Најново од Гејлада

Clarkii

Hold me,Thrill me,Kiss me,Kill me
Член од
13 август 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
На грчкиот остров Тилос, во Егејското море, деновиве се склучени првите два граѓански бракa на геј двојки, пишуваат денешните грчки весници.

Како што пренесе МИА, и во двата случаи браковите ги склучил градоначалникот на малиот остров Тасос Алифрис.

Грчката православна црква се противи на браковите меѓи истополни партнери, а Врховниот суд на Грција соопштил дека овој акт може да се прогласи за ништожен и да се поништи.

Двете двојки од островот Тилос се првите, кои ја искористиле шансата, откако грчкото здружение на хомосексуалци, во март годинава, ја „подотвори вратата“ во законот, во кој децидно не се прецизира полот при склучувањето бракови.

- Во согласност со сегашниот закон бракот меѓу хомосексуалците не е ниту предвиден, ниту дозволен и затоа активноста на градоначалниците е не само ништижна, туку и незаконска - објаснил главниот обвинител Георгиос Санидис во циркуларното писмо до вработените во обвинителствата.

Тој му се заканил на градоначалникот со судска истрага за непочитување на должноста и непочитување на актуелното закоднодавство.

Склучувањето брак меѓу лица од ист пол е недозволено во Грција.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
И онака сите се педери, нека им дозволат не ќе згрешат! :toe:
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Мора да сватите дека кај нив подолго трае за сите да станат рамнопрвни и еднакви.Инаку ја подджувам идеата време беше да им дозволат.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Педерска нација, што да се очекува друго.Сите се педери, ама овие еве први во јавност се појавија.Изгледа градоначалников ги склучил браковите во надеж сега венчаниве да му местат некој во блиска иднина.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.999
Поени од реакции
2.181
ХАХА Се знае дека сите се ПЕДЕРИ незнам што се чудите....:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
И официјално значи.
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Не ни очекував друго нешто од педери!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Нека уживаат на островот Лезбос.... Посекако од нив што можете да очекувате?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.108

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.108

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.108
06. Јуни 2008 -
Грција сурова кон азилантите


ЕУ со критики кон Грција за односот кон имигрантитеГрција е обвинета за систематско малтретирање злоупотреба и измачување на барателите на азил кои се обидуваат да влезат во Европската Унија.
Ова го велат неколку организации за човекови права кои од Норвешка побараа да запре со враќањето на незаконските имигранти од нејзина територија во Грција, ако од таму дошле во оваа земја, а и другите земји се поттикнати да ги притиснат грчките власти да престанат со наводните злоупотреби.
Овој извештај од Пол Хенсли почнува со зборовите на ирачки бегалец кој опишува како со него се однесувала грчката полиција:
„Тие ми ги врзаа рацете за нозете и тогаш ме одвлечкаа до прозорецот. Тоа ми го правеа од утро до мрак. Висев на прозорецот и се тетеравев за целото тоа време, а тие ме тепаа".
Многумина не сакаа да ја слушнат оваа приказна на Ирачанецот - се' додека тој не си најде нов дом во Норвешка.
Рани од Багдад и Грција
Роди Сувеини има белег на рамото од ранување во Багдад.
Другите повреди на неговото тело, како што вели, му се здобиени во Грција преку која се обидел да влезе во Европската Унија.
Им платил на луѓе да го префрлат преку турско-грчката граница.
Кога влегол во Грција веднаш бил уапсен од полицијата, која како што вели, воопшто не била заинтересирана за неговите барања за азил.
„Кога отпрво почнаа да ме дават, јас не реков ништо. Но кога почнаа да ме туркаат на земја јас почнав да им викам да престанат. Јас сум од Ирак, јас сум од Ирак, им велев.“
И што се случи потоа?
„Тие продолжија да ме удираат по лицето “
За време на шесте недели колку што бил во притвор, Роди вели дека бил држен во страшни услови.
Дека тој, како и други 600 луѓе со кои бил затворен во една сала сето време биле болни, измачувани од стомачни болки, инфекции на лицето и вошки.
Откако бил ослободен и му бил даден рок да ја напушти Грција, неговиот пат го водел кон Италија, па преку Белгија и Шведска до мирните улици на Осло.
Норвешка не упатува назад кон Грција
Сите европски земји имаат право да ги вратат барателите на азил назад во земјите од кои прв пат влегле во Европската Унија.
Сите земји освен Норвешка редовно ги враќаат барателите назад во Грција.
Но норвешката влада вели дека итно сака доказ дека човековите права во Грција на овие луѓе не им се узурпирани.

Атина се брани дека не може да ги контролира морските граници
Берит Лидерман е од норвешкиот хелсиншки комитет- една од организациите кои ја убедија владата во Осло да ги суспендира враќањата на овие луѓе во Грција.
Таа ги посетила така наречените „Прифатни центри"за мигрантите во Грција и вели дека се згрозила.
„Грција е европска земја. Ние би требало од неа да очекуваме со овие луѓе да се однесува поинаку. Она што ние го видиовме во Грција е исто она што можете да го видите во земји со кои ние не сакаме да се споредуваме. Тука зборувам за земји со режими кои ги измачуваат луѓето- и ова не можеме да го прифатиме среде Европа".
Атина не сака да слуша
Но во Атина, на забелешките на Берит Линдерман не им се верува многу.
„Не го прифаќам она што го тврди оваа госпоѓа. Можеби била измамена" - вели Анастасиос Андрулакис, генерален секретар на одделот за грчката јавна безбедност, во министерството за внатрешни работи.
Тој е одговорен за третманот на имигрантите.
Тој потенцира дека Грција е толку блиску до Блискиот Исток и со стотици илјади километри крајбрежна линија никој не може да очекува од неа сама да се справи со огромниот прилив на луѓе секоја година.
Андрулакис ги отфрла обвинувањата за злоупотреба и измачување, па дури и откако ќе му предочите дека тие показатели се изнесени од УНХЦР, Советот на Европа и Грчкиот хелсиншки комитет:
„Сите овие обвинувања се засноваат на исклучително на изјави дадени од оние кои веќе биле лошо третирани, но не постои темелна истрага за тоа дали нивните обвинувања се реални.Секако дека ќе го процесуираме секое обвинување кое е изнесено пред нас и секако дека ќе имаме нулта толеранција за какви било злоупотреби.“
Омонија - област на дојденци
Грција е земја која што штотуку учи да се справува со имиграцијата на ова ниво- ниво кое веќе му е познато на Западна Европа.
На плоштадот Омонија, една голема доселеничка област во грчкиот главен град, луѓето велат дека ситуацијата се граничи со нова напнатост.
„Има луѓе кои ја водат нашата земја и кои мислат дека е исправно да се краде и да се узурпира.“
„Во последните десетина петнаесет години Грција се наполни со имигранти. Имаше сериозен прилив на имигранти. Јас мислам дека треба да има некаква контрола.“
Сте чуле ли во медиумите за тоа дека барателите на азил се третирани лошо од грчката полиција?
„ Па ова е ужасно Тие не не прават горди на нашата полиција. Верувам дека грчките полицајци не се толку агресивни. Тие се обидуваат да си ја вршат работата и само работата.“
„Не им верувам на медиумите. Не сакам да верувам дека нашата полиција е толку лоша“.
Следниот месец во Брисел од членовите на Европскиот парламент ќе биде побарано да не ги враќаат барателите на азил назад во Грција.
Тогаш можеби ќе стане јасно дали обвинувањата за систематска злоупотреба се само резултат на чувствителноста на нордиската свест.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Не оди подалеку, гледај како се однесуваат со нас.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.108
Papandreou letter to French leader
06/08/2008

Main opposition PASOK leader and Socialist International (SI) President George Papandreou conveyed a letter to visiting French President Nicolas Sarkozy on Friday, in which he expresses his concerns over current developments in the western Balkans.

Papandreou addressed his letter to the French president in view of France's assumption, next month, of the six-month European Union rotating presidency.

The Greek political leader said, in his letter, that whatever solutions "are to be given to the region's problems they should not reproduce new tensions and nationalistic practices."

Papandreou also notes in his letter that the "unilateral declaration of independence by Kosovo and its recognition by some EU member-states in violation of the principles of International Law and UN Security Council's resolutions and without a previous decision by the EU's 27 member-states, does not contribute to the region's stability."

Referring to the "name issue" of the Former Yugoslav Republic of Macedonia (FYROM), Papandreou notes France's "support to UN principles and decisions and the European political acquis," underlining, however, that "this constitutes a basic responsibility and obligation on the part of France, as well as the expression of solidarity towards Greece.

Regarding Turkey's EU course, the main opposition leader notes that the EU "must stay firm and consistent with its decisions and strategy which have been collectively decided upon while, in parallel, it should not allow the alteration of its decisions by Turkey, which must abide by all its commitments undertaken vis-?-vis the EU and its member-states."

The stance in favour of Turkey's EU course "does not annul the neighbouring country's great responsibilities and obligations regarding the Cyprus issue," Papandreou also notes in his letter, before adding that "no expediency or interest can justify the ongoing occupation of Cyprus' territories by Turkish forces and the partition of an EU member-state."
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Аууу сеа ко ќе се намножат...мераци... Ќе е*име гркинки :lizko:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom