Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 март 2010
Мислења
378
Поени од реакции
480
Imas FENOMENALNA IZOLACIJA ne ti e potreben 5.5kw klimatizer ti treba 3.5 kw klimatizer bidejki so odlicna izolacija vo 26m2 ako postavis 5.5kw klimatizer ke raboti on-off i nikakov komfor zatoa so Fenomenalnata izolacija koja sto ja ima zgradata vo 26m2 potreben ti e 3.5kw model na klimatizer.
Ako imas takva izolacija nemas nikakva potreba od 5.5kw klima. Naprotiv,ke bide problem dokolku ne e top klima koja ima golema fleksibilnost i prisposoblivost. Ti treba klima 3.5kw, obavezno da moze da modulira nisko. Bi ti preporacal za tvojot prostor da se svrris nakaj toshiba, mitsubishi, daikin.. toshibata e so power selection opcija, procitaj po internetov, ultra korisna opcija.
Od poevtinite klimi mozes da se informiras za gree premium+ od 3.5kw.
Gree FAIRY PREMIUM GWH12ACC-K6DNA1F
Hisense ENERGY SE KA35XR0EG-KA35XR0EW
Vivax ACP-12CH35AERI+ R32

Мислење за овие? Некако ми се со слични перформанси и иста цена. Дали има некоја голема разлика меѓу овие или па да одам со таа со најголема гаранција :) ? Овие другите некако ептен скапи ми се над 50к
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Gree FAIRY PREMIUM GWH12ACC-K6DNA1F
Hisense ENERGY SE KA35XR0EG-KA35XR0EW
Vivax ACP-12CH35AERI+ R32

Мислење за овие? Некако ми се со слични перформанси и иста цена. Дали има некоја голема разлика меѓу овие или па да одам со таа со најголема гаранција :) ? Овие другите некако ептен скапи ми се над 50к
VIVAX AERI+ odlicna
 
Член од
23 февруари 2023
Мислења
5
Поени од реакции
3
Здраво, некое искуство со Hisense клима. Јас скоро земав 3.5 и се слуша некој звук како гребење од надворешната единица
 
Член од
18 јуни 2018
Мислења
42
Поени од реакции
59
Здраво, некое искуство со Hisense клима. Јас скоро земав 3.5 и се слуша некој звук како гребење од надворешната единица
Еден мој познаник ја зеде пред некој месец, катастрофа, од Сетек, па му требаше 1 месец да најди кој е овластен, на крај излезе дека Горење биле, па оделе менувале, ич не е задоволен. Проблем беше греењето, соба од 10 квадрати неможеше да загрее, дефектна од фабрика. Таа најефтината од 25000 колку била.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Gree FAIRY PREMIUM GWH12ACC-K6DNA1F
Hisense ENERGY SE KA35XR0EG-KA35XR0EW
Vivax ACP-12CH35AERI+ R32

Мислење за овие? Некако ми се со слични перформанси и иста цена. Дали има некоја голема разлика меѓу овие или па да одам со таа со најголема гаранција :) ? Овие другите некако ептен скапи ми се над 50к
Gree Fairy Premium e klasa nad dvete, bidi siguren. Ne se sporeduvaat.
 
Член од
18 јуни 2018
Мислења
42
Поени од реакции
59
@tzlatko Toshiba 2.5 влезниот модел има модулација:
Power consumption (min./nom./max.) kW 0,20/0,86/1,11

Што значи 200W е минимално што може да работи, доволно е?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Здраво, некое искуство со Hisense клима. Јас скоро земав 3.5 и се слуша некој звук како гребење од надворешната единица
Hisense e katastrofa, mnogu fabricki defekti.
 
Член од
23 февруари 2023
Мислења
5
Поени од реакции
3
Добро грее 30м/2. Пуцкета внатрешната единица во првата минута. Беше сервисер од Горење ја слушна надворешната и рече дека тоа е нормална работа на климата. Ја испратив аудио снимката кај нивниот шеф кој исто така рече дека е нормална работа. Јас сум занаетлиjа а и во друга просторија имам клима инвертер и знам што е нормално. Имам мерач и тој звук го дава при ниски модулации од 250 до 350w.Пречи во ноќните часови кога е тивко а имам и поплака од соседите. Ставени се буфери но звукот остана. Од Горење имаат некој карактеристичен став дека така работи и готово. Се јавив во Агенција за заштита на потрошувачи и ме препратија во државен пазарен инспекторат.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.287
Поени од реакции
4.689
@tzlatko Toshiba 2.5 влезниот модел има модулација:
Power consumption (min./nom./max.) kW 0,20/0,86/1,11

Што значи 200W е минимално што може да работи, доволно е?
niti @tzlatko niti bilo koj drug na forumov moze da ti odgovori. problemot kaj tebe ne bi se javuval na greenje ako treba poveke gledas si pisuva deka znae da povlece i poveke pa se do 1.1kw
Taa niska modulacija e potrebna koga uredot ke treba da odrzuva temperatura vo prostorot.
Ako ti e dobro izoliran prostorot togas ke treba da baras sto e mozno poniska min, za da dava pomalku toplina i kontinuirano da raboti da ne pravi pregrej pa posle cekaj da oladi prostorot.
E sega ti najubavo si go znaes prostorot i ke si doneses najubavo odluka spored toa sto go znaes za tvojot dom.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
@tzlatko Toshiba 2.5 влезниот модел има модулација:
Power consumption (min./nom./max.) kW 0,20/0,86/1,11

Што значи 200W е минимално што може да работи, доволно е?
Toa e ona što ti treba. Mala brzina na izduv so 200W će dava topol vozduh na malo rastojanie vo tie 13 m2 bez da se gasi. I ako gasi ne e strašno, toa retko će se slučuva koga toplo nadvor.
Nominalna 0.86 W e snaga so koja i će raboti vo dolgi periodi koga će bide baš ladno, na primer ako ima Cop 3 na -7C znači deka će isfrla 0.86x3=2.5 kW toplina na najvisok izduv.
Ova 1.11kW e samo za kratka rabota vo minuti koga i e zadadena povisoka T ili posle defrost da pobrzo kači T vo prostorijata.
Ova se orientacioni vrednosti za min modulacija, očekuvaj nešto povisoki no toa e normalno.
Ova klima može i za dvete prostorii da zadovoli, no ako cenata e bliska zemi si 3.5 - ka za pogolemata. Normalno ovaa će ima malku i povisoka modulacija.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
@tzlatko Toshiba 2.5 влезниот модел има модулација:
Power consumption (min./nom./max.) kW 0,20/0,86/1,11

Што значи 200W е минимално што може да работи, доволно е?
Ako se dve razlicni prostorii ne povrzani megu sebe
Znaci za 13m2 teraj so https://www.elipso.mk/kupi/toshiba-inverter-klima-ured-seiya-ras-10j2avg-e/ Seija
Za 22m2 so https://www.elipso.mk/kupi/toshiba-inverter-klima-ured-shorai-premium-ras-b13j2kvrg-e/Edge
No ako se vzamno povrzani tie dve prostorii togas so pogolema od 16 btu Edge edno parce.https://www.elipso.mk/kupi/toshiba-inverter-klima-ured-shorai-edge-ras-b16j2kvsg-e/
Znaci ne so 2,5 vo dnevnata od 22m2, pa uste i vlezen model.I Edgeto e solidno i Isto ke spusti kako 2,5kw ako e 3,5 do 200w i e so dvoreden izmenuvac nadvoresnata edinica,a site drugite se pomali so ednoredni izmenuvaci,ke ti defrostira nabrzina,a toa ke ti smeta na konforot.Za 100evra ne pravis pecalba.
Sepak si kuka stara od kamen zidana,vo Bitola a znajs sto znaci zima kaj nas ako fati .Znam so ti zboruvam i jas sum od tamu.Mozi i neizoliran tavan,pa i toplinata ke ti bega nagore.Sto e sigurno sigurno.Mnogu komentari ke te zbunat.Klima ne se kupuva stalno.
 
Последно уредено:
Член од
20 јануари 2023
Мислења
316
Поени од реакции
408
Добро грее 30м/2. Пуцкета внатрешната единица во првата минута. Беше сервисер од Горење ја слушна надворешната и рече дека тоа е нормална работа на климата. Ја испратив аудио снимката кај нивниот шеф кој исто така рече дека е нормална работа. Јас сум занаетлиjа а и во друга просторија имам клима инвертер и знам што е нормално. Имам мерач и тој звук го дава при ниски модулации од 250 до 350w.Пречи во ноќните часови кога е тивко а имам и поплака од соседите. Ставени се буфери но звукот остана. Од Горење имаат некој карактеристичен став дека така работи и готово. Се јавив во Агенција за заштита на потрошувачи и ме препратија во државен пазарен инспекторат.
Синот има таква Хисенс 3,5-ка од 23-4,000 ден. година и пол. Надворешната не сум ја чул, мислам нормално работи, а внатрешната крцка првите минута-две, нормално, не нешто пренападно. Во целина коректна за тие пари (има и ВИФИ :) е сеа колку ќе трае, ке видиме. Се надевам ке истера 3-4 години (толку ни треба) а за појке не знам, просек на кинеските без поголеми кварови е 3-5 год.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Добро грее 30м/2. Пуцкета внатрешната единица во првата минута. Беше сервисер од Горење ја слушна надворешната и рече дека тоа е нормална работа на климата. Ја испратив аудио снимката кај нивниот шеф кој исто така рече дека е нормална работа. Јас сум занаетлиjа а и во друга просторија имам клима инвертер и знам што е нормално. Имам мерач и тој звук го дава при ниски модулации од 250 до 350w.Пречи во ноќните часови кога е тивко а имам и поплака од соседите. Ставени се буфери но звукот остана. Од Горење имаат некој карактеристичен став дека така работи и готово. Се јавив во Агенција за заштита на потрошувачи и ме препратија во државен пазарен инспекторат.
Vo prvite minuti ne postoi klima sto od ladna pri neizinoto sitenje na plastikata sto nema da pucka.Toa e normalna rabota sirenje,a i obratno od toplo prema ladnonaglo,pak ke ima pucketanje.Toa e sirenje i stesnuvanje na plastilata.Toa najmalce treba da te zagrizuva.I Toshibava ako ja startuvam,i taa prvite dve minuti ke pucketa,a i strata tosiba i taa pucketa.
Niedna klima ne e imuna na toa,ma makar bila i gusena vnatresnata edinica.
Vazno da od kako ke se stabilizira da nema pucketanje.Ako e toa problemot ic ne se sekiraj.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
под претпоставка дека мислиш на следнава клима: https://mall.gree.com.mk/index.php/product/amber-premium-plus-gwh18ydxf-k6dna1a/

Вика дека при греење
-10 дава 4.3кв со СОР 2.72
-7 дава 3.75кв со СОР 3.15
+2 дава 2.23кв со СОР 3.96
+7 дава 1.43кв со СОР 5.20
+12 дава 1.65кв со СОР 7.02
При ладење
30 дава 3.79кв со СОР 5.6
25 дава 2.4кв со СОР 9.1
20 дава 1.65кв со СОР 16.2

Ако тие 4.3кв ти се доволни за да го затоплиш просторот тогаш што да не. Барем според тестови изгледа како добар избор. Само имај предвид дека освен тие 60к што би ги дал за климата имаш и уште 8000 трошок за гаранцијата, доколку сакаш да имаш гаранција од 10 години како што рекламираат.

_________________________________________________________________________________________


Чисто за споредба со некоја од јапонскиве (Ќе земам ЛН50ВГ2) да видиме колку е од прилика процентуално разликата во економичност (НОРМАЛНО СПОРЕД ПОДАТОЦИТЕ ОД ЕУРОВЕНТ)

Вика дека при греење
-10 дава 4.5кв со СОР 2.7 (Минимална заштеда, под 10%)
-7 дава 4кв со СОР 3 (Би рекол исто, има поголема топлина ама помала ефикасност)
+2 дава 2.5кв со СОР 4.6 (Ако го погледнеме само СОР 15%, со испорачана топлина максимум 20%)
+7 дава 1.6кв со СОР 5.80 (Едвај 15%, дали има и толку)
+12 дава 0.9кв со СОР 6.6 (Ефтината е поекомична и тоа за добри 20%)
При ладење
30 дава 3.7кв со СОР 5.9 (Минимална заштеда, ако воопшто ја има)
25 дава 2.4кв со СОР 10.1 (Најлесен дел за оцена, 11%)
20 дава 1.3кв со СОР 18 (и тука е мал процентот, била поефикасна ама предала помалку енергија)


Заклучокот е дека кинескиве и не се 40% помалку економични како што ги прикажуваат некои тука, на годишно ниво заштедата би била околу 15%.
не е толку проста споредбата ...

дополнително тука треба да се додаде дека ТОЛ на кинеската е -10, а на јапонската -15 (или ќе се надеваш дека нема да падне Т под -10).

На -10 имаш 200W помалку со кинеската (можеби мислиш ти е доволно, ама на -10 секој ват е добредојден или ќе уклучиш дополнително тело, па разликата ќе се зголеми).

Разлика на SEER e 8.5 наспроти 7,6, а на SCOP 4,6 спроти 4,2 или во превод една + повеќе за јапонската и при ладење и при греење.

На секоја наведена Т имаш повеќе вати на располагање со јапонската.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom