Најново од Гејлада

Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.092
Поени од реакции
154
Како е таа квази држава во ЕУ и НАТО. Неспособна држава...
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.108
гејциве се у трагање - шнураат и душкаат по градот
Маме иМ Е...A Greek archaeological artifact: commemorative epigraphical inscription in Greek on the tomb plate excavated north of city of Skopje and placed on northern, entrance part of "Museum of City of Skopje" ("Muzej na grad Skopje" among Roman artifacts, some of which have inscription in Latin. The Greek burial plate is dated first to third century AD. Linguistic description "ΙΟΥΛΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΕΑYΤΗ ΚΑΙ ΤΕΚΝΟΙΣ ΜΝΕΙΑΣ ΧΑΡΙΝ" (in memorial of Ioulia Olympias and her children). The inscription is on the very border on the so-called 'Jireček line', frontier between south, where Greek inscription by far are more commonly find, in opposition to parts north of FYROM, where Latin inscription are prevalent
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.108
книгава за вкусните јадења од Егејска Македонија- кои си ги препишуваат ко нивни
згора на тоа прочитајте го уводот на идиотиве како ја опишуваат Македонија :mad:http://www.perizitito.gr/product.php?productid=47095
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.108
По стотина години пронајден филм за грчката кампања против Македонија

"Филмот бил сниман од германска филмска компанија по нарачка од кралот Константин Први од Грција. Ја документира успешно кампањата на Грците да ги оттурнат Бугарите и да преземат дел од Македонија во Балканската војна. Мислам дека е снимен во јули 1913 година", вели д-р Жан - Кристофер Хорак


Директорот на Филмскиот и телевизиски архив на престижниот "УКЛА", Жан - Кристофер Хорак, во Скопје донесе филм кој во изминатите стотина години се сметал за изгубен. И тоа не се работи за каков било филм, туку за "With the Greeks at the firing line" од 1913 година, кој прикажува дел од Втората балканска војна. Д-р Хорак во МАНУ за време на пауза на седумдесеттиот конгрес на ФИАФ ни откри за што станува збор.

Филмот во голем дел е сниман во околинава, кога земјите соседи сакале дел од Македонија. Филмот бил сниман од германска филмска компанија по нарачка од кралот Константин Први од Грција. Ја документира успешно кампањата на Грците да ги оттурнат Бугарите и да преземат дел од Македонија во балканската војна. Мислам дека е снимен во јули 1913 година. Овој филм бил дистрибуиран во Европа, САД и во други земји, но речиси 100 години се мислеше дека е изгубен. Ние најдовме американска копија од филмот и решивме да го архивираме. Кога чув дека темата на Конгресот е Првата светска војна, помислив дека е одлична идеја да го донесам, оти филмот е сниман тука. Бев среќен, но и изненаден од многу позитивната реакција од моите колеги од Бугарија, кои беа среќни што овој филм "преживеал". Донесов и блу-реј и и го подарив на Кинотеката за филмот да живее и овде, во Македонија", објаснува за ВЕЧЕР д-р Хорак. Тој ја погледнал и проекцијата на снимените материјали од браќата Манаки.

"Мислам дека снимките се интересни, многу добро се снимени и уживав во музиката што се изведуваше при проекцијата. Беше убаво да се види дека снимките се во добра состојба, дека изгледаат добро, а на ниво беа и многу детали од снимките, што е доста фасцинирачки", вели Хорак.

Јубилејниот конгрес на ФИАФ ќе заврши денеска, а во Македонија пристигнаа околу 200 делегати од осумдесетина кинотеки и филмски архиви од целиот свет. (Де.Т.)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom