Најелитните места (ресторани и кафулиња) во Скопје

  • Креатор на темата deli
  • Време на започнување

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.806
Што се облекуваат добро,елегантно,што имаат добри манири,што имаат бон тон
Ете, штотуку ме опиша од збор, до збор. Бук-вал-но!

А ја не идам таму никад.
Тоа Дијана е шабанско место, далеку под моето ниво - под нивото на елитните луѓе. Јас се дружам само со исто такви како мене и ама баш никој од моето друштво не припарува таму. Можеби тоа Диор е елитно за некоја елита од Ѓорче, Влае, или уште полоши места, но те уверувам дека вистинската елита, оригиналната елита (а таа никако не може да се лоцира после Вардар), воопшто не ни чула за тој ресторан Дејан (или како и да го викате), кој тебе ти се чини дека е елитен.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Насловот е за места не за луѓе и да сум видела тие што живеат на високо,што имаат пари за било каде,за такви елитни места е тие ги сметам за елита
Автоматски споено мислење:


Што се облекуваат добро,елегантно,што имаат добри манири,што имаат бон тон
Најдобрите манири се создавет на кооперација
 
Член од
12 јули 2020
Мислења
23
Поени од реакции
38
Елита што беше тоа? Од кога ја нема во Скопјево? Можеби ја има ама не одат на тие „квази елитни“ места кои се споменуваат тука, каде се гледа се од спонзоруши и кооперација фраери - сељачишта ама елита нема. Прашај на факс професор/ка дали постои кај нас елита или кичерај. И запрашај се дали ти е важно да бидеш виден/а на фенси место или на некое комотно (не фенси) место со луѓе кои ги обожаваш и си поминуваш незаборавно?
 
Член од
14 јули 2020
Мислења
79
Поени од реакции
64
Мене ми се допаѓа храната и услугата во кафичот пелистер, скапичко е ако порачаш повеќе храна ке те одерат од пари
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.806
Мене ми се допаѓа храната и услугата во кафичот пелистер, скапичко е ако порачаш повеќе храна ке те одерат од пари
Ова ептен кажуе дека не си од Скопје. Али може грешам...
 
T

Torchyrus

Гостин
Имам посетено прилично доста ресторани и кафани во ск. Секогаш кога треба да одберам да кажам место за ова прашање на памет ми доаѓа Дојрана.
За мене најпријатно и омилено место.
Настрана од дебармаалската "елита".
Сум бил 10тина пати и никогаш до сега немам најдено замерка.
Посебно што ми се допаѓа е распоредот на локалот. Во зависност од желбата, потребата и друштвото може да бираш во кој дел ќе седиш. Долниот дел е по кафански, горниот по ресторански, а надвор има и полуотоврен дел кој исто така е солиден.
Услугата секогаш на ниво, келнерите си ја знаат работата и ја вршат многу добро.
Кујната е одлична, голем избор на јадења и специјалитети, нормално квалитет на истите.
Едноставно за мои скромни критериуми 10/10.
*Камник не го ставам во оваа конкуренција
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Имам посетено прилично доста ресторани и кафани во ск. Секогаш кога треба да одберам да кажам место за ова прашање на памет ми доаѓа Дојрана.
За мене најпријатно и омилено место.
Настрана од дебармаалската "елита".
Сум бил 10тина пати и никогаш до сега немам најдено замерка.
Посебно што ми се допаѓа е распоредот на локалот. Во зависност од желбата, потребата и друштвото може да бираш во кој дел ќе седиш. Долниот дел е по кафански, горниот по ресторански, а надвор има и полуотоврен дел кој исто така е солиден.
Услугата секогаш на ниво, келнерите си ја знаат работата и ја вршат многу добро.
Кујната е одлична, голем избор на јадења и специјалитети, нормално квалитет на истите.
Едноставно за мои скромни критериуми 10/10.
*Камник не го ставам во оваа конкуренција
Дојрана држи квалитет и клиентела со години..во право си....чиста 10ка.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Кај ја најдовте Дојрана во елитни, живимајка :P
Ете Берик на пример никад не би отишол во таква кафана, се кладам у милионот на Боки:D
Чкембечорба кафана, со социјалистички ред на работа. Инаку добра си е Дојрана, не викам не, ама за таа намена што си е замислена. Плус со таков газда нема утка!
Автоматски споено мислење:

Не сум хаххахха, ама во пола од рестораните во Скопје се повеке елитни
Тоа што тие мислат дека се елитни не значи и дека тоа е вистина! Далеку е Скопје од елита заедно со неговите кафани. Излези по ред неколку пати по Скопјево, ќе видиш колку шабански град станал. Скопје имаше подобра шема во 70 и 80 тите отколку сега.
 
Последно уредено:
T

Torchyrus

Гостин
Кај ја најдовте Дојрана во елитни, живимајка :P
Скромни критериуми, требаше да ме оградат од вакви замерки.
Ако за мене е "елитно", не значи дека ќе биде и за тебе.
Во секој случај поголемиот дел од клиентелата на Дојрана е класа за клиентелата на дебармаалските кафани!
Чим наоѓаш замерки мислам треба и да посочиш некое елитно место, да не просветлиш малку...
Според мене насловот на темата е утнат, треба да биде "најдобрите" наместо "најелитните" места, затоа што тешко дека може да најдеме и одбереме повеќе од 2 "елитни". Еве дај кажи ни некое...па дури и од 80ти.
*Не изоставив да го спомнам и единственото вистинско елитно место.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Скромни критериуми, требаше да ме оградат од вакви замерки.
Ако за мене е "елитно", не значи дека ќе биде и за тебе.
Во секој случај поголемиот дел од клиентелата на Дојрана е класа за клиентелата на дебармаалските кафани!
Чим наоѓаш замерки мислам треба и да посочиш некое елитно место, да не просветлиш малку...
Според мене насловот на темата е утнат, треба да биде "најдобрите" наместо "најелитните" места, затоа што тешко дека може да најдеме и одбереме повеќе од 2 "елитни". Еве дај кажи ни некое...па дури и од 80ти.
*Не изоставив да го спомнам и единственото вистинско елитно место.
Не се лути одма, јас само ги реметам скопјанишчана за нивната квази елитност, ништо лично ;)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.806
Ете Берик на пример никад не би отишол во таква кафана, се кладам у милионот на Боки:D
На страна заебанции, идам ја по кафани (добро, не после март). Ценам добри биртии.
Само биртии/кафани се една категорија, а ресторани - друга. Некои покушаваат да се преклопуваат.

Дојрана не сум бил, али ја фалат храната некои пријатели кои биле.
 
T

Torchyrus

Гостин
На страна заебанции, идам ја по кафани (добро, не после март). Ценам добри биртии.
Само биртии/кафани се една категорија, а ресторани - друга. Некои покушаваат да се преклопуваат.

Дојрана не сум бил, али ја фалат храната некои пријатели кои биле.
Епа здравје да договараме седенка таму :ајнапиво:
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Епа здравје да договараме седенка таму :ајнапиво:
Додека да се договориме, ќе удрат пак забрана :(
На страна заебанции, идам ја по кафани (добро, не после март). Ценам добри биртии.
Само биртии/кафани се една категорија, а ресторани - друга. Некои покушаваат да се преклопуваат.

Дојрана не сум бил, али ја фалат храната некои пријатели кои биле.
Е Дојрана е тоа, меѓу кафана и ресторан! Повеќе е ресторан, пошто акцентот е удрен на храна, ама има и одреден дел претежно редовни муштерии кои се така на седенка (кафански) ориентирани. Храната е супер, чудно за скопски кафани е сега троа делот со највеке промет кој работи со чорби и слично, куца со хигиената, ама па затоа услугата е нормална.
Јас на пример би одвел гост таму, не е срамота, ако не се нагледа бар ќе се најаде вкусно :)
 
T

Torchyrus

Гостин
Кога одиме на такви места храната треба да ја цениме највеќе, па потоа услугата и сите други останати работи или? како оди тоа?
Да не треба случајно певаљката?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom