Најекономично греење (затоплување)

Член од
20 јануари 2023
Мислења
316
Поени од реакции
408
Mislenje pomegju ovie dve klimi priblizno se tuka so cena?
Koja e pomokna?

Има различни мислења на форумот (особено од продавачите на кинески, што е и разбирливо) но на твое место ако ја најдеш споменатата Тошиба по таа цена, или Мицубуши, Дајкин па и Кариер, земај и бегај. Ако земеш Грее или слична, ќе те служи неколку години (велат храбрите среќата ги служи :) Не верувај дека јапонските се 100% поскапи, туку сам побарај по Нет и продавници. Е сега, со поефтина јапонска ќе немаш се како со кинеска, на пр. јонизатор (дискутабилно е дали е покорисен или поштетен, се зависи како е направен и колку јонизира, а кај кинезот не можеш да си сигурен), ке немаш ВИФИ или треба да го доплатиш ако баш ти треба и слични ситници ќе немаш, ама ќе имаш КЛИМА која и лади и грее дооолго години, на културен и пријатен начин и со помал месечен трошок од кинека.
Автоматски споено мислење:

Пред многу години купив кинески скутер Баотиан 125-ка за 800 Е. Италијанските 50-ки беа х3, некаде 2,400 Е. Испадна дека кинеската 125-ка е послаба од италијанската 50-ка, а за други споредби да не зборувам, Бев среќен кога ја продадов по две години, купив корејска 50-ка која сеуште ја возам, веќе 15 години, со фабричкиот каиш, ролни и др. Е сајлата за брзиномер ја сменив, ама некаде е со +60.000 км поминати, иако двотактните наводно биле пократкотрајни.
Денес веќе не е така, Кинезите многу напредуваа но со цените уште повеќе, па цените им раснеа побрзо од квалитетот. Така да се промени односот цена/квалитет кој некогаш беше единствена предност на кинескиот производ.
А за дискусијата Кина/САД меѓу @tzlatko i @riker , е тука не почнувајте (ептем сум јак :) тоа е за друга тема, само да нафрлам дека иднината е пред Кина и брзо истекува времето на западната моќ и „демократија“.
 
Последно уредено:
Член од
18 јуни 2018
Мислења
42
Поени од реакции
59
Haier Tundra PLUS SMART 1U35MEEFRA-1 / AS35TADHRA-CLC / https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=73577&mfp=manufacturers[98]
Midea Extreme Save AG Nordic + AIR PURIFIER UV VIRUS STERILIZATION HEPA series MSAGBU-12HRFN8-QRD1GW / https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=74987&mfp=manufacturers[98,149]

Викате Мидеа се добри, еуровент неможев да најдам за Мидеа за овој модел. Споредба со Тундрава? (софтвер, модулација итн.)

Сетек се овластен за Мидеава? Тоа значи проблем од старт? Или не прават проблеми за Мидеа? ;D
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Abe Filip, da zeme čovek eden stap ednaš udri sto broi.
Se na gotovo sakaš, te mrzi dve tri strani nazad da pročitaš, eve jas staviv eurovent link.
Eve ja imam takva tundra i što ako sum se zaebal a ti rečam kupuvaj ne ja misli i sakam i na komšijata da mu crkne kravata.
Ne se kupuva vaka zemi čitaj će ti koristi.
 
Член од
18 јуни 2018
Мислења
42
Поени од реакции
59
Разбери ме и мене, читав наназад и гледам дека врија сервисери на Gree и пишуваат свашта, го валкаат форумов со фејк информации, дојде работава Gree подобри од премиум Toshiba.
@tzlatko со Haier Thundra ќе одам за помалава соба 13 м2, за поголемата 22 м2 со TOSHIBA Shorai Edge RAS-B13J2KVSG-E/RAS-B13J2AVSG-E

Може препорака за Haier-ов од кај да го земам? сервисиве кој е официјален, како одат?

А Тошибава најефтина е од Elipso, ќе побарам понуда и од Енергија што цена ќе дадат, ама не ми се верува поефтино од ова, како е сервисов за Тошиба?
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Znači po tvoe ako Amerika utre reši da ne kupuva ništo od Kina, Kina će zaprosi za leb. Aj razmisli koj e porazmažen i će ti se ukaže vistinskata relacija.
Čitam deka buđetot na Rusija e zgolemen za pripojće milijardi evra od ratot navamu.
Da se razbereme ne sum za nikogo samo sum realen.
Ne. Ako Amerika resi da presrane da izvezuva tehnologija vo Kina i ako amerikanskite i evropskite tehnoloski kompanii se povlecst od Kina i otidat, eve na pr vo Indija.
Автоматски споено мислење:

Čitaj što pišuva členot @riker koj ima nordik i ima mnogu ubavo objasneto kade i kako se koristi vakva moćna klima.
Po moe tebe poveće bi ti odgovarala 18-kata koja ima podobra modulacija i vo 45m2 bi rabotela perfektno.
Vo osnova i nordikot e 18-ka no e predviden da raboti vo ekstremni uslovi koi ovde ili gi nema ili se mnogu kratko vreme.
Pemium modelite na GREE ja prebolea detskata bolest so loša modulacija i sega može da se pofalat so baš pristojna rabota vo ovoj pogled.
Ovde na ovoj forum i nema mnogu informacii, no jas pratam i drugi forumi kade toa e potvrdeno.
Bas zaradi toa so nema izolacija mozebi i nema da mu treba niska modulacija, a koga ke se zagree vozduhot gore kaj vnatresnata edinica neminovno ke se simne i modulacijata. Toa moze da bide problem bidejki nema da bide dovolno za ostatokot od prostorijata koja bi imala pogolemi zagubi zaradi nedostatokot na izolacija. Nordikot nema da go napravi toa, zatoa go presloziv.
Jas imav takov problem so edna druga klima prethhodno pa zatoa sega i na makenicata duvam. Mozebi gresam ama bazirano na moeto iskustvo, taka ispadna.
Автоматски споено мислење:

А за дискусијата Кина/САД меѓу @tzlatko i @riker , е тука не почнувајте (ептем сум јак :) тоа е за друга тема, само да нафрлам дека иднината е пред Кина и брзо истекува времето на западната моќ и „демократија
Tesko verojatno. Ama druga e taa tema. Ne e za ovoj forum
Автоматски споено мислење:

Разбери ме и мене, читав наназад и гледам дека врија сервисери на Gree и пишуваат свашта, го валкаат форумов со фејк информации, дојде работава Gree подобри од премиум Toshiba.
@tzlatko со Haier Thundra ќе одам за помалава соба 13 м2, за поголемата 22 м2 со TOSHIBA Shorai Edge RAS-B13J2KVSG-E/RAS-B13J2AVSG-E

Може препорака за Haier-ов од кај да го земам? сервисиве кој е официјален, како одат?

А Тошибава најефтина е од Elipso, ќе побарам понуда и од Енергија што цена ќе дадат, ама не ми се верува поефтино од ова, како е сервисов за Тошиба?
Ostaj gi serviserite i prodavacite. Poradi agresivnosta vo nivnite postovi lugjeto gi zamrazija gree, iako klimite ne se voopsto losi. Ako ti e prostorot izoliran togas izborot koj si go navel, spored mene ti e odlicen.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Мислење за овие 3 клими? Која би ја препорачале, за соба од околу 26 квадрати?
Hisense EASY SMART CA50XS1AG-CA50XS1AW
Vivax ACP-18CH50AEQIS R32
Gree CHARMO PREMIUM GWH18ATDXB-K6DNA1A
Zosto vo soba od 26m2 sakas da stavis 5.5kw klimatizer IMAS LI IZOLACIJA ( ovie modeli na klimatizeri sto prasuvas ti se 5.5 kw ) za 26m2 ti treba 3.5 kw model

Od 3.5 kw klimatizeri moj predlog ti se ovie modeli





 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Разбери ме и мене, читав наназад и гледам дека врија сервисери на Gree и пишуваат свашта, го валкаат форумов со фејк информации, дојде работава Gree подобри од премиум Toshiba.
@tzlatko со Haier Thundra ќе одам за помалава соба 13 м2, за поголемата 22 м2 со TOSHIBA Shorai Edge RAS-B13J2KVSG-E/RAS-B13J2AVSG-E

Може препорака за Haier-ов од кај да го земам? сервисиве кој е официјален, како одат?

А Тошибава најефтина е од Elipso, ќе побарам понуда и од Енергија што цена ќе дадат, ама не ми се верува поефтино од ова, како е сервисов за Тошиба?
Ne, nikako Tundra vo 13 m2. Se naopaku si razral. Vo mala soba ti treba skapa klima so niska modulacija. Podobro će ti bide obična bilo koja on/ off da staviš, vo 13 m2 nema klima od 500 e što dobro će raboti.
 
Член од
13 март 2010
Мислења
378
Поени од реакции
480
Zosto vo soba od 26m2 sakas da stavis 5.5kw klimatizer IMAS LI IZOLACIJA ( ovie modeli na klimatizeri sto prasuvas ti se 5.5 kw ) za 26m2 ti treba 3.5 kw model

Od 3.5 kw klimatizeri moj predlog ti se ovie modeli





Нова зграда, според инвеститорите клаени се 20цм термален блок и 10цм стиропор изолација. 5.5 за сигурно дека ќе топли зимно време :D
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Нова зграда, според инвеститорите клаени се 20цм термален блок и 10цм стиропор изолација. 5.5 за сигурно дека ќе топли зимно време :D
Imas FENOMENALNA IZOLACIJA ne ti e potreben 5.5kw klimatizer ti treba 3.5 kw klimatizer bidejki so odlicna izolacija vo 26m2 ako postavis 5.5kw klimatizer ke raboti on-off i nikakov komfor zatoa so Fenomenalnata izolacija koja sto ja ima zgradata vo 26m2 potreben ti e 3.5kw model na klimatizer.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Нова зграда, според инвеститорите клаени се 20цм термален блок и 10цм стиропор изолација. 5.5 за сигурно дека ќе топли зимно време :D
Ako imas takva izolacija nemas nikakva potreba od 5.5kw klima. Naprotiv,ke bide problem dokolku ne e top klima koja ima golema fleksibilnost i prisposoblivost. Ti treba klima 3.5kw, obavezno da moze da modulira nisko. Bi ti preporacal za tvojot prostor da se svrris nakaj toshiba, mitsubishi, daikin.. toshibata e so power selection opcija, procitaj po internetov, ultra korisna opcija.
Od poevtinite klimi mozes da se informiras za gree premium+ od 3.5kw.
 
Член од
18 јуни 2018
Мислења
42
Поени од реакции
59
Ne, nikako Tundra vo 13 m2. Se naopaku si razral. Vo mala soba ti treba skapa klima so niska modulacija. Podobro će ti bide obična bilo koja on/ off da staviš, vo 13 m2 nema klima od 500 e što dobro će raboti.
Хммм,,, и што да земам според тебе, овие влезниве од Toshiba ќе ми бркаaт работа?
Нешто вака: https://www.elipso.mk/kupi/toshiba-inverter-klima-ured-seiya-ras-13j2avg-e/
Или пак морам премиум моделов и тука? https://www.elipso.mk/kupi/toshiba-inverter-klima-ured-shorai-edge-ras-b13j2kvsg-e/

Или да гледам 2.5kw Thundra?
Од влезниве модели Toshiba, Mitsu. какви се со модулацијата?

Или вака нешто?
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Хммм,,, и што да земам според тебе, овие влезниве од Toshiba ќе ми бркаaт работа?
Нешто вака: https://www.elipso.mk/kupi/toshiba-inverter-klima-ured-seiya-ras-13j2avg-e/
Или пак морам премиум моделов и тука? https://www.elipso.mk/kupi/toshiba-inverter-klima-ured-shorai-edge-ras-b13j2kvsg-e/

Или да гледам 2.5kw Thundra?
Од влезниве модели Toshiba, Mitsu. какви се со модулацијата?

Или вака нешто?
Realno dvete sobi možeš so edna krstena 3.5- ka da gi greeš.
I Tundra 2.5 e pogrešen izbor i taa će e pregolema i so visoka modulacija pri toa.
Bidejći mora dve da bidat, a nema pomali od 9000btu (2.5-ki), togaš zemi dve 2.5- ki, eve japonski neka bidat, ako imaš dovolno pari, da ne te bide posle krivo.
Vo osnova tebe ti treba niska modulacija, snagata e vo vtor plan, zatoa zemaj dokažani modeli.
Veruvam deka site japonskite vlezni modeli se so niska modulacija.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Sega vidov Lg ti e mnogu loš izbor so visoka modulacija i kvalitet. Eden moj poznanik mora da menuva motor na turbinata posle nešto poveće od 2 godini. Motorot e dobar lagerite svirat. Nov motor 7000+ promena 3000....
Автоматски споено мислење:

Postojat i 7000 btu. Samo ne znam dali bas od site.
Znam mislev ne postojat kako ponuda vo Makedonija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom