Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 октомври 2015
Мислења
211
Поени од реакции
761
GREE Versati III Split.jpg
Почитувани,
Започна промоцијата на GREE Versati III Split топлински пумпи воздух-вода. Цените се со вклучено ДДВ.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
313
Поени од реакции
402
Apsolutno e važno i koj go pravi i kade se pravi, normalno i koj go pravi,
Vo bakterii ne se razbiram priznavam, ama tednologii mnogu dobro poznavam.
Se bara eftina rabotna sila ama ne surova rabotna sila, se odbiraat tehnološki potkovani zamji so nizok životen standard. Da ne e taka sega Afrika bi bila preplavena so pogoni na najpoznati firmi,od tamu se vlečat eftini sirovini, no ete ne se koristi eftinata rabotna sila za nekoja malce posfisticirana tehnologija. Ednostavno tamu nema nikakva tradicija za proizvodstvo, a so toa ni tehnološko podgotvena rabotna snaga.
Najdobar primer e po raspadot na varšavskiot pat, svetski poznatite brendovi će se zatepaa za Češka, Slovačka. Polska.....
Će prostiš ama proizvod od Češka e baš cenet po kvalitet na izrabotka .....
Apsolutno e važno koj go pravi a ima vlijanie i kade se pravi, no toa denes e minorno. Svetski brendovi pravat vo Azija i kvalitetot go vlece brendot a ne Made in. Pa Wartburg i Trabant se pravea vo Germanija i ne bea Golf, koj se pravese i se pravi vo zemji so mnogu pomala tehnicka kultura od DDR kako Meksiko, Turcija i dr. Tehnickata kultura ima vlijanie no toa e malo vo sporedba so toa kako brendot ke go organizira proizvodstvoto, kontrolata, kako ke gi vnese znaenjeto i tehnologijata koi go ima.
Prevedeno na jazik na forumot, Mitsu/Toshiba/Daikin... ne se Midea/Gree... iako se pravat vo Kina pa i so 70% isti delovi da se.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Tehnickata kultura ima vlijanie no toa e malo vo sporedba
Auuu samo da znaeš kolku ima vlijanie, teško e argat ili stočar da obučiš da raboti na Mazak CNC upravuvan obraden centar, ili da vrši cementacija na kompresorive na filipinecov so večerno.... Će go obučiš no treba mnogu vreme i mnogu pari i pak će proizvodi škart dolgo vreme, poradi toa e bitna tradicijata.
Vidi na ekonomisti i pravnici i na site što racete nikogaš ne gi brcnale vo masla im izgleda kako što tebe ti izgleda, no ne si vo pravo.
Inače Fiat se pravi vo Turska kako Tofaš ili polski Fiat ili vo Zastava, site se daleku pod kvalitetot na italijanski Fiat. Punto 1 se praveše vo f- ka vo Italija so 5000 vraboteni vo serija 250000 godišno. Zastava nikogaš ne napravi poveće od 200000 vozila so 75000 vraboteni.
Dobar primer e Trabant, sopstvenikot prebeguva 1945 (normalno so celiot tehnološki tim) vo Z. Germanija i formira denešno Audi koe posle se pripojuva kon grupacijata Volkswagen, toj pravi ekstra vozila so naprednata tehnologija koja ja ima na raspolaganje, a vo starata fabrika se pravi toa što se pravi, malce od cocijalističkiot režim poveće od toa što ne uspealo na vreme da prebega na zapad kako tehnološki nedozreano....
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
313
Поени од реакции
402
Se soglasuvam deka ne e lesno i brzo argat ili stočar da obučiš da raboti, a moze popoleka No da go zapazime fokusot na muabetot od gore na "dokazite" deka japoncite se pravat vo Kina i se isti so GREE i dr. cisti kinezi. Bazata na tehnoloskata obucenost na rabotnikot vo tie fabriki e ista. E tuka doaga razlikata vo iskustvoto, organizacija na proizvodstvoto, kontrolata i ostanatiot know-how koj japonecot sopstvenik go steknuval 100 godini a kinezot 10-tina. I zatoa cenata na proizvodot ne e ista i kvalitetot ne e ist.
Dopolnitelno (e ova veke vie tehnicarite pomalku go razbirate :) sto kinezot bez brend mora da vgradi poeftin materijal zatoa sto vo prodavnica nikoj nema da kupi kinez so ime za koe nikogas ili edvaj cul ako e ista cena so Mitsu/Tosiba ...
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Se soglasuvam deka ne e lesno i brzo argat ili stočar da obučiš da raboti, a moze popoleka No da go zapazime fokusot na muabetot od gore na "dokazite" deka japoncite se pravat vo Kina i se isti so GREE i dr. cisti kinezi. Bazata na tehnoloskata obucenost na rabotnikot vo tie fabriki e ista. E tuka doaga razlikata vo iskustvoto, organizacija na proizvodstvoto, kontrolata i ostanatiot know-how koj japonecot sopstvenik go steknuval 100 godini a kinezot 10-tina. I zatoa cenata na proizvodot ne e ista i kvalitetot ne e ist.
Dopolnitelno (e ova veke vie tehnicarite pomalku go razbirate :) sto kinezot bez brend mora da vgradi poeftin materijal zatoa sto vo prodavnica nikoj nema da kupi kinez so ime za koe nikogas ili edvaj cul ako e ista cena so Mitsu/Tosiba ...
Kinezive ispađaat deka se včera rodeni i nepismeni, a se civilizacija stara bar 5000 godini. Barut, hartija, svila ..... od Mars se padnati.
Ne znam što se ubeduvam so tebe, tvoe mislenje, ama kako si ja zateral ako imaše bar nekoja možnost za kupuvanje kineska klima sega mora da bideš dosleden i da kupiš isklučivo japonska. Samo za žal čistokrvna nema da bide, će vmešaat prstinja i kinesčinjava.
Eve mene će mi treba zamena za starovo Neo, ne mu se mislam voopšto, kinez sigurno no koj?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Kinezive ispađaat deka se včera rodeni i nepismeni, a se civilizacija stara bar 5000 godini. Barut, hartija, svila ..... od Mars se padnati.
Ne znam što se ubeduvam so tebe, tvoe mislenje, ama kako si ja zateral ako imaše bar nekoja možnost za kupuvanje kineska klima sega mora da bideš dosleden i da kupiš isklučivo japonska. Samo za žal čistokrvna nema da bide, će vmešaat prstinja i kinesčinjava.
Eve mene će mi treba zamena za starovo Neo, ne mu se mislam voopšto, kinez sigurno no koj?
No.1
Kakov ekspert,takov klimatizer sleduva.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Se znaj koj. No.1
Kakov ekspert,takov klimatizer sleduva.
Toj mozi i montiran da e veke.
Mnogu nešto u posledno vreme si se okuražil. Aj pokri toa glavata.
Što imaš se iznatropano ovde lele majko....
Mnogu si obsednat so mene.
Izgleda japancive će vlezat i vo Filipini vo tvoja čest so nalepnica made in Filipini, ha,ha,ha, dosta Kina ja eksploatiraa.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.018
Znači da rečeme -35C po tvoe ne ubiva ništo! Aj malce podobjasni ako ne te mrzi.
Зарем треба нешто да подобјаснувам?!
Замрзнувањето само ги презервира(зачувува) бактериите и вирусите! Просто кажано, им го успорува метаболизмот, и спречува нивно размножување.
Но не ги убива!
Кога ќе се одмрзнат или дојдат на температура податлива за нивен развој, оживуваат.
Толку едноставно.
Да не навлегувам со миљон примери како се користи замрзнувањето… (да не одам оф-топик)

Во случајов со климиве, правевме муабет за легионела, оти таа е нојголем ризик таму.
Си сака таа бактерија вода и влага, и тоа е тоа!
Ама па за наша среќа е истовремено и една од полесните бактерии за уништување!
Веќе пишав, на 50ц почнува да умира, на 60ц е 100% уништена за неколку минути.

Мувла(габи) се другата опасност, ама па и тие не се којзнае колку тешки за елиминација..

Поентата е: самочистење кај климите е обично заплакнување на саќето, што и сакал-нејќел се случува со дефрост. И како такво треба да го гледаме..
Меѓутоа редовно одржавање и чистење на климата се знае како оди..

Затоа следната клима ќе ми биде парапетна, за да не морам да се пентарам по столови, скали, да работам ко мајмун, најчесто по допир оти и неможам да видам!

Ете толку од мене..
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Зарем треба нешто да подобјаснувам?!
Замрзнувањето само ги презервира(зачувува) бактериите и вирусите! Просто кажано, им го успорува метаболизмот, и спречува нивно размножување.
Но не ги убива!
Кога ќе се одмрзнат или дојдат на температура податлива за нивен развој, оживуваат.
Толку едноставно.
Да не навлегувам со миљон примери како се користи замрзнувањето… (да не одам оф-топик)

Во случајов со климиве, правевме муабет за легионела, оти таа е нојголем ризик таму.
Си сака таа бактерија вода и влага, и тоа е тоа!
Ама па за наша среќа е истовремено и една од полесните бактерии за уништување!
Веќе пишав, на 50ц почнува да умира, на 60ц е 100% уништена за неколку минути.

Мувла(габи) се другата опасност, ама па и тие не се којзнае колку тешки за елиминација..

Поентата е: самочистење кај климите е обично заплакнување на саќето, што и сакал-нејќел се случува со дефрост. И како такво треба да го гледаме..
Меѓутоа редовно одржавање и чистење на климата се знае како оди..

Затоа следната клима ќе ми биде парапетна, за да не морам да се пентарам по столови, скали, да работам ко мајмун, најчесто по допир оти и неможам да видам!

Ете толку од мене..
Znači ako se koristat i za greenje koga saćeto odi sigurno i poveće od 60 C ise ubiva ona što se nakotilo na leto.....
Jas nikogaš ne sum čistel izmenuvači, samo turbini so oštra četkička i nikogaš nemalo nikakov miris. Eve do sega 4 klimi nemalo problem i bez sušenje na izmenuvačot so turbinata.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.018
Znači ako se koristat i za greenje koga saćeto odi sigurno i poveće od 60 C ise ubiva ona što se nakotilo na leto.....
Jas nikogaš ne sum čistel izmenuvači, samo turbini so oštra četkička i nikogaš nemalo nikakov miris. Eve do sega 4 klimi nemalo problem i bez sušenje na izmenuvačot so turbinata.
Види… повеќето тука не сме имале проблем со мирис од клими.
Ама луѓе имаат! Па нека читаат!
Тоа што го викаш со сушење на изменувачот(јас го имам автоматически), и не е толку битно.
Проблемите најчесто настанувааат во застоена вода/влага! А тоа не може да биде саќето во никој случај!
Дали неправилна монтажа, па кадичката не е навалена убаво, дали затнати црева, дали негде внатре во некој жлеб од пластиките…
Битно застоена влага ги прави проблемите..

Инаку за првата реченица така е! Барем за легионела,на греење се уништува! Ама на саќето!
Ако негде влажни на друго место, топол воздух и вода дури и идеални услови се за развој на тоа тиќе.

П.С.ти можда никогаш не си чистел изменувачи… ама сигурно и немаш прашина..
Кај мене ако не ги исчистам, за година-две кал ќе ги затне!
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Види… повеќето тука не сме имале проблем со мирис од клими.
Ама луѓе имаат! Па нека читаат!
Тоа што го викаш со сушење на изменувачот(јас го имам автоматически), и не е толку битно.
Проблемите најчесто настанувааат во застоена вода/влага! А тоа не може да биде саќето во никој случај!
Дали неправилна монтажа, па кадичката не е навалена убаво, дали затнати црева, дали негде внатре во некој жлеб од пластиките…
Битно застоена влага ги прави проблемите..

Инаку за првата реченица така е! Барем за легионела,на греење се уништува! Ама на саќето!
Ако негде влажни на друго место, топол воздух и вода дури и идеални услови се за развој на тоа тиќе.

П.С.ти можда никогаш не си чистел изменувачи… ама сигурно и немаш прашина..
Кај мене ако не ги исчистам, за година-две кал ќе ги затне!
И кај мене е така за две години кал се прават. Но!!!!! Тоа на модерниве клими. Изгледа изменувачите им се погусти, поефикасни ова она. На службенине ЕЛИТЕ, БЕКО од пред 20 години никогаш неисчистени си дуваат и греат како првиот ден кога се купени. Он-оф. Џам се. Поготово таа ЕЛИТЕ како се погоди, земена во моментот како најефтина клима во МК, еве ја врти ли врти 20-25 години... Преместена еднаш, чистена ниеднаш, само филтри чистени.

Ама инвертериве и поновове не се такви. Повеќе се прљаат. И мора да се чистат. Сега последниве 3-4 години и прочистувачиве за воздух се раширија па можда помалку треба да се чистат и климите по автоматизам, ама тоа е тоа.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
И кај мене е така за две години кал се прават. Но!!!!! Тоа на модерниве клими. Изгледа изменувачите им се погусти, поефикасни ова она. На службенине ЕЛИТЕ, БЕКО од пред 20 години никогаш неисчистени си дуваат и греат како првиот ден кога се купени. Он-оф. Џам се. Поготово таа ЕЛИТЕ како се погоди, земена во моментот како најефтина клима во МК, еве ја врти ли врти 20-25 години... Преместена еднаш, чистена ниеднаш, само филтри чистени.

Ама инвертериве и поновове не се такви. Повеќе се прљаат. И мора да се чистат. Сега последниве 3-4 години и прочистувачиве за воздух се раширија па можда помалку треба да се чистат и климите по автоматизам, ама тоа е тоа.
Tie on-off Elite bea oem ( proizvedeni ) vo Fabrikata za klimatizeri Galanz odlicni kvalitetni klimatizeri

Vakvo bese dalecinsloto na Elite oem Galanz

ELITE


Galanz
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Koristenje usisivači bez Hepa filtri, pušenje vo prostorijata i blizina na kujna bez aspirator se dobra osnova za teptisani izmenuvači so zamastena i lepliva prašina.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
313
Поени од реакции
402
Koristenje usisivači bez Hepa filtri, pušenje vo prostorijata i blizina na kujna bez aspirator se dobra osnova za teptisani izmenuvači so zamastena i lepliva prašina.
Ispolnuvam dva of trite navedeni uslovi, pusenje po edna kutija i klimata na zidot od kujnata, vednas do vratata. I plus golemo kuce vo prostorijata.
Malku moze pomaga filterot za vozduh, ama toj e tek 2 godini tuka.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.018
Koristenje usisivači bez Hepa filtri, pušenje vo prostorijata i blizina na kujna bez aspirator se dobra osnova za teptisani izmenuvači so zamastena i lepliva prašina.
Точно!
Ама кај мене, не е случај ни едно од трите, па пак се затнуваат.
(Живеам во куќа до прометен пат)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom