Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 март 2023
Мислења
87
Поени од реакции
60
So sitni bukvi napisano !Abe ima ama nema !
Автоматски споено мислење:

Ima opcija, samo dodeka ne procitas vo upatstvoto nema ni da naucis.
Mrzata e losa navika
Eve pokazi mi kade ima Pisano deka.ima ?
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Da nema zabuni vo kratki crti da go opisam procesot na samocistenje.
Duri ovde sretnav deka samocistenje go mesaat i so odvlaznuvanje.
Toa e funkcija na samata klima koja e aktivna samo pri mod na ladenje,a ne na greenje.
Po pravilo treba da bide avtomatska,i voopsto da ne poseduva posebno dugme ili kako opcija.
Imeno,koga ke prestane klimata da ladi,ventilatorot prodolzuva so mnogu minimalni vrtezi.So toa dokolku ima vlaznost na izmenuvacot,i vo kadickata postepeno so provev da go isusi toj del.
Znaci ne dozvoluva klimatizerot da ostane vlazen,so sto bi se stvorile uslovi za razvoj na razni bakterii vo vlazna sredina.
E sega dokolku nema automatsko samocistenje,togas se preporacuva da klimatizerot uste polovina do sat vreme ,da bide vklusen vo mod samo ventilator da raboti vo najmala brzina.
Eve ke kazam deka uste kaj starata Tosiba od 12 godini,ja ima fuhkcijata na samocistenje.
I da go isklucam klimatizerot ,klimata ke go drzi difuzerot otvoren,i ventilatorot ke raboti uste okolu cel sat za da ja isusi vlaznosta so e zaostanata vo nego,pa posle toja vreme ke si se zatvori difuzerot.Pri ovoj proces kompresorot voopsto ne raboti,a vo faza na odvlaznuvanje raboti kompresor.Zatoa ne mesajte odvlaznuvanje so samocistenje.
Taka e kaj mojot klimatizer,se e sovtverski reseno,automatizirano.
Legionela i smrdezi nema.
A kako e kaj Vas!?
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Исто така може да се пушти и на греење 1ч да поработи летно време на 31-32ц и најслаб фен за да се крене изменувачот на висока температура и да изврши дезинфекција.

Ама и тоа и ова нема врска со чистење, како ние што збориме.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Исто така може да се пушти и на греење 1ч да поработи летно време на 31-32ц и најслаб фен за да се крене изменувачот на висока температура и да изврши дезинфекција.

Ама и тоа и ова нема врска со чистење, како ние што збориме.
Pa vidi sega,kaj covekov se javi vo vtorata godina.Znaci ne se rboti za zatnata edinica,pa da morame da ja cistime od kal i natalozena prasina,nego kaj covekov se javuva smrdez.Znaci ne funkcionira izgleda automatskoto samocistenje.Ti kazav prvo cistenje na Toshibata posle 7 godini,i toa zaradi natalozena prasina pomegu lamelite..Smrdez voopsto ne se pojavi za tie 7 god.
E sega dezinfekcija da,ama so greenje srede leto ,ne deka ne e izvodlivo,ama nelogicno.Uredite treba da bidat ekonomicni,a toplenje vo leto ne mi izgleda ekonomicno,pa makar i bilo 10-15 min,normalno dodeka ne zalaumfa kompresorot.Zato e toa automatsko samocistenje. Znaci skoj den pred isklucvanje da ja greeme.Apsurdno e neli :)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.663
Pa vidi sega,kaj covekov se javi vo vtorata godina.Znaci ne se rboti za zatnata edinica,pa da morame da ja cistime od kal i natalozena prasina,nego kaj covekov se javuva smrdez.Znaci ne funkcionira izgleda automatskoto samocistenje.Ti kazav prvo cistenje na Toshibata posle 7 godini,i toa zaradi natalozena prasina pomegu lamelite..Smrdez voopsto ne se pojavi za tie 7 god.
E sega dezinfekcija da,ama so greenje srede leto ,ne deka ne e izvodlivo,ama nelogicno.Uredite treba da bidat ekonomicni,a toplenje vo leto ne mi izgleda ekonomicno,pa makar i bilo 10-15 min,normalno dodeka ne zalaumfa kompresorot.Zato e toa automatsko samocistenje. Znaci skoj den pred isklucvanje da ja greeme.Apsurdno e neli :)
Se slusate li sto tresete gluposti….
Автоматски споено мислење:

Исто така може да се пушти и на греење 1ч да поработи летно време на 31-32ц и најслаб фен за да се крене изменувачот на висока температура и да изврши дезинфекција.

Ама и тоа и ова нема врска со чистење, како ние што збориме.
I za tebe se odnesuva….
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Здраво до поискусните
Ми треба МултиСплит систем клима со две внатрешни единици една од 3.5kw за дневна од 26м² , и една од 2.5kw,(спална од 15м².

Кои модели се покажани и добри спрема цена?
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
314
Поени од реакции
405
Pa vidi sega,kaj covekov se javi vo vtorata godina.Znaci ne se rboti za zatnata edinica,pa da morame da ja cistime od kal i natalozena prasina,nego kaj covekov se javuva smrdez.Znaci ne funkcionira izgleda automatskoto samocistenje.Ti kazav prvo cistenje na Toshibata posle 7 godini,i toa zaradi natalozena prasina pomegu lamelite..Smrdez voopsto ne se pojavi za tie 7 god.
E sega dezinfekcija da,ama so greenje srede leto ,ne deka ne e izvodlivo,ama nelogicno.Uredite treba da bidat ekonomicni,a toplenje vo leto ne mi izgleda ekonomicno,pa makar i bilo 10-15 min,normalno dodeka ne zalaumfa kompresorot.Zato e toa automatsko samocistenje. Znaci skoj den pred isklucvanje da ja greeme.Apsurdno e neli :)
Ne kazuvaj na glas deka 7 godini ne si ja cistel ke te utepaat. Gree mora da se cisti najmalku ednas godisno, inaku ke smrdi (dokaz od napisite pogore) a ni garancija ne ti priznavaat.
I kaj nekoi kineski imam procitano vo reklamite deka imaat specijalen premaz na lamelite protiv muvla i sl, ama ... ?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Ne kazuvaj na glas deka 7 godini ne si ja cistel ke te utepaat. Gree mora da se cisti najmalku ednas godisno, inaku ke smrdi (dokaz od napisite pogore) a ni garancija ne ti priznavaat.
I kaj nekoi kineski imam procitano vo reklamite deka imaat specijalen premaz na lamelite protiv muvla i sl, ama ... ?
A zar i lamelite na kineskive muvlosvale?!
Navistina ne znaev.
Pa so edno samocistenje ni mvla ni butur ,kaj japonskive.
Zosto da ja cistam sekoja godina,ne sum glup.
Zemam japonec,i mirna backa.A ne popot sekoja godina,da mi idi na baci raka da poprska so bosilekot.
Автоматски споено мислење:

Здраво до поискусните
Ми треба МултиСплит систем клима со две внатрешни единици една од 3.5kw за дневна од 26м² , и една од 2.5kw,(спална од 15м².

Кои модели се покажани и добри спрема цена?
Do kolku pari si spremen da odvojs.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
A zar i lamelite na kineskive muvlosvale?!
Navistina ne znaev.
Pa so edno samocistenje ni mvla ni butur ,kaj japonskive.
Zosto da ja cistam sekoja godina,ne sum glup.
Zemam japonec,i mirna backa.A ne popot sekoja godina,da mi idi na baci raka da poprska so bosilekot.
Автоматски споено мислење:


Do kolku pari si spremen da odvojs.
60к
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Multi split e sekogas nuzno zlo,barem jas taka go mislam.Ama ako veke moras da stavis treba da znajs deka istata investicija ke te kosta barem 20% poveke od dve posebni edinici,so priblizno ist kvalitet.E sega za 60k samo nekoj kineski multi split.Za japonskite si daleku so cenata.
A za kvalitetot kako ke se pogodi.Vidi,GREE,Mideja, ili oem Vivaks ili nesto drugo.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
So sitni bukvi napisano !Abe ima ama nema !
Автоматски споено мислење:


Eve pokazi mi kade ima Pisano deka.ima ?
A bre drugarce bre. MODE+FAN. drzis pristisnati zaedno 5 do 7 sekundi i na displejot ke pisuva CL. trae od prilika pola saat.
Prvo klimata ja isklucuvas, da bide na stand by. Za amber nordik e druga nekoja kombinacija, uste ne sum ja nasol. Za pular, fairy funkciomira.
Za vo idnina Na ladenje za site modeli dokolku nemaat xfan na daljinskoto:
Drzis pritisnato FAN dve sekundi
Ama samo vo rezim ladeneje ili dry.
Ova ke ja natera turbinata da vrti uste nekolku minuti otkako komoresorot ke iskluci.
Ili ednistavno stavas manual fan na nekoja brIzina i turbinata vrti celo vreme bez razlika dali komoresorot raboti ili ne. Vazi samo za COOL I DRY mode
Автоматски споено мислење:

A zar i lamelite na kineskive muvlosvale?!
Navistina ne znaev.
Toa e opcija plus. Za malku pari dobivas povekje.
Pomegju lamelite stavas po edno zrno canabis satriva. Rastenieto dobiva idealni uslovi za rast i razvoj i odlicno napreduba se do vremeto dodeka ne e spremno za berba. Direktno suvi listovi se berat.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
U međuvreme, Haier kletiov kinez, si ima kopče na daljinskoto CL ( clean) na ladenje go stiskaš, turbinata zapira, a saćeto celoto so se voda i bakterii ako ima mrzne i pobeluva (isto kako na defrost) normalno ubivajći go toa što pravi smrdea. Mislam deka trae pola čas so toa što može da se prekine vo sekoe vreme. Posle ova nema ni da smeta ako saćeto e vlažno, ubienite bakterii ne se aktivni....
Mislam deka ova rešenie e mnogu elegantno, go prlmenuvaat i dr brendovi.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Смрдеа се јавува кога ќе изгаси компресорот, а да продолжи фенот. Ако се стави на ладење и аутофен нема да смрди.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
314
Поени од реакции
405
U međuvreme, Haier kletiov kinez, si ima kopče na daljinskoto CL ( clean) na ladenje go stiskaš, turbinata zapira, a saćeto celoto so se voda i bakterii ako ima mrzne i pobeluva (isto kako na defrost) normalno ubivajći go toa što pravi smrdea. Mislam deka trae pola čas so toa što može da se prekine vo sekoe vreme. Posle ova nema ni da smeta ako saćeto e vlažno, ubienite bakterii ne se aktivni....
Mislam deka ova rešenie e mnogu elegantno, go prlmenuvaat i dr brendovi.
Ama Haier e toa. I ja mislam prv i nastar medju kineskite. Vo nekolku USA reklami od maloprodazba sum go videl pokraj nabroenite japonski/americki, i Haier.
Zborot mi e, ako veke mora kineska.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Смрдеа се јавува кога ќе изгаси компресорот, а да продолжи фенот. Ако се стави на ладење и аутофен нема да смрди.
Obratno
Koga ke ugasi kompresorot a turbinata nema da prodolzi, togas se javuva
Ako ja stavis na ladenje i autofan, togas ke smrdi. Ako e na manual fan turbinata ke vrti celo vreme bez razlika dali kompresorot raboti ili ne
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom