Најефтин супермаркет

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Што има врска потекло на фамилијата кога нив фирмата им е регистрирана во Штип веќе 20-30 години?



Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Од Пехчево се по потекло, можат и во Зимбабве да живеат ако сакаат.
Кит-Го е почнато во Штип, не умарај.
По потекло може да се од Марс, какви ти се овие глупости?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.231
Поени од реакции
7.039
Млечните производи се под сериозна закана со палминовото масло, кое е неутрално за разлика од сончогледово и маслиново. Не знам дали уште се продава едно овчо сирење во Кам, евтино, а солидно масно, без специфична овча арома, која е посебно изразита при повисока масленост. Не тврдам, ама можно е македонските добавувачи да праат различни серии за различни маркети, а играта да ја праат со палминото масло.

Инаку се стаписав кога видов на пакувањето на јогуртот на Кораб Трница дека се произведува во Ниш.
Не е лошо чоек да читнуе на амбалажа што стои, пошо се праат многу манипулации.
Ако чекаш ти да купиш од маркет сирење без палмитиново масло. Мислам дека ќе дочекаш кога врбата ќе роди грозје.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Млечните производи се под сериозна закана со палминовото масло, кое е неутрално за разлика од сончогледово и маслиново. Не знам дали уште се продава едно овчо сирење во Кам, евтино, а солидно масно, без специфична овча арома, која е посебно изразита при повисока масленост. Не тврдам, ама можно е македонските добавувачи да праат различни серии за различни маркети, а играта да ја праат со палминото масло.

Инаку се стаписав кога видов на пакувањето на јогуртот на Кораб Трница дека се произведува во Ниш.
Не е лошо чоек да читнуе на амбалажа што стои, пошо се праат многу манипулации.
Јас овчо сирење купувам домашно од човек што одгледува овци, по истата цена е како од по маркетите ама е ем повкусно, ем поздраво...

Се чудам на луѓево зошто не купуваат храна што е произведена како за своја душа?
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Другарка тек лани почна да купува во Кам, впрочем од кога почна да заработува и да ги цени парите повеќе, зашто претходно тие продавници и биле ко магацини и идеше пеш 20 минути до Веро за пазар, иако Кам имаше на 5 минути. :D
Другарка ти треба да внимава на својот социјален статус. Јас, нормално, не одам пеш никаде, но ако би одел, ако треба и пола саат плус би одел, само да стигнам во продавници како Рамстор, Веро и слично - каде што луѓето ќе ме видат со кесите, и ќе знаат дека имам вишок пари.

**

Ај сега сериозно - постојат и такви будали. Се срамат да ги видат во КАМ и слични продавници. До кај е дојдена работата, да бидеш виден во продавница.

**

Јас едино припазувам колку што се може, да не пазарам производи кои се произведени од фирми на луѓе (и блиски) од претходната власт.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.283
не идам у Кам и Стокомак, откако се деси пандемијава
Имаат таму добри производи за мали пари, ама имаат и срање

Веро и слични имаат избор и не мора да се иде на две места. Увек коа сум купувал у Кам, Стокомак, сум морал и на друго место да влегувам, пошто немаат све што ми треба.
Автоматски споено мислење:

Koга велам Рамстор се скапи, секако мислам на исти производи.

еден пример од неодамна - Тоблероне (од ист производител), во Рамстор 107, а во Кам - 62.

океј, можда беа цените 102 со 67, али ипак.
Се мислев тогаш, да купам од двете и да ги сликам сметките со дата, со све, споредени. Али си реков, тоа ми е работа сеа, нека кршат глава.
 
Последно уредено:
T

Torchyrus

Гостин
Кога пазарувам сакам да ми биде пријатно и да уживам во тоа и многу битно да има простор за разминување во маркетот.
Сега одам во Жито и сум прилично добро запознаен со нивниот прницип на работа и набавка.
Во главно форсираат да продаваат производи кои како што спомна некој се набавуваат без middle man, т.с самиот маркет си има вработени кои се во таа улога на добавувачи.Со тоа може да си дозволат цената да биде пониска од конкуренцијата. Или едноставно да се продаваат нивни производи.
Конкретно за Жито брендот 5КА е нивни и имаат различни производи под таа етикета.
Во Скопје не се нешто експонирани ама во другите делови од државата се доста распространети, а посебно помалите населени места.
Од другите маркети Тинекс ми е океј, може да се примети разлика во цени од останатите ама во секој случај ми се допаѓа како се средени. Ако знаеш што треба да купиш од таму вреди.
Во главно со мала анализа може да се направи план што од каде да пазаруваш ако имаш повеќе маркети во близина.
За вас не знам ама мене многу ме коби тишината во КАМ...Многу мртва атмосфера има... Не дека не сум пазарел од таму ама мислам дека најдобар начин е горе доле да ги знаеш цените и што ти треба и набрзина да изнакупиш во поголеми количини.
Иначе ќе те убие монотонија и баби што се ѕверат по рафтовите.
Башка шо во КАМ Капиштец имаше еден на каса апла педериште и апла загледуваше, не вкусно ич, дури језиво упм.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Другарка тек лани почна да купува во Кам, впрочем од кога почна да заработува и да ги цени парите повеќе, зашто претходно тие продавници и биле ко магацини и идеше пеш 20 минути до Веро за пазар, иако Кам имаше на 5 минути. :D

Јас купувам од секаде. Работи што се поевтини во Кам/Стокомак, скроз истите, сигурно нема да ги купувам за поскапо. А пак во поскапиве маркети има работи што ги јадам и не би ги менувала зашо ги немало во поевтини маркети.
Шо знам, и ја некако исто размислувам. Не дека не ценам пари, напротив, али Кам и Стокомак и оној ЗУР ама другиот на 2риот газда (како се вика го заборавив...), не ми се по ќеиф. Рептил, Тинекс и ретко Веро. Сакам кога ќе одам во маркет да има распоред, да знам шо кај стои и да си разгледам убаво, а не нафрлено во кутии на сите страни, господ неможе да се снајде. А и башка пола и повеќе од работите што ги купувам ги нема у тие маркети така да, не ни влагам.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Да се надоврзам на муабетот, го дадов тој пример со другарка ми зашто има особи кои од принцип не одат во поевтини маркети, нејќат да бидат поврзани со сиромашната раја, и да, можда е повеќе поврзано со карактер неголи со ценење пари, али овде збориме за особа што на скоро 30 години уште од дома и даваат пари за кирија, така што, не можам а да не го поврзам и тој момент.

И мене не ми е пријатна гужвата по Кам и Стокомак, таму гледам да земам што е можно побрзо и да излезам. Она лаганицата купување со гледање и мислење дал ми треба или не, го оставам за Веро, пример.
 
C

CoolIris

Гостин
Јас не патам од такви комплекси на пониска вредност ако пазарувам во КАМ и во СТОКОМАК, ама ги избегавам од причина што нема сè.

Иако во близина ги имам речиси сите маркети, немам нерви да идам по сите маркети и да купувам така на рати.

Инаку пари за храна не штедам. Купувам тоа што ми се јаде (нормално во согласност со моите можности). Најчесто веро и рамстор.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Да се надоврзам на муабетот, го дадов тој пример со другарка ми зашто има особи кои од принцип не одат во поевтини маркети, нејќат да бидат поврзани со сиромашната раја, и да, можда е повеќе поврзано со карактер неголи со ценење пари, али овде збориме за особа што на скоро 30 години уште од дома и даваат пари за кирија, така што, не можам а да не го поврзам и тој момент.

И мене не ми е пријатна гужвата по Кам и Стокомак, таму гледам да земам што е можно побрзо и да излезам. Она лаганицата купување со гледање и мислење дал ми треба или не, го оставам за Веро, пример.
Има чаре и за гужвите во КАМ и Стокомак... Пример јас ако сум втора/трета смена на работа во Стокомак/КАМ ќе пазарам во периодот од 08.30 - 09.00 часот...

А пак ако сум прва смена ќе пазарам во периодот од 20.30-21.00 часот...

Па во тие периоди нема воопшто гужви во тие два маркети...

Гужвите во тие маркети се најчести од 14.00 до 16.00 часот...
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Има чаре и за гужвите во КАМ и Стокомак... Пример јас ако сум втора/трета смена на работа во Стокомак/КАМ ќе пазарам во периодот од 08.30 - 09.00 часот...

А пак ако сум прва смена ќе пазарам во периодот од 20.30-21.00 часот...

Па во тие периоди нема воопшто гужви во тие два маркети...

Гужвите во тие маркети се најчести од 14.00 до 16.00 часот...
Во тие термини што си ги пишал, тогаш стварно нема. Рано насабајле или покасно навечер.
А инаку, во друг дел од денот, секогаш е гужва, поготово накај 4-5 кога повеќето се враќаат од работа.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
Има чаре и за гужвите во КАМ и Стокомак... Пример јас ако сум втора/трета смена на работа во Стокомак/КАМ ќе пазарам во периодот од 08.30 - 09.00 часот...

А пак ако сум прва смена ќе пазарам во периодот од 20.30-21.00 часот...

Па во тие периоди нема воопшто гужви во тие два маркети...

Гужвите во тие маркети се најчести од 14.00 до 16.00 часот...
Баш така.Во овие маркети си идам секад во 9 навечер со оглед дека ми се 300метри од дома и реално дали еден се погодува тоа време да е внатре.Е сега реално може нема се али генерално поголемите потреби ги пополнувам во Кам и Стокомак.За другото Веро и Рамстор.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.189
Поени од реакции
19.266
Обично во Штип кога сум пазарувал од Кит-Го маркетот кај полициската станица што е, немаше пазарање а да не ме поткраднуваа продавачкиве по 1-5-10 денари. Некогаш ќе им преречев, некогаш па мене ме фаќаше туѓ срам тоа нивно глумење лудило и себе-понижување што едвај чекав да си излезам.

Инаку имам Супер Тинекс на >1 минута од мене така да тоа ми е опција бр1 но многу често имаат гужви бидејќи имаат мал број на вработени, во просек 1/2 каси само работат и продавачките секогаш се преоптоварени со роба па не можат да постигнат. Цените за разлика од другиве маркети воглавно им се повисоки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom