Најекономично греење (затоплување)

Член од
4 октомври 2008
Мислења
380
Поени од реакции
1.264
Морам да признам, не очекував на темата да најдам толку heated ( :icon_lol: ) дискусии и различни табори на клима-фанови, ама мило ми е што има дискусија и луѓе кои посветиле време да истражат/споделат информации околу ова.

Иначе постов го пишувам за совет, ќе ставам клима на спратот кај мајка ми, примарно е за да се згрее дневна од 60-65 квадрати и соба од 15м2 (има уште една соба од 15, ама та стои затворена цело време).
На спратот каде што сум јас имам Gree Fairy Premium 24ка, просторот е слична квадратура, (малку помал волумен пошто поткровље) и ми врши добра работа, ама сакав и инпут од експертиве на темата за можда малце попаметен избор ако има таков. :))

Буџетот е 80.000 макс, и ги разгледував овие неколку опции:
1673345458335.png
Првата е пошто ја имаат на лагер во продавница што ми е буквално преку улица, и според нив е многу блиску со таа што ја имам горе, втората е ради хајпањето на јапонците од членови на темава, третата пошто сум генерално задоволен од Gree-во горе.

Така да прашањето начелно ми е, дали вреди (и зошто) да се дадат повеќе пари за ентри-левел јапонска клима, иако (барем на хартија?) перформансите на кинескиве се подобри?

Да бидам искрен, мене најмногу ме влечи одлуката кон Амберот, ама сакам да слушнам мислење и од вас. :)

Поздрав!
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
380
Поени од реакции
1.264
Чим си задоволен од ферито зимај го ќумбето ич не му ја мисли.
Ти си имаш веќе донесена одлука само ветер у грб сакаш :)
Не бе, најискрено отворен сум за инпут, гледам има цела наука развиена низ страниве на темава, само јас немам доволно време да му навлегувам до толку, а далеку од тоа дека имам некаква одлука донесено.

Мене, лаички, ми изгледа како најок опција, ама ако некој ми објасни зошто тоа не е така, дефинитивно ќе го земам тоа предвид.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
75
Поени од реакции
12
Која е солидна модулација на клима 7ца од прилика?
Зошто земав смарт плуг и ми дава од прилика 600 до 650 вати во модулација потрошувачка. Па ме интересираше дали е солидна бројка и како се движат бројките во тој сегмент.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Која е солидна модулација на клима 7ца од прилика?
Зошто земав смарт плуг и ми дава од прилика 600 до 650 вати во модулација потрошувачка. Па ме интересираше дали е солидна бројка и како се движат бројките во тој сегмент.
Кај мој близок, fairy 7, мин е 1. 2kw,
max 3 950w, при што рикна мерачето :) најверојатно оди и над 4kw
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Која е солидна модулација на клима 7ца од прилика?
Зошто земав смарт плуг и ми дава од прилика 600 до 650 вати во модулација потрошувачка. Па ме интересираше дали е солидна бројка и како се движат бројките во тој сегмент.
24k model ima od 6kw do 10kw kapacitet na greenje, zatoa treba da se znae koj model e klimata.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.118
Поени од реакции
4.883
Која е солидна модулација на клима 7ца од прилика?
Зошто земав смарт плуг и ми дава од прилика 600 до 650 вати во модулација потрошувачка. Па ме интересираше дали е солидна бројка и како се движат бројките во тој сегмент.
600 W e odlicna modulacija za 7kw klimatizer ( na koja temperatura i Fan brzina ti e klimata ? )
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Со 3 брзина од можни 5 и има опција за турбо
Neka si raboti taka ako ti odgovaraat uslovite vo prostorijata. Ako sakas da isklucuva, namesti na vtora brzina ama togas ke treba i da ja zgolemis temperaturata za eden do dva stepeni za da ja imas istata toplina vo prostorijata kako sega. Ova e provereno. Mene mi davaa znaenje pa sega jas tebe
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Која е солидна модулација на клима 7ца од прилика?
Зошто земав смарт плуг и ми дава од прилика 600 до 650 вати во модулација потрошувачка. Па ме интересираше дали е солидна бројка и како се движат бројките во тој сегмент.
Toshiba SHORAI EDGE od 24btu bez problem raboti na 350w min i go drzi stabilno bez gore dolu,a pod 300w ne sum ja videl,se gasi,vo faza na greenje.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Toshiba SHORAI EDGE od 24btu bez problem raboti na 350w min i go drzi stabilno bez gore dolu,a pod 300w ne sum ja videl,se gasi,vo faza na greenje.
Se gasi?????? Strasno!!!!!! Pa kako moze Toshiba inverter da se gasi? Da ne ima nekoja komponenta od Amber vgradeno?
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
75
Поени од реакции
12
Климата е Telefunken 24ка ја има во сетек, моментално е на 23 и брзина 3 од 5 има 640 вати.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Perverzija na kvadrat.
Realno 9- ka i 13- ka treba da rabotat nisko i se očekuva da spuštaat do 300W.
24- ka realno treba da zagreva 60-70 m2 i koga će raboti na 350 W i so Cop 5 će isporača toplina od 2kW, kako so ovie 2kW će se greeat 70 m2? Smešno do suza.
Zatoa e sosema normalno i poželno 24-ka da ne odi pod 600 W, jas vaka ja razbiram ovaa rabota. Toj što merači da kupi vakov ured go kupuva da se gree a nema da može so 300 W toa da go pravi vo 60-70 m2.
@deserter ubavo si rezonuva, jas nikogaš ne bi dal tolku pari za najevtiniot vlezen japonski model.....
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom