Најекономично греење (затоплување)

Член од
4 ноември 2022
Мислења
47
Поени од реакции
31
Moj sovet ti e eden od ovie dva modeli/brendovi



Sekako koga ke kupis spodeli sto klimatizer si kupil sliki od montazata
Pozdrav
Ако се одлучам секако,фала на мислење,и оваа нa gree е во игра ме фаќа око,секако и погоре спомантите vivax i hair.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Ако се одлучам секако,фала на мислење.
Jas nikogaš ne bi kupil rebrendirana klima, trgovcite kako Vivaks si naručuvaat paket po želba koj vo slučajov Midea treba da go sklopi. Normalno želbata im e što možno najgolem profit, a sepak nekako da se trkala.
Što misliš deka Midea nema profit? Pa na toj profit se ugraduva i Vivaks i se toa na smetka na kvalitet na proizvodot.
Poradi toa moj sovet kupuvaj od proizvoditel ne od trgovec.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
106
Поени од реакции
259
U nacelu se slazem, .... ali ne bi rekao da je bas tako uvek....jer....ima i proizvodjaca koji sa istim imenima prodaju potpuno razlicite klime --- u razlicitim drzavama. Ispada da taj paket po zelji i sam proizvodjac radi----na osnovu narudzbine trgovca, .... ali u svakoj drzavi drugaciji uredjaj. Pa zar to nije gore od rebrenda ? Sta je to----------rebrend rebrenda ? I proizvodjac stavi svoj maticni logo. ----A u vise drzava postoji klima koja se zove ECO, COMFOR,LOMO,FAIRY -----i svuda razlicite ?
Pa zar to nije gore nego sto Vivax ----- kakav god da je, recimo Aeri prodaje svuda isti. Koga oni i zasto zbunjuju (takvi proizvodjaci) ..... i da li su oni u stvari veci trgovci od ovih drugih -- obzirom da Vivax naruci od Midea jedan model, i ...---on je uvek isti svuda. U svim drzavama.
U principu preferiram japanske klime----ali ako bi birao kineza birao bi onog koji jedan model prodaje svuda isti,....te da po mogucstvu ima i evropski sertifikat a ne samo papir gde je kinez napisao sta je hteo, i plus .... to dofrizirao domaci trgovac----onako kako mu se svidja.
A na kraju ----- ispravku i "popravku" specifikacija i katastrofalnu modulaciju ----- ispravljaju menjanjem daljinskih ispravljaca i izmisljenim "eco modovima" po forumima-----teranjem klime da radi u testnom modu za kompresor. /// Bez ikakvog merenja temperature i prepoznavanja bilo kakvog spoljnog faktora ---- sto ce uticati na normalan i komforan rad ---- uredjaja koji sluzi i greje peostor -gde zive ljudi. A ne kosta uredjaj malo----nego 500-1000e. Ja nigde za nijedan -- bilo koji uredjaj bilo koje vrste, nisam procitao da se specifikacije popravljaju putem foruma, ----- ili menjanjem daljinskog
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Dupliov termometar, ist kako na Zlatko so mitsubichivo, mi stoi non stop montiran usis/izduv gleam nekni na -4 C nadvor kaj klimata ( na meteorološkive za Tetovo kažuva -8C) preračunav so amaterskata formula COP celi 4.6 vadeše celi 3Kw so potrošuvačka od 0.65 Kw.
Znači glupive prikazni deka japonskive klimi bile poekonomični 2-3 pati od kineskive pađaat vo voda. Koj ne veruva neka nabavi vakvo za 2.5 evra na ebay i neka si meri.
Znači ista formula i ista "oprema" i skoro isti postignati COPovi za tri pati pomalku pari.
Se dokaža deka sum vo pravo skapa eftina klima razlika vo potrošuvačka od 5-15%, a razlika vo komocija i kultura na rabota pri visoki nadv. T normalno golema, ama razlika vo cena nemerliva.
Ќе сакаш малце повеќе детали да откриеш околу пресметката на COPот?
Температури на усис и издув и која фан брзина користеше кога мереше?
И баш ме радува што ја рачунаш температурата измерена надворешно кај тебе а не таа од метеоролошките станици.

Башка тоа, мислам ти имаше од тие добро покажаните модели на тундри од пред 3-4 години.... со мицу компресори.... или се лажам?

Eve i amberot e postaven na autofan ovie denovi, podobro raboti taka koga se niaki temperaturite. Greacot se uklucuva samo na defrost i isklucuva dve minuti po zavrauvanje ma defrostot. Modulira od 450w pa nagore, i do 1700w. Na ovie T najcesto e od 450w do 800w i celo vreme seta vo toj opseg i dobro gi menuva brzinite na izduv. Postaven e na 23 stepeni denje/nokje i ne sum go fatil da iskluci osven na defrost.
Е таман работа ако и неделава ти работеше он-офф...
За тоа греачот сигурен си дека исклучува 2 минути после дефрост??? Нешто нов фирмвер од Грее ќе да е тоа :icon_lol:

Ako go zememe predvid ofsetot koj mi e postaven na +3 (taka najmnogu mi odogovara) togas znaci kaj klimata e 25 (povtorno @filipinec fala) Amberot isklucuva koga so negoviot senzor ke detektira T za 5 stepeni povisoka od postavenata, taka sto ima prostor da raboti i modulira bez da isklucuva na ovie niski T nadvor.
Spomna prethodno deka vo preodnito period imaat problem so modulacijata. Tocno e toa. Ama togas vtora brzina i problemot e resen. Mestam T , brzina 2 i daljinskoto go zaboravam.
Ова со офсетов не те разбрав баш, као имаш +3 поставено.... и од далечинско ако на пример ја пуштиш на 23.... исклучува кога, кога е тоа 5 степени повисока? кога ќе направи 28? а после тоа вклучува кога?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Bitola,
09.02.2023 god
5h 50 min.
Test raport na Toshiba SHorai Edge RAS-B24KVSG-E/RAS-24J2AVSG-E pri slednivve uslovi.
Nadvoresni uslovi:
-Realna teperatura merena zad klimata -6,9c,a na tel,pokazuva -11c.
-Vlaznost 59% merena kaj klimata.
-Momentalna temperatura na siroka cevka 52c merena na izlezot posle 3cm,od priklucokot na nadvoresnata edinica.
-Vedro vreme
Vnatresni uslovi:
-T na prostorot 22c.i 45%vlaznost.
-Vklucena auto so 50% kapacitet , cela nok setirana na 30c
-momentalna stabilna potrosuvacka od 1240V
-otvoren glaven prostor od 40m2+ 10m2 doponitelen prostor sredno izoliran.
Testot go izvrsiv vo traenje od 1h
-Manuelna brzina 5/5 maks. 1135m3
-Ja vluciv na 100% kapacitet setirana na 30c.
-Rezultati posle 15 min. i drzese nepromenlivo sem promenliva bese vleznata temperatura i prostorot koj ja zgolemi temperaturata za 1,5c. i dojde 23,5c od 22c posle 1h
-Vlezna pocetna 26,1c se zgolemi na 28,5
-Iduv poceten 41c zgoemen na 51,7c postojano so oscilaci +- 0,2
-Potrosuvacka,na startot povlece 2670 i posle 20 minuti se stbilizira na 2420w +-5w
-Temperaturata na cevkata na nadvoresnata edinica krena do 68,5c i po 15 min,se stabilizira na 67c +-0.5c
-Za vreme na testot ne napravi nikakov defrost.
Rekapitulacija:
(51,7-28,5)x1,2x1135/3600=8,777Kw predadena toplina
8,777/2420=3,62 COP vrednost.
 
Последно уредено:
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Ќе сакаш малце повеќе детали да откриеш околу пресметката на COPот?
Температури на усис и издув и која фан брзина користеше кога мереше?
И баш ме радува што ја рачунаш температурата измерена надворешно кај тебе а не таа од метеоролошките станици.

Башка тоа, мислам ти имаше од тие добро покажаните модели на тундри од пред 3-4 години.... со мицу компресори.... или се лажам?


Е таман работа ако и неделава ти работеше он-офф...
За тоа греачот сигурен си дека исклучува 2 минути после дефрост??? Нешто нов фирмвер од Грее ќе да е тоа :icon_lol:


Ова со офсетов не те разбрав баш, као имаш +3 поставено.... и од далечинско ако на пример ја пуштиш на 23.... исклучува кога, кога е тоа 5 степени повисока? кога ќе направи 28? а после тоа вклучува кога?
Postavena 23, prefrla vo prva brzina
koga na displejot ke pokaze 25 i togas pagja modulacijata, a koga ke iskluci ( ne isklucuva sega, ova e mereno prethodno) na displejot pokazuva 28.
Podatokot go najdov vo servisnoto upatstvo i resiv da go proveram. Izleze deka e taka. Ova koga e na autofan. Koga e na fix fan isklucuva na postavenata T +3 a uklucuva koga T ke padne na postavenata. Do pred ladniov bran rabotese taka, na fix fan so ofset +2 i rabotese precizno. Sega e na autofan i go zgolemiv ofsetot za da moze podolgo da duva so povisoka brzina. Koga ke izleze od defrost, duva so 5ta brzina, potoa so 3ta i najposle so 1va. Koga odrzuva pretezno e vo prva i od vreme na vreme ke duvne kratko vo 3 pa pak se vraka.
Za greacot korekcija. Raboti pri defrost, no koga e T pod -2 postojano e uklucen. Eve bas vo momentov primetiv otkako procitav so si napisal. Mu ja simnavT za da iskluci i go vidov deka raboti postojano. 100w. Utre bas ke proveram dali na 0 go pravi toa. Nad nula ne go uklucuba toa mi e provereno bidejki isklucuva togas i vlece 15w. Toa e greacot za kondenzatot. Ne sum go primetil da pravi defrost na minusnive T. Valjda oti e vozduhot posuv.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Rekapitulacija:
(51,7-28,5)x1,2x1135/3600=8,777Kw predadena toplina
8,777/2420=3,62 COP vrednost.
Prasanje: Od kade se dobiva ova 1.2 vo prviot bold?

Drugo smetam deka celosnata kalkulacija ne ti e bas najtocna

Zasto smetam deka presmetkata ne e 100% tocna.
1) Prvo klimata raboti na maksimalna optovarenost i brka temperatura (sto smetam deka e pogresen nacin za merenje na COP, odlicno za merenje na nejzinata sila no ne i za COP)

2) Gi zemas isklucivo parametrite koi ti odgovaraat, primer potrosuvackata na struja od koga se stabilizirala a ja prikazuvas kako da bila taka vo celiot period iako pisa deka 20 minuti bila povisoka (20 minuti se 33% od vremeto koe go smetas sto e ogromen procent)

3) istata zabeleska za vlezna izlezna temperatura
- izleznata temperatura mozebi bila konstantna zasto brkas da stignes do 30 stepeni
- vleznata sam imas pisano de se zgolemuvala postepeno (sigurno ne bilo vo sekunda op povisoko pa fiksno posle toa pak)

4) Spored tvojot opis izleguva deka si ja stavil klimata na maksimalna rabota i da ja brka maksimalnata temperatura, a istata prekinala da gree i pocnala da odrzuva komforna temperatura sto e za 6.5 stepeni poniska od toa sto ti si go zadal, malku e kontradiktorno ova sto si go opisal

Koga ja testirale tvojata na -7 stepeni nadvoresna, da odrzuva stabilna vnatresna od 20 stepeni istata izvadila COP = 2.5 sto e odlicen rezultat i toa pazi so precizna formula koja merela kontinuirano a ne kako sto ti si napravil meram za cel saat ama so fiksnite merki sto mene mi odgovaraat. Toa sto tvojata presmetka ne e tocna ne ja pravi tvojata klima losa samo ja pravi tvojata informacija nerelevantna.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Prasanje: Od kade se dobiva ova 1.2 vo prviot bold?

Drugo smetam deka celosnata kalkulacija ne ti e bas najtocna

Zasto smetam deka presmetkata ne e 100% tocna.
1) Prvo klimata raboti na maksimalna optovarenost i brka temperatura (sto smetam deka e pogresen nacin za merenje na COP, odlicno za merenje na nejzinata sila no ne i za COP)

2) Gi zemas isklucivo parametrite koi ti odgovaraat, primer potrosuvackata na struja od koga se stabilizirala a ja prikazuvas kako da bila taka vo celiot period iako pisa deka 20 minuti bila povisoka (20 minuti se 33% od vremeto koe go smetas sto e ogromen procent)

3) istata zabeleska za vlezna izlezna temperatura
- izleznata temperatura mozebi bila konstantna zasto brkas da stignes do 30 stepeni
- vleznata sam imas pisano de se zgolemuvala postepeno (sigurno ne bilo vo sekunda op povisoko pa fiksno posle toa pak)

4) Spored tvojot opis izleguva deka si ja stavil klimata na maksimalna rabota i da ja brka maksimalnata temperatura, a istata prekinala da gree i pocnala da odrzuva komforna temperatura sto e za 6.5 stepeni poniska od toa sto ti si go zadal, malku e kontradiktorno ova sto si go opisal

Koga ja testirale tvojata na -7 stepeni nadvoresna, da odrzuva stabilna vnatresna od 20 stepeni istata izvadila COP = 2.5 sto e odlicen rezultat i toa pazi so precizna formula koja merela kontinuirano a ne kako sto ti si napravil meram za cel saat ama so fiksnite merki sto mene mi odgovaraat. Toa sto tvojata presmetka ne e tocna ne ja pravi tvojata klima losa samo ja pravi tvojata informacija nerelevantna.
Zatoa @t
Prasanje: Od kade se dobiva ova 1.2 vo prviot bold?

Drugo smetam deka celosnata kalkulacija ne ti e bas najtocna

Zasto smetam deka presmetkata ne e 100% tocna.
1) Prvo klimata raboti na maksimalna optovarenost i brka temperatura (sto smetam deka e pogresen nacin za merenje na COP, odlicno za merenje na nejzinata sila no ne i za COP)

2) Gi zemas isklucivo parametrite koi ti odgovaraat, primer potrosuvackata na struja od koga se stabilizirala a ja prikazuvas kako da bila taka vo celiot period iako pisa deka 20 minuti bila povisoka (20 minuti se 33% od vremeto koe go smetas sto e ogromen procent)

3) istata zabeleska za vlezna izlezna temperatura
- izleznata temperatura mozebi bila konstantna zasto brkas da stignes do 30 stepeni
- vleznata sam imas pisano de se zgolemuvala postepeno (sigurno ne bilo vo sekunda op povisoko pa fiksno posle toa pak)

4) Spored tvojot opis izleguva deka si ja stavil klimata na maksimalna rabota i da ja brka maksimalnata temperatura, a istata prekinala da gree i pocnala da odrzuva komforna temperatura sto e za 6.5 stepeni poniska od toa sto ti si go zadal, malku e kontradiktorno ova sto si go opisal

Koga ja testirale tvojata na -7 stepeni nadvoresna, da odrzuva stabilna vnatresna od 20 stepeni istata izvadila COP = 2.5 sto e odlicen rezultat i toa pazi so precizna formula koja merela kontinuirano a ne kako sto ti si napravil meram za cel saat ama so fiksnite merki sto mene mi odgovaraat. Toa sto tvojata presmetka ne e tocna ne ja pravi tvojata klima losa samo ja pravi tvojata informacija nerelevantna.
Zatoa @tzlatko napisa pogore, citiram, mereno spored amaterskata formula.
Ama sepak e dobra kako reper.
Автоматски споено мислење:

U nacelu se slazem, .... ali ne bi rekao da je bas tako uvek....jer....ima i proizvodjaca koji sa istim imenima prodaju potpuno razlicite klime --- u razlicitim drzavama. Ispada da taj paket po zelji i sam proizvodjac radi----na osnovu narudzbine trgovca, .... ali u svakoj drzavi drugaciji uredjaj. Pa zar to nije gore od rebrenda ? Sta je to----------rebrend rebrenda ? I proizvodjac stavi svoj maticni logo. ----A u vise drzava postoji klima koja se zove ECO, COMFOR,LOMO,FAIRY -----i svuda razlicite ?
Pa zar to nije gore nego sto Vivax ----- kakav god da je, recimo Aeri prodaje svuda isti. Koga oni i zasto zbunjuju (takvi proizvodjaci) ..... i da li su oni u stvari veci trgovci od ovih drugih -- obzirom da Vivax naruci od Midea jedan model, i ...---on je uvek isti svuda. U svim drzavama.
U principu preferiram japanske klime----ali ako bi birao kineza birao bi onog koji jedan model prodaje svuda isti,....te da po mogucstvu ima i evropski sertifikat a ne samo papir gde je kinez napisao sta je hteo, i plus .... to dofrizirao domaci trgovac----onako kako mu se svidja.
A na kraju ----- ispravku i "popravku" specifikacija i katastrofalnu modulaciju ----- ispravljaju menjanjem daljinskih ispravljaca i izmisljenim "eco modovima" po forumima-----teranjem klime da radi u testnom modu za kompresor. /// Bez ikakvog merenja temperature i prepoznavanja bilo kakvog spoljnog faktora ---- sto ce uticati na normalan i komforan rad ---- uredjaja koji sluzi i greje peostor -gde zive ljudi. A ne kosta uredjaj malo----nego 500-1000e. Ja nigde za nijedan -- bilo koji uredjaj bilo koje vrste, nisam procitao da se specifikacije popravljaju putem foruma, ----- ili menjanjem daljinskog
Pa neli e podobro da iskluci otkolku da duva so modulacija od nekoi 200w i samo da go prevrtuva vozduhot? Nemoj da mi kazes deka i togas gree
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
@wiksa
Gustina vazduha na oko 15C je 1,22521 kg/m3, znaci priblizno 1,2
Fala na info
Zatoa @tzlatko napisa pogore, citiram, mereno spored amaterskata formula.
Ama sepak e dobra kako reper.
Автоматски споено мислење:

Pa neli e podobro da iskluci otkolku da duva so modulacija od nekoi 200w i samo da go prevrtuva vozduhot? Nemoj da mi kazes deka i togas gree
Не сум сум приметил таква пресметка или може немало толку податоци дадени па да лесно се воочи дека не е точна.
Може да е добар репер ако се стави во режим на одржување на температура па тогаш да има “фиксни” податоци како прикажаното и да измериш нешто ама вака во грешен режим (кога брка температура) да мериш според фиксни вредности е катастрофа

на тоа до дали да исклучи или да дува, подобро е да дува зашто тогаш минимално грее да ама го врти воздухот и не остава топлиот воздух да ти се собере горе во просторот а доле да мрзнеш
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Pa neli e podobro da iskluci otkolku da duva so modulacija od nekoi 200w i samo da go prevrtuva vozduhot? Nemoj da mi kazes deka i togas gree

@riker значи тешки срања сетинг е тоа офсетот.... мислам WTF еве во твојов случај што функција ти брка офсетот молимте објасни што ако не го менуваш?
Ако сакаш аутофан стави ја на 26-7С.... ако сакаш 23-4С тогаш стави претпоследен или последен фан и крај на прикаските...
Коа е топло ќе намалуваме офсети а коа е ладно ќе зголемуваме.... прдешки....


@wiksa мешате модаулација и COP.
Значи COP можеш да пресметаш и кога климата работи со 100% од капацитетот или ете не мора максимум али кога брка да постигне трмпература.... а не само кога одржува веќе постигната.

@filipinec почнал да прави пресметки откако сензорите се стабилизирале, компресорот зел залет и почнал да држи некоја стабилна потрошувачка и константни температури на издув.... е сеа во 40м2 и максимален фан нормално усисот постепено ќе расте ама тоа си е нормално вклучено во пресметките за COPот зашто реално во форумулата се зема во предвид deltaT односно разликата помеѓу Т на усис и Т на издув така да нема тоа никакво влијание на математиката.

еве пример едно мое видео што сум го снимал пред 2 години, од цел час снимка првите 15 мин климата пополека засилува додека не се стабилизра за останатите 45 мин од видеото да држи стабилна потрошувачка и стабилни температуи на усис и издув.

Еве и ексел фајл со пресметки на COP за секоја минута од видеото.... како и со графикони за тие пресметки
 
Последно уредено:
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410

@riker значи тешки срања сетинг е тоа офсетот.... мислам WTF еве во твојов случај што функција ти брка офсетот молимте објасни што ако не го менуваш?
Ако сакаш аутофан стави ја на 26-7С.... ако сакаш 23-4С тогаш стави претпоследен или последен фан и крај на прикаските...
Коа е топло ќе намалуваме офсети а коа е ладно ќе зголемуваме.... прдешки....


@wiksa мешате модаулација и COP.
Значи COP можеш да пресметаш и кога климата работи со 100% од капацитетот или ете не мора максимум али кога брка да постигне трмпература.... а не само кога одржува веќе постигната.

@filipinec почнал да прави пресметки откако сензорите се стабилизирале, компресорот зел залет и почнал да држи некоја стабилна потрошувачка и константни температури на издув.... е сеа во 40м2 и максимален фан нормално усисот постепено ќе расте ама тоа си е нормално вклучено во пресметките за COPот зашто реално во форумулата се зема во предвид deltaT односно разликата помеѓу Т на усис и Т на издув така да нема тоа никакво влијание на математиката.

еве пример едно мое видео што сум го снимал пред 2 години, од цел час снимка првите 15 мин климата пополека засилува додека не се стабилизра за останатите 45 мин од видеото да држи стабилна потрошувачка и стабилни температуи на усис и издув.

Еве и ексел фајл со пресметки на COP за секоја минута од видеото.... како и со графикони за тие пресметки
Vaka namesten dobro raboti so znaci NE DIRATI
Автоматски споено мислење:

Fala na info

Не сум сум приметил таква пресметка или може немало толку податоци дадени па да лесно се воочи дека не е точна.
Може да е добар репер ако се стави во режим на одржување на температура па тогаш да има “фиксни” податоци како прикажаното и да измериш нешто ама вака во грешен режим (кога брка температура) да мериш според фиксни вредности е катастрофа

на тоа до дали да исклучи или да дува, подобро е да дува зашто тогаш минимално грее да ама го врти воздухот и не остава топлиот воздух да ти се собере горе во просторот а доле да мрзнеш
Pa i koga ke iskluci klimata, ima kontrolna brzina ili kako se vika, minimalno vrti turbinata trosejki 15w a ne 200w. Taka rabotat kaj mene site klimi.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
@wiksa vo pravo e za se @zlatko_ti412 pa i za COP, go preračunuva momentalniot ne maximalniot.
Presmetkata e približna bidejći ne zama vo obzir temperaturi so vlažen termometar, vlažnost na vozduhot, količinata na protok e epten približna, termometrite se mnogu netočni itn, no mene za sporedba na skapite klimi, koj na vakov način se merat po forumov, so mojava kinezarija mi e dovolno da se uveram deka ne zaostanuvaat skoro pa ič.
Normalno deka pri presmetka go stavam najgolemiot protok od 550m3, plus togaš vleče najmalce struja i se dobiva najgolem COP....
Kompresorot e na Hitachi, poentata e deka japonslite klimi ne se praveni od vonzemjani kako što se prikažani.
Da se razbereme i jas bi sakal da imam japonska koga bi imal pari za frlanje, do togaš može i kaj kinezive da se isčepka dovolno dobra so kvalitet klima.
 
Последно уредено:
Член од
4 ноември 2022
Мислења
47
Поени од реакции
31
Jas nikogaš ne bi kupil rebrendirana klima, trgovcite kako Vivaks si naručuvaat paket po želba koj vo slučajov Midea treba da go sklopi. Normalno želbata im e što možno najgolem profit, a sepak nekako da se trkala.
Što misliš deka Midea nema profit? Pa na toj profit se ugraduva i Vivaks i se toa na smetka na kvalitet na proizvodot.
Poradi toa moj sovet kupuvaj od proizvoditel ne od trgovec.
Веќе користам Vivax Aeri 5.5 летово купен со него се грејам,за ладење не ми е толку битно,но секако можеби ќе земам уште една немора да е тоа vivax,генерално сум задоволен од нејзе,но не сум ја споредил со други клими така да незнам колку е добра а колку лоша,планирам за додатните 28м2 да земам уште една ама кој бренд не сум одлучил зега за сега буџетот е 35.000 ден,фала на одговорот.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Eve kako najednostavno da proverite dali vašata klima raboti dobro i ima dovolno količestvo na freon:
Potreben e infra termometar ili kako što se narekuva laserski termometar za brzo merenje.
Klimata treba da se stavi na maximalen fan i izbere 30 C.
Debelata cevka na izlezot od nadvorešnata edinica treba da e najmalku na 80C, a tenkata mora da bide na T pomala od T na usis.
Vnatre mora da ima bar 22 stepeni razlika pomeđu usis i izduv.
Ovie parametri mora da gi ima bukvalno sekoj inverter, ako gi nema togaš se krivi monterite a ne klimite.......

Znači voopšto ne se potrebni merenja so manometri i onoj cirkus što go pravat so niv, pa stavaat freon koj e mešavina od 2 ili postariot 3 komponenti, a klimata ako go ispušta eden gospod znae kakva kombinacija se dobiva so vakvo polnenje.
Ako propušta edinstveno pravilno e saniranje na mestoto na puštanje, vadenje na freonot i polnenje na vaga.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom