Најефтин супермаркет

Член од
22 јули 2011
Мислења
1.020
Поени од реакции
1.137
Знам дека е поскап од другите маркети, ама не постои таков маркет што комплет сите артикли до еден да се поефтини од другите маркети...

Но генерализирано правиме муабет за сите артикли...

Пример и во Веро ќе се погоди некој артикл што е најефтин од во сите други супермаркети но тоа не го прави Веро најефтин супермаркет...

Суперсрк маркети во Куманово се со поволни цени, на скоро сите производи имаат за неколку денари пониски цени од попознатите маркети како Тинекс, Кам, Елида маркети....
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.157
Поени од реакции
2.821
Суперсрк маркети во Куманово се со поволни цени, на скоро сите производи имаат за неколку денари пониски цени од попознатите маркети како Тинекс, Кам, Елида маркети....
Немам слушнато за тие маркети во Куманово, ама какви се со избор (слични на КАМ, Стокомак, Кипер), или се снабдени како Тинекс, Рамстор???
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.020
Поени од реакции
1.137
Не се толку големи со квадратура како Рамстор и СуперТинекс во Скопје, но се сосема ок за пазарување во град како Куманово.

Немаат широка понуда со алкохол од типот на виски, елитно вино, но поефтина им е цената на прехранбени продукти од типот: сувомеснато, сирење, кашкавали и млечни продукти, паштети, конзервирана храна имаат поволно. Слични се со Стокомак ама по моја математика поефтини од Стокомак, плус во Куманово Стокомак се бавни со наплатување на касите се губи време.

Ги нема во други градови, само се во Куманово.

Крај краева секој ден мораме да јадеме храна, не мора секој ден да пиеме виски и елитно вино па да мораме во Тинекс и Рамстор да купуваме.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
283
Поени од реакции
443
Не се толку големи со квадратура како Рамстор и СуперТинекс во Скопје, но се сосема ок за пазарување во град како Куманово.

Немаат широка понуда со алкохол од типот на виски, елитно вино, но поефтина им е цената на прехранбени продукти од типот: сувомеснато, сирење, кашкавали и млечни продукти, паштети, конзервирана храна имаат поволно. Слични се со Стокомак ама по моја математика поефтини од Стокомак, плус во Куманово Стокомак се бавни со наплатување на касите се губи време.

Ги нема во други градови, само се во Куманово.

Крај краева секој ден мораме да јадеме храна, не мора секој ден да пиеме виски и елитно вино па да мораме во Тинекс и Рамстор да купуваме.
виски и скапи алкохоли од маркет никако, само од алкотеки, скоро сите пијалоци се поевтини таму, ех да знаев за воа у првите студентски години
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.020
Поени од реакции
1.137
виски и скапи алкохоли од маркет никако, само од алкотеки, скоро сите пијалоци се поевтини таму, ех да знаев за воа у првите студентски години

Така е, има разни "Библиотеки" каде е поефтино вискитo отколку во Тинекс каде е 30-40 % поскап алкохолот.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.157
Поени од реакции
2.821
Не се толку големи со квадратура како Рамстор и СуперТинекс во Скопје, но се сосема ок за пазарување во град како Куманово.

Немаат широка понуда со алкохол од типот на виски, елитно вино, но поефтина им е цената на прехранбени продукти од типот: сувомеснато, сирење, кашкавали и млечни продукти, паштети, конзервирана храна имаат поволно. Слични се со Стокомак ама по моја математика поефтини од Стокомак, плус во Куманово Стокомак се бавни со наплатување на касите се губи време.

Ги нема во други градови, само се во Куманово.

Крај краева секој ден мораме да јадеме храна, не мора секој ден да пиеме виски и елитно вино па да мораме во Тинекс и Рамстор да купуваме.
Ама што дека се ефтини тие маркети кога последниве години Куманово од поголемите градови е град на ниски плати и висока невработеност...
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.157
Поени од реакции
2.821
Од синџирот продавници за здрава храна најефтини се БАКО. Било кој производ од јатки, чаеви и зачини рефус е поефтин од во било кој супермаркет...

После БАКО други најефтини се продавниците за здрава храна БИО КОСМОС...

Од месарниците најефтини се МИК Свети Николе... Е незнам месарниците Промес и Римес постојат ли уште?

А од зелените пазари во Скопје дали Битпазар се најефтини???
 

Sky*

Не биди коцкест.
Член од
12 август 2011
Мислења
5.618
Поени од реакции
7.250
Од синџирот продавници за здрава храна најефтини се БАКО. Било кој производ од јатки, чаеви и зачини рефус е поефтин од во било кој супермаркет...

После БАКО други најефтини се продавниците за здрава храна БИО КОСМОС...

Од месарниците најефтини се МИК Свети Николе... Е незнам месарниците Промес и Римес постојат ли уште?

А од зелените пазари во Скопје дали Битпазар се најефтини???
Mnogu normalno deka e Bako so eftina cena na proizvod, koga apetisanite se negovi.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.157
Поени од реакции
2.821
Мое мислење е дека ефтините цени во КАМ и Стокомак се должи на тоа што немаат фрижидери за пијалоците и нормално имаат доста помалку расходи за струја...

Е сега да работат и тие како другите големи маркети со по 5-6 фрижидери за пијалоците одма на сите артикли ќе ги зголемат цените...

Е незнам за ЛИДЛ супермаркетите што се слични на КАМ имаат ли тие фрижидери за пијалоците???
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.657
Поени од реакции
14.519
Мое мислење е дека ефтините цени во КАМ и Стокомак се должи на тоа што немаат фрижидери за пијалоците и нормално имаат доста помалку расходи за струја...

Е сега да работат и тие како другите големи маркети со по 5-6 фрижидери за пијалоците одма на сите артикли ќе ги зголемат цените...

Е незнам за ЛИДЛ супермаркетите што се слични на КАМ имаат ли тие фрижидери за пијалоците???
Другар, КАМ, Стокомак и Лидл немаат фрижидери затоа што тие пијалоци што ги наведуваш се продаваат претежно во пакети, пакети им стојат на рафтовите, како сакаш да ги стават во фрижидери?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.282
Поени од реакции
58.232
Мое мислење е дека ефтините цени во КАМ и Стокомак се должи на тоа што немаат фрижидери за пијалоците и нормално имаат доста помалку расходи за струја...

Е сега да работат и тие како другите големи маркети со по 5-6 фрижидери за пијалоците одма на сите артикли ќе ги зголемат цените...

Е незнам за ЛИДЛ супермаркетите што се слични на КАМ имаат ли тие фрижидери за пијалоците???
Не е толку до фрижидерите колку што е до бројот на вработени. По 2-3 во смена, немаат човек што реди роба туку истите од каса само отвраат пакети.

И тука секогаш има муштерија што се жали зашто само една каса работи, а колоната е голема.
Епа ако работат 5 каси, ако плаќаат 5 касиерки, ти нема зејтинот 10 денари поефтино да го платиш во однос на другите маркети :)
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.157
Поени од реакции
2.821
Не е толку до фрижидерите колку што е до бројот на вработени. По 2-3 во смена, немаат човек што реди роба туку истите од каса само отвраат пакети.

И тука секогаш има муштерија што се жали зашто само една каса работи, а колоната е голема.
Епа ако работат 5 каси, ако плаќаат 5 касиерки, ти нема зејтинот 10 денари поефтино да го платиш во однос на другите маркети :)
Добро па можи и до тоа да е работата... А за плати дали е точно тоа дека од сите маркети КАМ ги земаат најниските плати во однос на Тинекс, Рамстор, Веро???
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.282
Поени од реакции
58.232
Добро па можи и до тоа да е работата... А за плати дали е точно тоа дека од сите маркети КАМ ги земаат најниските плати во однос на Тинекс, Рамстор, Веро???
Ги имаат пишано платите на огласите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom