Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Računam nešto 5000:24=208 denovi : 30 = 7 meseci grejna sezona kako vo Sibir. Baška glup kineski greač, pazi napumpan od 75 na 150 W, noć i den i na +15-20 C celi 7 meseci, ama koga nekoj ja vrti vodata na svojot mlin- vaka nekako izgleda!
Nekoj epten gi mrzi kineskive klimi pađa vo transovi samo nekoj da kaže dobro za niv i posle ne ni znae što pišuva, mu se trese račeto koga kucka po bukvive od greači pišuva grci.
Sea će me napadne preku diplomata, a samo jas na celiov forum sum imal doblest da kažam što sum po struka, toj ako se ofira što e po struka će bide smeurija.
Odlučiv da go pratam forumov bidejći živo me interesira do kade možat da otidat ovde napišani gluposti i bev vo pravo sekoj den gi ima odnovo i odnovo.
Si zaboravil oti ima i denovi za ladenje,a nekoj klimi i na ladenje koristat greaci.Znajs ti ubavo,odamna si na temava.
Inace doticnio se pofali deka negovata klima Invertor Nemsis greac od 150W.Citaj popoleka ne so skokanje.Ama ne ti odgovara nekakko.
A pak G-tech,posto bila poslaba ,samo 80W vo sten-baj si vlecelela.
Zato vrakaj nazat stranicite ke vidis kako i vo leto greacite raabotaat.
Imaat postirano korisnici nanazad.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Si zaboravil oti ima i denovi za ladenje,a nekoj klimi i na ladenje koristat greaci.Znajs ti ubavo,odamna si na temava.
Inace doticnio se pofali deka negovata klima Invertor Nemsis greac od 150W.Citaj popoleka ne so skokanje.Ama ne ti odgovara nekakko.
A pak G-tech,posto bila poslaba ,samo 80W vo sten-baj si vlecelela.
Zato vrakaj nazat stranicite ke vidis kako i vo leto greacite raabotaat.
Imaat postirano korisnici nanazad.
Klapco…..neznam po bitolski kako e….hahaha, teshiba te shiba
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Gtech од брат ми (што го замени за FH35) е од околу +3C или +2 ... па надолу надворешна температура, нон-стоп имаше потрошувачка од околу 80 или 100w минимално. Претпоставувам дека толку троши грејач. Сигурно се вклучуваше кога надворешна беше над 0. И не разбирам зошто треба да работи нон-стоп ? Доволно е да го електроника вклучи кога ќе започне дефрост и електроника да го исклучи 2-3 минути после дефрост, и секогаш сува тацната ...
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Gtech од брат ми (што го замени за FH35) е од околу +3C или +2 ... па надолу надворешна температура, нон-стоп имаше потрошувачка од околу 80 или 100w минимално. Претпоставувам дека толку троши грејач. Сигурно се вклучуваше кога надворешна беше над 0. И не разбирам зошто треба да работи нон-стоп ? Доволно е да го електроника вклучи кога ќе започне дефрост и електроника да го исклучи 2-3 минути после дефрост, и секогаш сува тацната ...
Kaj site klimi što imaat tkn. inteligenten defrost i imaat zakačeno senzor na saćeto na nad. edinica i ja meri T nadvor, točno na +2C se aktivira algoritmot za defrost. Senzorot e izoliran od saćeto preku plastičen nosač bidejći toa se ladi pri greenje i do -35C za da sobira što poveće toplina od okolinata. Jas imam precizen infra red senzor montirano na nosačot od klimata na 20 cm od nego i gledam deka baš od +2C počnuva da se zabeluvaat lamelite na saćeto.....
Inače gorespomnatiot senzor e sposoben iako e izoliran so plastika od saćeto da dava informacii kolku e toa zagreano (preku interpolacija i poveće probi može dosta precizno i ova da raboti) za da procesorot znae koga da prekine so greenje na saćeto. Kaj nekoi klimi e na 6 C pa do 12 C i od toa direktno zavisi kolku vreme trae defrostot i kolku uspešno e isčisteno saćeto.
Znaci za da se ispolnat kriteriumite za defrost treba nadvor da e najmalku +2C i pritisokot na freonot vo vn. edinica padne pod odredena granica a toa go dava pipe senzorot direktno staven na cevovodot od isparuvačot. Gleam na Hairov e okolu +36.5 C toa za procesorot e signal deka nema proodnost na nadvorešniot isparuvač t.e. poln e so mraz. Kaj ovaa klima e prekrasno rešeno sekogaš počnuva so defrost pri ista količina na mraz i završuva vo različno vreme sekogaš so čisto saće.
Elektronikata troši vo miruvanje 12-15W , greačite se tuka nekade voobičaeno 75 W.
Ne toa nekoj trošok ako raboti non stop pod +2C. Za 24h će potroši skapa eftina 10-12 den, neka ima 30-45 dena vo sezona takvi a nema, ne e poveće od 400- 500 den godišno, a spasuva od ogromni glavobolki.
Se složuvam deka konstruktorot možel mnogu lesno da napravi da rabotat koga e defrostot i ušte malce posle toa ( e sega kolku posle ili pred pošto mala snaga laden i debel lim), no ne e ništo strašno što ne e taka.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
@tzlatko
Многу благодарам за одговорот и објаснувањето за defrost. Јас навистина не разбирам сè, но сега разбирам барем 60%-70% како функционира сето тоа. Иако сепак мислам дека би било подобро ако греачот работи само додека defrost е во тек. Дали има некој уред кој работи така, или на сите им греачот работи нон-стоп.
Ме интересираат чисто информативно.

Кога ги поставував моите уреди, прашав пријател мајстор за ова. Ми рече дека нема потреба за грејачима, освен во многу специфични услови надвор. И ако е потребно, може да се инсталира без проблеми, но да грејачи работат само кога е defrost и да речеме 5 минути после тоа. Бидејќи сето ова е подобро да се направи пред надворешните единици да се монтираат на ѕид
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
@tzlatko
Дали има некој уред кој работи така, или на сите им грејач работи нон-стоп.
Ме интересираат чисто информативно.
Разбарај за Mitsubishi Nordik моделите, не знам точно за кој модел беше ама имав зачекано извадок од сервисно упатство на финските форуми каде пишуваше дека греачот од 150w на тацна работи баш по потреба, односно само при дефрост и некои 10-15 минути после дефрост циклусот.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Разбарај за Mitsubishi Nordik моделите, не знам точно за кој модел беше ама имав зачекано извадок од сервисно упатство на финските форуми каде пишуваше дека греачот од 150w на тацна работи баш по потреба, односно само при дефрост и некои 10-15 минути после дефрост циклусот.
Toa baš sakav da napišam deka treba dosta posnažen greač za da go zagree dnoto na kutijata koe e od dosta debel lim i plus eventualno nafateniot mraz. Sigurno treba da raboti i pred da počne defrostot, taka da sublimirano poslab greač celo vreme e tuka nekade.....
Po mene treba da go imaat site nordici vo bilo koja varianta, bidejći havariite od natrupan mraz se poskapi, za naševo podnebje voglavno se nepotrebni ako vodata ima sloboden izlez.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
@zlatko_ti412 @tzlatko
Тоа е вистинската работа тогаш. Која и каква електроника треба да се додаде за да греачот функционира така ? ... (за уреди кои немаат греачот). И дали е можно да се вгради ? И ако е можно, колку чини ? :)
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Za nase podnevje Nema potreba od Klimatizer so greaci treba da se izvadi Luleto na Nadvoresnata Edinica da se montira vakva Tacna Capture+_2021-06-22-19-01-59.png pod Nadvoresnata Edinica na drzacite i vodata od Defrost Ciklusite ke tece po sloboden pad nema da zamrzne nadvoresnata edinica
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
@zlatko_ti412 @tzlatko
Тоа е вистинската работа тогаш. Која и каква електроника треба да се додаде за да греачот функционира така ? ... (за уреди кои немаат греачот). И дали е можно да се вгради ? И ако е можно, колку чини ? :)
[/QUOTE


Eve ti be druze nekoj tvoi sogragani od srbija kako stavile greac na tacnata a i na saketo i ova bilo on-of klima i sega so vgraduvanje na grejacot stanala inverter :shok2:

Pa probaj ti Uradi Sam da si stavis greac ima vakvi greaci vo Pet Sopovite ovoj tip na greac se koristi za terariumi akvariumi i ne trosat mnogu ke si stavis termostat da ti vklucuva na 0 stepeni i zavrsena rabota
Eve ti be druze nekoj tvoi sogragani od srbija kako stavile greac na tacnata a i na saketo i ova bilo on-of klima i sega so vgraduvanje na grejacot stanala inverter :shok2:

Pa probaj ti Uradi Sam da si stavis greac ima vakvi greaci vo Pet Sopovite ovoj tip na greac se koristi za terariumi akvariumi i ne trosat mnogu ke si stavis termostat da ti vklucuva na 0 stepeni i zavrsena rabota
Eve ti na aliexpres ima razna metraza razna woltaza ke si poracas evtino e.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
14 август 2022
Мислења
11
Поени од реакции
16
Здраво. Конечно по 2-3 сезони размислување годинава вградив 2 инвертери во станот (70 квадрати, јужна положба, фасада со термоизолација, термопан прозори). Буџетот ми беше минимален, па за 57.000 денари набавив 2 Тесла од 3,5 KW, цена со монтажа. Е сега чекав прв месец (декември) кога цело време работи барем еден инвертер, мада не беа посебно ниски температури и искрено многу ме изненади сметката. Излезе некои 3.700 денари. Ако од оваа сума тргнам минимум 2.000 кои секако ги плаќам на месечно ниво кога не се ни грее ни лади, излегува дека греењето за декември излезе некои 1.500 денари. Не знам колку може да се зголеми сметката во јануари и февруари, меѓутоа на прва ова ми изгледа исклучително прифатливо. Претходно бев на трајножаречки камин, можеби 30 години, ама при цена на дрва од 6.000 денари дефинитивно се откажав. Некој да сподели искуства и да знам што отприлика ме чека во наредните 2 месеци?
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
Здраво. Конечно по 2-3 сезони размислување годинава вградив 2 инвертери во станот (70 квадрати, јужна положба, фасада со термоизолација, термопан прозори). Буџетот ми беше минимален, па за 57.000 денари набавив 2 Тесла од 3,5 KW, цена со монтажа. Е сега чекав прв месец (декември) кога цело време работи барем еден инвертер, мада не беа посебно ниски температури и искрено многу ме изненади сметката. Излезе некои 3.700 денари. Ако од оваа сума тргнам минимум 2.000 кои секако ги плаќам на месечно ниво кога не се ни грее ни лади, излегува дека греењето за декември излезе некои 1.500 денари. Не знам колку може да се зголеми сметката во јануари и февруари, меѓутоа на прва ова ми изгледа исклучително прифатливо. Претходно бев на трајножаречки камин, можеби 30 години, ама при цена на дрва од 6.000 денари дефинитивно се откажав. Некој да сподели искуства и да знам што отприлика ме чека во наредните 2 месеци?
Што да те очекува евего 15ти јануари ќе дојде а темп на тел покажуват исто како до сега оваа сезона е никаква мерка за тоа како една клима работи и троши. Мојава 18ка за декември истроши 3000 ден а 12ката 1500 (работат 24/7 од 1 ноември) а живеам во куќа. Лани за овој период платив скоро дупло одколку сега. Лани за 15 ноември до 15 декември платив 8000 ден сега 5000.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Буџетот ми беше минимален, па за 57.000 денари набавив 2 Тесла од 3,5 KW, цена со монтажа.
Koj model na Tesla klimatizer imas ? Stavi sliki od Vnatresnata/Nadvoresnata Edinica i Dalecinskoto da vidime koj e proizvoditelot na toj model na Tesla klimatizer sto go imas.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom