Најекономично греење и ладење

Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
Zato su se oni s novim kmta modelima posmrzavali zimus , upravo radi ovakve priče... A fino im je pisano da klima s kompresorom od 7.5 cc i 24 kile nije za grijanje...
Оваа ти се вика Рекла-Казала и Незнам за какво смрзнување зборуваш кога јас имам fujitsu 18000 kmta и на -15 работи како змеј, се друго се прикаски за мали деца,
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
Дали Daikin FTXF35A/RXF35A е истата клима со Daikin FTXF35C/RXF35C?
Jas koga prasav vo ics sto e razlikata , Znaci Daikin Sensira vs Daikin Sensira new... mi rekoa deka sensira new vnatresata bila po mala i e nameneta za stanovi, imat nekoi razliki kako sto sensira new po malku trosi ali malce po malku kw toplina dava
 
Член од
8 октомври 2020
Мислења
65
Поени од реакции
148
Greje KMTA12 odlično.Kod mene greje 30m2 i ove zime je bila najniža temperatura -13 i odlično je grejala.Imam izolaciju 10cm stiropora.Ima normalnu modulaciju ne zaleće se bezveze ne gasi se uopšte jedino smanjim temperaturu kada provetravam tad malo odmori ali se sama ne gasi uopšte samo modulira kako treba:)
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
Zato su se oni s novim kmta modelima posmrzavali zimus , upravo radi ovakve priče... A fino im je pisano da klima s kompresorom od 7.5 cc i 24 kile nije za grijanje...
Zato sam i napisao "vecina". Sa r32 Fujitsu nisam nikakvo iskustvo imao, niti znam kako rade. Ako je to tacno, sigurno ce i njihovi korisnici to da potvrde. Evo gore vec 2 korisnika koji kazu suprotno. Videcemo i sledece zime kakva ce iskustva da budu.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
И навистина не знам што е битна големината на компресорот кога има уште милион други фактори од кои зависи снагата како (брзината)оваа го зборуваат неупатени лаици кои немаат врска од основи термодинамика и една една споредба за размислување

-Gree Amber 18000 so огромен компресор two stage од 20кг со 6100w/9100w максим на греење
-Fujitsu 18000 варијабилен компресор од 8кг и номинал од 6300w и 10300w максимум на греење
- Gree Amber gas piping connection16
-Fujitsu kmta gas piping connection 12
-Gree Amber air flow 1200
-Fujitsu air flow 1050
-Gree Amber 64kg
-Fujitsu kmta 34 kg
-Gree Cop 3.7
-Fujitsu Cop 4.04
-Gree Amber цена 69900
-Fujitsu KMTA цена 68000
инаку јас имаам fujitsu kmta 18000 и со неа греам 70м на 27-28 степени и преку нок со таа температура без да ја намалувам и плакам 3000 сметка за 24 часа греење и никогаш не смрзнала
-Не оти навивам за фујитсу туку само кажувам свое искуство и поставувам прашање како од горе наведеното а не со рекла-казала и слушнала-недослушнала , Фујитсу може да победи и да биде подобра во секој параметар од ЕДЕН ТРАКТОР како Амберот

-

АМА СЕ СОМНЕВАМ ОТИ ЌЕ ОДГОВОРИТЕ СО ТЕХНИЧКИ ЈАЗИК
 

Attachments

Член од
8 октомври 2020
Мислења
65
Поени од реакции
148
Imam mačku tako da nema miševa.Inače zašto bi se hvalio time da klima greje normalno na -13 pa to se od nje i očekuje.
Автоматски споено мислење:
 
Последно уредено од модератор:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
A gdje si zimus na tih -13 ? A mačak..
Sakrio si se mišju rupu i ponovo izašao na +10 da nam preneseš kako se lepo greješ :)
Автоматски споено мислење:A gdje si zimus na tih -13 ? A mačak..
Sakrio si se mišju rupu i ponovo izašao na +10 da nam preneseš kako se lepo greješ :)
Автоматски споено мислење:


Pri tim temperaturama čovjek krene da bunca , opali ga ta toplota pa ne zna šta priča.. Mozda da malo smanjiš T , vidiš da škodi zdravlju..
Автоматски споено мислење:


Pri tim temperaturama čovjek krene da bunca , opali ga ta toplota pa ne zna šta priča.. Mozda da malo smanjiš T , vidiš da škodi zdravlju..
се гледа оти врска немате од клими и климатизација и никакво искуство и само лаете па во простор од 70м и растојание од ѕид до ѕид со 11м колку треба да е температурата 27 за да на другиот дел имаш 24-25 али бркајте работа ако имате нешто технички ок ако не ПРИЈАТЕН ДЕН
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.116
Поени од реакции
13.680
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
424
Hisense TQ35 xaoeg монтирана пред неколку месеци работи како канта на овие Т околу 0 и висока влажност. Работи со некој глуп циклус на работа од некои 8 минути при што 5 мин дува,3 минути не работи. Така ја следам од вчера попладне до сега и нема промени. Во дефрост не влегува,отопување на надворешна нема. Сетирана на 21-22° да не е оптеретена,со ifeel на кое даљинско покажува собна 19°С и пак пали гаси.Истото е и без ifeel со 2 брзина и ништо не менува. Нема континуитет да дува барем еден час па да изгаси ради дефрост или постигната Т. Во предходниот период кога беше суво со мала влажност и на минусни Т работеше супер со и без ifeel, поставена на auto или на фиксна брзина.
Филтрите испрани, гасена од штекер да се ресетира,батерии на даљинско вадени враќани.

 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Hisense TQ35 xaoeg монтирана пред неколку месеци работи како канта на овие Т околу 0 и висока влажност. Работи со некој глуп циклус на работа од некои 8 минути при што 5 мин дува,3 минути не работи. Така ја следам од вчера попладне до сега и нема промени. Во дефрост не влегува,отопување на надворешна нема. Сетирана на 21-22° да не е оптеретена,со ifeel на кое даљинско покажува собна 19°С и пак пали гаси.Истото е и без ifeel со 2 брзина и ништо не менува. Нема континуитет да дува барем еден час па да изгаси ради дефрост или постигната Т. Во предходниот период кога беше суво со мала влажност и на минусни Т работеше супер со и без ifeel, поставена на auto или на фиксна брзина.
Филтрите испрани, гасена од штекер да се ресетира,батерии на даљинско вадени враќани.

Баш за истово ми се жалеше еден другар вчера, истиот што есеноска му се расипа Тундрата пред истек на гаранцијата и ја замени со Hisense 5ка.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
И навистина не знам што е битна големината на компресорот кога има уште милион други фактори од кои зависи снагата како (брзината)оваа го зборуваат неупатени лаици кои немаат врска од основи термодинамика и една една споредба за размислување

-Gree Amber 18000 so огромен компресор two stage од 20кг со 6100w/9100w максим на греење
-Fujitsu 18000 варијабилен компресор од 8кг и номинал од 6300w и 10300w максимум на греење
- Gree Amber gas piping connection16
-Fujitsu kmta gas piping connection 12
-Gree Amber air flow 1200
-Fujitsu air flow 1050
-Gree Amber 64kg
-Fujitsu kmta 34 kg
-Gree Cop 3.7
-Fujitsu Cop 4.04
-Gree Amber цена 69900
-Fujitsu KMTA цена 68000
инаку јас имаам fujitsu kmta 18000 и со неа греам 70м на 27-28 степени и преку нок со таа температура без да ја намалувам и плакам 3000 сметка за 24 часа греење и никогаш не смрзнала
-Не оти навивам за фујитсу туку само кажувам свое искуство и поставувам прашање како од горе наведеното а не со рекла-казала и слушнала-недослушнала , Фујитсу може да победи и да биде подобра во секој параметар од ЕДЕН ТРАКТОР како Амберот

-

АМА СЕ СОМНЕВАМ ОТИ ЌЕ ОДГОВОРИТЕ СО ТЕХНИЧКИ ЈАЗИК
И навистина не знам што е битна големината на компресорот кога има уште милион други фактори од кои зависи снагата како (брзината)оваа го зборуваат неупатени лаици кои немаат врска од основи термодинамика и една една споредба за размислување

-Gree Amber 18000 so огромен компресор two stage од 20кг со 6100w/9100w максим на греење
-Fujitsu 18000 варијабилен компресор од 8кг и номинал од 6300w и 10300w максимум на греење
- Gree Amber gas piping connection16
-Fujitsu kmta gas piping connection 12
-Gree Amber air flow 1200
-Fujitsu air flow 1050
-Gree Amber 64kg
-Fujitsu kmta 34 kg
-Gree Cop 3.7
-Fujitsu Cop 4.04
-Gree Amber цена 69900
-Fujitsu KMTA цена 68000
инаку јас имаам fujitsu kmta 18000 и со неа греам 70м на 27-28 степени и преку нок со таа температура без да ја намалувам и плакам 3000 сметка за 24 часа греење и никогаш не смрзнала
-Не оти навивам за фујитсу туку само кажувам свое искуство и поставувам прашање како од горе наведеното а не со рекла-казала и слушнала-недослушнала , Фујитсу може да победи и да биде подобра во секој параметар од ЕДЕН ТРАКТОР како Амберот

-

АМА СЕ СОМНЕВАМ ОТИ ЌЕ ОДГОВОРИТЕ СО ТЕХНИЧКИ ЈАЗИК
Само да додадам
Gree Amber издув 51 степен
Fujitsu Kmta издув 56 степени
И навистина не знам што е битна големината на компресорот кога има уште милион други фактори од кои зависи снагата како (брзината)оваа го зборуваат неупатени лаици кои немаат врска од основи термодинамика и една една споредба за размислување

-Gree Amber 18000 so огромен компресор two stage од 20кг со 6100w/9100w максим на греење
-Fujitsu 18000 варијабилен компресор од 8кг и номинал од 6300w и 10300w максимум на греење
- Gree Amber gas piping connection16
-Fujitsu kmta gas piping connection 12
-Gree Amber air flow 1200
-Fujitsu air flow 1050
-Gree Amber 64kg
-Fujitsu kmta 34 kg
-Gree Cop 3.7
-Fujitsu Cop 4.04
-Gree Amber цена 69900
-Fujitsu KMTA цена 68000
инаку јас имаам fujitsu kmta 18000 и со неа греам 70м на 27-28 степени и преку нок со таа температура без да ја намалувам и плакам 3000 сметка за 24 часа греење и никогаш не смрзнала
-Не оти навивам за фујитсу туку само кажувам свое искуство и поставувам прашање како од горе наведеното а не со рекла-казала и слушнала-недослушнала , Фујитсу може да победи и да биде подобра во секој параметар од ЕДЕН ТРАКТОР како Амберот

-

АМА СЕ СОМНЕВАМ ОТИ ЌЕ ОДГОВОРИТЕ СО ТЕХНИЧКИ ЈАЗИК
Само да додадам
Gree Amber 51 издув
Fujitsu Kmta 56 степени издув при 1050м3 на мај фан
 

Kajgana Shop

На врв Bottom