Најефтин супермаркет

Член од
26 февруари 2016
Мислења
4.027
Поени од реакции
9.486
Да видов дека и во Велес дека имаат, а како стојат со цена споредено Зендолино и Кит-Го, еве видов Зендолино отвориле и во Скопје неодамна, спроти МВР.
Искрено не знам да ти кажам сега друже. Во Зендолино немам доста време пазарено. Баш ќе се распитам па ќе пишам.
 
Член од
12 јуни 2013
Мислења
53
Поени од реакции
25
Кам имаат фрижидери со пијалоци.
Ок...Имаат по еден фрижидер , и во него Евина вода газирана и негазирана, лименки Скопско и едно експериментално пиво појма немам како се вика и тоа е...
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
491
Поени од реакции
708
Ок...Имаат по еден фрижидер , и во него Евина вода газирана и негазирана, лименки Скопско и едно експериментално пиво појма немам како се вика и тоа е...
па така треба, не за некој полупанци струја да се троши 30 врсти пива да се ладат 10 фрижидери па леле ова пиво не ми е убаво неможам да го пијам ама јас само смут пијам или хаинекен
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
10.404
Поени од реакции
20.843

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.871
Поени од реакции
8.811
Не знаев дека во КАМ имаат вакви на продажба, барем во Скопје не сум видел.
Во Струмица само во еден имаат, во другиот не. Исто такс печат и леб, бел, црн, со семиња, без семиња и ептен се вкусни, дури и после 2-3 дена. Амааааа, не е тоа за наш народ :ROFLMAO:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
10.404
Поени од реакции
20.843
Во Струмица само во еден имаат, во другиот не. Исто такс печат и леб, бел, црн, со семиња, без семиња и ептен се вкусни, дури и после 2-3 дена. Амааааа, не е тоа за наш народ :ROFLMAO:
Убав им е лебот што го печат, имам купено во Автокоманда таков, ама не најадува, еден сомун на еден оброк :D
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.127
Поени од реакции
3.641
Кои се овие Семпер маркети?
Сега во септември гледам отвориле, ги има во Скопје во Аеродром и во Струмица. Никакво инфо не наоѓам за нив на гугл...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
7.877
Поени од реакции
7.259

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.871
Поени од реакции
8.811
Кои се овие Семпер маркети?
Сега во септември гледам отвориле, ги има во Скопје во Аеродром и во Струмица. Никакво инфо не наоѓам за нив на гугл...
Па нови се, во стилот на КАМ и Стомак т.е социјалка маркети. Отворени се околу 1 месец отприлика…
 
Член од
12 мај 2021
Мислења
116
Поени од реакции
223
Во КАМ е добро што имаат енергетски појалоци по 10-15 денари, близу мојот КАМ често им се трошат тие.Вива Фреш исто има крофни како и во Кам Струмица, ги имаа на различни рецепти, имаат крофни со путер који се вкусни и се по 8 денари.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.353
Во Вива фреш еднаш видов кока кола отворена, испиено негде колку чаша и така вратена


Sent from my iPhone using Tapatalk
Eднаш јас во КАМ пред 15 години абе во макароните најдов неколку зрна грав... Не знам како се погодило така???
 
Член од
24 септември 2018
Мислења
44
Поени од реакции
13
Eднаш јас во КАМ пред 15 години абе во макароните најдов неколку зрна грав... Не знам како се погодило така???
Можно е, оти имаат сопствена марка, и тие работи им ги пакува една фирма, па можно е да се имаат измешано малце во линиите.
Автоматски споено мислење:

Nema pijalok u frizideri, inaku imaat ubavo meso, kremenadli, rebra, krtina...gi imaat site smrznati zelencuci I ivosja, ribi, piti...golema rabota ako kupis pivo I doma go oladis u frizider.
Маркет, т.е. самопослуга не е за дома да ладам пиво, сок, вода, вино... btw. не им чини цело месо, а и виното нивно Чардак не е баш, ама ина и добри производи. Јас не купувам приватни брендови, тоа што е во КАМ со марка како, Битолско, Пекабеско, Бучен, Фриком, Цермат... е тие ги земам, а приватните ги избегнувам од причина што не сум сигурен, колку и да ме уберуваат, не можат да постигнат квалитет и толку ниска цена, како Подравка, Витаминка,... кои имаат квалитет, се сигурни и се малку со повисочка цена.
Автоматски споено мислење:

Ете и статистиката покажува тоа што го велев.
Кажав и претходно, секој што нудел роба на поголемиве маркети, знаат кој продава највеќе.
Моделот на Кам е успешен. Плаќа веднаш, добива најдобра цена, веројатно има и најниски трошоци и нуди најевтино.Кипер искрено ми е малку политички маркет. Одеднаш се отворија 40-50 маркети од кога оваа влада е актуелна. Со какви пари се отворени, не би шпекулирал, но ако гледаме пазарна економија од Запад, фирмите постепено треба да се развиваат а не одеднаш 40-50 маркети со сомнителен капитал.
Кам со години работи, прави промет и дел од средствата инвестира за проширување на бизнисот со нови маркети.

И Тинекс политички тоа го правеше во времето на Вмро со масовно отварање на маркети, ама овде кај Кипер е многу поочигледно. 40 маркети и повеќе во рок од 4 години е пречудно
Имам влезено два до три пати максимум.

Цените се добри, ама немам искрено доверба во фирма од Желино(или кое село беше во Тетовско)
Како увозник на 80% стока грото се наоѓа само он, а таму по тетовските села, контрола никаква нема.

И трето најбезврска ми е што во сред Аеродром, цените т.е производите им се истакнати на два јазици. Онака албанци на прсти се бројат во таа околина, ама он се решил да си ја тера политиката во сред Аеродром. Искрено не би пазарел пак. Некако немам сигурност дека добивам квалитет

Секој од нас си има свои предрасуди каде би пазарел највеќе, каде помалку, а каде по потреба.
Јас гледам најчесто да пазарам од места каде што се троши т.е каде што има пазарна економија, и газдата вложува постепено врз база на добивката од претходните години.

Тоа Кипер според мене неможе да биде, бидејќи оваа фирма, одеднаш гради голем број на маркети, кои јасно е дека не се од профитот од работењето, туку прсти има замешано политиката или влогот е од матни бизниси .
Да ми е најблиску можеби би пазарел, но со доза на претпазливост на многу од производите за кои се увозници.

Рамстор не ме изненадува да е на дно. Кај мене имаат блиску маркет до Тинекс и жив човек не влегуваше. А сум видел дека во други дуќани имаат луѓе. Но овде кај мене Ако влегуваа 20 луѓе дневно среќни беа луѓево. Дури и морбидно, толку роба наредено, а внатре сам пазариш.

А работеше повеќе од 8 години сигурно. Се чудевме со комшии, како не затворија порано. Чиста загуба беше Рамстор со тој маркет. Девојчињата и момците што работеа таму, цел ден си седеа на телефон од тоа што немаше што да прават.
Киппер е Турски, а чим на вработените им викаат да отворат сметки во Халк Банка, очигледно е дека се заедно, се финансираат. З.З. ја уништи Еуростандард, и поштите им ги дадоја на Халк Банка. Неоколонијализам е тоа.
Автоматски споено мислење:

Сите си работат со различни модели, ама според мене, ако секако народот би имал пари за да избере, да купува квалитет, средено, добра услуга, тоа би биле Тинекс, Жито, Веро, и КАМ на крај, зборам за тие што се на државно ниво. Ама има и многу кои се локалци, а си имаат стабилни цени, добри домашни брендови, услуга...
Во КАМ не ми се свиѓа што имаат толку приватни марки, и секогап ставам прашалник на такви производи, можеби е стереотип, но... Влегуваш во Тинекс, наоѓаш секаква роба, солидни цени, сега, работиме за да живееме на високо ниво, во градовите, а не да штедиме за 2-5 денари, или 1000ден. месечно. За стрес, лекови и изгубено време ќе дадеш повеќе, ако гледаш каде е поефтино за да купиш. Ако не заработуваш, секако, нема како да трошиш, ако си работиш и заработуваш, ќе си трошиш, без да се стресираш, ќе бидеш олабавен. Ми ја сваќате поентата, нели?
Автоматски споено мислење:

А и Киппер можеби намерно го дигаат, за да бидат спасени Турците и влијанието на Турција во Македонија, оти очигледно е дека Рамстор не е на нивото што беше, а и го продадоја.Па сега најдоа замена. Впрочем и узвозот на Турција е зголемен, а тоа се должи на вакви ситни финти, 10*1=10, а 1*1=1. Проста логика.
 
Последно уредено:

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.920
Поени од реакции
17.979
Во Вива фреш еднаш видов кока кола отворена, испиено негде колку чаша и така вратена


Sent from my iPhone using Tapatalk
Средство за чистење подови , од литар на пола во Стокомак.:D


Патем, МЕРЕ маркети дсли некој слушнал кога планираат со отворање?
Барале персонал за Скопје, Куманово, Струмица , Охрид, Прилеп...
Инаку руски синџир, како така во нашата нато земја маркети од неверниците да се отворат:eek:
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.805
Поени од реакции
3.799
... не купувам приватни брендови, тоа што е во КАМ со марка како, Битолско, Пекабеско, Бучен, Фриком, Цермат... е тие ги земам, а приватните ги избегнувам од причина што не сум сигурен, колку и да ме уберуваат, не можат да постигнат квалитет и толку ниска цена, како Подравка, Витаминка,... кои имаат квалитет, се сигурни и се малку со повисочка цена.
Za tvoja zal, ne ja razbiras voopsto strategijata so "private label"... I zasto privatnite marki se poevtini... Lupas ko Maxim po divizija...
Sto mislis, KAM, primer, za negovata privatna marka BelaFarm, da ne ima sopstvena mlekara?
Ne batka, toa e nekoja golema mlekara sto mu pakuva pod negov brend I (najcesto) istoto mleko I sirenje pod orginalniot brend ke go kupis vo Vero I Tinex za 20-30% poskapo...
A zasto e toa taka - mnogu dolgo I siroko....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom