на страницата бидејки најверојатно (и најчесто) е напишан од некој што работел на филмот.
Еве една реплика од мене во врска за овој филм.
Мене лично филмот ми се допадна и е многу смешен,оценката му е реална а Англискиот хумор да се свати,треба да се познаваат навиките на лудите Англичани а и самиот јазик,ама нели секој си има свој вкус? :helou:
 

HEATHY

BARCA!
Член од
21 јуни 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
154
Атом, филмот во целина не е баш нај-нај, но деловите каде што глуми хит леџер се врв во глумата... п.с никот ми е хеатху, оти неш каа нагалено хит леџер,... хити го викале... поз :)
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Атом, филмот во целина не е баш нај-нај, но деловите каде што глуми хит леџер се врв во глумата... п.с никот ми е хеатху, оти неш каа нагалено хит леџер,... хити го викале... поз :)
Тогаш тоа е друга тема па ги прашувам модераторите дали може да отвориме тема која ќе се вика: Еден глумец го спасува филмот или така нешто?
Реално кажано освен глумата на Леџер се друго е катастрофа?!
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Незнам, јас го погледав десетина петнаесет минути и го избришав секундарно :)
Секој си има вкус, и тоа е така.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.333
Поени од реакции
57.893
Морам да се согласам со Атом-Ант, англискиот хумор не е за секого. Hot Fuzz е лудница од филмче за оние кои го разбираат или го сакаат англискиот хумор, како и да е. Јас лично уживав во филмот, башка има невиден пресврт на средината на филмот. Како што рече некој кога дискутиравме за филмчево, покрај другото ќе остане запаметено маја-герито што и го удри на бабичката :pos:

Енивеј, сосема му е заслужена оцената според мене. Но можам и да разберам зошто на некого не му се допаѓа.

Одиме понатаму... пред некој ден случајно на тв налетав (по 100-ти пат) на An Officer and a Gentleman (1982). И како и обично реков ај уште оваа сцена, па ај уште оваа... и пак го догледав. Пишував за тоа. Прекрасен филм, воопшто нема лоша сцена, или пак непотребни сцени и детали. Сите се на место. Многу емотивни сцени, одлична актерска екипа. Лесно еден од најдобрите филмови на сите времиња. Има оцена од за него мизерни 6.8. Лично му давам 9.0, а мислам дека треба да искачи просечна осена од барем 8.5.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.667
Поени од реакции
4.750
Сите филмови се потценети на некој начин на ИМДБ ... нема ниту еден со појака оценка од 9.1 .. а доста заслужуваат чиста 10-ка ..но тоа е заради фановите на ИМДБ кој на другите филмови што се близу до нивниот фаворит им даваат оценка 1 ..така да све се руши тука ... .според мене скоро да нема преценети филмови ..

Шошенк заслужува 10-ка како и Кум ...
Скери Муви филмот е многу потценет ... а каков хумор има ..лејјј:pos2:

ме мрзи да набројувам, како што кажав сите се ПОТЦЕНЕТИ

Ali aj ..da staime nekoe filmce

Scary Movie


5.9/10
Me 10/10

Not another teenage movie

5.5/10
Me 9.9/10

Hollow man
5.4/10
Me 9.0/10

Deep blue sea
5.6/10 Sramota
Me 9.9/10

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]8.7[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]Raiders of the Lost Ark[/SIZE][/FONT] Me-10

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]8.7[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]The Usual Suspects (1994)[/SIZE][/FONT] Me-10

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]8.5[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]American Beauty (1999)[/SIZE][/FONT] Me-9.7

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]8.5[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]WALL·E (2008)[/SIZE][/FONT] Me-9.8

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]8.4[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]Terminator 2: Judgment Day (1991)[/SIZE][/FONT] Me-10

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]8.4[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]Requiem for a Dream (2000)[/SIZE][/FONT] Me-9.9

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]8.3[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]Braveheart (1995)[/SIZE][/FONT] Me-10 10 10 10 10 !!!!!!!!



 

HEATHY

BARCA!
Член од
21 јуни 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
154
Хит глуми супер... почетниот дел многу е долг, додека да се појави џокерот, а завршниот тешко се сфаќа... таа е... ама неговата улога форевер ин мај харт :smir:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.333
Поени од реакции
57.893
Сите филмови се потценети на некој начин на ИМДБ ... нема ниту еден со појака оценка од 9.1 .. а доста заслужуваат чиста 10-ка ..но тоа е заради фановите на ИМДБ кој на другите филмови што се близу до нивниот фаворит им даваат оценка 1 ..така да све се руши тука ... .според мене скоро да нема преценети филмови ..

Шошенк заслужува 10-ка како и Кум ...
Скери Муви филмот е многу потценет ... а каков хумор има ..лејјј:pos2:

ме мрзи да набројувам, како што кажав сите се ПОТЦЕНЕТИ

Ali aj ..da staime nekoe filmce

Scary Movie


5.9/10
Me 10/10

Not another teenage movie

5.5/10
Me 9.9/10

Hollow man
5.4/10
Me 9.0/10

Deep blue sea
5.6/10 Sramota
Me 9.9/10

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]8.7[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]Raiders of the Lost Ark[/SIZE][/FONT] Me-10

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]8.7[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]The Usual Suspects (1994)[/SIZE][/FONT] Me-10

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]8.5[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]American Beauty (1999)[/SIZE][/FONT] Me-9.7

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]8.5[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]WALL·E (2008)[/SIZE][/FONT] Me-9.8

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]8.4[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]Terminator 2: Judgment Day (1991)[/SIZE][/FONT] Me-10

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]8.4[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]Requiem for a Dream (2000)[/SIZE][/FONT] Me-9.9

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]8.3[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]Braveheart (1995)[/SIZE][/FONT] Me-10 10 10 10 10 !!!!!!!!





Да, па пишував за ова во првиот пост. Не се работи за тоа колку ние би му дале на филмот. Има многу филмови на кои сме им дале чиста десетка.

Прашањето е колку би требала да биде просечната оцена на филмот. Зошто секогаш има луѓе што не се согласуваат и ќе ја урнат 10ката, па гледаме и сами дека во тој систем на оценување повеќе од 9.2 не може (освен ако се работи за нешто ново со малку гласови).
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Најпотценети:

Cobra (1986)
IMDB: 4.7/10
ЈАС: 8.0/10
Со бедни 4.7/10 Cobra е еден од ретките култни филмови кој „ужива“ ваква оцена. Акциониот спектакл од 80'тите со Силвестер Сталоне и прекрасната Бриџит Нилсен и ден денес е синоним за акција кај љубителите на овој жанр, но за жал, многу љубители на досадни филмови го нападнале филмот на IMDB. Многу други добри акции на Сталоне не поминаа подобро.
Абе види сега, со просечната глума на Сталоне(иако не е лош глумец за акционен херој), просечна приказна и веќе видени работи сигурно филмот нема да има сјајна оценка. Се согласувам со тебе дека е потценет, ама осмица е премногу. Јас би дал 6/10 затоа што ме смее филмот.

URL="http://www.imdb.com/title/tt0116629/"]Independence Day[/URL] (1996)
IMDB: 6.5/10
ЈАС: 8.5/10
Нека рече некој дека Денот на независноста не е 100% забава од првата до последната минута. Го имате Вил Смит и тоа во елемент како им јаде бурек на вонземјаните, Џеф Голдблум, фантастичен актер кој е толку зафатен со работата што последен забележува дека земјата е нападната од вонземјани... аха, ги имате „малите зелени“ кои се дојдени да го збришат човештвото, небесна битка помеѓу летечки чинии и борбени авиони, хуманизам, хероизам, хумор... И оцена од 6.5! WTF? Некои луѓе едноставно не знаат да уживаат. Филмот лесно требаше да се искачи на 8.5, според мене.
Ахахаха. Ден на независноста ги има сите можни стереотипи и филмски клишеа собрани во саат ипол. Дури на моменти не ми се верува. 6/5 дури му е премногу ама нема да бидам премногу строг затоа што и овој филм ме смее.
Најпреценети:

The Shawshank Redemption (1994)
IMDB: 9.2/10
ЈАС: 8.5/10
Да се разбереме, го обожавам филмот. Мислам дека е еден од најдобрите драми на сите времиња. Но ова и дефинитивно не е и не може да биде најдобриот филм на сите времиња, иако е бр.1 веќе подолго време. Сум гледал доста подобри филмови, барем за мој вкус.
Во право си а ова.

American Beauty (1999)
IMDB: 8.6/10
ЈАС: 5.0/10
Филмот кој критичарите го славеа и го форсираа до добивањето на Оскар (во што ги победи прекрасните The Sixth Sense (1999), The Green Mile (1999) и The Cider House Rules (1999) ), натера многу бесни гледачи кои се почуствуваа измамени за парите, да испратат лавина од критики, нарекувајќи го American Crap, American Ugliness, American Trash итн... Филмот е 37-ми на сите времиња. Еден од филмовите кои искрено и длабоко ги мразам, би му дал 0 на IMDB, да има таква опција. Овде, 5.0 просечна оцена, затоа што тоа е најмногу што заслужува ова подпросечно ѓубре од филм. Според мене се разбира :)

Повелете со ваши предлози за Потценети и Преценети филмови.
Не го чепкај Американска убавина. Одличен е филмот.

Еве моја листа...
Најпреценети: The Lord of the Rings: The Return of the King (2003), The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001), The Matrix (1999), The Lord of the Rings: The Two Towers (2002), The Departed (2006), Slumdog Millionaire (2008), The Green Mile (1999), Million Dollar Baby (2004), Scarface (1983), V for Vendetta (2005), The Curious Case of Benjamin Button (2008).

Најподценети не ми текнува дека се премногу
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Преценет:

The Dark Knight (2008)
IMDB: 8.9/10
Јас: 6.5/10
Не знам зошто овој филм има толкава оценка кога е само една обична сторија за Бетмен?
Мислам дека големата оценка е само заради смртта на Heath Ledger која филмските критичари и студија сакаат да ја искористат до максимум,овде се работи за пари а не за квалитет...
Има доста подобри филмови од овој,нека престанат многумина снобовски да размислуваат и само да се во тек кога ќе излезат од кино да викаат: „Леле човече ова е уметност“ а филмот уствари е БОЗА! :kesa:
Делумно се согласувам со тебе, точно дека поради тоа што оваа му беше последна улога на Леџер, а и поради тоа што подоцна испаднаа муабети демек заради целосното внесување во улогата на Џокер, Леџер си го одзеде животот, филмот има малку повисока оцена од таа што би била без тие околности. Меѓутоа од мене 8/10, зошто навистина ми се допадна филмов како целокупен производ, еден од подобрите Бетмен филмови според мене.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.333
Поени од реакции
57.893
Абе види сега, со просечната глума на Сталоне(иако не е лош глумец за акционен херој), просечна приказна и веќе видени работи сигурно филмот нема да има сјајна оценка. Се согласувам со тебе дека е потценет, ама осмица е премногу. Јас би дал 6/10 затоа што ме смее филмот.


Ахахаха. Ден на независноста ги има сите можни стереотипи и филмски клишеа собрани во саат ипол. Дури на моменти не ми се верува. 6/5 дури му е премногу ама нема да бидам премногу строг затоа што и овој филм ме смее.


Не го чепкај Американска убавина. Одличен е филмот
Не се согласувам за Кобра: веќе видени работи? Кога, во 1999? Кобра е филм од 80-тите, вистинска акција од тоа време, со акционен херој какви што беа во тоа време. Во времето кога акцијата сеуште беше акција...

Кои стереотипи и клишеа ги има Денот на независноста? Тој е филм направен за луѓето да уживаат во него и да се забавуваат, и како таков си ја заврши работата одлично.

Американска убавина не го чепкам повеќе зошто имаше и тема за него. Само кога ќе помислам на најпреценети филмови, неизбежно ми доаѓа на прво место. Убедливо.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.304
Поени од реакции
7.273
The Shawshank Redemption (1994)
IMDB: 9.2/10
ЈАС: 8.5/10
Да се разбереме, го обожавам филмот. Мислам дека е еден од најдобрите драми на сите времиња. Но ова и дефинитивно не е и не може да биде најдобриот филм на сите времиња, иако е бр.1 веќе подолго време. Сум гледал доста подобри филмови, барем за мој вкус.
Овој е за 10! :tv:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom