Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Здраво на сите :)

Да препорачате некој добар камин на дрва за стан од 73м2, да не е многу голем, а ефикасен?

Фала
Имам инвертер клима трииполка, ама само за "преодни" месеци (септември, октомври, април, мај), сепак дрво си е дрво (за зимски месеци), 6, 7 кубици ми се ок, така да најисплатливо мислам е дрвото.
Ако идеш на еден камин/печка со која планираш да грееш цел стан дискусијава ке заврши на една клима од 7кw za vlozeno dobieno.

МЕЃУТОА ако сакаш да идеш на греење со радијатори(што е мислам и барањето) со камин кој би бил всушност котел и би циркулирал вода по сите соби на радијатори баш ме интересира каква понуда си добил за да разјасниме колку кошта тој систем,
Затоа што еден систем на греење бара 3 елементи:
1.извор на греење (котел на дрва, котел на пелети, електрично котле, ТоплинскаПумпа има разни)
2.грејно тело(Радијатори, подно греење, внатрешна единица од клима уред)
3.регулација (Температура)
а тоа се Три сосем различни поими и коштаат секој дел бајаги различно, регулацијата е може и најскапата карика, и кај најефтината опција со дрвата.

Радијаторите не се џабе, и влагаат у математиката, има разни цени и за радијатори, зависно дали се за 60 или 45ц да им објаснам на овие приучениве дека кога чуле за радијатори си го врзале у крпче дека на 60ц мора да работат, дефакто радијаторите имаат спецификација у 99% случаеви спецификација за 90/70/20 или за 90Ц влезна вода немаат за 60, а они можеш да замислиш дискутираат шта би било кад би било :D
и тоа нив ги буни неможе да пресметаат дека ако влезната вода е 45c што 50% од 90c kolu ke dade radijatorot na 45vlezna voda :D

Котел на дрва нема спој со ефикасност јер котел не дрва неможе да регулира температура во просторот. Единствена регулацијата кај греење со котел на дрва е преку отворот за довод на воздух, ако го подотвориш побрзо ке изгорат дрвата и повисока температура на вода ке испорача, ако го подзатвориш отворот на воздух 60% од моќноста на дрвата ке отиде низ оџак. Неможе да се врзе на амбиентален термостат и да регулира собна температура.
Неможе на дрва да се прават Он/Off циклуси да пример ако собната температура станала превисока да дрвата намалат со жарот или угаси...и тука нема економија, а и да не спомувам чистење пепел, цепење дрва и качување колку е економично.
Извор на греење да има можност да се спои на собен термостат за биде НЕЛИ економичен и одржува собна температура 20Ц може да го изведат, 3 грејни извори и тоа Котел на Струја(ама нема Ефикасност COP=1), може и котел на пелети(ама и пелетите стаанаа скапи) и Топлинска Пумпа во која све тоа е вградено ;)
Чисто да те упозорам да знаеш што ти нудат и што треба да очекуваш ....
 
Последно уредено:
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Eve i poznatiot Vailant prodava klimi made by Gree. Model Soyal
Hahahah
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Eve i poznatiot Vailant prodava klimi made by Gree. Model Soyal
Hahahah
Stara boranija e toa so Soylot
Eve uste eden primer, GREE Multisplit, Svedski OEM go prodava pod svoja nalepnica/etiketa kako Innova, си знаат Швеѓаните што e квалитетно за греење :zver:
Eve i skrinshot od sajtot za multisplit edinicite koj svedskiot uvoznik gi prodava pod Oem marka Иновација :D
Gree Multisplit Service Manual
GreeMulti Svedska.jpg
IGZM428V2NO-1 CB228W14800
Sifrata normalno e smenete pa oznakata IGZM428V2NO-1 znaci deka e za do 4 vnatresni ednici i kapacitet 28000btu, Product code CB228W14800 e edinstven product broj za GREE Mutli nadvoresna edinica GWHD(28)NK6OO(LC)(LH):
Multi28.jpg
Идеме понатака на 42јката, 5 vnatresni ednici i kapacitet 42000btu, по Сведски IGZM542V2NO-1 CB228W14900,
Ova e Мулти мотор за до 5 vnatresni edinici i 42000btu, Product Code CB228W14900 ака GWHD(42)NK6OO(LC)(LH)
Multi42.jpg

Moze i @wiksa da ni kaze kolku e cenata na Gree konzolna u Svedska pod etiketa Innova so i bez montaza? ;)

Svedski konzolni.jpg
 
Последно уредено:
Член од
20 јануари 2023
Мислења
313
Поени од реакции
402
ако го подзатвориш отворот на воздух 60% од моќноста на дрвата ке отиде низ оџак.
Ova sam go smisli ili ti go kaza nekoj?! A da be, ti si blizok so Eurovent, mora tamu da si go procital :):)
Ako ponatamu se odi po tvojata logika, koga drvata se sosem ugaseni, ladni, e togas celata energija im odi niz odzak.
Covekot ne saka ni klima ni TP, a ti so ovie "strucni i profesionalni" soveti samo mu pomagas vo toa.

Eve i poznatiot Vailant prodava klimi made by Gree. Model Soyal
Hahahah
Ova e samo dokaz od kade GREE go ukrale dizajnot. Koga oni imale efikasnost SCOOP 5.1 kako sto ima Vaillant ?!
Priznavam dizajnot e ludnica, pa moze da si zeam edna, a sto da ne?! Za tie pari i 4-5 godini da istera, dobro e. Posle bi ja cuval kako umetnicki predmet, ovie sliki na zid ni tolku ne me greele.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Сето убаво само џабе... Nо.1 брендот нема да се прослави никаде освен на форумов :/
Eeehhhh pusta ljubomora oti Gree e No1
:pos:
Автоматски споено мислење:

A tebe ke te kazam na Daniela da ti skrati od honorarot :tapp: . Ne mozes ni nekoj dezuren tresac na gluposti kako ovoj @kostatkb da ubedis da kupi gree
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Eeehhhh pusta ljubomora oti Gree e No1
:pos:
Даа... ептен љубоморен на No.1 брендот пошо мицу, тошо и даикин никој не сака да ги продава под друга налепница :(

И немој да му праиш буцки на чоекот, има заслужено да одмори малку!
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Moze i @wiksa da ni kaze kolku e cenata na Gree konzolna u Svedska pod etiketa Innova so i bez montaza? ;)

Прегледај го приврзокот 372454
Ne e problem profesore ke pobaram ke pisam (online cena nemaat, osven ako ne si nivni klient veke ili da odis na lice mesto a za odenje mozes i sam da se prosetas da vidis sto asortiman nudite naokolu)

Eve sveganite znaat ama profesorot ne znae deka uredov sto go stavil se naoga vo kategorija Kyl proveri so google moze mene gresno me ucele ama druze ured od kategorija ladenje go falis i vozvisuvas vo najekonomicno greenje?
Drugo sto mi bode oci na trkackiov konj ka Gree sto se prodaval pod imeto innova so max kapacitet od 4.4kw na greenje (a pazi po oznakite so 12 vo niv ke da e 3.5ka, standard za gree da si gi oznaci taka fala profesore barem ova me nauci) smesno e da ja diskutirame.
Ti me ucese tuka kako nadvoresnata tezina e vazna ova ona vaka taka a sega odednas zver so 30.5kg nadvoresna? Auuuu zaboraviv ovaa e so tie retkite magneti.

Proveri gi i Qlima moze i tie da se rebrendiran Gree bar tie se prodavaat poveke od ovie innova i se so javno dostapni informacii ne krijat sto mozat kako zmija sto krie nozete.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
313
Поени од реакции
402
Ja mu ukazuvam so brojki deka ne e vo pravo, a toj nemajki drugi argumenti etiketira, pa demek toa bile glupavi postovi.
A ako sme veke kaj gluposta, ako nekoj dozvolil da prodavacite TRI pati go izlazat deka GREE se najdobri, ne treba komentar, se e jasno.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Ja mu ukazuvam so brojki deka ne e vo pravo, a toj nemajki drugi argumenti etiketira, pa demek toa bile glupavi postovi.
A ako sme veke kaj gluposta, ako nekoj dozvolil da prodavacite TRI pati go izlazat deka GREE se najdobri, ne treba komentar, se e jasno.
Ti i brojki.. :lolzz: :lolzz: :lolzz:
SEST pati, ne tri.
Автоматски споено мислење:

Даа... ептен љубоморен на No.1 брендот пошо мицу, тошо и даикин никој не сака да ги продава под друга налепница :(
Pa sigurno deka nema da saka nikoj da gi prodava pod svoja nalepnica. Koj saka da se rezili so nekvalitetna roba
:vozbud::vozbud::vozbud:
Kako bese onaa od Highlander filmot
There can be only one
:lolzz:
 
Член од
8 март 2023
Мислења
87
Поени од реакции
60
Eve u THM ima made by Gree za 19 na akcija istata bila kaj niv 34 ? Number1? Neli ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom