Најефтин супермаркет

ToXic_

Booyah!
Член од
19 март 2009
Мислења
266
Поени од реакции
185
Реално како што стојат стварите во Стокомак / Кам истиот произведувач да речеме на Х тестенини ги пакува и за Стокомак / Кам под посебно име а главниот бренд си го бута во Веро / Тинекс итн.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.108
Поени од реакции
4.963
Објасни ми, ајде. Да видиме. Хард дисконт како функционира? Баш ме интересира, која ти е таа логика. Марка КАМ, марка Стокомак, произведено само за Стокомак... Пепси лименка во Стокомак е 18ден. и на неа пишува, произведено за Стокомак, а во Прилеп, оригиналот можеш да го најдеш за 18 ден. И сега кок е овде луд? Ако така се прави со Пепси, тоа се прави и со млеко, благо... Не викам дека газираното има некоја разлика, пак е штетно, ама зошто не го продава оригиналот за 18ден. Оти оригиналот го купува 16ден -16.5(можеби), а производот само за него со специјални состојки го зема за 14 ден. Значи? Што? Објасни ми те молам. Така прави и КАМ, Киппер, Лидл, Алди, малди... Сепак проблемот е до менталитетот на народот не до маркетите.
Најпросто?
Редовен Расход + Х % профит = крајна цена.

Ајде да ги земеме Стокомак и Тинекс како примери.
Стокомак има претежно гаражи, подруми, збутани мали дуќани.
Тинекс има претежно големи дуќани, на подобри локации и генерално многу посредени дуќани.

Стокомак има по 2-4 вработени на смена во маркет.
Тинекс има МИНИМУМ 2-4 вработени само на ФРИЖИДЕРИ на месара и сувомеснато.

Само од ова добиваш до знаење дека стокомак има многу помал редовен расход од Тинекс.
Ако на Стокомак му требаат 5000 евра месечно за кирија, плати на вработени, струја, вода итн. на Тинекс би му требало минимум 10 000 евра. Пошто пред се Тинекс има во најмала рака дупло поголем дуќан, дупло повеќе вработени плус дупло повеќе фрижидери итн.
Е сеа ако и двата маркети 1 ист производ го зимаат по 50 денари набавна, нормално е Тинекс да мора да го продава поскапо, т.е да иде со поголем профит за да може да извади и ќар од тој маркет. Пошто на никој не му треба маркет што не му носи пари.

Сопственото производство не е нешто екслузивно за Кам и Стокомак. И Тинекс на времето имаше сопствен Шеќер (не знам сеа дали има, не пазарам во тинекс пошто не ми е успат никогаш). Рамстор и Веро мислам дека исто имаа свои сопствени производи.
Стокомак и Кам ти влагаат у око дека се доста поефтини.
Едноставно виделе дека им е поисплатливо да склучуваат договори со фирми и на овој или оној начин да си обезбедат ниска набавна цена, каде што со ист % на профит ќе можат да дадат ниска продажна цена за да привлечат и задржат клиентела.


Лидл е друга приказна,
Не го сметај лидл како маркет за секојдневно пазарење. Во Лидл се иде еднаш неделно/месечно и полниш количка или две. Затоа и се огромни маркети, со огромен паркинг и во најголемиот дел од случаите се на периферија а не збутани во густо населени населби. Плус е тоа што пробуваат на повеќе начини да скратат набавна цена и да можат да извадат добар ќар а сепак да ти пружат ниска цена за разлика од обичните маркети.
Во Македонија не верувам дека ќе бидат многу ефтини, но ќе нудат доста добри продукти по слични цени како останатите маркети.
А за тоа кај да ги троши некој парите е глупо да се збори.
На ниту еден газда не му е гајле за мене, што има јас да се замарам кој го богатам. Идам и купувам тоа што ми се свиѓа од кај ми се свиѓа и не се замарам чив џеб полнам. Едноставно не се исплати :D

п.с Колку е набавна на една лименка Пепси? Од кај тоа дека е 16 ден? И највеќе ме интересира како тоа може во Прилеп некој маркет да ја продава лименката по 18 денари? По кој основ?
 
Член од
24 септември 2018
Мислења
43
Поени од реакции
13
Најпросто?
Редовен Расход + Х % профит = крајна цена.

Ајде да ги земеме Стокомак и Тинекс како примери.
Стокомак има претежно гаражи, подруми, збутани мали дуќани.
Тинекс има претежно големи дуќани, на подобри локации и генерално многу посредени дуќани.

Стокомак има по 2-4 вработени на смена во маркет.
Тинекс има МИНИМУМ 2-4 вработени само на ФРИЖИДЕРИ на месара и сувомеснато.

Само од ова добиваш до знаење дека стокомак има многу помал редовен расход од Тинекс.
Ако на Стокомак му требаат 5000 евра месечно за кирија, плати на вработени, струја, вода итн. на Тинекс би му требало минимум 10 000 евра. Пошто пред се Тинекс има во најмала рака дупло поголем дуќан, дупло повеќе вработени плус дупло повеќе фрижидери итн.
Е сеа ако и двата маркети 1 ист производ го зимаат по 50 денари набавна, нормално е Тинекс да мора да го продава поскапо, т.е да иде со поголем профит за да може да извади и ќар од тој маркет. Пошто на никој не му треба маркет што не му носи пари.

Сопственото производство не е нешто екслузивно за Кам и Стокомак. И Тинекс на времето имаше сопствен Шеќер (не знам сеа дали има, не пазарам во тинекс пошто не ми е успат никогаш). Рамстор и Веро мислам дека исто имаа свои сопствени производи.
Стокомак и Кам ти влагаат у око дека се доста поефтини.
Едноставно виделе дека им е поисплатливо да склучуваат договори со фирми и на овој или оној начин да си обезбедат ниска набавна цена, каде што со ист % на профит ќе можат да дадат ниска продажна цена за да привлечат и задржат клиентела.


Лидл е друга приказна,
Не го сметај лидл како маркет за секојдневно пазарење. Во Лидл се иде еднаш неделно/месечно и полниш количка или две. Затоа и се огромни маркети, со огромен паркинг и во најголемиот дел од случаите се на периферија а не збутани во густо населени населби. Плус е тоа што пробуваат на повеќе начини да скратат набавна цена и да можат да извадат добар ќар а сепак да ти пружат ниска цена за разлика од обичните маркети.
Во Македонија не верувам дека ќе бидат многу ефтини, но ќе нудат доста добри продукти по слични цени како останатите маркети.
А за тоа кај да ги троши некој парите е глупо да се збори.
На ниту еден газда не му е гајле за мене, што има јас да се замарам кој го богатам. Идам и купувам тоа што ми се свиѓа од кај ми се свиѓа и не се замарам чив џеб полнам. Едноставно не се исплати :D

п.с Колку е набавна на една лименка Пепси? Од кај тоа дека е 16 ден? И највеќе ме интересира како тоа може во Прилеп некој маркет да ја продава лименката по 18 денари? По кој основ?
Затоа викам, менталитетот на народот одлучува каде ќе троши, дали КАМ или Тинекс, токму од таа причина што едниот е посресен, а другиот не. Друга таргет група...
За 16ден. карикирам, нека биде и 17ден. не е важно или 15ден. Ја продаваат, не знам по кој основ, ама продаваат, можеби дека Прилепска се троши 80%, не знам.
Каде ќе ги потрошиш ти одлучуваш ОК. А знаеш ли дека, летово во Охрид, сите Турци (туристи-а може и да бе беа сите туристи) што ги видов беа со кеси од Рамстор(90%), а имаше и од Киппер? Зошто не пазарат во Тинекс...? Си го штитат нивното, додека ние сакаме држава, и се чукаме во гради дека сме патриоти и не знам што, а се мразиме меѓу себе, забиваме нож во грб. И наместо да пазариме во наши маркети, во наша држава, ние се бутаме во Рамстор, Киппер, Веро... Не знам каков е тој менталитет да се уништи своето.
Токму поради тоа Турција има зголемен извоз и БДП. И после 500 години, и прогонувањето на Егејците... ние им правиме услуга на нив, со простата изрека, мои пари ќе пазарам каде сакам, а тие пари од под тепих да не ги ваѓате случајно. Халк Банка, Рамстор... Не е проблемот што не знаете, вие знаете дека Халк Банка е Турска, ама упорно вложувате таму (на пример) или упорно пазарите од Рамстор, со причина што некој македонец е успешен, па ај да му се помочам на капиталот... во превод, јас сакам да сум на негово место. И централната политика е лоша, барем во последниве 4 години на СДС во кои се продаде се' и сешто.
Во време на ВМРО барем се поттикнуваше купувај домашно.
Автоматски споено мислење:

А знаеш ли дека во времето на Тетекс, Тетекс продаваше производи и за Македонски пазар и за Европски, е тие за Европски беа/биле поскапи?
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.897
Поени од реакции
4.023
Објасни ми, ајде. Да видиме. Хард дисконт како функционира? Баш ме интересира, која ти е таа логика....
Eden del veke ti objasnija.
1.Hard diskont ima pomali trosoci. Pomala kvadratura na market I magacin, znaci pomala kirija, pomali smetki za greenje/ladenje, pomalku frizideri, pomalku kasi, pomala investicija za opremuvanje... Ponatamu, poinakov nacin na izlozuvanje roba, direktno vo parketi, znaci pomalku vraboteni sto ke ja redat robata I sl...
Sto znaci, ako Vero I Tinex treba da stavat 10-15% na cenata samo za pokrivanje na trosok, Stokomak I Kam stavaat 5-10%

2. Poinakov sistem za distribucija na roba. Kaj klasicen market sekoj proizvoditel/distributer nosi roba do sekoj market poedinecno. Kaj hard diskont, proizvoditelot ja isporacuva robata na 1 mesto, vo centralen magacin, pa posle Stokomak ili Kam sam si ja nosi vo svoite marketi. Ova e ogromna razlika vo krajna cena. Sekoj distributer ke ti kaze sto znaci da angazira vozilo I covek sto ke ceka nekad i po 2-3 saati za da ostavi roba vo 1 market. Trosok za distribucija na ovakov nacin ti e min 10%, nekad I 15%... Kaj hard diskont, toj trosok e max 5%. Kupuvacot, neli, ne go interesira kako e stignata robata, ama na kraj toj ja plaka razlikata. Zatoa Kam I Stokomak od start dobivaat poniska cena od bilo koj dobavuvac.

3. Hard diskont raboti so ogranicen broj na artikli, nekade cca 1500. Od sekoj artikal imas izbor od 1-2 brenda. Klasicen market raboti so 7-8000+. Vo praksa ova znaci deka bilo koj brend sto e prisuten vo hard diskont ke ima mnogu pogolema prodazba od kolku vo klasicen market (kade celata prodazba ke se podeli pomegu, primer, 10 brendovi. Ova znaci deka na ime na kolicinski popust, hard diskont ke dobie uste podobra cena.

4. Ponatamu, razlicni komercijalni uslovi. Kak Vero, Tinex, Ramstor... imas kup dopolnitelni trosoci za proizvoditelite: plakaat 50-500 evra po barkod samo za vlez (da pocnat da rabotat), plakaat rabat na faktura, mesecen/kvartalen/godisen rabat, plakaat solidna suma za sekoj nov otvoren market, plakaat obavezno marketing, flaeri, paletno mesta, celni gondoli I sl...
Zatoa, za da gi pokrijat ovie trosoci sto vo praksa se 15-30%, I samite proizboditeli nikogas ne mozat da mu dadat, primer, na Vero, ista cena kako na Stokomak. Sekogas hard diskont ke dobiva poniska cena.

5. Hard diskont sekogas odi so pomala marza/ zarabotka otkolku standarden market, posto nivnata strategija e pomala marza, ama pogolem obem, sto na kraj doveduva do pogolem neto profit.

Zatoa, koga zborime za tema "najevtin supermarket", hard diskont ke bide sekogas na prvo mesto. Zatoa Kam ti e ubedlivo prv po promet, pa daaaaleku posle nego ti se, primer, Vero I Tinex. Duri, ni kaj Vero, ni kaj Tinex, prikazaniot prihod (gi pisa nekoj clen prethodno) ne e do kraj realen, posto kaj niv vo taa suma vleguvaat I kiriite sto gi zemaat, Vero jumbo lokalite, kaj Tinex gi imas Tehnomarket, apteki, cvekari I sl.

I voopsto, ovoj tip na marketi I vo idnina ke rastat. Lani, najgolem rast imase Kiper, prethodnata godina Stokomak... Od druga strana, Vero I Tinex, primer, manje vise stojat vo mesto, Ramstor lani bese edinstven od golemite lanci sto imase pad vo prihodite...
 

Маршалот

Bianconeri
Член од
29 декември 2009
Мислења
2.082
Поени од реакции
2.384
Кои се овие Семпер маркети?
Сега во септември гледам отвориле, ги има во Скопје во Аеродром и во Струмица. Никакво инфо не наоѓам за нив на гугл...
Поранешен Здравец, сега преорентирани се како дисконтер.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
8.217
Поени од реакции
7.779
Ај да пробаме по 100ти пат
КЕРФУР ЗАТВОРИ ЗАТОА ШТО ГИ ЗАТВОРИЈА У ГРЦИЈА А НАШИОТ БЕШЕ ПОД НИВНА КАПА И НЕМА ВРСКА ДЕКА ПРОПАДНАЛ РАДИ КАМ ИЛИ СТОКОМАК


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
24 септември 2018
Мислења
43
Поени од реакции
13
Ај да пробаме по 100ти пат
КЕРФУР ЗАТВОРИ ЗАТОА ШТО ГИ ЗАТВОРИЈА У ГРЦИЈА А НАШИОТ БЕШЕ ПОД НИВНА КАПА И НЕМА ВРСКА ДЕКА ПРОПАДНАЛ РАДИ КАМ ИЛИ СТОКОМАК


Sent from my iPhone using Tapatalk
ne vikam deka zaradi niv. Ama ne se pokaza tuka vo mkd.
Автоматски споено мислење:

Ok. Mislenje za Viva Fresh.
*Viva Fresh go kupuva Kit-Go za 50m evra.
Preoptimisticen poteg.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
8.217
Поени од реакции
7.779
ne vikam deka zaradi niv. Ama ne se pokaza tuka vo mkd.
Автоматски споено мислење:

Ok. Mislenje za Viva Fresh.
*Viva Fresh go kupuva Kit-Go za 50m evra.
Preoptimisticen poteg.
Сигурно не фрлиле туку така 50М без претходни истражувања
Не се согласувам дека македонските производи ке бидат изоставени, изгледа немаш влезено у Вива фреш па некако си заклучи дека се ке биде увозно а уствари во понуда ги имаат сите македонски производи и функционираат ко Рамстор, Тинекс а не ко Кам или Стокомак кои имаат само одредени брендови


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
24 септември 2018
Мислења
43
Поени од реакции
13
Сигурно не фрлиле туку така 50М без претходни истражувања
Не се согласувам дека македонските производи ке бидат изоставени, изгледа немаш влезено у Вива фреш па некако си заклучи дека се ке биде увозно а уствари во понуда ги имаат сите македонски производи и функционираат ко Рамстор, Тинекс а не ко Кам или Стокомак кои имаат само одредени брендови


Sent from my iPhone using Tapatalk
Немам влезено, не змам на кок принцип работат. Само претпоставив.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
8.217
Поени од реакции
7.779
Немам влезено, не змам на кок принцип работат. Само претпоставив.
Моментално по големина ваљда Верото може да му парира, имаат пекара, имаат еден дел така голем за гардероба, продаваат и свинско или што би рекле они звински производ, иначе доста се конкурентни со цени


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
24 септември 2018
Мислења
43
Поени од реакции
13
Моментално по големина ваљда Верото може да му парира, имаат пекара, имаат еден дел така голем за гардероба, продаваат и свинско или што би рекле они звински производ, иначе доста се конкурентни со цени


Sent from my iPhone using Tapatalk
Да, но големината ќе зависи од Кит-Го, нема ваљда да прошируваат маркети. И во Кит-Го немам одено, не знам колку се големи. Тинексите знам дека се големи, само што немаат играчки и такви работи. Верото покрај другото, има предност што продава грчки производи, а тие имаат добар квалитет.
Ама сепак сигурен сум дека имаат помош од Влада, иначе не е никој забеган да лупни 50м, ако нема поддршка.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.082
Поени од реакции
4.046
Стокомак има огромен асортиман на полски производи. Вкусни и евтини. И не зборам за производи произведени во МК него чист увоз од Полска на кој македонска декларација е накнадно прилепена. Барем малку од малку да вкусиме ЕУ храна, не овие македонски бљувотини.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.248
Поени од реакции
3.743
Каде ги има тие Вива Фреш маркети?
Ниту еден не сум видел... o_O
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
8.217
Поени од реакции
7.779
Да, но големината ќе зависи од Кит-Го, нема ваљда да прошируваат маркети. И во Кит-Го немам одено, не знам колку се големи. Тинексите знам дека се големи, само што немаат играчки и такви работи. Верото покрај другото, има предност што продава грчки производи, а тие имаат добар квалитет.
Ама сепак сигурен сум дека имаат помош од Влада, иначе не е никој забеган да лупни 50м, ако нема поддршка.
Да сигурно ке бидат ко просечниве маркети по големина што се зашто Супер кит-го не се продадени
Веро има 5-6 бренда грчки кои полека се сретнуваат и во тинекс и рамстор
Каде ги има тие Вива Фреш маркети?
Ниту еден не сум видел... o_O
Моментално само еден во Топанско поле кај Поинт Ритаил


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.897
Поени од реакции
4.023
Nekako bas ne mi se veruva za brojkata od 50M...uste poveke sto, barem kako sto ispadna, deka SuperKitGo I Tera ne vleguva vo dogovorot...
Автоматски споено мислење:

.... Барем малку од малку да вкусиме ЕУ храна, не овие македонски бљувотини.
Posto opsto poznato e deka od EU za ovoj pazar idat samo "premium" proizvodi
 

Kajgana Shop

На врв Bottom